Kakav je fakultet za sport i turizam u novom sadu?

Vidi, poznajem čoveka koji je tamo radio kao profesor i mogu ti reći da je fakultet u glavnom za one koji u opšte neće da uče. Prolaznost je takva da čovek može samo sa kruške da padne. Inače, profesor o kojem pričam je otisao sa tog fakulteta zato što je dobio posao na državnom faksu. Zamisli situaciju, kolokvijum i profesor navata studente kako prepisuju. Naravno, automatizmom ide oduzumanje ispitnog i materijala za prepisivanje . Od ne znam ni ja sam koliko studenata, prošlo ih je samo 5% i to samo zato što su nešto napisali (nalupetali). . Pitanja za test su bila krajnje prosta.Najveći problem je što sam DEKAN (inače vlasnk fakulteta) instistira na velikoj prolaznosti. Što se tiče nastavnog plana i programa, on je dosta napredniji i savremeniji od programa na DIF-u. Ima više modula i okrenuti su Kineziologiji kao nauci (to je svojevremeno postalo naučni trend u svetu). Postoji dosta poznatih likova koji predaju. Jedan od njih je i bivši sudija jugoslovenske lige u fudbalu, Miroslav Radoman. Od boljih predavača bi spomenu prof.dr Sergeja Ostojića i doc.dr Djokića. Oni su stvarno svetski stručnjaci. Medjutim, problem u tome što se ne insistira na kvalitetu nego samo na što lakšem polaganju ispita. Inače, imam drugaricu koja je tamo studira i bila je jako dobar djak u osnovnoj i srednjoj školi. Trudi se, ide na predavanja i vežbe koje su obavezne. U suštini, onaj koji hoće da nešto nauči, sigurno da će mu na tom fakultetu to i biti omogućeno. Medjutim, uglavnom ga upisuju samo oni koji imaju dosta love (1600 evra školarina po godini). Medju njima ima najviše sportista.


Napomenuo bi još nešto, programsko gradivo za osnovne studije je krajnje uprošćeno. Studentima za cenu školarine je uračunata i sva potrebna literatura u e-formatu. Što se tiče samog upisa, ne brini. Upadaš sigurno. Kao i na većini faklteta za menadzment. Malo se studenata upisuje u prvom roku, pošto se u glavnom čeka da prodje upis na DIF-u, pa oni koji ne updanu na budzet, a hoće da plate upisuju u glavnom TIMS. Najviše studenata se upiše u drugima rokovima (septembarski, oktobarski). Kao što sam i naveo, plati i sigurno ćes uz neko minimalno angažovanje dobro proći na tom fakultetu (za ocenu 6 se ne birni). Koliko je priznate ne znam.

I da, da ne zaboravim da navedem razliku izmedju TIMSA i DIF-a. Na timsu postoje da smera. Jedan je za sporti i fizičko vaspitanje, a drugi je za Menadzment u turizmu. Znači, razlikuju se samo u nazivu. Medjutim, osnovma razlika je u samoj literaturi. Na TIMS-u se insistira na najnovijoj svetskoj literaturi. Dakle, savremenije nastavno gradivo u odnosu na ono sa DIF-a. Na TIMSU postoje prof. Djokić, a najbolji medju njima je svakako profesor Serger Ostojić. Čovek samo piše medjunarodne radove. U tome je snaga timsa. Za profesore sa DIF-a ne mogu da kažem da baš pišu medjunarodne radove. Pitanje je da li 1% njih zna engleski.

-- sada mala digresija....

E sada, ne mogu baš da kažem da se i na drugim fakultetima (državnim) isto drže onako visoko kriterijumi pri ocenjivanju studenata kao što je to nekada bilo. Mnogi državni fakulteti su dosta spustili kirterijume pošto su mnogi privatni univerziteti počeli da im preuzimaju studente. Smanjili su se prihodi od samofinansirajućih studenata pa nisu imali dovoljno sredstava za isplatu silnih dodataka na plate profesora. Najviši se kriterijumi drže na onim visokoškolskim ustanovama koje nemaju konkurenciju. Matematika, Mašinstvo, tehnologija, Medicina, elektro. Medjutim, i na ETF-u postoje smerovi na kojima su profesori postali dosta popustljivi deleći visoke ocene, izgubivši iz vida standarde koje su imali do pre nekoliko godina. Tome je razlog otvaranje nekoliko fakluteta za Računarstvo i Informacione tehnologije. Medjutim, rad sa studentima na tom faksu je izvarendan i ko hoće nešto da nauči to će mu sigurno biti omogućeno. Jedan od retkih državnih fakulteta koji je osavremenio svoju nastavni program.

O ekonomskom, pravnom i ostalim fakultetima društvenom humanističkih nauka više neću da toršim reči. Oni su skož promenili svoj imidz. Više nisu tako teški kao što su nekada bili. Više nemaju po hiljadu i nešto brucoša od kojih se 60% oisti iz budzeta roditelja. Samim tim su i oni postali toliko smešni da više o njima ne vredi trošiti reči. Pre samo nekoliko godina su se smejali privatnim faklutetima u diplomcima sa istih. Sada su i sami počeli da se bore za studente redukovanim gradivom, prolaznošću od preko 70%, a od savremenih nastavnih modula je ostalo samo veliko NIŠTA.

Nadam se da je od mene dovoljno.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:

Back
Top