jugoslavija-srbija generacije 80-95

Realno ,kakav je profesor tako ce ga i djaci slusati! Ako bude strog,svi ce zevati i jedva cekati da se zavrsi cas i mrzeti to da uce,a ako je opusten,retko ko ce ga slusati jer ce pricati,neka sredina je ok! Trebalo bi uvesti praksu da losi profesori kojima djaci jedva imaju 2-3 lete sa posla,jer ako ti nikog nisi uspeo da zainteresujes da nauci nesto ili da savlada nesto nije problem u deci,vec u tvom radu! Ti nesto ne radis kako treba,ako ne umes daj nekom ko ume,nemoj praviti skart!
1)
pa jeste tako.
ali najbolji efekat je kod profesora koji su oke,i koji se spustaju na nivo ucenika,ali imaju neke jasne kriterijume i principe od kojih ne odstupaju.

2)pa sad,ja bas ne bih tako,jer neki profesori se stvarno trude,ali odaziva nema.
ne moze se to tako uopstavati.
 
Kod mene NIKO od 94. godista nije dobio najvisu ocenu. Danas zakljucujem ocene. Jednostavno nisam hteo da smanjim kriterijum i dajem lakse zadatke u toku godine. 87. godiste je svojevremeno na mojim pismenima sa istim zadacima dobijalo po deset petica u jednom razredu. Ne cesto, ali i to se desavalo. Sad kad to kazem vise ni sam sebi ne verujem. :eek: Kako se menja vreme.

Mora da je bila susna godina ta 94...:dash: Ne treba da spustate kriterijum, vec da prenesete znanje tako da vasi ucenici imaju dobre ocene... Zasto je problem ponoviti 10x? To je Vas posao, pa makar ponavljali 100x... Ne menja se vreme, vec kvalitet Vasih casova opada... Ili ste 87. bili lepsi, pa devojke ucile kod mladog profana...:think:

@hator
Kako mislis trude se, a ne uspeva? Ili se ne trude dovoljno, ili ne znaju da objasne na pravi nacin to... Nemoguce je da od 30 ucenika, niko ne dobije 5 na pismenoj, sem ako su neka nenormalna pitanja... Moze da se desi jednom ili dva puta godisnje, a da se desava stalno to znaci da nacin predavanja ne valja i gotovo!
 
Mora da je bila susna godina ta 94...:dash: Ne treba da spustate kriterijum, vec da prenesete znanje tako da vasi ucenici imaju dobre ocene... Zasto je problem ponoviti 10x? To je Vas posao, pa makar ponavljali 100x... Ne menja se vreme, vec kvalitet Vasih casova opada... Ili ste 87. bili lepsi, pa devojke ucile kod mladog profana...:think:

@hator
Kako mislis trude se, a ne uspeva? Ili se ne trude dovoljno, ili ne znaju da objasne na pravi nacin to... Nemoguce je da od 30 ucenika, niko ne dobije 5 na pismenoj, sem ako su neka nenormalna pitanja... Moze da se desi jednom ili dva puta godisnje, a da se desava stalno to znaci da nacin predavanja ne valja i gotovo!

Pa imala sam profesora fizike(koji je po struci matematicar,predaje fiziku samo prve dve godine),koji je inace jako dobar i fizicar i matematicar ali jednostavno,ako ti ne znas nista o toj tematici,ti ga ne shvatas.
Plus,poreklom je slovak,pa ne uotrebljava reci na nacin koji je prirodan za srpski jezik,i covek je blag,pa i ne moze da zaustavi galamu na casu.
Medjutim,ako ides na privatne casove,i vec imas uvid u to gradivo,savrseno ti je je jasno sve o cemu on govori ako ga dobro slusas-a on je jadan i pricao,i crtao,i donosio neke skalamerije da nam prakticno pokaze:lol:
jednostavno,profesori prirodnih nauka i stranih jezika imaju zaista tezak zadatak,jer to su predmeti u kojima ucenik bez onove ne moze nista,i jako je tesko raditi sa djacima koji imaju slabu osnovu.
a porofesori koji predaju druge predmete,pa za njih nema opravdanja.
 
Mora da je bila susna godina ta 94...:dash: Ne treba da spustate kriterijum, vec da prenesete znanje tako da vasi ucenici imaju dobre ocene... Zasto je problem ponoviti 10x? To je Vas posao, pa makar ponavljali 100x... Ne menja se vreme, vec kvalitet Vasih casova opada... Ili ste 87. bili lepsi, pa devojke ucile kod mladog profana...:think:

Ја не могу да верујем да нападате професора који међу последњима држи до својих принципа и критеријума. Сведоци смо да су клинци све размаженији и да више није никав престиж бити добар и вредан, него што већи идиот.

