Kako do Kanadske iseljeničke vize?

Zdravo svima. Hteo sam da vas pitam par pitanja posto mi deluje kao da biste mogli da znate odgovore.

Dakle, situacija je sledeca: Imam 19 godina i trenutno zavrsavam prvu godinu racunarskih nauka(Computer science kako oni to tamo zovu). Engleski znam uglavnom sa filmova i interneta tako da mi gramatika predstavlja problem ali nju cu usavrsiti posto idem na casove. Planiram da krenem i na francuski ali njega nisam nikad ucio. Zeleo bih da u naredne 4 godine zavrsim bachelor i master studije i usavrsim engleski i naucim francuski, a onda odem u Montreal(Quebec) i tamo ostanem. Znam da mi treba permanent residentship i da posle 3 godine mogu da trazim i drzavljanstvo i to mi je i cilj, samo sto ne mogu da nadjem vasa iskustva sa time ovde. Uglavnom svi idete sa porodicom(a ja sam) i ne idete u Quebec(koji ima poseban sistem za imigrante Quebec-selected skilled workers). Osim toga svi imate radnog iskustva a ja bih hteo da pokusam sa ovim odmah nakon faksa tako da bih mozda imao samo neka staziranja tokom faksa ali svega par meseci. Video sam da se na forumu spominju neki periodi od 3 godine(i vise) za dobijanje papira a ovde pise da se 80% slucajeva resi za 10 meseci(u Becu koji je odgovoran za nas iz Srbije) pa mi nije jasno o cemu se radi.

Zanima me vase misljenje o svemu tome, da li mislite da cu moci da dobijem permanent residentship bez iskustva s obzirom da koliko vidim za Quebec ne treba tih 67 poena i koliko ocekujete da ce proces trajati. Pitam vas ovo, jer cu fax zavrsiti sa oko 24 ako sve bude islo po planu, pa ako mi treba jo jedno 3 godine iskustva i 3 godine dadobijem pr tamo cu stici sa 30, a ta ideja mi se bas i ne svidja.

Inace, pre nego sto se odlucim da trazim pr planiram da odem na jedno mesec dana u Montreal(isko kad zavrsim fax) da izvidim malo situaciju.

Dragi Nemanja, pravila se menjaju maltene svake godine, tako da ono sto vazi sada mozda za godinu dana nece vise vaziti, a kamoli za pet godina. To sto si sam nema nikakve veze, ali ako zelis da trazis vizu u kategoriji kvalifikovanog radnika moras da imas najmanje godinu dana radnog iskustva. Kvebek ima svoja pravila, ali takodje moras da imas odredjeni broj bodova. Ako hoces vise informacija o odlasku u Kvebek, preporucujem ti sajt Ministarstva za imigraciju: http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/index.html
Prouci ga detaljno. Ako hoces da saznas vise o odlasku u druge kanadske provincije, treba da odes na ovaj sajt: http://www.cic.gc.ca/english/index.asp
Inace, ako zelis da dodjes pre nego sto zavrsis fakultet u Srbiji, pokusaj da trazis stipendiju za neki od fakulteta i zatim mozes da trazis studentsku vizu. Montreal ima cetiri univerziteta, dva anglofona (Concordia - drzavni i McGill - privatni) i dva frankofona (UQAM - drzavni i UDM privatni). Mislim da posle dve godine na studentskoj vizi mozes da trazis radnu vizu, a takodje i stalni boravak. Nasa drugarica je tako otisla u Ontario, studirala dve godine, zatim trazila istovremenu i radnu vizu i stalni boravak. Radnu vizu je dobila vrlo brzo, a stalni boravak joj je takodje odobren malo kasnije. Za Kvebek je jedino specificno i novouvedeno da studenti moraju dobro da vladaju francuskim da bi im bio odobren ostanak posle studija. Ranije nije bilo tako i ima onih koji su studirali na anglofonim univerzitetima i nisu uopste govorili francuski, ali njihov ostanak nisu uslovljavali znanjem francuskog. Sada postoji valjda neki test i ako ga ne prodju, ne mogu da ostanu ovde vec moraju da se vrate u svoje zemlje i odatle traze vize u kategoriji kvalifikovanih radnika, sto moze da bude, kao sto si do sad verovatno video, dugotrajan proces.
 
Znam da se pravila menjaju cesto, samo sam hteo da mi kazete kakvo je vase misljenje o tome da li bih mogao i za koliko vremena da dobijem pr cisto malo da se raspitam unapred. To sto sam sam vise sam mislio zbog toga sto ne vidim da iko ide sam nego svi s porodicom, pa rekoh da cujem i drugacija iskustva ako ih ima. Pregledao sam u proteklih nedelju dana ova 2 sajta i nisam naisao na to da moram da imam barem godinu dana iskustva, vec sam samo video da cu lakse dobiti pr ako imam vise iskustva. Nisam znao da poeni vaze i za Kvebek posto na stranici Quebec-selected skilled workers: Who can apply ne pise nista o self-assessment test-u a na stranici Skilled workers and professionals: Who can apply se spominje. Pretpostavljam da bi to sa studiranjem bila njbolja opcija ali nisam bas zainteresovan za tu opciju jer mislim da treba jos da se posvetim jezicima. Mada ko zna, ako bude neka stipendija tog tipa, mozda se i predomislim.

Hvala ti mnogo na odgovoru. Nadam se da ce i ostali podeliti sa mnom svoje misljenje na ovu temu.

Samo mi nije jasno to sto se spominju recimo po 3 godine i vise za pr a na sajtu im pise da se u Becu obradi 80% prijava za 10 meseci. O cemu se tu radi?
 
