Ja sam pocetnik u pravljenju muzike i dobro bi mi dosao neki savet.

Izbacio sam novi spot. Ako mozete podelite i poslusajte! Svaki vid kritike je dobro dosao! Hvala unapred!
Znaš zašto su 70/80 i 90 bile hit godine?

Ako ne znaš, nastavi možda i saznaš...
(ali evo ti hint zato što se slušalo, danas se reprodukuje samo)...

Ovaj, nisam slušao, naslov mi je dovoljan da me ne zanima, iako će možda biti i hit...
 
Izbacio sam novi spot. Ako mozete podelite i poslusajte! Svaki vid kritike je dobrodošao !

Stvar je sa jedne strane prosta, a sa druge baš i nije.

Prosta je u smislu da pre svega slušaš svoj sud, jel se tebi ovo sviđa ? Koliko ? Jel baš uživaš, jel bi dao kintu za disk ili koncert ?

Nije prosta zato što nije lako izaći iz svoje kože, i slušati muziku kao da si stranac.

Ako ti se to što si snimio stvarno sviđa - uloži celog sebe u to. Pa ako se nikom drugom ne dopadne, nije važno. Sebe si realizovao i znaš da je to što si uradio vredno bar jednog slušaoca.

Inače komponovanje je vrlo složen proces, o kompletnom projektu da ne pričam.

Dalje ćeš stići ako posao podeliš sa više drugara. Pa neka svako reaguje na tvoju inicijalnu ideju na svoj način.

Ako pak hoćeš baš sve sam da uradiš, minimalno ti je potrebna muzička akademija. To samo za muzički deo, a za video prezentaciju, koncertnu prezentaciju, zaradu para ... Zabole me glava !

Velika je to nauka ! Da nije, svako bi bio Zorica Bruncloknica 🤗🤗🤗
 
Ako pak hoćeš baš sve sam da uradiš, minimalno ti je potrebna muzička akademija. To samo za muzički deo, a za video prezentaciju, koncertnu prezentaciju, zaradu para ... Zabole me glava !
Mislim da mu danas za komponovanje muzike ne treba ni muzička škola, a kamoli akademija. Ako je talentovan i ima uši. Dovoljan je računar, DAW, VST-ovi, talenat i smisao za komponovanje. I naravno, volja. Nije bilo potrebno ni pre, a kamoli danas.
 
Mislim da mu danas za komponovanje muzike ne treba ni muzička škola, a kamoli akademija. Ako je talentovan i ima uši. Dovoljan je računar, DAW, VST-ovi, talenat i smisao za komponovanje. I naravno, volja. Nije bilo potrebno ni pre, a kamoli danas.

Jako si u zabludi.

Ima jedna domaća serija gde Vojaž glumi samog sebe, i lepo je prikazano koliko se muči sa jednom idejom, kako je razraditi, kako je ne upropadtiti - za početak.

Pa se konsultuje sa profesorima na faksu (studira multimedije), sa kolegama, na kraju mu pomaže već afirmisani kolega ...
 
Jako si u zabludi.

Ima jedna domaća serija gde Vojaž glumi samog sebe, i lepo je prikazano koliko se muči sa jednom idejom, kako je razraditi, kako je ne upropadtiti - za početak.

Pa se konsultuje sa profesorima na faksu (studira multimedije), sa kolegama, na kraju mu pomaže već afirmisani kolega ...
Druže, bavim se produkcijom već decenijama. Za sebe. Imam svoj kućni studio. Nije da sam laik. Ne kažem da nije korisno imati obrazovanje pogotovo ako ces se baviti izvođenjem dela, tj. sviranjem. Sam sam završio nizu muzičku. Ali danas nije neophodno. Bezbroj umetnika nema gotovo nikakvo formalno obrazovanje, a opet su stvarali ili stvaraju genijalna dela. Npr. Vangelis do kraja života nije znao ni da čita ni da piše note. Bio je samouk i sam je stvorio sopstveni zapis muzike i tehniku sviranja. Govorio je da bi mu klasično obrazovanje samo smetalo u kreativnosti. Dalje, Hans Zimmer. Takodje samouk. A komponuje za bezbroj filmova. I bezbroj umetnika, rokera, producenata... Formalno obrazovanje danas je korisno u smislu da znaš npr.kako je izgledala struktura kompozicije u npr. baroku. Zatim, ako ces se profesionalno baviti izvođenjem, zatim ako ces biti profesor.
Ali ako ces stvarati svoja dela, nije neophodno. Korisno jeste.
 
