Jedino mesto gde rastu crne ruže

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
340.474
images.jpg


Crne ruže jesu retkost ali smo ih viđali. Kažu da su većinom one obojene, pa je onda kružila i legenda da ružu treba zalivati mastilom…verovatno niste znali, ali prave crne ruže uspevaju samo na jednom mestu u svetu i prava su autohtona senzacija malog mesta na reci Eufrat.

Na 80 kilometara od Gaziantepa u Turskoj, skrećući levo put vodi do mesta Halfeti koje se nalazi na obali reke Eufrat. Hafeti se ustvari nalazi na obali velikog akumulacionog jezera stvorenog izgradnjom brane. Inače Eufrat je prirodna granica između dva regiona Gaziantep i Sanliurfa i otprilike većinskih Turaka u prvom i Kurda na Saliurfi. Eufrat je i veoma važno istorijsko središte stare, drevne Mesopotamije, koja se prostirala između reke Eufrata i Tigar. Teritorija zbog koje su se mnogi ratovi vodili a i sad se vode.

Sem što je nadomak jednog od najvažnijih istorijskih područija na svetu, Hatefi ima još jednu neverovatnu specifičnost. Od celog sveta, jedino ovde uspevaju veoma unikatne ruže, crne ruže.

Tajna njihove crne boje leži u jedinstvenom sastavu zemljišta karakterističnom za region u kom se selo nalazi, kao i pH nivoi podzemnih voda koje nadiru iz reke Eufrat koja protiče u okolini sela. Halfeti ruže cvetaju u proleće i tada bivaju izrazito tamno crvene boje, međutim na leto one još više potamne. Iako je ovo cveće zapravo tamno crveno, leti potamni do te mere da su u svetu poznate kao crne ruže.

Za lokalno stanovništvo ovo cveće predstavlja simbol misterije, nadanja i strasti, kao i smrti ili loših vest. Nažalost, Halfeti ruže postale su ugrožena vrsta. Kad se stanovništvo ovog sela preselilo u obližnje novoizgrađeno mesto, sa sobom su poneli i ruže kako bi ih zasadili u svojim novim baštama, međutim novo zemljište udaljeno svega oko 10 km nije prijalo ružama i one su počele da nestaju. Stručnjaci su nakon toga uradili sve da bi spasili ovu vrstu ruža, a one se danas čuvaju u specijalnim uslovima, u blizini mesta koje im odgovara

Inače celim putem od Gaziantepa do Sanliufe protežu se nepregledne plantaže pistaća. Ta oblast je najveći proizvođač pistaća u Turskoj, a Turska se posle Irana smatra jednim od nejvećih proizvođača te biljke.
(izvor:edukacija i internet mediji)
 

Back
Top