Samo mi nije jasno to sto se spominju recimo po 3 godine i vise za pr a na sajtu im pise da se u Becu obradi 80% prijava za 10 meseci. O cemu se tu radi?[/QUOTE]

Zato sto su u medjuvremenu promenjena pravila i oni koji su podneli prijave posle odredjenog datuma brze prolaze kroz ceo proces. Sto se Kvebeka tice, proces u proseku traje oko godina dana, ali u svakom slucaju radno iskustvo je obavezno za kategoriju skilled worker, kao sto mu i sam naziv kaze. Ne mozes da budes skilled worker, odnosno kvalifikovani radnik, ako nikad nisi radio i nemas radnog iskustva. Moras da imas najmanje godinu dana, a sto vise godina iskustva, to vise bodova. Test za Kvebek imas ovde http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/epi.html
 
Aha, znaci oko godinu dana, to je vec prihvatljivije.

Radio sam i taj test, stavljajuci godine:24, drzava SCG, Graduate diploma of university studies - 2 years (pretpostavljam da je ovo master?), Computer Science (Bach. - 3 years)(nema opcije za master, a kod nas je 3+2), How many years ago did you obtain this diploma: 0, Have you already practised a profession...: No, Work experience: less than 6 months, oral comprehension of French: Intermediate advanced (levels 7 and 8), oral expression in French is: Intermediate (levels 5 and 6), oral comprehension of English: Advanced (levels 9 to 12), oral expression in English: Intermediate (levels 5 to 8), porodica u kvebeku: nemam, da li sam vec bio u kvebeku: Other stay for 2 weeks to less than 3 months, ponuda za posao: ne.

Your result
It seems that you meet the Québec selection criteria.

Tako da ako usavrsim jezike i ako sam oznacio dobru diplomu, ispunjavam uslove. (U formularima pise da se staziranje(intership) racuna kao radno iskustvo, a to mislim da cu svakako imati u okviru faksa pa je zato stavljeno manje od 6 meseci, a ovo da sam bio 2 nedelje do 3 meseca sam stavio zato sto pre nego sto posaljem papire hocu da dodjem na jedno mesec dana da vidim kako to sve izgleda uzivo).

Hvala na odgovoru jos jednom. Cak i da moram tih godinu dana, ne bi bilo problem, problem bi bilo 3 godine radim, pa jos 3 cekam da dobijem pr. A probacu i preko interneta, ili u tih mesec dana, da nadjem nekog ko bi mi ponudo posao, tako bih jos lakse dobio pr.
 
Poslednja izmena:
Aha, znaci oko godinu dana, to je vec prihvatljivije.

Radio sam i taj test, stavljajuci godine:24, drzava SCG, Graduate diploma of university studies - 2 years (pretpostavljam da je ovo master?), Computer Science (Bach. - 3 years)(nema opcije za master, a kod nas je 3+2), How many years ago did you obtain this diploma: 0, Have you already practised a profession...: No, Work experience: less than 6 months, oral comprehension of French: Intermediate advanced (levels 7 and 8), oral expression in French is: Intermediate (levels 5 and 6), oral comprehension of English: Advanced (levels 9 to 12), oral expression in English: Intermediate (levels 5 to 8), porodica u kvebeku: nemam, da li sam vec bio u kvebeku: Other stay for 2 weeks to less than 3 months, ponuda za posao: ne.

Your result
It seems that you meet the Québec selection criteria.

Tako da ako usavrsim jezike i ako sam oznacio dobru diplomu, ispunjavam uslove. (U formularima pise da se staziranje(intership) racuna kao radno iskustvo, a to mislim da cu svakako imati u okviru faksa pa je zato stavljeno manje od 6 meseci, a ovo da sam bio 2 nedelje do 3 meseca sam stavio zato sto pre nego sto posaljem papire hocu da dodjem na jedno mesec dana da vidim kako to sve izgleda uzivo).

Hvala na odgovoru jos jednom. Cak i da moram tih godinu dana, ne bi bilo problem, problem bi bilo 3 godine radim, pa jos 3 cekam da dobijem pr. A probacu i preko interneta, ili u tih mesec dana, da nadjem nekog ko bi mi ponudo posao, tako bih jos lakse dobio pr.