... Formalno obrazovanje danas je korisno u smislu da znaš npr.kako je izgledala struktura kompozicije u npr. baroku. Zatim, ako ces se profesionalno baviti izvođenjem, zatim ako ces biti profesor.
Ali ako ces stvarati svoja dela, nije neophodno. Korisno jeste.

"Па то може да каже и моја баба !"
РМ Точак, пре 40-так година.

И заиста, баба може да се испрди у микрофон,
а ко не разуме то њено аутентично дело,
ех, па ко му је крив !?
 
Ma ukusi su jedno, ali sta je muzika a sta nije je nesto drugo sto nema veze sa ukusom.
Hmm..ne bih se složio. Muzika kao i sva umetnost uopšte je apsolutno i 100% subjektivna stvar. Stvar osećaja, a ne naučne i objektivne činjenice. Nešto poput sviđanja između partnera. Nekome je ta i ta devojka krš, nekome je ljubav života.
A i šta bi tek naši preci rekli za današnju muziku? 😁 Zamisli jednog ultra religioznog katolika poput Baha da mu daš Metaliku da posluša. 🤣🤣🤣
 
Hmm..ne bih se složio. Muzika kao i sva umetnost uopšte je apsolutno i 100% subjektivna stvar. Stvar osećaja, a ne naučne i objektivne činjenice. Nešto poput sviđanja između partnera. Nekome je ta i ta devojka krš, nekome je ljubav života.
A i šta bi tek naši preci rekli za današnju muziku? 😁 Zamisli jednog ultra religioznog katolika poput Baha da mu daš Metaliku da posluša. 🤣🤣🤣

Bas zato sto je muzika umetnost, ne moze sve da bude muzika. Kao sto ne moze sve sto neko nacrta da bude umetnost, vec je 99% skrabanje, tako ni sve sto neko odpeva/odsvira nije muzika, nego ne znam ni ja sta - fali tu neki adekvatan naziv, mozda neka nova rec.

Mozemo mi da se dogovorimo (kao sto precutno i jesmo) pa da sve to nazivamo muzikom, ali nije to muzika.
 
Bas zato sto je muzika umetnost, ne moze sve da bude muzika. Kao sto ne moze sve sto neko nacrta da bude umetnost, vec je 99% skrabanje, tako ni sve sto neko odpeva/odsvira nije muzika, nego ne znam ni ja sta - fali tu neki adekvatan naziv, mozda neka nova rec.

Mozemo mi da se dogovorimo (kao sto precutno i jesmo) pa da sve to nazivamo muzikom, ali nije to muzika.
Ja i ti se možemo, a i ne moramo dogovoriti. Ni ti ni ja niti bilo ko na svetu nije objektivni reper šta jeste, a sta nije umetnost. Ne postoji objektivna definicija umetnosti. Zato je bavljenje njom i tako rizično. Ja lično mogu da kažem da mi se neko delo ne sviđa ili sviđa. Šta to govori o tom delu? Apsolutno ništa, osim da se meni ne sviđa ili sviđa. Nekome je nešto skrabotina, a drugi nešto prepoznaje u tome. Ono što jeste realan problem je medijsko nametanje i forsiranje jedne vrste muzike.
Ali sad smo već otišli off. Čovek pita za primedbe. Pretpostavljam tehničke prirode.
 

Back
Top