Kada početi sa teretanom?

http://sports.yahoo.com/blogs/highs...kutin-sets-women-world-lifting-145919498.html desetogodisnja devojcica postavila svetski rekord u dizanju tegova.
Cela prica da tegovi smanjuju rast je zbog mogucnosti povrede kostiju, kod dece kosti imaju "zonu rasta" i ako se to povredi to moze da utice na rast. Pravilno vezbanje ne dovodi do smanjivanje rasta.

Zapamti jedino pravilo kad odes u teretenu, zasto treniras. Vezbe za sve su iste, ali program po kome vezbas mora da bude prilagodjene tvom cilju, u ovom slucaju rukometu, jer ce ljudi govoriti o bodibildingu sto tebi nije cilj (mada muskarci vole da nabace misice iz estetskih razloga)
Dodaci ishrane, o tome se moze raspravljati, nisu neophodni, zavisi da li unosis sve potrebne elemente u svojoj normalnoj ishrani.

Koliko vremena treba vezbati da se snaga ne gubi 1 sat vremena nedeljno (ne mora se raditi u jednom cugu npr 2 x 30min)
Za sportove kojima je trening snage dodatni trening koliko treba vezbati (dizaci tegova su ikljuceni njima je primarni trening) izmedju 1-3 sata nedeljno u zavisnosti od sporta.

Postoje vise oblika snage, jednostavna podela je na maksimalnu i eksplozivnu snagu.

Maksimalna snagu koristis kada vuces, guras, dizes, nosis. Poboljsava koordinaciju misicnih vlakana u misicu i koordinaciju izmedju misica, ojacava tetive i zglobove. Ako se iskljucivo trenira maksimalna snaga moze da negativno utice na eksplozivnu snagu.

Ekplozivnu snagu koristis kada bacas, udaras, skaces, sprint. Posto ovo predstavlja stres na zglobove, trening maksimalne snage je preduslov. Npr bacanje kamena sa ramena, sklekovi gde ti je cilj da lupis dlan o dlan ispred i iza tela, medicinske lopte isl.

Da li je moguce trenirati snagu iskljucivo bez tegova. Moguce, nije optimalna metoda za bodibilding. U nekim slucajevima je sporije, prednosti su sto u izvodjenu vezbi ne fokusira se iskljucivo jedan misic. Npr sklekovi u zavisnosti koliko su ti rasireni laktovi imas grudne misice, deltoid, triceps, onda trbusnjake bez njih bi se uvijao. Rekao sam sporije, jer kako vezbas za odredjene pokrete moras da razvijes vestinu kao stoj na rukama, jer ako nemozes da uradis stoj kako ce u raditi sklek u stoju na rukama? E sad, dok ne naucis stoj ti ne razvijas snagu.

Koji je najbolji sistem treninga vezbe u teretani ili vezbe kalistenike? Hibridni
 
Ja sam u 14 god. bio samo 10 cm visi od tebe al sam zato posle izrastao. U teretanu sa 17.

Po pravilu lupas! zasto sa 17 kada moze odmah? Teretana je sportski prostor u kojoj se moze sve i svasta vezbati! Nece on da dize kao ja tezine odmah ili neki ludi powerlifter...

Za rukomet je preko potrebna teretana i dizanje velikih tezina, koje se vremenom povecavaju! Sada je pravo vreme da krene da se upozna sa spravama, pokretima, anatomijom tela, nutricionizmom i suplementacijom....A to se sve nauci u teretani...Vise nego u biblioteci ili pak na fakultetu iako za to fakultet i ne postoji, bar ne kod nas.
 
E ovako...ja imam 14 godina,ali sam dosta nizak (165cm) i poceo sam trenirati rukomet.E sad,razmisljam da krenem u teretanu,ali nisam siguran kako ce se to odraziti na moju visinu(hocu li ostati ovako nizak).

Slucaj decko, sta god radio ostaces malecni! Prihvati to, odstrani komplekse i sujetu i treniraj! Jel si maneken ili rukometas?

Pusti visinu...Visina je najmanje bitna u zivotu za sve svere ljudskog postojanja... Od visine nema nikakve koristi ni u cemu!
Niti ces biti pametniji, niti lepsi, niti ces imati bolje placen posao...

Bilo da radis vezbe da se namerno smanjis ili pak da se istezes kao budala i igras basket do iznemoglosti, ni neces nista promeniti sto je zapisano u tvom DNK lancu. Koliko ti pise tamo da ces biti toliki ces biti i ti sad mozes bilo sta da radis, to neces promeniti...... Ako su ti majka i otac po 5m ti nema sanse da se nekako smanjis na metar i zilet i obrnuto....

