Kako uštediti na struji?

Neno

Elita
Poruka
20.258

Na grejanju možete uštediti čak 45 posto​


Šerpa u kojoj kuvate bi trebalo da bude iste veličine kao ringla, a prilikom spremanja jela posude uvek poklopite.

Svaki mesec vas zaboli glava kada vidite koliko vam je došlo na računu za struju. Što je još gore, niti znate kako ste toliko potrošili, a računi samo rastu.

Bojler – uštedite 10 posto

Za jedan sat rada bojler snage dva kilovata potroši dva kilovat-sata, a na mesečnom nivou (ako svaki dan radi po 2,5 sati) potroši 150 kilovat-sati. Da biste uštedili na toploj vodi, podesite termostat na bojleru između 50 i 60 stepeni Celzijusa. Umesto kupanja u punoj kadi, tuširajte se, na taj način se smanjuje potrošnja i vode i struje. S vremena na vreme očistite kamenac sa grejača, jer to povećava potrošnju.

Mašina za veš – uštedite 10 posto
Mašina za veš potroši jedan do dva kilovat-sata, a obično radi tri sata. Sa uključivanjem svakog drugog dana, mesečno potroši od 45 do 90 kilovat-sati. Ukoliko želite da uštedite struju na pranju veša, uključujte je posle ponoći, nemojte da koristite pretpranje za beli veš i koristite kraće programe.

Frižider i šporet – uštedite 6 posto
Termostat u frižideru namestite na tri ili pet stepeni. Izbegavajte da stavljate tople šerpe, a posude stavljajte sa poklopcem. Redovno ga čistite i uklanjajte naslage leda.

Jedna ringla na šporetu potroši 1,5 do 1,8 kilovat-sati za jedan sat rada, a grejač u rerni od dva do četiri kilovat-sata. Šerpa u kojoj kuvate bi trebalo da bude iste veličine kao ringla, a prilikom spremanja jela posude uvek poklopite. Ukoliko koristite rernu, termostat ne mora da bude na maksimumu i izbegavajte da otvarate često vrata, jer pri svakom otvaranju smanjujete temperaturu za oko 15 stepeni.

Mašina za sudove – uštedite 2 posto
Pored značajne uštede vremena i vode, na duge staze mašina za sudove uštediće i struju. Perite sudove kada se mašina napuni, izbegavajte cikluse sa visokim temperaturama (90 stepeni) i uključujte je posle ponoći.

Grijanje – uštedite 45 posto
Grejanje, ali i hlađenje stana spada u najveće izdatke kada je u pitanju potrošnja električne energije. Jedan od najefikasnijih načina da održavate željenu temperaturu jeste dobra izolacija. Dodatna termoizolacija će smanjiti potrošnju struje od 25 do 60 posto. Takođe, ako se grijete na struju, izaberite ona tela koja imaju termostat. Ako koristite klima-uređaj za hlađenje (A klasa 18 troši 45 kilovata mjesečno, ako je koristite jedan sat dnevno) vodite računa da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne bude veća od pet do 10 stepeni.

Alo/žena
 
Štedim maksimalno i račun je leti od oko 5 do 9 000 hiljada din zimi . Nemam plinski šporet, boljer je uključen 24/7 valjda je to normalno u ovom veku .

..................................................................................................................................................................................................................................
Oni koji imaju dvospratne kućerine a plaćaju do 1500 din nešto mute , jer i penzosi u malom stanu plaćaju više.
 
Sta vi radite? Covece ja 3 racunara koja rade 24/7, dva TV-a, bojler stalno ukljucen, sporet i frizider ( kuvam na plin doduse ), klima ( leti ), u stanu sve LED sijalice ( one ustede jako puno, 8 LED kao jedna obicna ), i struja mi nije preko 4000din
 
Štedim maksimalno i račun je leti od oko 5 do 9 000 hiljada din zimi . Nemam plinski šporet, boljer je uključen 24/7 valjda je to normalno u ovom veku .

..................................................................................................................................................................................................................................
Oni koji imaju dvospratne kućerine a plaćaju do 1500 din nešto mute , jer i penzosi u malom stanu plaćaju više.
Ja toliko leti placam,bojler se slabije hladi pa dogreje brzo po nocnoj tarifi,sta frizider i rernu da racunam nista,na plin kuvam,mislim uknjizeno 115kvm a koliko u terase ode
 
Sta vi radite? Covece ja 3 racunara koja rade 24/7, dva TV-a, bojler stalno ukljucen, sporet i frizider ( kuvam na plin doduse ), klima ( leti ), u stanu sve LED sijalice ( one ustede jako puno, 8 LED kao jedna obicna ), i struja mi nije preko 4000din
Grejanje je tema. Verovatno si na gas ili grejanje koje nije na struju...

I mi kao prosek, dve kvarcne, centralno grejanje na loženje, i sve ostalo se troši pa bude mesecno do 10k zimi.
 
Grejanje je tema. Verovatno si na gas ili grejanje koje nije na struju...

