Kako i koliko kućni ljubimci utiču na mentalno zdravlje

Sonatica72

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.709
mačka.jpg

-Autorska tema-

Oni koji imaju kućne ljubimce znaju koliku ljubav pružaju oni nama, a i mi njima.

Pored ljubavi oni nam, možda nesvesno, pružaju pomoć.

Psi su verni pratioci slepih i slabovidih osoba. Imam poznanicu čiji sin ima autizam.

Pas je promenio njegov život. Više se ne oseća usamljeno.

Mačke su "fizioterapeuti " i to znam iz ličnog iskustva.

Psi i mačke nam pomažu kada smo pod stresom. Smiruju nas.

Znaju kada smo tužni ili melanholično raspoloženi. Znaju kada smo depresivni. Ne odvajaju se od nas i pružaju utehu.

Da li imate kućne ljubimce, pse ili mačke? Da li vas smiruju kada se osećate psihički loše?
 
Imao sam dve mačke, ali vremenom su se razbolele, pa sam ih odneo na eutanaziju. Sad imam taj otpor prema nabavljanju treće, jer znam da će i ona vremenom otići. Super je ovako, zabavna i simpa, a ni finansijski nije strašno - otprilike posle tih početnih većih troškova, za opremu i sterilizaciju, izlazilo mi je oko 2000 din mesečno, za granule i pesak. Nekako prirodno usklađena stvorenja, koja su mi ulepšavala život, ali opet, obaveza je - treba počistiti, otići po hranu i pesak, zatim, kad bih negde da otputujem, moram misliti šta i kako s njom. Takođe me i njena neminovna smrt unapred psihički opterećuje, tako da mislim da neću skoro uzimati novu mačku.
 
Imam dva psa i mačku lutalicu. Povremeno se slatko ispričam sa njima, jedini oni ćute i slušaju :D moja deca su odrasla uz ljubimce i nisam neki stručnjak ali mislim da se na taj način razvija empatija kod ljudi.
Daaaa,totalno!
I osecaj da mozes voleti i razumeti nekog ko je totalno drugaciji...bez predrasuda
Usadi se i to nekako...
 
Imao sam dve mačke, ali vremenom su se razbolele, pa sam ih odneo na eutanaziju. Sad imam taj otpor prema nabavljanju treće, jer znam da će i ona vremenom otići. Super je ovako, zabavna i simpa, a ni finansijski nije strašno - otprilike posle tih početnih većih troškova, za opremu i sterilizaciju, izlazilo mi je oko 2000 din mesečno, za granule i pesak. Nekako prirodno usklađena stvorenja, koja su mi ulepšavala život, ali opet, obaveza je - treba počistiti, otići po hranu i pesak, zatim, kad bih negde da otputujem, moram misliti šta i kako s njom. Takođe me i njena neminovna smrt unapred psihički opterećuje, tako da mislim da neću skoro uzimati novu mačku.

Jaoj Cvetoje, da li su bile mnogo, mnogo bolesne? Možda je jedna od njih mogla da se izleči. Što se tiče obaveza, meni je to slatka obaveza, i ne računam koliko novca potrošim.

Mislim da niko normalan nece reci nesto lose o blizini zivotinja i ljudi od malih nogu

Znam ljude koji važe za normalne ali ne vole ni pse ni mačke.

***

Punih 17 godina imala sam psa mešanca, Bobija. Imala sam kuću i veliko dvorište. Kada sam bila u pubertetu mnogo sam plakala a Bobi je uvek bio pored mene. Bio mi je najveća uteha i čuvar mojih detinjastih tajni.

Ženku rotvajlera imala sam oko 5 godina i... nikada nismo zbližile, mada sam je mnogo volela.

Cicika, Cica Macika je već 13 godina član moje najuže porodice. Beskrajno mnogo je volim.

Dugo vremena nije želela da legne pored mene kad na trosedu gledam TV, čitam ili surfujem netom. Kada sam operisala koleno i došla kući iz bolnice, odmah je legla duž celog gipsa i nije se pomerala od mene.