Zdravo Nemanja, na vreme si poceo planirati, svaka cast. Plan je dobar, ali imaj ipak na umu to da se kriterijmi menjaju. Ne znam da li si prelistao forum unazad, ali je promena lista i pravila mnoge zauvek "prizemljila" u Srbiju, tj. zatvorila im vrata kanade na neko vreme. Bilo je psovanja i majke i oca Kanadi i sistemu... Kvebek je za sada varijanta gde ti je pomalo iskustva i znanje francuskog dovoljno, ali je pitanje koliko ce to dugo da traje. Ovde se diskutuje o efikasnosti imigracije non stop, o njenoj koristi po drzavu, o nacinu na koji se trosi novac obveznika po tom pitanju, itd. Nas subjektivni utisak je da k
Kanada, pa i Kvebek, polako zatvara slavinu. Poslednji vozovi su na peronima. Ne zelim da ti unosim paniku, ali bih na tvom mestu, kad si vec doneo odluku da ides iz Srbije, pozurio sa izvodjenjem. Drugo, naveo si da jezicima ne vladas bas sjajno, ni engleskim ni francuskim. Ok, trebalo bi na tome poraditi, naravno. Medjutim, sebi si dao prilicno lepe ocene na testu za Kvebek. Ne zaboravi, znanje jezika se proverava na testovima, i engleski i francuski, i na razgovorima takodje, pa ces morati podosta da radis na tome, da bi ostvario tako dobre rezultate koje si sebi prognozirao. Pogotovu na francuskom, koji nije lak za ucenje ni za razumevanje, a pogotovu ako na njemu ne radis intenzivno. Studenti Filoloskog na francuskom se pogube kada prvi put kroce u Francusku, ne znaju ni da beknu niti imaju pojma sta ih pitaju. Karikiram, ali ima u tome istine, video sam uostalom (bolje reci cuo) rodjenim ocima, tj. usima. Ja sam licno ucio na kursevima francuski 9 meseci u Franc. kulturnom centru, stigao u Pariz, kad tamo, beee, sta rece? Tako da 7-8 na razumevanju francuskog je prilicno lep nivo, pitanje je da li ces uspeti da do njega i dodjes. Da ne mracim i ne obeshrabrujem, ako prelistas unazad forum, videces da su se neki poprilicno zeznuli na te fore, dajuci sebi dobre ocene, pa se iznenadjivali kada im je prijava odbijana. A kad te odbiju, ne mozes odmah ponovo ni da predas. Test ti ne garantuje nista, on ti sugerise da prijavu posaljes, a ona moze biti odbijena, pogotovu ako nisi bio realan na proceni. Zato racunaj najgoru varijantu, pa ako ona prolazi, nece biti frke. Isto tako, dobro prouci ekvivalente diploma. I tu su se mnogi zeznuli, povevsi se za nasim priznavanjima osnovnih studija za mastere i slicno. To u svetu ne prolazi. Trece, i Kvebek ima listu prioritetnih zanimanja, kojima daje prednost. Moguce je da je u pozadini testa upravo ta lista, pa to sto studiras informatiku igra veliku ulogu. Tu se vracamo na moju sugestiju s pocetka. Kriterijumi se menjaju, danas im kompljuterasi trebaju, sutra ne. Moj savet, nakon svog ovog mog palamudjenja :
Zapocni studije u Srbiji, uci malo engleski, zasto ne i francuski, procackaj univerzitete u Kvebeku, ili drugde u Kanadi, iskopaces sigurno neku stipendiju, mnogi su iskopali, i sa manje bitnim zanimanjima. Dodjes ovde, studiras kao covek, usavrsis pritom zaista te jezike, i lepo dobijes diplomu koju ovde priznaju jedan na jedan, a ne da se otelis u Srbiji, a onda ovde nako da te keca, kao ne priznajemo mi te tvoje diplome ovde, i da te vraca na studije ili na dodatne obuke... Ovde su mnoga zanimanja regulisana propisima i udruzenjima, profesori, prevodioci, lekari, inzenjeri, racunovodje, i drugi, niko ne moze da radi i sebe naziva time dok ne bude primljen u odredjeno strukovno udruzenje, a do toga put prolazi obicno preko doskolovavanja. Sto da umesto da uzivas u tim svojim lepim mladim godinama ovde, nagledas se sveta, Kanade, Amerike, upoznajes ljude sa svih strana sveta, ti da sedis u Srbiji da te neko zajebava, da te drndaju iskompleksirani polupismeni i nekompetentni profani? Umesto da ovde ucis najnovije iz tvoje oblasti?

U svakom slucaju, sta god da odlucis, dobro se raspituj, budi objektivan i realan, osloni se prvenstveno na sajt imigracionog pa tek onda na tudja iskustva (i savete:))... I srecno, sta god da odlucis. A ako ti treba jos neka informacija o Montrealu ili univerzitetima ovde, ili oko dolaska, reci... Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Hvala ti mnogo.

Sto se jezika tice, sa engleskim sa dovoljno dobar, tu treba da poradim na gramatici najvise. A sto se francuskog tice, dao sam onu ocenu za koju procenjujem da mogu da naucim u ove 4 godine(procitao sam ona objasnjenja sta podrazumevaju ti nivoi).

Sto se diploma tice, bas sam hteo da pitam kako mogu da saznam sta se priznaje a sta ne? Kazes, mnoga zanimanja su regulisana propisima, meni se cini da sam negde video ovo moje u grupi koja nije regulisana, ali ne mogu da nadjem to opet.

Vidim vec vas dvoje spominje stipendije. Ja sam ovde vec zapoceo bachelor studije, tako da bih tu mogao tek na master. Ne znam da li bi mi priznali ove moje bachelor ako ne priznaju neke diplome kao sto kazes. Mislite na stipendije koje fakulteti iz Kanade daju strancima ili nesto drugo?

Za Montreal mislim da ce im programera trebati uvek, jer bar po ovome sto sam cuo i citao imaju tu rastucu industriju kompanija koje se bave pravljenjem video igara. Moj cilj je da zavrsim u nekoj od boljih, a da bih dosao do toga prihvaticu bilo sta da radim dok ne skupim iskustva da bi ovi i razmotrili da me prime. Cuo sam da Montreal ima jedan od najboljih odnosa cene-plate u Kanadi, jel to tacno? Kakvi su poslodavci sto se tice zaposljavanja stranaca ako im diploma odgovara, i moze li se desiti da drzava priznaje diplomu a poslodavac ne, ili obrnuto?
 
Poslednja izmena:
Aha, znaci oko godinu dana, to je vec prihvatljivije.

Radio sam i taj test, stavljajuci godine:24, drzava SCG, Graduate diploma of university studies - 2 years (pretpostavljam da je ovo master?), Computer Science (Bach. - 3 years)(nema opcije za master, a kod nas je 3+2), How many years ago did you obtain this diploma: 0, Have you already practised a profession...: No, Work experience: less than 6 months, oral comprehension of French: Intermediate advanced (levels 7 and 8), oral expression in French is: Intermediate (levels 5 and 6), oral comprehension of English: Advanced (levels 9 to 12), oral expression in English: Intermediate (levels 5 to 8), porodica u kvebeku: nemam, da li sam vec bio u kvebeku: Other stay for 2 weeks to less than 3 months, ponuda za posao: ne.

Your result
It seems that you meet the Québec selection criteria.

Tako da ako usavrsim jezike i ako sam oznacio dobru diplomu, ispunjavam uslove. (U formularima pise da se staziranje(intership) racuna kao radno iskustvo, a to mislim da cu svakako imati u okviru faksa pa je zato stavljeno manje od 6 meseci, a ovo da sam bio 2 nedelje do 3 meseca sam stavio zato sto pre nego sto posaljem papire hocu da dodjem na jedno mesec dana da vidim kako to sve izgleda uzivo).

