Kalemegdan,ni na nebu ,ni na zemlji.

GODFATHER10

Iskusan
Poruka
6.065
Tema moze da se zatvori ,ali samo dajem kontru od strane pojedinca
premudrom SANU ,ciji clanovi pamte stari Beograd,i bolje da se pozabave
u onome u cemu su dobri ,a ne da kude projekat ,a cini mi se kao da se
uvlace narodu u doope.
Bolje da su dali predlog i sa predlogom otisli kod gradonaclenika i dali
plan za rekonstrukciju Kalemegdana ,koji zasluzuje obnovu ,i kao sto sam rekao
u jednoj od tema ,da se podignu sve kule i da se grad dovede kako zapoveda,a
ne da stoji vec decenijama ,u rusevinama...I,kad stranci dodju 5 evra po osobi za ulaz
u ,i na Kalemegdan i eto jako lepe zarade.
I,ne samo Kalemegdan ,sve tvrdjave Srbije,
Kako je nekada Kalis izgledao ;

Zamak_despota_Stefana.jpg

Izgled_Beograda.jpg
 
али то није Калемегдан, то је Београдска тврђава. или још прецизније - то је Београд.

Kako god,ali smatram da bi..Kad bi se tvrdjava sredila
a,ima je ,i kad bi napravili profi ekipu vitezovi ,djeve,
borbe...Da,se turisticke neke agencije ukljuce unutar i van tvrdjave
prodajuci sve sto stranci vare...Jednom recju da strance vrati u ono vreme ,
oni pod utiskom ,a Beograd pod parama.Pa,zar je malo
ako dodje ....Ne znam koliko stranaca dodje u Bg,ali neka ih dodje
300,000 ,a nek njih 150,000 da 5 evra ,to je 750,000 u jednoj turi...
 
Kako god,ali smatram da bi..Kad bi se tvrdjava sredila
a,ima je ,i kad bi napravili profi ekipu vitezovi ,djeve,
borbe...Da,se turisticke neke agencije ukljuce unutar i van tvrdjave
prodajuci sve sto stranci vare...Jednom recju da strance vrati u ono vreme ,
oni pod utiskom ,a Beograd pod parama.Pa,zar je malo
ako dodje ....Ne znam koliko stranaca dodje u Bg,ali neka ih dodje
300,000 ,a nek njih 150,000 da 5 evra ,to je 750,000 u jednoj turi...

у праву си. Срби су крајње немарни према свом историјском наслеђу. ајде што Београдску тврђаву нисмо реконструисали (чак ни тамо где је то могуће), већ што нисмо обновили ни Смедерево, где је то далеко лакше извести и захтева мања улагања. обе наше средњовековне престонице данас су у рушевинама. то је срамота!
 
Ја нисам за те реконструкције историјских грађевина, али коју би ми тврђаву конкретно обнављали, рецимо, у Београду? Ону аустријску? Неку турску? Неке келтске сојенице и земунице? Шта?

Колега би у ствари да направи Дизниленд, са све Снежаном која маше са прозора. Или Трноружицом.
 
Ја нисам за те реконструкције историјских грађевина, али коју би ми тврђаву конкретно обнављали, рецимо, у Београду? Ону аустријску? Неку турску? Неке келтске сојенице и земунице? Шта?

Колега би у ствари да направи Дизниленд, са све Снежаном која маше са прозора. Или Трноружицом.

Европа је у 19. веку реконструисала сва што је могла. а онда су увели моду да се споменици задржавају у затеченом стању. није него. нека онда врате све у стање како је било па можемо да диванимо.
 
Могле би да се обнове Смедервска тврђава, Голубац и Маглич, који су су још доста добро очувани, и претворе у неке хотеле, уз приче са духовима и све томе слично.

Могли бисмо да унајмимо Матију Бећковића да плаши госте по ходнику својом поезијом.

Могао би Борис Тадић да искаче из неких голубачких лагума, нудећи пилеће бенседине.

Има много потенцијала.

- - - - - - - - - -

Više bi se isplatilo da naprave vremeplov, pa da sve ove podrumske i tavanske istoriofile presele u Dušanovo carstvo da više ne bi traćili novac na raznorazne bogus projekte.

Мхм.

Баш као што су дворци на Лоари bogus пројекти.
 
Мислим да аутентично има своју вредност коју губи модерним реконструкцијама.

Ако нам је до стварно до лажне средњовековне романтике, пола Србије зврји празно. Има места на сваком брду бар за по један tower house, поред сваког језера за по један романтични замак на чијим зидинама неки можемо да изигравамо Страхињу бановића, а неки да глумите журу Вукашина, Вилипа Маџарина или већ кога.
 
Иначе српским градовима не треба романтично копирање архитектуре из ранијих епоха, јер бисмо ми то претворили у Скопље 2014.

Треба нам реконструкција постојећег, и ако је то икако могуће, превођење брутализма у нешто што је колико-толико прихватљиво. Као недавно обнављање Хотела Метропол, на пример.

