Tu pomaze samo da osoba dozivi potpuni krah- finansijski i socijalni, da bi shvatila da nesto nije u redu s njom...
Ovako,ako je ljudi okolo trpe i povladjuju joj- bice ok za nju i nastavice takvo ponasanje...
Finansijski i socijalni krah nikome ne pomaže a naročito ne bolesnim ljudima. I naročito ne njihovoj porodici.
"Da bi shvatila da nešto nije u redu sa njom" su prazne reči, jer - ako do sada nije shvatila - ne bi ni tada. Ako pak misliš da će joj ugrožena ezistencija pomoći da se preko noći opasulji i preduzme korake ka samoizlečenju - i tu se varaš: ovakva osoba će "shvatiti" samo da su se "svi urotili protiv nje". A samozlečenje bez medikamenata i psihoterapije nije moguće. Od karaktera bolesti/poremećaja i njenih faza zavisi kako će nadalje reagovati: povlačenjem u sebe, depresijom, pokušajem samoubistva, ili agresivnošću.
........................................................................
Profil koji je Lexa dala vrlo je sličan sa nekim koga ja poznajem.
Evo profila:
Osoba u poznijim godinama,
decenijama u invalidskoj penziji, pri čemu se dijagnoza drži u strogoj tajnosti jer je "sramota" biti psihički oboleo. Porodica, naviknuta da ćuti i otrpi sve epizode, obraća se lekaru tek kada zagusti. Postoje 2 moguća znaka da je doteralo cara do duvara:
1) Kada osoba dobije psihotične epizode (ima audio i vizuelne halucinacije) ili je preterano agresivna
2) Kada se potpuno izoluje: iz logoreje pređe u ćutanje, odbija hranu i ponaša se kao da je na samrti.
Osoba je lenja i aljkava. Ne kuva se redovno, deci se oduvek preskaču rođendani, kao i sva kućna okupljanja i slavlja jer zahtevaju njen fizički i mentalni angažman. Izgovor je finansijske prirode, čak i kada takav problem realno ne postoji, ili pozivanje na umor, bolove u rukama, nogama, leđima. Suština je zapravo u izbegavanju većeg broja uljeza sa strane, odnosno potencijalnih neprijatelja koji kuju zaveru protiv nje. Vremenom se porodica izoluje a najviše strada supruga/supružnik koji - nažalost - postaje žrtva nekog vida stokholmskog sindroma.
"Rade" se samo poslovi koji predstavljaju rutinu: ubacivanje veša u mašinu (pri čemu se zaboravi deterdžent ili se uključi pogrešan program), spremanje nekog jednostavnog jela (i to svega jedanput, dvaput nedeljnoi), bez zadovoljstva u spremanju i bez koncentracije pa jelo često zagoreva, a ostali kućni poslovi su "bespotrebni" ili protumačeni kao žrtva i čist gubitak vremena.
Osoba traži emotivno uporište najčešće u bračnom partneru koji mora da ispuni sve zadatke, počevši od finansijske sigurnosti, preko svakodnevnih obaveza (nabavke, kuvanje) pa sve do zahtevanja da partner/ka non stop bude prisutan/na. U cilju održavanja tog parazitskog odnosa, koristi se manipulacijama: laskanjima, traženju da partner/ka pomaže u kupanju, pranju kose, seckanju noktiju, uspavljivanju, činjenju rutinskih stvari itd. ... pa takva osoba sa strane izgleda kao veliko razmaženo dete. Čak i obična zamena sijalice postaje težak posao koji osoba ne može sama.
Pažnja je rasuta; vreme se provodi u izležavanju, ili u gledanju tv, pri čemu se odgledano (ili pročitano u novinama ili knjizi) često tumači na svojstveno nelogičan način.
Zanimljivo, ali moć ubeđivanja je velika, pa okolina koja najviše vremena provede sa tom osobom, najčešće i sama počne da veruje u stvari koje od nje svakodnevno sluša.
Povremeno će ulaziti u konfilkt sa spoljnim svetom, prenaglašeno i agresivno, zbog sitnica ili stvari koje samo on/ona doživljava kao atak na svoju ličnost. (Pod atakom na ličnost ovde podrazumevam i čuvanje svog terena, odnosno nedozvoljavanje da neko, ko joj nije drag, postane previše drag osobi od koje egzistencijalno zavisi).
Ritam spavanja je poremećen, pa bolesna osoba zahteva slušaoca i tokom noći, kada drži tirade o svojoj neshvaćenoj inteligenciji, nepogrešivosti, lepoti i veličini ... ali, kada oseti da se slušalac opire ili izmiče, pribegava taktici izliva doziranih nežnosti.
Glavna karakteristika je sebičnost, pri čemu će stalno insistirati na svojoj ulozi žrtve koja je mnogo pružila porodici, koja misli samo na druge i sebi je poslednja rupa na svirali. Za tu karakteristiku vezan je nedostatak empatije (potpuni ili delimičan): sve mu/joj odgovara dok ima odgovarajući estetski naboj, sve služi za paradiranje. Npr, papagaj je kupljen zato što se lepo uklapa u ambijent, i ako se razboli, osoba ne može, nema vremena ili joj emotivno teško pada da se bavi njegovom bolešću. Odgovornost i obavezu će prebaciti na drugoga.
Druga osobina: nedostatak samokritičnosti. Osoba je uvek u pravu. Ne koristi reč izvini. Odbija da prizna grešku. Ako to i učini, nije iskrena. Banalan primer: tokom ručka slučajno razbije čašu, ali čaša je bila pretanka ili već naprsla, ili je neko drugi kriv zato što se čaša razbila, pri čemu samopravdanje nema kraja čak i kada niko ne insistira na pravdanju. Manje banalan primer: dete ili unuče se povredi zbog njegove/njene nepažnje, ali se to desilo "zato što je dete tvrdoglavo i nemirno".
Dijagnozu ne znam, ali rekla bih - kao laik koji je ponešto čitao iz stručne literature - da je reč o narcisoidnom poremećaju ličnosti, u kombinaciji sa manično depresivnom psihozom, ukoliko je takva kombinacija uopšte moguća.
Ako jeste, tu nema rešenja - zbog narcisoidnog poremećaja.
Ponekad je ovaj poremećaj vrlo dobro sakriven i godinama nije upadljiv.