Hvala na odgovoru jos jednom. Cak i da moram tih godinu dana, ne bi bilo problem, problem bi bilo 3 godine radim, pa jos 3 cekam da dobijem pr. A probacu i preko interneta, ili u tih mesec dana, da nadjem nekog ko bi mi ponudo posao, tako bih jos lakse dobio pr.

Ok, prvi put cujem da neko moze da dodje u obzir u toj kategoriji bez godinu dana radnog iskustva, ali tim bolje za tebe. Mozda je tvoje zanimanje trenutno deficitarno ili su se pravila promenila. Na sajtu immigrationquebec mozes da pronadjes listu zanimanja koja se trenutno obradjuju kao prioritetna. Nemam sad vremena da trazim, ali ako pogledas moje prethodne poruke (nema ih bas mnogo) videces da sam vec davala nekom linkove za to, pa pogledaj. Ipak, ponavljam jos jednom, ono sto vazi sada nece vaziti za pet godina. Pravila se stalno menjaju. Na ovom forumu ima ljudi koji su predali zahtev za vizu, koju jos uvek cekaju, a pravila su se u medjuvremenu promenila vec dva puta. Neki su tako i otpali jer vise ne ispunjavaju kriterijume. Tu mislim na federalni proces, ali za Kvebek se isto sve stalno menja. Sve ovo ne pisem da bih te obeshrabrila, vec da budes svestan toga. Mozda se kriterijumi promene tako da za tebe bude i bolje, ali moze da se desi i suprotno.
Sto se stipednija tice, da, mislimo na stipendije koje daju kanadski fakulteti. Moras da ides na sajt svakog od njih, da vidis kako mozes da se prijavis i da je trazis od svakog fakulteta posebno. Viza se, ukoliko ti odobre stipendiju, dobija vrlo brzo, procedura je sasvim drugacija i daleko brza i laksa od ove za stalni boravak.
Sto se strukovnih udruzenja tice, sve ces naci ovde http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/employment/regulated-professions/index.html
Idi na sve linkove koji se nalaze na toj strani i saznaces sve o tome. Jos jednom, sajt immigrationquebec treba da proucis detaljno, od pocetka do kraja.
I da, sto se industrije video igrica tice, Montreal je idealan za to. A odnos cene-plate jeste dobar i bolji nego u nekim drugim velikim gradovima ostalih kanadskih provincija.
Pozdrav!
 
Hvala ti mnogo.

Sto se jezika tice, sa engleskim sa dovoljno dobar, tu treba da poradim na gramatici najvise. A sto se francuskog tice, dao sam onu ocenu za koju procenjujem da mogu da naucim u ove 4 godine(procitao sam ona objasnjenja sta podrazumevaju ti nivoi).

Sto se diploma tice, bas sam hteo da pitam kako mogu da saznam sta se priznaje a sta ne? Kazes, mnoga zanimanja su regulisana propisima, meni se cini da sam negde video ovo moje u grupi koja nije regulisana, ali ne mogu da nadjem to opet.

Vidim vec vas dvoje spominje stipendije. Ja sam ovde vec zapoceo bachelor studije, tako da bih tu mogao tek na master. Ne znam da li bi mi priznali ove moje bachelor ako ne priznaju neke diplome kao sto kazes. Mislite na stipendije koje fakulteti iz Kanade daju strancima ili nesto drugo?

Da, stipendije za strance koje daju Kanadjani, kakve crne domace stipendije, kad je to Srbija jos ulozila neki dinar u svoju omladinu?:lol: Procackaj univerzitete u Montrealu i sire, nacices nesto sigurno, nema veze sto si studije zapoceo, priznali bi ti sigurno nesto od toga sto si tu radio.

Za Montreal mislim da ce im programera trebati uvek, jer bar po ovome sto sam cuo i citao imaju tu rastucu industriju kompanija koje se bave pravljenjem video igara. Moj cilj je da zavrsim u nekoj od boljih, a da bih dosao do toga prihvaticu bilo sta da radim dok ne skupim iskustva da bi ovi i razmotrili da me prime. Cuo sam da Montreal ima jedan od najboljih odnosa cene-plate u Kanadi, jel to tacno? Kakvi su poslodavci sto se tice zaposljavanja stranaca ako im diploma odgovara, i moze li se desiti da drzava priznaje diplomu a poslodavac ne, ili obrnuto?


Da, Montreal je Meka za video igrice, tu je srediste i velikog Ubisofta... a onje samo jedan od mnogobrojnih. Odnos plate-zivot je dobar, lepo se zivi sve u svemu. Sto se tice poslodavaca, privatnik moze da radi sta hoce, pa i da ti ne priznaje diplome ako hoce, bez obzira sto si ovde uradio evaluaciju i drzava ti ih je priznala. Medjutim, prva stvar koju gledaju je ipak sta znas i kakvo iskustvo radnoimas, pa tek na kraju diplome. edino u drzavnoj sluzbi moras da imas uradjenu evaluaciju diploma, za privatni se sektor cesto ine trazi, osim ako ne radis u struci koja je regulisana pravilima i za koju postoji strukovno udruzenje, pa moras biti njihov clan, za sta opet moras da imas priznate diplome. ;) Cisto sumnjam da Ubisoft gleda prvo diplome i trazi evaluaciju, ako si dobar u poslu, imas dobrog iskustva i zagrizen si za igrice, to je sve sto im je bitno... E sad da li ce ta industrija cvetati i za pet godina, tj, da li ce im programera uvek trebati, sve zavisi, vidis da se na glbalnom nivou svasta menja, dans jedno, sutra drugo... Treba grabiti sansu dok je jos tu. U Kvebeku de vec desavalo da zbog politickih stavova mnoge anglofone firme jednostavno napuste provinciju, kao recimo prilikom poslednjeg referenduma o nezavisnosti, gde su se jednostavno preselile u Ontario. Moja firma je recimo u zgradi bivse fabrike cokolade, Cadbury, koji je zbrizao odatle za Ontario. Uplasili se ljudi i smugnuli. Upravo nakon tih takvih dogadjanja je razvijena industrija video igrica, i nadam se da ce to potrajati, jer je poslednji referendum bio ekonomski udarac za provinciju.
:bye:
 
NemanjaNS90:
Cime se ti bavis? Koliko dugo si tu? Ima li posla? Kakve su plate? S kim si tu? Kakve su stanarine?