Немци су специјалисти са претварањем Новобеоградских Блокова у изгледна места, у на пример Дрездену.

А где је то немогуће, порушити, и започети љубав испочетка.

Тако бих ја, на пример, порушио цео Крагујевац и почео испочетка.
 
Могле би да се обнове Смедервска тврђава, Голубац и Маглич, који су су још доста добро очувани, и претворе у неке хотеле, уз приче са духовима и све томе слично.

Могли бисмо да унајмимо Матију Бећковића да плаши госте по ходнику својом поезијом.

Могао би Борис Тадић да искаче из неких голубачких лагума, нудећи пилеће бенседине.

Има много потенцијала.

- - - - - - - - - -



Мхм.

Баш као што су дворци на Лоари bogus пројекти.

Paaa jesu bogus projekti, ako neko misli da tursko utvrdjenje moze da se meri sa dvorcima Poloarlja.

Takve gluposti na koje se loze mediveal-streberi po Srbiji, niko ne bi dosao da gleda.

Mozda bi okupili 1 godisnje neki svibor turnir ili tako neku gomilu budaletina i sad zbog toga treba neko da prosipa novac iz budzeta na ovu nestasicu. :roll:
 
Мислим да аутентично има своју вредност коју губи модерним реконструкцијама.

Ако нам је до стварно до лажне средњовековне романтике, пола Србије зврји празно. Има места на сваком брду бар за по један tower house, поред сваког језера за по један романтични замак на чијим зидинама неки можемо да изигравамо Страхињу бановића, а неки да глумите журу Вукашина, Вилипа Маџарина или већ кога.

огромна већина средњовековних тврђава у Француској, Немачкој и Британији обновљена је у модерно доба, и то прилично произвољно, полазећи од идеалне представе, која је често у значајној мери одступала од њиховог аутентичног изгледа. данас су то ''историјске'' атракције које привлаче милионе туриста, који немају представе да то чему се диве нема пуно везе са временом за које се каже да су саграђени. кад су обновили све што је вредело, оставили су неколицину рушевина тек ради оних који преферирају такав вид романтизма. а у конзерваторску струку унели су догму да се споменици задржавају у затеченом стању. међутим, та норма је у струци изложена озбиљној критици из много разлога.
 
Иначе српским градовима не треба романтично копирање архитектуре из ранијих епоха, јер бисмо ми то претворили у Скопље 2014.

Треба нам реконструкција постојећег, и ако је то икако могуће, превођење брутализма у нешто што је колико-толико прихватљиво. Као недавно обнављање Хотела Метропол, на пример.

Немци су специјалисти са претварањем Новобеоградских Блокова у изгледна места, у на пример Дрездену.

А где је то немогуће, порушити, и започети љубав испочетка.

Тако бих ја, на пример, порушио цео Крагујевац и почео испочетка.

паметница :)

Скопље и Охрид су одлични примери какао не треба. Дрезден је пример како треба.
 
Za početak!!!

Kalemgdan treba sebe povezati s Knezovom i Vasinom,
tako sto bi posjetioci prolazili kroz slobodne kapije stilizovanog hotela,
a ne preko semafora u Pariskoj!!!!

Naravno Parisku ispod tog hotela, u podzemlje!
Hotel, grebenom duž Pariske, stilizovan u srednjevjekovni bedem od Fr. ambasade do Zoa!!!
Svakako isbjeći čokalijski kičeraj iako se o despotovom gradu radi!!!
Gradnja bi se samofinansirala oslobođenim placem za hotel, naravno uz raspisani tender bez partijskog monopola!
E moji akademici, nabijem vas na moj plosnati lički, čobanski!!!
 
Poslednja izmena:
Paaa jesu bogus projekti, ako neko misli da tursko utvrdjenje moze da se meri sa dvorcima Poloarlja.

Takve gluposti na koje se loze mediveal-streberi po Srbiji, niko ne bi dosao da gleda.

Mozda bi okupili 1 godisnje neki svibor turnir ili tako neku gomilu budaletina i sad zbog toga treba neko da prosipa novac iz budzeta na ovu nestasicu. :roll:

у Смедереву су османлије сазидали пар угаоних кула и то је сав турски допринос. у Београду нису ни толико. о каквим турским тврђавама ти причаш?!
 
O Kalemegdanskoj tvrdjavi, nrp... :eek:

Ili su tu samo dozidali neka ilirska utvrdjenja, a? :think:

за почетак, Калемегдан није тврђава него парк. Београдску трвђаву (тачније средњовековни град) сазидао је деспот Стефан, а касније Аустријанци почетком 18. века. османски слој је занемарив.
 
Слабо тога има по Енглеској, господин Кромвел је имао обичај да руши замкове.

па зато је и завршио са лобањом на коцу.

елем, ево један занимљив пример из Литваније- Тракајски замак из 14. века. у оваквом стању је био 1880.

Trakai-castle-ruins-old-photo-about-1870-1880.jpg


а овако изгледа данас

Trakai-Castle-Lake.jpg


1024px-Trakai_1.jpg
 

Back
Top