Увек сам више ценила оне професоре који се не кребеље и спуштају на ниво много мађих од себе, него држе дистанцу и предају свој предмет.

Још једна битна ствар, коју некако прескачемо овде, је то што је образовни ситам јако лош. Али то већ знамо..
Лепо је што се учи доста ствари, лепо је знати много тога, али приступ, у уџбеницима, у главама профсесора, а онда и деце је да се учи до уписане оцене (свака част изузецима) .

Јако мало места је остављено за размишљање својом главом.
 
1)
pa jeste tako.
ali najbolji efekat je kod profesora koji su oke,i koji se spustaju na nivo ucenika,ali imaju neke jasne kriterijume i principe od kojih ne odstupaju.

2)pa sad,ja bas ne bih tako,jer neki profesori se stvarno trude,ali odaziva nema.
ne moze se to tako uopstavati.
nije dobar predavac i tacka! nas je bilo 30 u odeljenju u srednjoj,na pismenom iz elektrotehnike dobije nas 29 jedinice sa 0 poena,a jedan dobije 2 i tako stalno! Ja sam morao ici da se spremam privatno da bih prosao sa dvojkom razred! Niko nista lika nije mogao da ukapira i bilo je jos takvih profesora koji nas nista nisu naucili! Izvini molim te,ne znas, aj nije ovo za tebe,produzi! Nemoj kvariti buduci strucan kadar!
 
Za mojeg bitisanja u skoli naucio sam jednu pametnu lekciju i sta je skola uopste! Skola je mesto gde jaki pripremaju slabe da se naviknu na gazenje od stranes sefova,a nasilnici i tatini sinovi uce kako se postupa sa radnicima,a ostatak gleda kako ce se poslodavci i tatini sinovi ponasati prema njima ako im se budu usprotivili ili ako ne uspeju u zivotu!
 
Ко прича о пијаним професорима? Нормално је да би се ту прво прочешљало ко може да се бави тиме.
А када се прочешља и очисти, дао бих им сва права да направе од тих генерација људе. И после да видиш лепоту... све цакум-пакум. :)

I da nije pijan a da me uradi o5 se ne bi lepo proveo posle! Ja ti kazem kako bih ja reakovao koji sam miran lik i vaspitan da me uradi profesor a ovi koji su gori i zajebaniji od mene necu ni da zamisljam sta bi uradili :sad2: neka me udari i tom tenutku necu da mu vratim al' posle neka se pazi mraka...


cale mi je rako kao malom da jedino on moze da me bije i panduri a svako ko drugi pokusa da mu vratim :ok:
 
Mora da je bila susna godina ta 94...:dash: Ne treba da spustate kriterijum, vec da prenesete znanje tako da vasi ucenici imaju dobre ocene... Zasto je problem ponoviti 10x? To je Vas posao, pa makar ponavljali 100x... Ne menja se vreme, vec kvalitet Vasih casova opada... Ili ste 87. bili lepsi, pa devojke ucile kod mladog profana...:think:

@hator
Kako mislis trude se, a ne uspeva? Ili se ne trude dovoljno, ili ne znaju da objasne na pravi nacin to... Nemoguce je da od 30 ucenika, niko ne dobije 5 na pismenoj, sem ako su neka nenormalna pitanja... Moze da se desi jednom ili dva puta godisnje, a da se desava stalno to znaci da nacin predavanja ne valja i gotovo!

Ti ne kapiras. 87. je zavrsilo pre nekoliko godina. Nisu ni oni bili sjajni. Ali, su bili neuporedivo bolji. Tada sam predavao isto sto i sad na isti nacin kao i sad i davao iste zadatke kao i sad. Uslovi su potpuno isti, jedina promenljiva su deca. Za iste zadatke iz kojih je jedna generacija dobijala trecinu petica u razredu, sada u razredu bude jedna, dve cetvorke. Jel' ja treba da se pretvaram da znaju za pet? Da li da svake godine za jednu ocenu smanjim kriterijum da bismo se pretvarali da se nista ne desava?
Ja se jos vise upinjiem da objasnim nego pre jer vidim da ne kapiraju, ali paznja im je tako slaba i tako ih zabole za ono sto ja pricam da mi se ponekad cini da cas drzim gomili hiperaktivnih malih pasa kojima svaka glupost privlaci paznju, a ne ljudskim bicima koja imaju razum i samokontrolu.
 