Zanima me recimo i kako se u Montrealu najlakse trazi posao? Drzavne ustanove, oglasi, internet,...? Ja sam trazio po internetu i nisam naisao na neki ozbiljniji sajt. Znas li neki?

Kako zivi omladina u Montrealu? U garsonjerama, vecim stanovima sa cimerima, gradu, predgradju? Kakvo je stanje s prevozom? Jel se vozi satima do posla po guzvi ili se uglavnom koristi metro-bus kombinacija i ide brze?

Nadam se da ti nije problem da mi odgovoris na ovih par pitanja jer bih zeleo da imam malo bolji uvid u sve to.

Zdravo, da ti kazem odmah, jana_9 je moja devojka, tako da cu samo da dopunim ono sto ti je vec rekla. Ja sam, kao sto vec znas, graficki dizajner, nakupio sam nekih 10 godina iskustva pre naseg dolaska, pola u Srbiji, pola u Francuskoj. Tu smo dakle skoro 5 meseci, a poslove smo nasli pre mesec dana. Nism poceli aktivno da trazimo odmah, vec smo se skoncentrisali na pracenje raznoraznih obuka oko trazenja posla koje Kvebek nudi imigrantima, sto se pokazalo kao vrlo korisna stvar. Posao smo poceli da trazimo aktivno negde krajem maja, i zaposlili se dakle u julu, znaci jedno dva i nesto meseca trazenja, sto je izuzetno dobro prolazno vreme jer je prosek 6 meseci. Ja sam nasao u struci, ali nije u pitanju stalni posao, vec freelance rad na satnicu. Jana je nasta stalni posao, ali ne u struci, objasnila ti je zasto, to je taj problem o kome sam ti vec pricao, strukovnih udruzenja koje postoje za raznorazna zanimanja (ne samo za visoko obrazovane kategorije, imas strukovna udruzenja i za zavarivace i vodoinstalatere recimo).

U Montrealu se fino zivi, barem je takavnas utisak, plate su dovoljne za pristojan zivot (ne naravno ako radis ceo zivot u supermarketu). Stanarine su relativno niske, mada ima i skupljih krajeva grada, ali koji su opet jeftiniji nego recimo Toronto. Mi placamo 60 kvadarata 660 dolara (oni to ivde zovu 3 i po, jer ima 1 odvojenu sobu, dok je onih 2 i po sto ostaje kuhinja, dnevna soba i kupatilo; 4 i po dakle ima dve odvojene sobe, 5 i po tri, i tako dalje...). U nasu cenu je uracunata topla vode i greajanje (vrlo bitno), ima i gde nije. Placamo dakle struju (svetlo) i nesto gasa (kuvanje), sto izadje sve u svemu nekih par desetina dolara mesecno, nije skupo.

