Casual Observer
Stara legenda
- Poruka
- 83.806
Јеврејска општина Земун: Постављањем крста Удружење „Јадовно 41“ “оскрнавило” Јеврејско гробље у Земуну
На „спомен плочи“, на којој се поново нашао крст, стоји нетачно да се на нашем гробљу налази 6500 српских жртава. Тачно је једино да су Срби били већинске жртве, али је било Јевреја, Хрвата, Рома и муслимана из Босне
Фото: Јеврејска општина Земун
Оскрнављено Јеврејско гробље у Земуну
Удружење „Јадовно 41“ је 10. маја 2025. године оскрнавило Јеврејско гробље у Земуну тако што су поставили крст висок преко три метра у жардињеру иза споменика подигнутог 4. јула 1957. од стране Савеза бораца НОР Земун. Поред крста неовлашћено су поставили спомен плочу са крстом и пратећим текстом на жардињеру у коју су укопали поменути крст. Такође су оскрнавили таблу која упућује посетиоце да се налазе на Јеврејском гробљу у Земуну исписану на три језика, хебрејском, српском и енглеском, тако што су на металну конструкцију поставили таблу на којој, са званичним грбом Града Београда, на којој стоји следећи натпис: УЛИЦА ЖРТАВА ЛОГОРА ЗЕМУН. Овим непримереним радњама су дубоко повредили верска осећања Јевреја из Земуна.,Фото: Јеврејска општина Земун
Према свим главним изворима јеврејског права, није дозвољено:
– постављање на гробљима крстова, кипова, олтара, икона и сличних обележја;
– присуствовање или учествовање у верским обредима других религија;
– било какво изражавање поштовања према другим божанствима.
Извор: Јеврејска општина Земун
На последњем сличном догађају одржаном 2024, председник Јеврејске општине Земун је упозорио представнике Удружења „Јадовно 41“ да одржавање верских обреда других конфесија није дозвољено на јеврејским гробљима. Нагласио је да смо спремни да учествујемо у свакој комеморацији страдалим „жртвама фашистичког терора“ и сахрањеним на Јеврејском гробљу у Земуну, али без верских обележја и обреда. Као што се може видети на споменику подигнутом 1957. нема звезде петокраке, симбола Народноослободилачког покрета. Тада је комунистичка власт испоштовала наше верске прописе и није стављала њихове симболе. Уместо поштовања, без да су нас обавестили, или позвали на комеморацију, Удружење „Јадовно 41“ је ове године отишло и корак даље поновним одржавањем парастоса али и трајним постављањем симбола који не припадају Јудаизму, чиме су додатно дубоко повредили верска осећања чланова Јеврејске општине Земун.
Парастос је одржан у знак сећања на 6500 жртава сахрањених на нашем гробљу. Текстом исписаним на „спомен плочи“, на којој се поново нашао крст, стоји нетачно објашњење да се на нашем гробљу налази 6500 српских жртава. Тачно је једино да су Срби били већинске жртве, али међу сахрањенима је било Јевреја, Хрвата, Рома и муслимана из Босне. Самовољним постављањем „спомен плоче“ прекршен је и Закон који налаже да се претходно прибави сагласност власника гробља (Јеврејске општине Земун) а потом и Града Београда.
Фото: Јеврејска општина Земун
Јеврејско гробље у Земуну је током Другог светског рата служило за масовна сахрањивања жртава Прихватног логора на Старом Сајмишту. На месту где су сахрањивани Савез бораца НОР Земуна, 4. јула 1957, подигао је споменик „Жртвама фашистичког терора 1941–1944.“
Много страдалих је било сахрањено у посебан део гробља означен као место где су сахрањивани „утопљеници“. Већина од њих су вероватно били убијени у Новом Саду.
Преко 1200. људи убијено је у такозваној „новосадској рацији“ јануара 1942 године током само једног дана. Каква иронија, сваки „утопљеник“ је претходно био убијен па онда бачен у Дунав.
Фото: Јеврејска општина Земун
Јеврејско гробље крије још једну тајну масовних гробница. Део који данас својом сенком покрива орах, обележен је као место на коме су сахрањивани „муслимани“. Према веродостојном тумачењу то су били муслимани из Босне, припадници Ханџар дивизије, регрутовани за слање на источни фронт, који су током боравка у сабирном прихватилишту поред железничке станице у Земуну умирали природном смрћу.
Јеврејска општина Земун је након сазнања за тај догађај, 2. јуна 2025, упутила захтев Удружењу „Јадовно 41“ да без одлагања уклони сва обележја која су поставили, али до објављивања овог текста то нису урадили. Због свега тога смо 4. јуна 2025. поднели кривичну пријаву против представника Удружења „Јадовно 41“.
Наслов и опрема: Стање ствари
(Јеврејска општина Земун, 7. 6. 2025)
https://stanjestvari.com/2025/06/13...vno-41-oskrnavilo-jevrejsko-groblje-u-zemunu/
Bez komentara:
Јеврејска општина Земун је након сазнања за тај догађај, 2. јуна 2025, упутила захтев Удружењу „Јадовно 41“ да без одлагања уклони сва обележја која су поставили, али до објављивања овог текста то нису урадили. Због свега тога смо 4. јуна 2025. поднели кривичну пријаву против представника Удружења „Јадовно 41“.