Kako naterati dete da cita???

@mlekce Super cita titlove, rukopis malo cudan, ali zar nam nije svima bio rukopis cudan u 5,6 razredu... Vid cemo proveriti svakako.. U svakom slucaju, hvala na savetima....

@malo parce pice Mozda sam mnogo vise vaga nego skorpija.... :lol:

Hvala svima na lepim savetima... Mislim da sam nacela temu koja moze i druge da zanima....
 
ovaj moj je hteo da bude vojni pilot...voleo je avione, rakete, naoruzanje, bavio se modelarstvom...pa je citao te neke ratne romane, romane o indijancima i to...
mora da ga nesto zanima...
generalno mislim da ljudi koji imaju afinitet prema drustvenim naukama vise vole da citaju nego oni koji teze ka prirodnim...

e jeste to....baš o indijancima..bloodni sin je ratni roman o divljem zapadu.......ono šo svakog dečaka zanima sa 12 godina...
 
@mlekce Super cita titlove, rukopis malo cudan, ali zar nam nije svima bio rukopis cudan u 5,6 razredu... Vid cemo proveriti svakako.. U svakom slucaju, hvala na savetima....

OBAVEZNO trazi da mu se uradi optometrijski pregled!

Ovo ti pricam iz iskustva, imala sam slican slucaj u komsiluku i ispalo je da dete ima problem sa vidom, ali ne u smislu dioptrije, nego je video stvari udvojeno, pa zato nije mogao da cita kako treba.
A bas je bio u tom uzrastu...
 
Draga skorpija/vago, bas si me podsetila na nesto sto me intenzivno nervira vec desetak godina :) Kad je moja sestricina bila mala, oko 5 godina, resim ja da kao svaka ambiciozna tetka-gimnazijalac naucim dete da voli knjigu dok je malo i dok je vreme. I tako, nasla ja najlepse knjige sa najlepsim slikama na svetu, stavila na krevet i keksice, cokoladice, sokic, pa ljubi tetka, pa vidi sto je lepa princeza, pa citaj naglas, glumi, majmunishi se... nishta! Nije htela ni da gleda u knjigu. Kad, posle sat vremena moje muke da joj ,,priblizim knjigu`` dosao moj tadasnji decko (jarac u horoskopu), i uzeo da prelistava Kishove pesme. Knjiga sa crnim koricama, bez IJEDNE JEDINE slike, beo papir, loseg kvaliteta, ama nista sto bi detetu bilo interesantno. Ali, moja mala sestricina je SAMA dosla do njega, uzela knjigu, i na moj uzas, listala stranu za stranom citavih 15 minuta. I dan danas sam ljubomorna na njega zbog toga, a i smeshno mi je kad se setim svojih visoko pedagoskih napora :hahaha: Poenta je da je mala videla koliko se primam, i bas zato nije htela da uradi ono sto sam ja htela. (A ja sam isto skorpija u horoskopu :) ) Tako da mozda probaj da iskuliras to sa knjigama, i sa citanjem, pa ce i on mozda pozeleti da cita, koliko god to bilo paradoksalno :D Veliki pozdrav :)
 
daj ti njemu da čita bloodnog sina....ne zezam se uopšte..koopi mu bookovskog i to baš b. sina.....pa ćeš da vidiš da li će da čita.......a klinci ništa ne čitaju.....betmena i naranju je prvo pročito pa gledao moj bratanac od 6 godina.....danas se deca brđe razvijaju..a literatoora za decu koju im natooraju je prevaziđena..to je kameno doba....ne postoji..ko kad bismo mi čitali tomu palčića...ese tako zvao..?? to da ćitamo sa 20 ili 30 godina.....

svaka cast na predlogu :)
jeste, ako ga bludni sin ne oslovi, onda stvarno mozete da batalite sve dalje pokusaje...
 