Tako da da samo treniraj i ne razmisljaj o ovome, na ovu temu je bilo reci 1000 puta, trebao si prvo malo da prolistas forum a ne da otvaras novu temu, jer strasno je iritantno citati da u 2012 godini neko jos uvek veruje u sujeverje tipa, ako podignem bucicu tj teg u teretani smanjicu se pola metra a ako igram basket jednom nedeljno i to samo u prolece i leto ima da narastem jos metar :roll::roll::roll:

Niko nije porstao od basketa i niko se nikad nije smanjio od tegova! Ko kaze drugacije, namerno laze, hejtuje teretanu, prilicno je glup, ne ume da izvodi pravilne zakljucke itd...

A ti sad izaberi da li ces biti covek od nauke ili glup sujeveran covek koji veruje u "narodna predanja" tj izaberu u sta ces da izrastes, posto si jos mlad.
 
E ovako...ja imam 14 godina,ali sam dosta nizak (165cm) i poceo sam trenirati rukomet.E sad,razmisljam da krenem u teretanu,ali nisam siguran kako ce se to odraziti na moju visinu(hocu li ostati ovako nizak).

Rast nema veze sa teretanom,to je cista genetika na koju se moze uticati 1 cm + ili - i to je to.
Bitno je da naucis kako se pravilno vezba da se ne bi povredjivao a za to ti treba neko ko zna,da li imas nekog takvog ili imas novca za trenera,to je pitanje,ako nemas ni jedno a ni drugo,onda gledaj da nadjes teretanu u kojoj uz clanarinu ide i instruktor koji ce ti pokazati sta i kako treba da radis. :) Pozz
 
E ovako...ja imam 14 godina,ali sam dosta nizak (165cm) i poceo sam trenirati rukomet.E sad,razmisljam da krenem u teretanu,ali nisam siguran kako ce se to odraziti na moju visinu(hocu li ostati ovako nizak).

cim prohodas , treba da se uclanis u teretanu .I obavezno suplamenti ili kako se to vec pise da uzimas . Da budes jak i sa niskim procentom masti . Takodje razmisli i o steroidima da budes pravo musko . Mr Olipija , guverner kalifornije je poceo da se dopinguje sa 14 godina i 19 bio mister univerzum. Zato pocni da uzimas somatropin, anastrozole, testosterone, stanozolol i chorionic gonadotropin. Nemoj u velikim dozama i pravi pauzu izmedju uzimanja
 
cim prohodas , treba da se uclanis u teretanu .I obavezno suplamenti ili kako se to vec pise da uzimas . Da budes jak i sa niskim procentom masti . Takodje razmisli i o steroidima da budes pravo musko . Mr Olipija , guverner kalifornije je poceo da se dopinguje sa 14 godina i 19 bio mister univerzum. Zato pocni da uzimas somatropin, anastrozole, testosterone, stanozolol i chorionic gonadotropin. Nemoj u velikim dozama i pravi pauzu izmedju uzimanja

Vidim naveo si sta ti je sve davao lekar endokrinolog pre nego sto te je poslao kod psihijatra da ti da anksiolitike!

Prvo su morali da ti dovedu muske hormone na normalu da postanes muskarac, e tek onda se moze pristupiti medikamentoznoj terapiji sa anksioliticima i psihoterapiji jer si tek tada spreman da povratis sigurnost u sebe jer si ovaj put musko....
 
Poslednja izmena:
Ja imam pojma jer sam ih uzimao ali nisam imao kao klinac kad su mi ih uvaljivali nazovi instruktori i treneri.

Sta znaci to "uvaljivati" ?

Opet brkas pojmove, oni uvaljuju steroide a ne suplemente.... U danasnje vreme u skoro svakom gradu postoji Pansport ili slicna prodavnica.....nema tu uvaljivanja, nego kazu idi i kupi a ti gde ces kupiti tvoj je izbor.... Ako cak taj instruktor ima pakovanje kod sebe, pre cu od njega kupiti nego da odem u prodavnicu...obicno je kod njih malo i jeftinije jer rade mozda za neki procenat ili tako nesto, kao ONI STO RADE SA ONIM ORIFLEJM I SLICNIM STVARIMA.....

SVAKOG DANA NA POSAO NAM DOLAZE NEKE ZENETINE DA NAM "UVALJUJU" SVOJE GLUPOSTI, pa zasto to ne bi radili i fitnes treneri po teretanama?