Posla ima, ali ima i onih koji ga traze. Ponuda i potraznja varijaju u zavisnosti od struke. Profesori se recimo vrllo traze i imaju velike plate, ali je put do toga dugacak. Sto se dizajnera tice, ponuda je ok, i posao se nalazi, ali treba traziti, poslati na desetine i desetine CV-ja dok dojes do intervjua i posla. Jana ti je vec pisala kako se posao trazi. Nema lakog nacina to je sigurno, u pitanju je ozbiljan rad, ovde kazu da je trazenje posla vec samo po sebi posao na puno radno vreme i u pravu su. Da bi odgovorio na jedan oglas, treba ti pola dana, da napisas propratno pismo, prilagodis malko CV (koji si prethodno tesao mesecima), istrazis sve moguce o firmi, itd. Jer cim posaljes, moras da budes spreman da ce zazvoniti telefon, i moze se desiti da je prvi intervju telefonski, i da tu automatski otpadnes ako se nisi pripremio. Intervjui su citava nauka, CV je samo pocetak svega... Najbolje je dakle kombinovati sve nacine, i jedino se tako uspesno dolazi do posla. Internet i sajtovi za nalazenje posla (jobboom, monster, emploi quebec, workopolis, wowjobs), zatim pravljenje profila na sajtovima tipa LinkedIn, kontaktiranje agencija za zaposljavanje (Quantum, itd), zatim pracenje sajtova koje objavljuju oglase iz tvog domena (za mene su to Infopressejobs, grenier aux emplois i isarta - ponekad ima ponesto i u oblasti programiranja i komp. igrica), onda dnevna stampa, specijalizoani casopisi... Bitan je i takozvani "networking", odnosno pravljenje mreze poznastava, preko toga se ovde nalazi 80% posla, i to zovu "skriveno trziste rada", jer mnoge firme ni ne objavljuju oglas, vec traze prvo interno, pitaju zaposlene da li poznaju nekoga, itd. I na kraju, sajt svake firme uglavnom ima deo "carriers" gde oglasavjau poslove, ili pruzaju mogucnost da ostavis svoj CV - recimo Ubisoft, koji ima ceo deo posvecen tome : http://www.creatorsofemotion.com/home-int.php... Ponekad je tesko iznaci to sve dok ne dodjes ovde, ja sam recimo za neke sajtove saznao tek po dolasku, ali treba cackati po forumima na te teme, pronadje se svasta. Dobar sajt je immigrer.com, al je on na francuskom...Tu sam ja pronasao dragocene informacije. Odlican je sajt i IMT od Emploi Quebec, gde pronaci sve i svasta o svakoj profesiji, statistike, potraznju, zarade, ali je takodje samo na francuskom - http://imt.emploiquebec.net/mtg/inter/noncache/contenu/asp/mtg941_accueil_fran_01.asp. Ovo je ipak frankofona provincija:)
Kako zivi omladina? Koliko vidim, dobro im je:cool: Mislim da studenti uglavnom zive u kolokaciji, jeftinije je i jednostavnije, a i verujem zanimljivije. Posle zivis sam, zasto bi se gurao ako zaradjujes, kad mozes imati svoj stan. Inace, studenti ovde takodje i rade, postoje poslovi na pola radnog vremena itd, vecina studenata delom finansira svoje studije, retki su oni kojima roditelji placaju sve. Najcesce roditelji pokrivaju troskove studija, dok studenti sami zaradjuju za stan, hranu, odecu, zezanje itd... Sto se tice lokacije, Montreal je ogroman grad, o ostravo na kome se nalazi ima nekih 500 km². Moze se naci vrlo povoljno blizu centra, uostalom, sve zavisi od toga gde ti je faks, posao, itd. Nama je ovde vrlo blizu UdM, privatni frankofoni univerzitet, jedan od cetiri velika u Montrealu. Ostali su u centru, McGill, Concordia, Uqam... Mislim da studenti uglavnom gledaju da su blizu univerzitetima. Prevozje inace ok, mada jos nismo videli kako to izgleda zimi. Postoje cetiri linije metroa, mreza nije previse razgranata, ali se ono izmedju nadoknadjuje gustom mrezom buseva. Red voznje se postuje, pa tako u minut mozes znati kada imas bus. Ima linije koje idu na svakih par minuta i onih koje idu na svakih pola sata, ali kada mozes da pogledas kada je sledci prolaz (na netu, ili preko mobilnog, kad se nalazis na stanici, ako ne postoji spisak na licu mesta) nije nikakav problem. Zimi, kada udari -40, ne mozes naravno da cekas 15 minuta bus napolju, pa je dobro znati satnicu za linije i stanice koje te zanimaju. Mada ljudi uglavnom ovde imaju kola, ne iz luksuza, vec iz potrebe. Iz raznih razloga, zimi zbog hladnoce, leti zbog vrucine, zbog kupovina, zato sto rade malo dalje od kuce, itd. Saobracajne guzve postoje, pogotovu ujutru i posle podne kad ljudi idu i vracaju se na posao, inace se sasvim dobro prolazi po gradu. Sve je paralelno i pod 90 stepeni, vrlo je lako snaci se. Jos uvek nisam video i mislim da ne postoji kruzni tok u Montrealu. Inace, nasa dozvola se ne priznaje, moras polagati i teoriju i praksu ponovo, ali nisi barem obavezan uzimati casove. Ako to uradis na vreme, jer ako odugovlacis, moras i na casove.
Odgovore cu postovati i na forum, jer ce mozda i drugima biti korisni, ako nemas nista protiv.
Eto, nadam se da sam malo pomogao da steknes kakvu-takvu sliku o Montrealu. :bye:
 
Hocu da emigriram u Kanadu i zanimaju me detaljnija uputsva.. tek sam zavrsio srednju skolu i nemam nikakvo radno iskustvo, jel to veliki problem ili ne? Molim za pomoc ..

Pozdrav i dobrodosao. Mislim da je idealno za tebe da trazis neke studije i stipendije, pa da na taj nacin dodjes do rezidentskog statusa i posle do drzavljanstva, i do lepog zivota u normalnoj zemlji :)

Pocni odavde : http://www.cic.gc.ca/english/study/index.asp

Ili ako ti se bas ne studira, onda sve zavisi od tvoje struke, i od toga gde bi isao u Kanadu, tj. koliko ti treba iskustva, koji jezici, i sto je najbitnije, da li se i gde trazi to sto si zavrsio. Za emigriranje : http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp

Inace, prouci dobro taj sajt, tu je uglavnom sve receno : http://www.cic.gc.ca/english/index.asp

Srecno!
 
Hvala vam oboma. Mnogo ste mi pomogli. I ovde i na pp.

Ubisoft, EA i Eidos su mi recimo prioritet, ali radio bih i kao cistac ako znam da cu zavrsiti na kraju na nekom ovakvom mestu. Mada, ni ostale firme nisu lose a ima ih koliko ja znam i vise od 30. Takodje, koliko sam upucen, stalno se otvaraju nove i stalno postojece rastu bas zbog toga sto dolaze ljudi koji se time bave. Mislim da je Montreal opisan kao najbrze rastuca gamerska zajednica u svetu(ili severnoj americi). Bas me je to privuklo u Montreal, a onda sam shvatio da ima i drugih zanimljivih stvari. Da nije tako verovatno bih zavrsio npr. u Vankuveru.
 
Poslednja izmena:
U Kvebeku de vec desavalo da zbog politickih stavova mnoge anglofone firme jednostavno napuste provinciju, kao recimo prilikom poslednjeg referenduma o nezavisnosti, gde su se jednostavno preselile u Ontario. Moja firma je recimo u zgradi bivse fabrike cokolade, Cadbury, koji je zbrizao odatle za Ontario. Uplasili se ljudi i smugnuli. Upravo nakon tih takvih dogadjanja je razvijena industrija video igrica, i nadam se da ce to potrajati, jer je poslednji referendum bio ekonomski udarac za provinciju.
:bye:

Sta se inace desava u Quebecu? Nesto sam citao da nagovestavaju novi referendum, ili su to samo naklapanja za dnevno-politicke potrebe? :confused:

http://www.vancouversun.com/news/Quebec+referendum+horizon+Duceppe/3145101/story.html
 
Hvala vam oboma. Mnogo ste mi pomogli. I ovde i na pp.

Ubisoft, EA i Eidos su mi recimo prioritet, ali radio bih i kao cistac ako znam da cu zavrsiti na kraju na nekom ovakvom mestu. Mada, ni ostale firme nisu lose a ima ih koliko ja znam i vise od 30. Takodje, koliko sam upucen, stalno se otvaraju nove i stalno postojece rastu bas zbog toga sto dolaze ljudi koji se time bave. Mislim da je Montreal opisan kao najbrze rastuca gamerska zajednica u svetu(ili severnoj americi). Bas me je to privuklo u Montreal, a onda sam shvatio da ima i drugih zanimljivih stvari. Da nije tako verovatno bih zavrsio npr. u Vankuveru.