Ne volim ni ja što moj sin ne čita knjige, ali ne brinem preterano. Čitala sam mu stalno dok je bio mali, ima svoju biblioteku, koja uglavnom skuplja prašinu, ali računam da će se jednom prevariti pa nešto i pročitati. Naučio je da čita sam samcijat sa 4 godine i tada ga je to zanimalo, ali tada je obožavao i pozorište, što sada isto ne važi. Čak mu čitam lektiru naglas, ako je stani-pani.
Utehe radi, i muž i ja smo studirali književnost, imamo veliku kućnu biblioteku i sada mnogo čitamo, ali oboje smo počeli kasno sa redovnim čitanjima. Ja u osmom razredu, a on pri kraju gimnazije. Tako, računam, možda će i on jednom...
Inače, dopalo mi se kako je mulac počeo da čita.
Ja podmećem časopise, knjige o pubertetu i seksualnosti i vidim lista. Šta će kad ga to zanima.
Dnevnu štampu čita redovno, sve o sportovima koje prati i crnu hroniku. Ovoga leta je počeo besomučno da gleda filmove... I govori veoma lepo.
Dakle, glasam za sve sitne i krupnije prevare, nepritiskanje i nadu.
 
Moje dete ne cita jer ne ume ali ja zato pobele od citanja njoj.Naime,citali smo sve i svasta ono pred spavanje a i ovako,ali od kada je krenula kod Mike Aleksica u dramsku grupu obavezna je jedna knjiga nedeljno cak i za ove male ne pismene.Opet ja citam,ona slusa ali smatram da ce na taj nacin stvoriti naviku.
Tamo niko nije postedjen te obaveze i prvi put u zivotu sam tamo videla da se deca biju ko knjige:)
 
Ја сам својим синовима читала сваке вечери, све до пре пар година. ( Сад имају 15 и 17 година)
Јасно ми је било да их је тешко заинтересовати.
Али сам почела да м препричавам књиге за које сам мислила да ће их занимати.
Дала им приче о Шерлоку Холмсу, то су волели.
Онда полако, пожелели сам да прочитају неке ствари.
И сад воле, посебно старији.
Млађи је просто други тип.
Али зато на њиховој говорној култури водимо рачуна тако што много разговарамо са њима.
И кад их нешто занима, упутимо их на литературу.
Јасно ми је да им је интернет занимљив.
И читање Википедије може бити корисно.
 
Poslednja izmena:
Nisam roditelj, ali imam nešto pedagoškog iskustva...
naslov tvoje teme mi je pogrešan 100%...
ako smišljaš kako da natjeraš dijete na nešto - bolje odmah zaboravi...
jedino možeš da mu nabaviš s vremena na vrijeme neko štivo na temu koja ga interesuje: neku knjigu po kojoj je snimljen film koji mu se dopao, nešto o sportu (ako ga sport interesuje) i sl..i to na neki nenametljiv način, a ne da mu ti određuješ kad će da čita i ucjenjuješ ga time...
i na kraju krajeva, riječnik se ne uči samo iz knjiga...
a čisto sumnjam da ga možeš privoljeti da raspust provodi u sobi čitajući knjige koje mu ti preporučiš...
srećno!


Apsolutno se slazem. Znaci ne da nateram dete da cita, vec da usmerim dete da cita.
Prvo treba da znas sta tvoje dete interesuje, a onda mu kupis bilo sta sto ima neki tekst u vezi sa tim sto ga zanima, pa posle prosirujes na veci tekst, vise strana, casopis, knjigu....
Ono sta ga bude zanimalo to ce i da cita!
Mozda je to zuta stampa ili ljubici, ali ako bas hoces da cita - citace ono sto ga zanima.
E tek posle toga mozda mu se razvije ljubav prema literaturi, a mozda i ne....
I ako se ne razvije, sta onda? Da li je to razlog da maltretirate svoje dete?
Ako mislite da ce ono da prica brate i misim, hoce ako i vi tako u kuci pricate, ili ako se njime uopste ne bavite te je po vasceli dan napolju a bez vaseg uvida gde, s kim i zasto.
Ali odoh predaleko....
Vi najbolje znate
 