Proizvod je proizvod tj suplement, sve je to isto bez obzira da li ga kupio u Pansportu ili kod fitnes trenera/vlasnika teretane.... Nije ga on smuckao i napravio u svom podrumu od misomora i brasna....

Tesko ti da si uzimao sa takvim razmisljanjem i pisanijama.....Ti si samo vodku uzimao....
 
cim prohodas , treba da se uclanis u teretanu .I obavezno suplamenti ili kako se to vec pise da uzimas . Da budes jak i sa niskim procentom masti . Takodje razmisli i o steroidima da budes pravo musko . Mr Olipija , guverner kalifornije je poceo da se dopinguje sa 14 godina i 19 bio mister univerzum. Zato pocni da uzimas somatropin, anastrozole, testosterone, stanozolol i chorionic gonadotropin. Nemoj u velikim dozama i pravi pauzu izmedju uzimanja

da, sve ce to uraditi uzece steroide i postace retard i guverner Srbije ali bar nece imati panicne napade i imati prve devojke tek na kraju fakulteta koji nikada nece zavrsiti jer ce biti toliko nesiguran u sebe da ce razviti anskiozne poremecaje, nece biti debeli morz koji ce raditi u banci u frankfurtu a u isto vreme pricati o njivama i pasnjacima po ceo dan, i leciti se po forumima tako sto ce da ishejtuje sve sto postoji ONO STO NJEMU IZAZIVA ANKSIOZNOST LOL
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sta znaci to "uvaljivati" ?

Opet brkas pojmove, oni uvaljuju steroide a ne suplemente.... U danasnje vreme u skoro svakom gradu postoji Pansport ili slicna prodavnica.....nema tu uvaljivanja, nego kazu idi i kupi a ti gde ces kupiti tvoj je izbor.... Ako cak taj instruktor ima pakovanje kod sebe, pre cu od njega kupiti nego da odem u prodavnicu...obicno je kod njih malo i jeftinije jer rade mozda za neki procenat ili tako nesto, kao ONI STO RADE SA ONIM ORIFLEJM I SLICNIM STVARIMA.....

SVAKOG DANA NA POSAO NAM DOLAZE NEKE ZENETINE DA NAM "UVALJUJU" SVOJE GLUPOSTI, pa zasto to ne bi radili i fitnes treneri po teretanama?

Proizvod je proizvod tj suplement, sve je to isto bez obzira da li ga kupio u Pansportu ili kod fitnes trenera/vlasnika teretane.... Nije ga on smuckao i napravio u svom podrumu od misomora i brasna....

Tesko ti da si uzimao sa takvim razmisljanjem i pisanijama.....Ti si samo vodku uzimao....
Nisam ovakva razmisljanja imao pre 15 godina. Zato mi ne dolaze sa tom pricom sad nego tada.
Uvaljivati znaci preporuciti klincu od 15,16,17 godina da su mu suplementi neophodni za rast,a to zarad toga da bi zaradili dodatnu kintu pored te plate u teretani koju dobijaju.
Naravno,klinci nezadovoljni "rastom" tj. dejstvom suplemenata olako prelaze na hemiju zarad daljeg "napredka". Oni koji se ne odluce na taj korak nastavljaju bespotrebno bacanje para na suplemente ziveci u iluziji da se zdravo prehranjuju.
 
da, sve ce to uraditi uzece steroide i postace retard i guverner Srbije ali bar nece imati panicne napade i imati prve devojke tek na kraju fakulteta koji nikada nece zavrsiti jer ce biti toliko nesiguran u sebe da ce razviti anskiozne poremecaje, nece biti debeli morz koji ce raditi u banci u frankfurtu a u isto vreme pricati o njivama i pasnjacima po ceo dan, i leciti se po forumima tako sto ce da ishejtuje sve sto postoji ONO STO NJEMU IZAZIVA ANKSIOZNOST LOL


Tu ima istine,zivis u iluziji da pucas od zdravlja kad se osvestis vidis da si materijal za zgrtanje para industrije suplemenata i industrije hemije koja prati profesionalni sport.
Zato svi bivsi sportisti kad se smore pocnu da se prezderavaju i opijaju.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja imam pojma jer sam ih uzimao ali nisam imao kao klinac kad su mi ih uvaljivali nazovi instruktori i treneri.