Jeste, te firme predstavljaju sam svetski vrh u toj oblasti... One zaposljavaju ljude sa raznih strana,iz Evrope, Azije... U toj oblasti je takodje engleski uobicajeniji kao jezik komunikacije, iako je recimo Ubisoft francuska firma. Uostalom, ako si pogledao njihov sajt koji sam ti dao, cuo si koji se sve jezici pricaju. Koliko je tesko uci u takve firme ne znam, pretpostavljam da nije lako, jer su one te koje stvaraju i diktiraju tendencije u gaming industriji, tj, pomeraju postojece na visi nivo. Zato sam ti i pricao da bi bolje bilo da svoje studije nastavis ovde, gde bi ne samo stekao strucnije znanje iz oblasti, vec bi imao prilike da svoje stazeve na studijama radis u tim firmama, odnosno da u taj milje uplovis vec na studijama, mnogo lakse nego kao tek pristigao programeras iz Srbije, pritom bez velikog iskustva. Mrezu poznanstava bi lakse razvio ovde, i ne bi, nakon par godina studija ovde, ni gledali vise na tebe kao stranca... Mada u toj sferi, cinjenica da si dosao sa strane ne igra veliku ulogu, gleda se znanje i iskustvo. U Ubisoftu ima ljudi koji su poceli kao testeri igrica, a zatim dogurali do mesta gde osmisljavaju nove igre i koncepte ili ih programiraju. Ne znam, na tebi je da vidis, ali ja na tvom mestu ne bih gubio vreme u Srbiji, vec bi se otisnu ranije u avanturu. Mi smo pogubili godine zivota misleci da je bitno da prvo pozavrsavamo fakultete pa onda probamo preko. Ispostavilo se da su nasi faksevi truba, i da nase diplome mozes macku o rep... Ne znam na kom faksu studiras, ali se iz mnogih oblasti nase visokoskolsko obrazovanje nalazi u proslom veku, ako pogledas recimo samo literaturu uz koju se studira, aktivnost nasih profesora i njhihov (nepostojeci)naucni rad... Shvatis da u inostranstvu (u Francuskoj i ovde barem), kad studiras, predaju ti neki od najvecih i najcenjenijih strucnjaka iz tih oblasti danas, u tim zemljama i sire, ljudi koji aktivno ucestvuju u aktuelnim naucnim desavanjima. Kod nas se recimo istorija umetnosti studira do sedamdesetih godina proslog, 20. veka, u Francuskoj se na predavanjima raspravljaju aktuelna desavanja, bilo da se radi o savremenoj ili nekoj prosloj umetnosti... Kod nas na faksevima ne mozes ni da nadjes savremenu literaturu. Hvala bogu danas inteneta i Amazona, pa ako imas kinte mozes i da kupis. Ako hoce da isporuce u Srbiju. Da ne davim, gvozdje se kuje dok je vruce, razmisli dobro da li ti se isplati Srbija. Zivaca i godina pogotovu.
 
Definitivno moram jos da poradim na engleskom, a do tad cu taman zavrsiti bachelor. Ako bude postojala mogucnost za tako neku stipendiju(a raspitacu se) mozda i dodjem na master i tu poradim na francuskom. Slazem se za fakseve, pogotovo za informatiku koja jako brzo napreduje, zato sam planirao mnogo samostalnog rada u okviru ove 4 godine(i sto se jezika tice a i informatike). Razmislicu dobro o svemu. Mozda da mi je ideja pala na pamet jos u srednjoj pa da sam odmah bachelor upisao tu, ali sta sad, tu sam gde sam, videcu kako mogu najbolje da nastavim odavde.
 
Definitivno moram jos da poradim na engleskom, a do tad cu taman zavrsiti bachelor. Ako bude postojala mogucnost za tako neku stipendiju(a raspitacu se) mozda i dodjem na master i tu poradim na francuskom. Slazem se za fakseve, pogotovo za informatiku koja jako brzo napreduje, zato sam planirao mnogo samostalnog rada u okviru ove 4 godine(i sto se jezika tice a i informatike). Razmislicu dobro o svemu. Mozda da mi je ideja pala na pamet jos u srednjoj pa da sam odmah bachelor upisao tu, ali sta sad, tu sam gde sam, videcu kako mogu najbolje da nastavim odavde.

Ma naravno, izvini sto sam se ja navrzo na te studije ovde, pa ispada da te nagovaram po svaku cenu. Ti najbolje znas sta ti je ciniti, pogotovu ako osecas da jos moras da usavrsis jezik. Ali nemoj da mislis da je stvar gotova, ako ipak budes imao zelju da dodjes da studiras ovde pre zavrsenih osnovnih studija, uvek mogu da ti budu priznate te navrsene godine studija u Srbiji i ovde samo da nastavis dalje. Hocu da kazem, ne moras nuzno da cekas master ako ti se ranije bude dolazilo. Pozdrav :bye:
 
Hehe. Covek mi toliko pomogao pa se jos izvinjava. Videcu naravno. Mada sumnjam da ce biti ista od toga pre mastera, jer sledece godine hocu da konkurisem za letnje staziranje u microsoft development center serbia u bg-u. A dok to zavrsim, vec ce da pocne treca godina :D

Pozdrav i hvala vam jos jednom oboma na svim informacijama. Ako mi zatreba jos koja u skorije vreme, eto mene nazad :D

P.S. Puno srece vam zelim u Montrealu, i da se vidimo za koju godinu :D
 
Da, edino u drzavnoj sluzbi moras da imas uradjenu evaluaciju diploma, za privatni se sektor cesto ine trazi, osim ako ne radis u struci koja je regulisana pravilima i za koju postoji strukovno udruzenje, pa moras biti njihov clan, za sta opet moras da imas priznate diplome. ;) Cisto sumnjam da Ubisoft gleda prvo diplome i trazi evaluaciju, ako si dobar u poslu, imas dobrog iskustva i zagrizen si za igrice, to je sve sto im je bitno...
:bye:

Na vecini oglasa za programere pise 3 do 5 godian iskustva ili neka slicna diploma, ali nije im bitna diploma ako imas znanje i radio si u kanadi u struci, tako ima programera sa diplomom avio mahanicara koji znaju sta rade i to firmi ne predstavlja nikakav problem...
 
