Kako vase dijete postaje dobro?

I ja sam malo zbunjen..obicno su ljudi u cudu kad saznaju da im je dete ubica..kriminalac..narkoman i sl..kazu bio dete za primer.

Lažu. Često i sami sebe.Prvo su puštali da ga ulica vaspitava, pa su onda žmurili na njegove brljotine, onda su se bojali da mu išta kažu, i, na kraju, kad ode u zatvor, laknuće im. Vaspitavali su ga da im ne smeta ("budi dobr" često znači skini nam se s vrata), pa se sad "čude"! Koliko puta ste čuli dečji ciku i graju u jedanaest uveče? Dece od 5-6 godina! Šta su mislili njihovi roditelji, gde su im deca? Kada su ta deca večerala, kada su okupana i kada će leći u krevet? I, naravno, kad ih prihvati ulica, pošto roditelji nisu, čude se, a nije im bilo sumnjivo ništa sve dok im dete nije protivurečilo kad su umorni i nervozni, u suprotnom su ga izmlatili, bilo krivo ili ne. Dete ubrzo postaje dvolično, kod kuće "anđeo", na ulici... A na ulici ga rado prihvate takvi isti, željni da negde pripadaju, i eto...
 
Pa kako to da ima toliko ljudi koji, kradu, lazu... Iz toga bih mogao zakljuciti da je malo normalnih roditelja(mada ne znam sta podrazumevas pod tim normalan roditelj) ili ti normalni roditelji imaju dobru namjeru ali ipak ne znaju sta cine?

Ovako u mom komsiluku zivi jedna zaista divna porodica... Imaju dva sina i cerku.. Cerka je bila djak generacije, zavrsila prvo u roku i sada zivi u Americi udala se , jedan sin je diplomirani ekonomista, radi u nekoj banci, a drugi je godinama u zatvoru zbog kradje... Izadje iz zatvora, pa opet ide u kradju,pa u zatvor..
E sad ti meni kazi da su svo troje vaspitavali razlicito... Mislim da nije tako.. Roditelji ne uce djecu takvim stvarima-bar nisam srela jos takvog...
 
Ovako u mom komsiluku zivi jedna zaista divna porodica... Imaju dva sina i cerku.. Cerka je bila djak generacije, zavrsila prvo u roku i sada zivi u Americi udala se , jedan sin je diplomirani ekonomista, radi u nekoj banci, a drugi je godinama u zatvoru zbog kradje... Izadje iz zatvora, pa opet ide u kradju,pa u zatvor..
E sad ti meni kazi da su svo troje vaspitavali razlicito... Mislim da nije tako.. Roditelji ne uce djecu takvim stvarima-bar nisam srela jos takvog...


Ovo je zaista dobar primer. No, kada smo kod vaspitanja i pitanja "dobrog" deteta bilo mi je zanimljivo kada je majka dovela svoje dete u moju ordinaciju trazeci pomoc jer je dete "nepodnosljivo" po njenim recima. Kada je histericno uputila pitanje, umesto mene "Zasto nisi dobar?!" on joj je kao mator obrusio "Nikad mi nisi rekla KAKO da budem dobar!"
Vrlo inteligentno dete! ;) Inteligentnije od roditelja!
 

Back
Top