Kako prosvetni radnik stiče autoritet?

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
17.915
Odgledah neki snimak jedne kolegince koji me podstakao da napišem ovaj post. Morala sam da se složim sa njenom izjavom da deca odlično znaju da prepoznaju ko od nas vlada znanjem a ko se pridržava udžbenika i čita iz priprema. Sećam se svog početka i pisanja tih priprema, kojih sam se držala kao pijan plota jer nas na fakultetu uče da je to glavno sredstvo rada. A nije. Glavno sredstvo rada je moja spremnost, moja želja da pronađem milion načina da im približim gradivo na odgovarajući način, bez obzira što to nema veze sa pripremom. Isti slučaj je i sa nastavnicima i sa učiteljima. Neki od nas,koji vladaju materijom, sigurni u svoju spremnost, vrlo lako zasluže poštovanje i steknu autoritet. Ako deca primete i minimum kolebanja ili nesigurnosti, taj nastavnik će teško steći njihovo poštovanje, časovi će biti neuspešni i samim tim aitoritet takvog nastavnika je upitan.Fakulteti koji obrazuju buduće prosvetne radnike ne obraćaju mnogo pažnje na ovu, po mom mišljenju, jako bitnu stavku a to je : bitna je metoda i spremnost nastavnika da se stalno obrazuje.
 
Pa nas prosvetara ovde egzistira i obitava samo 5/6,...
Ako je tema samo za nas, slabe vajde,.. a baš bih voleo da čujem kako publika razmišlja i zamišlja,.. kako bi oni.
Ili se sećaju svojih školskih dana, koji su im prosvetari ostali u sećanju i po čemu ?
-----------------------------------------
kažem ja deci - skoro - Nekada sam bio najbolji, .. više nisam, umorio sam se,.. (predavao sam i njihovim očevima,.. znaju me )
Ali ste i dalje najzanimljiviji, - kažu oni. Znači treba biti zanimljiv.
E, sad ću da pređem u publiku i samo da zanovetam ili kritikujem,.. znači i to bi trebalo :) .
 
Ауторитет у било ком послу, па и вашем, стиче се знањем и поштењем.
Деца умеју да препознају фер игру, реално оцењивање, знање које избија из сваке поре предавача, елоквентност без Значи, Овааај, Мислим и слично. Још ако умете да држите пажњу, успех је загарантован.
Макар то била и изненадна промена теме или излазак из сигурности припрема.
 
Ауторитет у било ком послу, па и вашем, стиче се знањем и поштењем.
Деца умеју да препознају фер игру, реално оцењивање, знање које избија из сваке поре предавача, елоквентност без Значи, Овааај, Мислим и слично. Још ако умете да држите пажњу, успех је загарантован.
Макар то била и изненадна промена теме или излазак из сигурности припрема.
Ako si dobar pedagog, sve navedeno se podrazumeva.
 
Odgledah neki snimak jedne kolegince koji me podstakao da napišem ovaj post. Morala sam da se složim sa njenom izjavom da deca odlično znaju da prepoznaju ko od nas vlada znanjem a ko se pridržava udžbenika i čita iz priprema. Sećam se svog početka i pisanja tih priprema, kojih sam se držala kao pijan plota jer nas na fakultetu uče da je to glavno sredstvo rada. A nije. Glavno sredstvo rada je moja spremnost, moja želja da pronađem milion načina da im približim gradivo na odgovarajući način, bez obzira što to nema veze sa pripremom. Isti slučaj je i sa nastavnicima i sa učiteljima. Neki od nas,koji vladaju materijom, sigurni u svoju spremnost, vrlo lako zasluže poštovanje i steknu autoritet. Ako deca primete i minimum kolebanja ili nesigurnosti, taj nastavnik će teško steći njihovo poštovanje, časovi će biti neuspešni i samim tim aitoritet takvog nastavnika je upitan.Fakulteti koji obrazuju buduće prosvetne radnike ne obraćaju mnogo pažnje na ovu, po mom mišljenju, jako bitnu stavku a to je : bitna je metoda i spremnost nastavnika da se stalno obrazuje.
Тако што према свима поступа исто и тако што не одустаје од својих начела и ставова. Мора да има континуитет и да буде бескомпромисан. Не сме да дозволи да подлегне притиску родитеља, не сме да дозволи да подлегне притиску наставничког већа. Мора да истраје и да покаже деци да се исплати учити и да ће свако ко буде учио бити награђен, а ко не буде, да ће бити кажњен. Мора да држи своју реч.

Мали број људи је данас овакав.
 
Тако што према свима поступа исто и тако што не одустаје од својих начела и ставова. Мора да има континуитет и да буде бескомпромисан. Не сме да дозволи да подлегне притиску родитеља, не сме да дозволи да подлегне притиску наставничког већа. Мора да истраје и да покаже деци да се исплати учити и да ће свако ко буде учио бити награђен, а ко не буде, да ће бити кажњен. Мора да држи своју реч.

Мали број људи је данас овакав.
Evo recimo ja nisam takav :) Nisam beskompromisan, roditelje uvek lepo saslušam,.. obrazložim i tražim zajednički interes - kompromis,..
Nastavničko veće je iznad mene, mogu da mi preprave ocenu - sve i da se ja ne slažem,.. ali ako svi oni misle da treba, zašto bih ja bio izuzetak :) ...
Teško je danas pokazati deci da se isplati učiti. Vide deca puno toga, ne žive u staklenom zvonu.