Ja sam koristila taktiku koja je dala svoje lepe rezultate,
s'obzirom da volim da čitam, nekako mi se činilo da će
i deca sama od sebe tražiti da čitaju, kako to nije odmah
bio slučaj, a poznavajući dobro svoju decu, dešavalo se da
sednu pored mene i kao baš ih briga, ja sam čitala i smejala
se, kometarisala, neke delove kao sama za sebe, i njima je
to bilo čudno....znale su da me pitaju....ajde nama pročitaj
šta ti je tu smešno.....:eek:moj odgovor je uvek bio, daću ti
posle pa pročitaj....i trajalo je to neko vreme, dok ih sopstvena
znatiželja ili možda inat skroz nebitno..povuklo da uzmu
prvu knjigu....druga je opet nekako došla sama od sebe,
i tako je krenulo.....baš mnogo čitaju, i volim što je tako
znači bez TERANJA...nema teranja ni slučajno, od toga
nikad nikakve koristi...deca uglavnom što ih više teraš
sve manje ŽELE to da rade....a stvar je u tome da
SAMI POŽELE DA PROČITAJU.....dok im to ne probudite
u njima....ništa ne pomaže...malo lukavstva nije na
odmet.........:think:

toliko od mene....svako zna svoje dete uosalom,
pa prema tome neka se i ponaša......:neutral:
 
Из свих ових постова једно боде очи: углавном дечаци не воле да читају и теже их је натерати, док је са девојчицама други случај. Мислим да мајке женске деце не би ни требало да се упуштају у дискусију и давање савета, јер то што пали код девојчица, код дечака ни случајно (иако су савети одлични али не могу се применити на дечаке). Све Ово говорим из искуства јер се дружим са готово свим родитељима другова и другарица мог сина (јединца) и све мајке дечака имају исти проблем.
Драга шкорпија/ваго, не мораш никоме да се правдаш! Потпуно те разумем. Ја сам куповала све могуће и немогуће књиге. Једино што га је заинтересовало (11 година):
– Убитачни матиш
– Покварени Римљани
– Лукави Словени
– Откачени Грци

Затим од "Креативног центра":
– Школа.

Последњи пут сам му, на препоруку продавачице, купила књигу "Грозомора – проклетство мумијине гробнице" од Р.Л. Стајна и њу је "прогутао" за дан (последица је двојка из географије, али нисам смела да зуцнем).

Све оне дивне књиге које смо ми читале као деца је само почео да чита и одбацио као досадне.
Пробала сам да му читам наглас да га заинтересујем и само ми каже – супер, читаћу и на томе се заврши.
Покушаваћу и даље, не предајем се лако, а теби желим топлу добродошлицу у клуб.
 
Poslednja izmena:
Из свих ових постова једно боде очи: углавном дечаци не воле да читају и теже их је натерати, док је са девојчицама други случај. Мислим да мајке женске деце не би ни требало да се упуштају у дискусију и давање савета, јер то што пали код девојчица, код дечака ни случајно (иако су савети одлични али не могу се применити на дечаке). Све Ово говорим из искуства јер се дружим са готово свим родитељима другова и другарица мог сина (јединца) и све мајке дечака имају исти проблем.
Драга шкорпија/ваго, не мораш никоме да се правдаш! Потпуно те разумем. Ја сам куповала све могуће и немогуће књиге. Једино што га је заинтересовало (11 година):
– Убитачни матиш
– Покварени Римљани
– Лукави Словени
– Откачени Грци

Затим од "Креативног центра":
– Школа.

Последњи пут сам му, на препоруку продавачице, купила књигу "Грозомора – проклетство мумијине гробнице" од Р.Л. Стајна и њу је "прогутао" за дан (последица је двојка из географије, али нисам смела да зуцнем).

