КаЛеНдАр Са 13 МеСеЦи!

Pogledajte prilog 762686Видех идеју да се календар мало једноставније може направити:
ако би смо ставили 13 месеци, тада сваки месец би имао тачно 4 седмице и увек 28 дана!

које су предности:
1) датум пада увек на исти дан било које године (на пример 15 јун било које године - увек би био понедељак)
2) да сви месеци имају исти број дана (са садашњим тешко да ико зна колико месец одређене године има дана - поготово у фебруару)
3) сваки месец би почињао увек понедељком (сада не знамо тако лако којим даном почиње)
4) лако се памти!
5) веома прегледно за планирање послова!

мане:
1) у децембру би се морао додати један или два дана компензације. пошто 13х4х7=364. али пошто се увек слави нова година то би било за славља. (текући то компензује у фебруару сваке 4-те године)

друго, могли би смо месеце звати по одредницама годишњих доба или прекретница биљног света (нешто слично као што имају словенски народи https://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_calendar).
а не да их именујемо по римским владарима...

тај 13 месечни календар био би много једноставанији и лакши за памћење! (слика десно).

све ми делује да текући календар је направљен више да збуни народ него да појасни!
да ли сте икада размишљали и шта мислите овом поједностаљењу календара?

Podjimo od naziva - KALE-NDAR...

Za pocetak cemo radi razonode @Black_star -a tek usput pomenuti zabavan sinhoronizitet:

- KALE Gospodar vremena 😃, a o vremenu tj KALEndaru i govorimo...

No spomenucemo ovde i :

Kali Yuga

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kali_Yuga
Kali Yuga, in Hinduism, is the fourth, shortest and worst of the four yugas (world ages) in a Yuga Cycle, preceded by Dvapara Yuga and followed by the next cycle's Krita (Satya) Yuga. It is believed to be the present age, which is full of conflict and sin.

Posebna tema je sinhronizitet 4 Yuga ciklusa i 4 Yugoslavije...o tome sam jos davno pricao...

Dakle bilo bi interesntno, ulazeci u koren reci Kalendar, otkriti kad je poceo da se koristi taj pojam i ko ga je smislio?

Pa bi nam to pomoglo da nadjemo i ciji i kakav interes je bio da on bude bas ovakav kakav jeste...🙂

...

Pogledajte prilog 762686Видех идеју да се календар мало једноставније може направити:
ако би смо ставили 13 месеци, тада сваки месец би имао тачно 4 седмице и увек 28 дана!

које су предности:
1) датум пада увек на исти дан било које године (на пример 15 јун било које године - увек би био понедељак)
2) да сви месеци имају исти број дана (са садашњим тешко да ико зна колико месец одређене године има дана - поготово у фебруару)
3) сваки месец би почињао увек понедељком (сада не знамо тако лако којим даном почиње)
4) лако се памти!

мане:
1) у децембру би се морао додати један или два дана компензације. пошто 13х4х7=364. али пошто се увек слави нова година то би било за славља. (текући то компензује у фебруару сваке 4-те године)

друго, могли би смо месеце звати по одредницама годишњих доба или прекретница биљног света (нешто слично као што имају словенски народи https://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_calendar).

тај 13 месечни календар био би много једноставанији и лакши за памћење! (слика десно).

све ми делује да текући календар је направљен више да збуни народ него да појасни!
Ako shvataš da ne postoji prirodna Nova Godina, da ne postoji prirodan broj meseci u godini, da ne postoji prirodan broj nedelja u mesecu, da ne postoji prirodan broj dana u nedelji - onda ćeš shvatiti da je to politička odluka, svaki kalendar je politička odluka.
To što ima 12 meseci je neko odlučio, jer je 12 nečiji brojevni simbol.
A to što neko sada predlaže 13 meseci u godini, je zato što je taj sledbenik onoga čiji je 13 brojevni simbol.
Pretpostavljam da znaš čiji je?

A to što neko sada predlaže 13 meseci u godini, je zato što je taj sledbenik onoga čiji je 13 brojevni simbol.
Pretpostavljam da znaš čiji je?
сад ко је подржава гура и то не знам,
нити гајим афинитете према одређеним бројевима,
али је практичније.

генерално мерење времена служи да покори народ, да раји каже да треба да устане у 6 и да ради 8 сати 5-6 дана!
иначе то не би морао ништа и не мора

да је политика јесте (нико ни не пита рају да ли је сагласна са 12 или 13 месеци, са бојама заставе, да ли нам застава уоште треба, да ли нам требају атомобили...? а заправо то раји ништа не треба већ систему/управи/држави!)

доносе одлуке, законе... еј чек а јел сам ја сагласан да није одређени закон на моју штету??!

Ako i dalje glasaš za one koji su na vlasti - onda si saglasan (odnosi se na narod u celini).
никад нисам гласао нити ћу,
зато се и питам одакле им право да ми намећу неки правно-законски систем кад ја, рецимо, ништа то нећу. него оћу неки свој систем..???

никад нисам гласао нити ћу,
зато се и питам одакле им право да ми намећу неки правно-законски систем кад ја, рецимо, ништа то нећу. него оћу неки свој систем..???
Verujem, ali sam mislio na narod u celini, jer od tebe jednog ne zavisi ništa.

које су предности:
4) лако се памти!

мане:

To je bio dobar kalendar i smatram i originalni kalendar biblijskog stvoritelja. Kraj godine je bio krajem Aprila i taj jedan extra dan je bio dan uskrsnuca. Interesantno je da su Biblije cak do 17- og vijeka sadrzavale bas taj kalendar:

Izvorna slovenska imena mjeseci su ona koje sada hrvati koriste. I u Srbiji su bila u upotrebi do nedavno. Ko nam ubaci rimske nazive?

Back