Slažem se u vezi držanja reči i apsolutno se slažem da treba imati jasan i isti kriterijum prema svakom učeniku, jer to znači biti pošten.
 
Тако што према свима поступа исто и тако што не одустаје од својих начела и ставова. Мора да има континуитет и да буде бескомпромисан. Не сме да дозволи да подлегне притиску родитеља, не сме да дозволи да подлегне притиску наставничког већа. Мора да истраје и да покаже деци да се исплати учити и да ће свако ко буде учио бити награђен, а ко не буде, да ће бити кажњен. Мора да држи своју реч.

Мали број људи је данас овакав.
Ne znam da li je mali broj, ali ove koje ja poznajem, jesu takvi. Odavno smo prestali da se zanosimo da će neko da obrati pažnju na brojne propuste i greške u programima, na sreću nama iskustvo pomaže da ''proberemo'' bitno i prenesemo deci. Realno i pravedno ocenjivanje je broj jedan u odnosu sa učenicima. Na žalost, svedoci smo prevelikog pritiska roditelja, ali nisu samo oni krivi zbog toga, zakon im je omogućio da učestvuju u procesu ocenjivanja.
 
Ako si dobar pedagog, sve navedeno se podrazumeva.
Не подразумева се ништа. Многе ваше колеге имају знање које не умеју да пренесу ученицима, многи то мало што знају умеју да дају, неки имају све, али су ужасни људи и педагози, неки су добри педагози али немају шта да дају.
Ретки су бисери који имају све наведено, зато јаче и блистају тако усамљени у гомили.
И још нешто. Данас је потребно много, много више да би неко постао ауторитет овим генерацијама. Требаће вам и зрно среће...
 
Не подразумева се ништа. Многе ваше колеге имају знање које не умеју да пренесу ученицима, многи то мало што знају умеју да дају, неки имају све, али су ужасни људи и педагози, неки су добри педагози али немају шта да дају.
Ретки су бисери који имају све наведено, зато јаче и блистају тако усамљени у гомили.
И још нешто. Данас је потребно много, много више да би неко постао ауторитет овим генерацијама. Требаће вам и зрно среће...
Nije znanje, znanje znati, već je znanje, znanje dati. ;)
 
Не подразумева се ништа. Многе ваше колеге имају знање које не умеју да пренесу ученицима, многи то мало што знају умеју да дају, неки имају све, али су ужасни људи и педагози, неки су добри педагози али немају шта да дају.
Ретки су бисери који имају све наведено, зато јаче и блистају тако усамљени у гомили.
Bolje je stanje u prosveti nego si navela,.. Takvi, po tvom opisu, gledaju da pobegnu iz škola.
И још нешто. Данас је потребно много, много више да би неко постао ауторитет овим генерацијама. Требаће вам и зрно среће...

Čemu tu može da pomogne sreća?. pa ne predajem jednom odeljenju već u 5/6 ... ne biram odeljenja ,..
 
Bolje je stanje u prosveti nego si navela,.. Takvi, po tvom opisu, gledaju da pobegnu iz škola.


Čemu tu može da pomogne sreća?. pa ne predajem jednom odeljenju već u 5/6 ... ne biram odeljenja ,..
Можда с ваше тачке гледишта, оно што ја видим је прилично суморна слика.
Срећа...па, кад останемо без идеја уздамо се у њу.
 
Nije da nema takvih nastavnika, ali ne busaju se u grudi već ćute i rade svoj posao, I mislim da ih ima više nego što mislite, problem je što se naleti na par loših i onda se stekne mišljenje da je većina takva..
Јој... стварност те тако демантује.
Пар процената добрих је јако мало, тек за семе.
 
Šta vidite i gde to vidite ?
:)
Слушам врло пажљиво приче родитеља, деце и самих наставника. Нико ту није задовољан. И свако мисли да је у праву.
Вероватно у неком делу свако и јесте у праву, али кад се склопи цела слика није баш весела.
 
Слушам врло пажљиво приче родитеља, деце и самих наставника. Нико ту није задовољан. И свако мисли да је у праву.
Вероватно у неком делу свако и јесте у праву, али кад се склопи цела слика није баш весела.
Meni su tu najzanimljiviji roditelji. Čime oni nisu zadovoljni?,... deca i nastavnici nisu bili ni ranije zadovoljni :) .
 
Јооој 🤣
Шалим се, али родитељи су заиста незадовољни оценама, одувек било. Само што им је сада прећутно дато и право да у школама праве читаве сцене око тога.
 
A, ja moram da pitam: Jel zaslužuju ?
Сва деца заслужују.
Ја бих школе и укинула, шта ће нам то, само поделиш дипломе и крај.
Шта хоћеш ти, доктор да будеш? Нема фрке, изволи диплому...ти, инжењер...ево дипломица, иди гради небодере...и сви срећни.
Нити се деца стресирају беспотребно, нити родитељи морају да објашњавају родбини зашто дете није одлично. Лепота.
 

Back
Top