Све оне дивне књиге које смо ми читале као деца је само почео да чита и одбацио као досадне.
Пробала сам да му читам наглас да га заинтересујем и само ми каже – супер, читаћу и на томе се заврши.
Покушаваћу и даље, не предајем се лако, а теби желим топлу добродошлицу у клуб.

Ово и ,,Џеронимо Стилтон'' су књиге које су моји хтели да читају.
Сад је друга прича, прочиташе ,,Алхемичара'', још неке Коељове књиге, ,, Да Винчијев код'', па Карл Маја, кога ја никад нисам могла да читам..
И не могу очекивати да читају не знам колико, али сам сад задовољна.
Но, још памте како сам им ја читала, и то ми је драго, значи да је имало ефекта.
 
Mator je on da se sa 12 godina uci ljubavi prema knjizi, to krece mnooogo ranije.
Najpre sami citate detencetu od 3-4 godine, naviknete ga na knjigu, da vidi da je to lepo i uzbudljivo.
Kada nauci da cita, samo ce traziti neke slikovnice, knjizice za njegov uzrast.
I to je to.

Iskreno, ne znam nikoga ko se u uzrastu od 12 godina zainteresovao za citanje.
 
Рекох, ја својима читала до дванаесте- тринаесте...
И кад кренуше сами...
Није нешто нарочито, али далеко више од многих, то ми је сасвим довољно.
 
ja mislim da je sa dvanaest stvar malo ispustena iz ruku sto se tice rada na razvijanju malog knjiskog moljca :D. to krenes na vreme kao sto neki rekose, citas, podkrepljujes licnim primerom, ako je citanje deo kucne atmosfere tesko da ce dete bas toliki izrod da bude da mrzi da cita... ako je opsti stav u okruzenju da je maltene sramota ( i jeste ) ne citati knjige, dete moze da ima fazu kada ga knjige manje interesuju ali ce se pre ili kasnije vratiti na ispravan put :mrgreen:

ali kad je tako kao je, mora i to dete od 12 godina da ima neko interesovanje? pa mu treba naci knjige koje ce biti vezane za to sto ga interesuje. mozda je malo naivno ali meni su doduse dosta pre dvanaeste bile super ona izdanja plave ptice i ona sa crvenim povezom... zaboravih biblioteku... bilo je tu knjiga svih zanrova od porodicnih/ teenage prica, druzina do indijanaca, fantastike, avanture i sl.

a i sada laguna ima interesantnih izdanja za :) "decu i omladinu"... prvo ga navuces na pitke knjige, pa polako hranis ovisnost :lol:
 
Nisam psiholog, ni slicno, ai se secam da sam davno citala da deca uvek imitiraju roditelje. Pa tako, ako tatu i mamu nikada ne vide da citaju, onda ni oni to ne zele. Prosto, to im nije poznat model ponasanja.

Po ovoj logici nemam razloga za brigu. Svi u kući čitamo raznu literaturu od tehničkih knjiga i časopisa o motorima i oružju do knjiga o lekovitom bilju. I nedao mi bog da nešto od te literature negde pomerim pa neko to ne može da nađe.... bolje da me nema.
A i ćerkina (5) biblioteka je poprilična. Knjige i časopisi su jedino što joj ne odbijam kada zatraži da joj kupim. Žao mi je samo što su knjige za decu užasno skupe.
 
Ima samo jedna stvar oko koje vas ne razumem.
I sta ako neko ne cita knjige i nije redovan clan biblioteke?
Imace manji fond reci, manje opste kulture i mozda ce teze uciti (a mozda i ne ako ga to sto uci zanima i to voli). Ali, da li ce ujedno biti i los primer, los covek, neuspesan ili sta god?
Ne vidim potrebu za takvom predrasudom.
To bi trebalo da bude necija duhovna i intelektualna prednost za njega samog, a ne da ljude prosudjujemo na osnovu toga sto citaju ili ne.
 