Ako imas lose iskustvo i ako ti je neko govorio da ces od 300 g Glutamina dobiti 2 kg misica za mesec dana,to je subjektivan slucaj i ne moze se uzeti kao uzorak vecine.
Ali ima istine u tome da ti ljudi uvaljuju bilo sta a da ni sami ne znaju o cemu je stvarno rec.Pogotovo gospoda iz Herbalife-a,95% njih su debili koji nemaju pojma,a kao se bave sportom,prodaju narodu koje kakve gluposti...

Mora se razdvojiti zito od kukolja kao i suplementacija od "suplementacije",kao i to sta sve cini suplementacija.Suplementi nisu hemija niti neki carobni napitak,vec samo mala pomoc pri vezbanju...
 
da, sve ce to uraditi uzece steroide i postace retard i guverner Srbije ali bar nece imati panicne napade i imati prve devojke tek na kraju fakulteta koji nikada nece zavrsiti jer ce biti toliko nesiguran u sebe da ce razviti anskiozne poremecaje, nece biti debeli morz koji ce raditi u banci u frankfurtu a u isto vreme pricati o njivama i pasnjacima po ceo dan, i leciti se po forumima tako sto ce da ishejtuje sve sto postoji ONO STO NJEMU IZAZIVA ANKSIOZNOST LOL


Tu ima istine,zivis u iluziji da pucas od zdravlja kad se osvestis vidis da si materijal za zgrtanje para industrije suplemenata i industrije hemije koja prati profesionalni sport.
Zato svi bivsi sportisti kad se smore pocnu da se prezderavaju i opijaju.
Tebra upravu si mozda 10%,ako i toliko...
 
Ako imas lose iskustvo i ako ti je neko govorio da ces od 300 g Glutamina dobiti 2 kg misica za mesec dana,to je subjektivan slucaj i ne moze se uzeti kao uzorak vecine.
Ali ima istine u tome da ti ljudi uvaljuju bilo sta a da ni sami ne znaju o cemu je stvarno rec.Pogotovo gospoda iz Herbalife-a,95% njih su debili koji nemaju pojma,a kao se bave sportom,prodaju narodu koje kakve gluposti...

Mora se razdvojiti zito od kukolja kao i suplementacija od "suplementacije",kao i to sta sve cini suplementacija.Suplementi nisu hemija niti neki carobni napitak,vec samo mala pomoc pri vezbanju...
Ali nepotrebna jer sve se to moze dobiti na kvalitetiniji nacin iz namirnica. Pomoc pri vezbanju je pravilna prehrana i subjektivni osecaj sopstvenog tela.
Pomoc je potrebna onima koji se takmice sa nekim,oni koji prate svoje telo i zele mu dobro ne treba im takva pomoc.
 
Ali nepotrebna jer sve se to moze dobiti na kvalitetiniji nacin iz namirnica. Pomoc pri vezbanju je pravilna prehrana i subjektivni osecaj sopstvenog tela.
Pomoc je potrebna onima koji se takmice sa nekim,oni koji prate svoje telo i zele mu dobro ne treba im takva pomoc.

Ektomorfi se tesko goje,tesko dobijaju misicnu masu a da bi to ishranom resili moraju jesti mnooogo hrane,a koliko ljudi znas koji ce to raditi svaki dan nekoliko meseci...tu nastupaju suplementi,Protein ili Gejner i taman jedu kao i do tad 3 puta a dodaju potrebne kalorije iz suplemenata...

Endomorfi su skloni gojenju,imaju puno obaveza i ne mogu da stignu da jednu svaki dan kako treba,tj. sta treba pa onda su tu opet suplementi,recimo zamene za obrok,ili opet protein ili gejner ako recimo ides odmah posle treninga na posao ili u skolu,pa da ne bi jeo pljesku tu su supsi za proteine,a bademi,lesnici...za energiju. ;)
 
Ono sto je bitno da ljudi shvate je da su suplementi isto sto i hrana.Jedino sto su kod nas skuplji nego u inostranstvu,a koliko znam to je zbognase valute dinara i velikog poreza na supse.
U Americi mozes kupiti 5 kg Whey-a za 60-70 dolara a kod nas je toliko 2,3 kg
 
Suplementi isto sto i hrana,da,bas kao sto su mesne preradjevine isto sto i meso a sokovi sa 50% ili manje udela voca isto sto i cedjeno voce.
suplementi su industrijsko djubre,ali uvek ce biti klinaca koje ce da vrbuju po teretanama sa pricom o suplementima kao zdravoj prehrani. Nazalost.
Naravno da je u Americi jeftinije kad je industrija suplemenata tamo i pozicionirana.
 

Back
Top