pa jel ti stavrno misliš da je logično da se deca menjaju a da tvoj metod i zadaci ostaju isti decenijama?

pretpostavka jeste da je to gomila napljenaka koje zabole za metematiku hemiju ili istoriju
profesor treba da nađe pravi metod i pristup da bude efektivan
i kao pedagog i kao predavač
gde pali pali
gde jok jok

msm klinci jesu strašni, ali when youre in rome...
 
Poslednja izmena:
Поздрав свима.

Што се тиче моје генерације (`91) и људи у чијем се друштву крећем (88`-94`) приметио сам да постоје 2 типа:
1) они који се боре и покушавају да успеју у животу (немају услове, али се боре);
2) они који су дигли руке од свега (немају никакве планове у животу, запоставили су школу, а што је најгоре и СЕБЕ).

Већини су очеви прошли фронтове од Словеније, преко Крајине и Босне, до Косова (нису их имали онда кад су им били најпотребнији).
Поремећени односи у породици (разводи, свађе, малтретирање, неко од родитеља одан алкохолу).
Ратови, санкције, бомбардовање... све је то имало утицаја на нас, на наше родитеље, на друштво у целини.
 
Поздрав свима.

Што се тиче моје генерације (`91) и људи у чијем се друштву крећем (88`-94`) приметио сам да постоје 2 типа:
1) они који се боре и покушавају да успеју у животу (немају услове, али се боре);
2) они који су дигли руке од свега (немају никакве планове у животу, запоставили су школу, а што је најгоре и СЕБЕ).

Већини су очеви прошли фронтове од Словеније, преко Крајине и Босне, до Косова (нису их имали онда кад су им били најпотребнији).
Поремећени односи у породици (разводи, свађе, малтретирање, неко од родитеља одан алкохолу).
Ратови, санкције, бомбардовање... све је то имало утицаја на нас, на наше родитеље, на друштво у целини.

Rekao si par interesantnih stvari.
Prvo kad je rec o tima sto su digli ruke od sebe, stvarno ih ima jako mnogo. Ali opet, mislim da je u vecini slucajeva to jednostavno posledica neverovatne lenjosti, a ne nekog razocarenja.

Najcesci stav kod ucenika danas je 'meni to ne ide, ja to ne razumem, ja hocu samo dva'.

To u prevodu znaci: ako to sto trazis zahteva odredjeni intelektualni napor, necu to da radim jer me mrzi i zahtevam da mi se pokloni nesto sto nisam zasluzio jer tako su do sada bili prinudjeni da rade moji roditelji, zatim moji nastavnici u osnovnoj skoli pa verujem da ces i ti, i profesori na fakultetu, i moj buduci poslodavac.

Drugo, rekao si kako su mnoga deca iskusila brojne probleme u porodici i odsustvo roditelja (uvek mi je fascinantna veza izmedju upustanja u kriminal i odsustva oca u detinjstvu). To je potpuno tacno. Kod najgorih djaka jako cesto postoje neki problemi u porodici. Nekad ti je dovoljno samo da na par minuta upoznas jednog od roditelja nekog problematicnog tinejdzera pa da ti sve bude jasno i jos se mislis dobar je i ispao. Cesto je tako, ali ne uvek. Isto tako cesto, mnogi od tih najproblematicnijih, dolaze prakticno iz idealnih uslova i srecnih porodica.

Mislim da je paradoksalno to sto su ranije generacije koje su zivele u stabilnijim vremenima navikle na vecu uzdrzanost, stednju i ogranicenja nego ove sadasnje. Danas prosecan tinejdzer trosi daleko vise novca na odecu i kozmetiku nego pre. Zatim svi, vec od ne znam kog razreda osnovne moraju da imaju mobilni telefon. Vecinom su ti telefoni skupi skoro kao skromni kompjuteri. Zatim, vecina njih izlazi barem dva, tri puta nedeljno. Zatim, dobijaju znacajan dzeparac koji trose na brzu hranu u toku nastave, na grickalice, slatkise, sokove, a ponekad i alkohol. Mnogi u srednjoj skoli uveliko voze motore. Veliki broj njih odmah kad napune 18 godina i poloze vozacki dobije kola, ili svoja, ili na redovno koriscenje. Da li vidite koliko mnogo toga se danas podrazumeva da ce tinejdzer dobiti? Koliko mnogo toga ima sto on OCEKUJE da mu se jednostavno da jer to je njegovo PRAVO ili on tako misli.