Na vecini oglasa za programere pise 3 do 5 godian iskustva ili neka slicna diploma, ali nije im bitna diploma ako imas znanje i radio si u kanadi u struci, tako ima programera sa diplomom avio mahanicara koji znaju sta rade i to firmi ne predstavlja nikakav problem...

Jes, ne be se li tvoj dragi upravo programer? On ce eto znati mozda i neke specijalizovane sajtove za trazeje posla, ili neki drugi korisni savet oko trazenja posla. Mislim, ako ima vremena, sad je radni covek :D
 
Ajte ljudi, odgovorite mi na sledece pitanje (vec sam ga postavljao ali mi niko ne odgovara, nije valjda da niko nema misljenje i iskustvo o sledecem..)
Imam 5 god. radnog iskustva (izvadio sam i listing za to), i imam preporuku za poziciju Sales Manager (sta sam i radio i bio nazivan u firmi).
Vlasnik me je prijavio na minimalac (odnosno nekih 15000rsd-a, mesecno, a ostalo davaou koverti. Sto je na nivou srednje a imam visu skolu).
Kako oni (i da li) mogu da provere da sam ja bio to sto jesam (a ne npr-pekar)?
Kako im ja to mogu dokazati, i da li je ta preporuka dovoljna.

Nisam stupio u kontakt sa bivsom firmom, ali mislim da nismo u dobrim odnosima posto sam posle njih otisao u konkurentsku firmu.
Mislim da su neki pominjali i ugovor o radu, a ja njega nemam (a i mislima da je u njemu pisalo nesto uprosceno tipa-on ce prodavati, mi njega placati....).
Ajte ljudi podelite samnom iskustva jer mi je od krucijalnog znacaja za aplikaciju..
Jos jedno pitanje je vezano za pare.. Kada moram da im dam (i na koji nacin) dokaz da imam tih 15 000-ak$, za emigraciju porodice. Mislim da sam negde procitao -pare ne mogu biti pozajmljene-??? Pare nisu problem-para nema (bar ne toliko)
Fala... Pozdrav svima
 
Ajte ljudi, odgovorite mi na sledece pitanje (vec sam ga postavljao ali mi niko ne odgovara, nije valjda da niko nema misljenje i iskustvo o sledecem..)
Imam 5 god. radnog iskustva (izvadio sam i listing za to), i imam preporuku za poziciju Sales Manager (sta sam i radio i bio nazivan u firmi).
Vlasnik me je prijavio na minimalac (odnosno nekih 15000rsd-a, mesecno, a ostalo davaou koverti. Sto je na nivou srednje a imam visu skolu).
Kako oni (i da li) mogu da provere da sam ja bio to sto jesam (a ne npr-pekar)?
Kako im ja to mogu dokazati, i da li je ta preporuka dovoljna.

Nisam stupio u kontakt sa bivsom firmom, ali mislim da nismo u dobrim odnosima posto sam posle njih otisao u konkurentsku firmu.
Mislim da su neki pominjali i ugovor o radu, a ja njega nemam (a i mislima da je u njemu pisalo nesto uprosceno tipa-on ce prodavati, mi njega placati....).
Ajte ljudi podelite samnom iskustva jer mi je od krucijalnog znacaja za aplikaciju..
Jos jedno pitanje je vezano za pare.. Kada moram da im dam (i na koji nacin) dokaz da imam tih 15 000-ak$, za emigraciju porodice. Mislim da sam negde procitao -pare ne mogu biti pozajmljene-??? Pare nisu problem-para nema (bar ne toliko)
Fala... Pozdrav svima


Sve je to zavedeno u penzionom fondu. Otidji do najblizeg penzionog fonda i trazi listing. On ti je dovoljan da dokazesh da si negde radio.

Preporuka nije dovoljna ali je dobrodosla, listing iz penzionog fonda i radna knjizica je potrbena ovima u ambasadi da provere gde si i koliko dugo radio

Ugovor o radu ti nije potreban.

Izvod iz banke je dovoljan da dokazesh da imash potrebnu svotu. sto znaci da taj novac morash imati u banci . Nikio ne moze da zna da li si ti pozajmio novac ili ne.

Najlaksha opcija je ako nemash novac da podignesh od banke na pozajmicu sa minimalnom kamatom i prebacish na svoj racun. trazish dokaz da je novac na racunu i cim ti ga daju vratish novac banci ...
 
Sve je to zavedeno u penzionom fondu. Otidji do najblizeg penzionog fonda i trazi listing. On ti je dovoljan da dokazesh da si negde radio.

Preporuka nije dovoljna ali je dobrodosla, listing iz penzionog fonda i radna knjizica je potrbena ovima u ambasadi da provere gde si i koliko dugo radio

Ugovor o radu ti nije potreban.

Izvod iz banke je dovoljan da dokazesh da imash potrebnu svotu. sto znaci da taj novac morash imati u banci . Nikio ne moze da zna da li si ti pozajmio novac ili ne.

Najlaksha opcija je ako nemash novac da podignesh od banke na pozajmicu sa minimalnom kamatom i prebacish na svoj racun. trazish dokaz da je novac na racunu i cim ti ga daju vratish novac banci ...
Hvala druze...
Precizno, kratko i jasno... i meni korisno. To mi je potrebno znati.
 

Back
Top