Smiruje me. Kada sam tužna dođe do mene i onda je mazim..a ona prede😋 Zaista utiče i na psihu i nije samo fizioterapeut.

Sada moram da vas pitam..Kako vaši ljubimci reaguju kada vam dođu gosti?

Da li vam se desilo da mačka želi da bude pored vašeg gosta koga boli glava? Ili da se vaš pas uplaši kad čuje da vi ili vaš gost plače? Da li kuca tada prilazi da pomogne da se osećate bolje?
 
Ja ću sada nešto napisati suprotno od svega napisanog i vjerojatno ću biti označen kao loš čovjek zbog toga jer eto danas ko ne voli pse on nije dobar čovjek, zapravo ja ih i volim ali... Ali ne vidim što će mi pas u životu i kakav benifit mogu imati od toga. Po mom mišljenju ljudi koji imaju pse osjećaju neku prazninu ili žele neku promjenu i misle to preko psa ostvariti. Ja imam posao, vrtlarim odem trčati, biciklirati, imam djevojku, nećakinju koju obožavam, volim pogledati film, pročitati knjigu, di ću u sve to ubaciti i psa? Sestra se takodjer slaže, kaže imam pred tinejdžericu i bebu, obavlja kućanske poslove, a vratit će se i na posao, kakav još i pas tu???Jedan put sam promatrao mamu na rubu živčanog sloma s svoja dva vrlo živa sina i psom. Dječaci su se igrali dvi minute s psom da bi zatim se otišli igrati na sprave po parku ne obaziraci se na psa koji je snažno lajao tražeći njihovu pažnju . Sva iznervirana mama kaže da su je sinovi tražili psa koji ih sad baš i ne zanima i sad na glavi ima i psa i zločeste sinove.

Psa treba odgajati, usmjeravali, prilikom šetnje paziti na njega( katkad više nego dijete), takodje i zdravstvena skrb za psa nerijetko zna premašiti onu za vlastito dijete, financijski trošak je i ne isplati se i financijski i nefinancijski.
 
Од најранијег детињства па ево да може да се каже до дубоке старости живим са кућним љубимцима углавном са псима .Једини период кад сам био без њих су године које сам провео у различитим земљама Европе јер нисам имао услова у тим сељакањима да их чувам.
Кадасе све сумира могу да тврдим да имам много богатији и срећнији живот управо захваљујући њима.
 
Postoje ljudi koji vole životinje. Bez profitiranja i materijalne koristi od njih.
Postoje oni koji su ravnodušni prema njima, što mogu da razumem. Distancirani su, nemaju taj osećaj.
Treća kategorija su mrzitelji životinja, jer su"nekorisne i prljave".
Četvrta (najgora) su mrzitelji ljudi koji vole životinje.

A one, životinjice, osete. Kako da očekuješ da te neko voli koga sam ne podnosiš. Pojedinci su u zabludi kada misle da su životinje glupe.
 
Postoje ljudi koji vole životinje. Bez profitiranja i materijalne koristi od njih.
Postoje oni koji su ravnodušni prema njima, što mogu da razumem. Distancirani su, nemaju taj osećaj.
Treća kategorija su mrzitelji životinja, jer su"nekorisne i prljave".
Četvrta (najgora) su mrzitelji ljudi koji vole životinje.

A one, životinjice, osete. Kako da očekuješ da te neko voli koga sam ne podnosiš. Pojedinci su u zabludi kada misle da su životinje glupe.
То је врло тачна констатација и треба да су је свесни и једни и други трећи и да се труде да се у складу са тим и понашају. :bye:
 
Sigurno da utiču pozitivno i da pomažu ljudima, zato su toliko i rasprostranjeni.

Nisam jedino ljubitelj toga da neko drži velikog psa u stanu, naročito ako nije veliki stan jer mi je nekako kao u konzervi, ali očigledno čim danas svaka druga osoba ima ljubimca, znači da utiče pozitivno.

Ono što nikako nije dobro je to što ljudi nekada pređu taj deo kad više ne podnose ljude ili su doboko razočarani i onda se okrenu samo ljubimcima, pa razviju sa njima neki patološki odnos, to mi definitivno nije normalno.
 

Back
Top