Oni prakticno zive zivot odraslih, uzivaju u svemu sto je dostupno odraslima, a da ne moraju da rade i zaradjuju kao odrasli. To je zivot u kojem pojedinac pocinje da umislja da ima PRAVO na ovo ili ono, a OBAVEZE ga uopste ne interesuju. To je prakticno odrastao covek/zena sa emotivnom zreloscu dvogodisnjeg deteta koje zna samo za svoje prohteve i impulse i nista drugo ga ne interesuje.
Izuzetaka ima, i to dosta; ucenika koji cute i rade, nizu dobre ocene ne ocekujuci od sveta da im sve pokloni odjednom, ucenika koji se odmah posle skole hvataju bilo kakvog posla jer ne zele da budu na grbaci roditeljima koji se ionako bore. Takvi su ipak u manjini.
 
Poslednja izmena:
Mora da je bila susna godina ta 94...:dash: Ne treba da spustate kriterijum, vec da prenesete znanje tako da vasi ucenici imaju dobre ocene... Zasto je problem ponoviti 10x? To je Vas posao, pa makar ponavljali 100x... Ne menja se vreme, vec kvalitet Vasih casova opada... Ili ste 87. bili lepsi, pa devojke ucile kod mladog profana...:think:
Previše mislite da 90% ocene čini predavanje. 90% čini ono što ćeš da naučiš kod kuće, nad knjigom, a ne na predavanju.
Može on da ponavlja 10x, ali će efekat biti isti, jer isto je ponavljati majmunu i današnjem prosečnom djaku, i jedan i drugi ne slušaju i obojicu baš boli dupe za sve.
Ako sada predaje recimo '92-om godištu, a kaže da je predavao i '87-om, to znači da je njima predavao pre pet godina. Šta je moglo da se promeni u gradivu i načinu razmišljanja tinejdžera za pet godina. Ništa, ama baš ništa. Uzmi udžbenike za osnovnu školu koji su bili u opticaju pre desetak godina i one koji su sada. Ovi novi su na prvi pogled zanimljiviji i lepši, a gradivo i količina stvari koje trebaju da se nauče - sve identično, ili često i gore i više.
Inače imamo jednu tipično srpsku osobinu da za svoje greške uvek nadjemo krivicu u nekom drugom, uvek je neko drugi kriv za naše propuste, strašno. :roll:
Danas postoji gomila stvari koje odvlače pažnju i vreme omladini. Sračunaj mesečno koliko vremena provedeš na forumu i Facebooku, a vidi šta se može drugo uraditi za to vreme.
Mislim da je postavljač teme otišao predaleko sa godištima, ovi stariji od '85-te su u totalno drugom fazonu koje ne biste ni mogli da skapirate (pošto niste odrastali '90-ih i pritom pokušavali da ostanete normalni, pošteni i čestiti).
 
Mislim da je paradoksalno to sto su ranije generacije koje su zivele u stabilnijim vremenima navikle na vecu uzdrzanost, stednju i ogranicenja nego ove sadasnje. Danas prosecan tinejdzer trosi daleko vise novca na odecu i kozmetiku nego pre. Zatim svi, vec od ne znam kog razreda osnovne moraju da imaju mobilni telefon. Vecinom su ti telefoni skupi skoro kao skromni kompjuteri. Zatim, vecina njih izlazi barem dva, tri puta nedeljno. Zatim, dobijaju znacajan dzeparac koji trose na brzu hranu u toku nastave, na grickalice, slatkise, sokove, a ponekad i alkohol. Mnogi u srednjoj skoli uveliko voze motore. Veliki broj njih odmah kad napune 18 godina i poloze vozacki dobije kola, ili svoja, ili na redovno koriscenje. Da li vidite koliko mnogo toga se danas podrazumeva da ce tinejdzer dobiti? Koliko mnogo toga ima sto on OCEKUJE da mu se jednostavno da jer to je njegovo PRAVO ili on tako misli.