Ima samo jedna stvar oko koje vas ne razumem.
I sta ako neko ne cita knjige i nije redovan clan biblioteke?
Imace manji fond reci, manje opste kulture i mozda ce teze uciti (a mozda i ne ako ga to sto uci zanima i to voli). Ali, da li ce ujedno biti i los primer, los covek, neuspesan ili sta god?
Ne vidim potrebu za takvom predrasudom.
To bi trebalo da bude necija duhovna i intelektualna prednost za njega samog, a ne da ljude prosudjujemo na osnovu toga sto citaju ili ne.

Мој супруг је прочитао пар књига у животу.
Савршено правилно говори, има веома велик фонд речи, стручан је у многим областима, прилично образован и веома писмен.Успут, говори два језика осим српског.

Прави пример да неко ко није много читао не мора бити ни глуп, ни затуцан, ни са сиромашним речником...

И зато нисам терала децу да читају. Драго ми је што воле, али није пресудно за живот.
Знају да пронађу све што им је потребно.
Данашње генерације врло мало читају, што не мора да буде ,,минус'', свако нека напредује према својим способностима.
 
Ja nisam kritikovala citanje, to je svakako lepo i korisno, vec predrasudu da je neko super ili nije super zato sto cita knjige ili ih pardon ne cita....
Samo sam protiv predrasuda, nista vise
Inace, ja obozavam knjige, a i moja malecka puno cita za svoje godine
Muz ne preterano, ali sto se tice pameti, mogao bi da odrzi svakom lekciju bez problema i jos da mu se posle izvinjavaju
A neke stvari se ne uce iz knjiga
Zivotno iskustvo jos niko nije stekao u knjizi, a znamo da nam je ono itekako vazno
 
Nemaju motivaciju...
Sto da se muce kad imaju Google search i sve na tanjiru..podrzavam internet i nove tehnologije ali smatram da je knjiga -knjiga i da je literatura(raznog tipa)nesto na sta se u zivotu oslanjamo.Iz kuce nosimo sve ljubavi pa i prema knjizi,mislim da se narocito danas na skolu slabo mozemo osloniti...
Kod skolske dece mislim da je problem u onoj obaveznoj lektiri koja potpuno izlazi iz okvira percepcije danasnje dece...Ne znam dal je jos uvek aktuelan Orlovi rano lete i slicno ali nasa deca to nece da citaju..daleko im je..ne razumeju jednostavno.
Nama su prosle godine u vrticu podelili clanske karte za biblioteku u kraju i moja mala stvarno voli da odlazi i pozajmljuje knjige..njoj je to kao neki posao za velike a satisfakcija je i clanksa karta na kojoj je njeno ime i prezime...
Kod nas je upalilo..probajte i Vi;)
 
Мој супруг је прочитао пар књига у животу.
Савршено правилно говори, има веома велик фонд речи, стручан је у многим областима, прилично образован и веома писмен.Успут, говори два језика осим српског.

Прави пример да неко ко није много читао не мора бити ни глуп, ни затуцан, ни са сиромашним речником...

И зато нисам терала децу да читају. Драго ми је што воле, али није пресудно за живот.
Знају да пронађу све што им је потребно.
Данашње генерације врло мало читају, што не мора да буде ,,минус'', свако нека напредује према својим способностима.

i sve ovo nije naucio iz knjiga? i strucna literatura su knjige ne zaboravimo!

ne kazem da ljudi koji ne citaju knjige nisu pametni, nemaju nikakvo znanje i sl, ali ja moram priznati da "necitace" svrstam u neku svoju podgrupu sa malim "-" koji moze znaciti sve i svasta. takodje treba razlikovati i sta ljudi citaju, mislim dzaba ti citanje ako ti se literatura svodi na "spozorusu" i vikend ljubice... znaci jako je bitno i sta citas, ne samo da citas.
 

Back
Top