I mi kao prosek, dve kvarcne, centralno grejanje na loženje, i sve ostalo se troši pa bude mesecno do 10k zimi.
Tema je kako ustedeti na struji....

CG je u pitanju. Dobra izolacija u stanu, tako dobra da ponekad moram da rashladim stan jer mi je trenutno 26c a nemam PVC stolariju, da imam kapiram bila bi 2c veca.

Koliko leti kada ne grejes. Imas one zidne grejalice ili sta vec ( grejne ploce - panel radijatore) ne trose mnogo a ljudi kazu da dobro greju.
 
Izbaci kvarcne peci. Mnogo trose
Prakticne su, funkcionalne, i greju. Za sad su rezerva kad ne ložimo.
Malo sam preterao sam računom, ispod 10k sam mislio/videćemo sad decembar-januar oni su hladniji, ali i više ložimo... Ali ima još mnogih drugih potrošača.

Nisu kao TA peći što se tiče potrošnje, ali ima raznih modela kvarcnih, i ove su prosečan potrošač koliko znam.
Sestra zna po ceo dan da je drži uključenu, i opet račun nije mnogo visok....
 
Prakticne su, funkcionalne, i greju. Za sad su rezerva kad ne ložimo.
Malo sam preterao sam računom, ispod 10k sam mislio/videćemo sad decembar-januar oni su hladniji, ali i više ložimo... Ali ima još mnogih drugih potrošača.

Nisu kao TA peći što se tiče potrošnje, ali ima raznih modela kvarcnih, i ove su prosečan potrošač koliko znam.
Sestra zna po ceo dan da je drži uključenu, i opet račun nije mnogo visok....
Cuo sam neke price da ce struja poskupeti ponovo. Ja se grejem na struju i zimi su mi racuni 10 do 11 hiljada. Bojim se da ce sa tim mogucim poskupljenjem otici na 13-14 hiljada
 
Cuo sam neke price da ce struja poskupeti ponovo. Ja se grejem na struju i zimi su mi racuni 10 do 11 hiljada. Bojim se da ce sa tim mogucim poskupljenjem otici na 13-14 hiljada

Dok sam ja protestvovao jos 2004 ispred vlade zbog tog nesrecnog ugovora sa Rio Tintom, niko nije ni znao za njih. Sada su se kao setili. Ni ti nisi znao. A devize koje sam ja uneo u ovu zemlju ti neces sa tom tvojom firmom uneti jos sledecih 10 godina.
Dok sam ja govorio da treba razmisljati sa svojom glavom da se ovakvi ne bi domogli vlasti ti si jos trckarao u dvoristu skole i nisi imao pojma nista o zivotu. Nemas ni sada.
Mnoge se stvari mnogo ranije rade i o njima razmislja, na vreme, a ne kada se sve otrgne kontroli i krene u nezeljenom pravcu.
Postoji ona narodna izreka "bolje spreciti nego leciti" svi vi koji ste kao otpad ovog drustva bez obzira koliko mislite da zaradjujete , neuki i odseceni od realnosti i drustva. A realnost je da si ti zaposlen u firmi koja te mnogo lepo placas kako sam kazes i zaradjuje veliki novac upravo za vreme vladavine SNS i Vucica. A ne pre njih. I pitanje je dal cete posle njih imati takvu priliku. To je realnost, zato cuti i uzimaj svoju nadnicu dok mozes. A sklanjanje SNS sa vlasti ostavi ozbiljnjim ljudima i onima koji mogu da razmisle malo mnogo dalje u buducnost, jer ti si vrlo nezreo.
Kakav si ti lik e****kada svaki tvoj post mora da sadrzi ili neku laz ili vredjanje...
U jednom postu i temi kazes da si uveo velike pare u srbiju,a u ovoj temi brines za 3 iljade sto ce struja poskupeti...a gde su ti te pare koji si uveo...?
Grejes se na struju kazes...hmm, jasno mi je sve...
Neke tvoje postove sam i lajkovao malo pre,u pravu si i svaka cast...a na ove lazi sto pises mogu samo da se nasmejem...
Hahahahahahah
.........😁😁
Lol:mrgreen:... ))
 
Kakav si ti lik e****kada svaki tvoj post mora da sadrzi ili neku laz ili vredjanje...
U jednom postu i temi kazes da si uveo velike pare u srbiju,a u ovoj temi brines za 3 iljade sto ce struja poskupeti...a gde su ti te pare koji si uveo...?
Grejes se na struju kazes...hmm, jasno mi je sve...
Neke tvoje postove sam i lajkovao malo pre,u pravu si i svaka cast...a na ove lazi sto pises mogu samo da se nasmejem...
Hahahahahahah
.........😁😁
Lol:mrgreen:... ))
Brinem i da poskupi za 100 din. A vecina postova su mi puni sarkazma i lozenja velikih masa popularnim tezama. Dovoljno je da kazes da je zemlja ravna, ja cu te svestrano podrzati, a onda cu ti suptilno sugerisati da nije samo ravna vec i pomalo ulubljena. Ako razumes
 

Back
Top