Oni prakticno zive zivot odraslih, uzivaju u svemu sto je dostupno odraslima, a da ne moraju da rade i zaradjuju kao odrasli. To je zivot u kojem pojedinac pocinje da umislja da ima PRAVO na ovo ili ono, a OBAVEZE ga uopste ne interesuju. To je prakticno odrastao covek/zena sa emotivnom zreloscu dvogodisnjeg deteta koje zna samo za svoje prohteve i impulse i nista drugo ga ne interesuje.
:worth:
Свака част! Репутација за ово! :ok:
 
Kao deca, vozili smo se u automobilima bez pojasa i vaznušnih jastuka i
nismo morali imati kacige na glavi kad se vozimo biciklom ili na
rolerima.

Pili smo vodu iz creva za zalivanje vrta, a ne iz flašica kupljenih
u velikim trgovackim lancima. Delili smo flašicu Cocte i Coca Cole sa
našim prijateljima i

NIKO nije umro zbog toga!

Jeli smo mlecne sladolede, beli hleb i pravi puter, pili kole koje
su i tada bile pune šecera, ali nismo bili debeli zato sto smo smo se
STALNO IGRALI NAPOLJU!

Izlazili smo iz kuce ujutro i igrali se celi dan, sve dok se ne upale svetla na ulici,

žmurke, planova, klisa, jurke, partizana i nemaca, 1-2-3, kauboja i
indijanaca, lozinke, džamije, fantoma i svega ostalog sto je samo
decija mašta bila u stanju smisliti,

Neretko, nas niko nije mogao naci po celi dan.
I nikad nije bilo problema...

Provodili smo cele dane praveci trokolice od otpada iz podruma,
spuštali se niz ulice zaboravljajuci da nismo napravili kocnice.
Nakon par padova, slomljenih prstiju i modrica naucili smo kako rešiti problem.

Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme s koncentracijom u školi.

Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti. Mi nismo imali
školskog psihologa i usmerivaca pa smo ipak završavali nekakve škole.

Nama nisu prodavali drogu ispred škole...

Mi nismo imali Playstation, Nintendo, X-box, nikakve video igrice,

nismo imali 99 kanala na televiziji (samo dva i to drugi tek od popodne),

nismo imali video rekordere, surround sound, mobilne, kompjutere, Internet, chat rooms.. .....

MI SMO IMALI PRIJATELJE

I MI SMO IŠLI NAPOLJE

DA SE DRUŽIMO S NJIMA !

Padali smo s drveca, znali se poseci na staklo, slomiti zub, nogu ili ruku , ali

naši roditelji nikada nisu išli na sud zbog toga.

Igrali smo se s lukom i strelom, pravili katapulte i bacali petarde za Novu godinu i sve smo to preživeli bez posedica!

Išli smo biciklom ili peške do prijateljeve kuce, zvonili na vrata ili
jednostavno ulazili u njihovu kucu da se družimo i budemo zajedno!

Kad upadnemo u probleme sa zakonom, roditelji nisu placali kauciju da
nas izvuku. U stvari, bili su cesto stroži nego sam zakon!

Imali smo slobodu, pravo na greške, uspeh i odgovornost.

I naucili smo živeti s tim!

:worth: :worth: :worth:
 
I da nije pijan a da me uradi o5 se ne bi lepo proveo posle! Ja ti kazem kako bih ja reakovao koji sam miran lik i vaspitan da me uradi profesor a ovi koji su gori i zajebaniji od mene necu ni da zamisljam sta bi uradili :sad2: neka me udari i tom tenutku necu da mu vratim al' posle neka se pazi mraka...


cale mi je rako kao malom da jedino on moze da me bije i panduri a svako ko drugi pokusa da mu vratim :ok:
Ја причам о онима који не поштују правила, зашто си себе убројао ту?
Или си и ти неку белају направио? :mrgreen:
 
ali rapidne su razlike baš u godinu dve


Елем,апсолутно сви продају причу "У моје време,то није било тако,ми нисмо имали Фејсбук,ми смо скинули мрак тек прве брачне ноћи,поштовали смо професоре,нисмо пљували по улици и шта ти ја знам".
Шта да вам кажем,осим - јебигa.******,то време је прошло,можете да седнете и плачете за њим или можете да се прилагодите ОВОМ времену,учећи своју децу/рођаке етичким и моралним начелима.
******,професоре,можда си једноставно матор.Можда треба да се склониш од ОВОГ времена.
Хах,ипак...ни тренутак не сумњам да би заговарачи ове приче имали Фејсбук налог (на пример,зашто да не?) да је тада постојао и био популаран колико ОВИХ дана.
Али,да је баба била деда...
 

Back
Top