ИСТОРИЈА ШАХА

Штета, можда би могао нешто да и научиш. Сада дописни шах више није правилно играти јер се могу користити електронски програми за прављење одговора, тако да би побеђивао онај који има бољи програм, а не који боље игра. Вероватно због тога шах и одумире. Ипак је са машином занимљиво играти, јер се не можеш са њом свађати, и сву пажњу усмериш на игру, али кад победиш, не осетиш исто задовољство као кад победиш живог противника, нити исту неугодност кад изгубиш.
 
То може бити истинита прича. Само, он се њима није хтео показати да је првак, и намерно тако играо да бих се заклонио од неприлика које би настале да је рекао да је првак. Кад би мени велемајстор дао коња форе, мислим да би ме тешко победио, а можда би он и изгубио.
Sa toliko godina i još možeš igrati sa velemajstorima. Pa, ti si genije Vujadine. Kojeg Fritza možeš pobediti?
 
Штета, можда би могао нешто да и научиш. Сада дописни шах више није правилно играти јер се могу користити електронски програми за прављење одговора, тако да би побеђивао онај који има бољи програм, а не који боље игра. Вероватно због тога шах и одумире. Ипак је са машином занимљиво играти, јер се не можеш са њом свађати, и сву пажњу усмериш на игру, али кад победиш, не осетиш исто задовољство као кад победиш живог противника, нити исту неугодност кад изгубиш.

Ma salis se bre, samo sam zeleo da kazem da si onda za klasu bolji od mene
 
Sa toliko godina i još možeš igrati sa velemajstorima. Pa, ti si genije Vujadine. Kojeg Fritza možeš pobediti?

Фрица је лако победити кад му нађеш слабу тачку. Као и сви шаховски програми, тако ни фриц не може савладати разлог жртве, и ако ти је жртва правилна ти имаш шансу да га победиш. Са друге стране, ако играш по теорији или школи онда ниси у добром положају, и није их лако победити, али са коњом форе, могао бих имати велику шансу да победиш. То је још један недостатак машине, она игра према материјалу, и ако постигнеш бољи материјал он има велики хедикап и понекад се блокира јер не може прорачунати предности материјала и позиције. Само ипак не могу се похвалити да сам га победио.
 
Ma salis se bre, samo sam zeleo da kazem da si onda za klasu bolji od mene

На основу чега си то закључио? Да ли си играо у службеним турнирима, и ако јеси колики ти је рејтинг?

Ја сам играо пре 20 година са данашњим прваком Анандом на турниру у категорији 2100 ело-а где сам био четврти и потврдио сам 2100. после сам напустио турнире и почео сам лутати по свету тражећи историјске податке.
 
На основу чега си то закључио? Да ли си играо у службеним турнирима, и ако јеси колики ти је рејтинг?

Ја сам играо пре 20 година са данашњим прваком Анандом на турниру у категорији 2100 ело-а где сам био четврти и потврдио сам 2100. после сам напустио турнире и почео сам лутати по свету тражећи историјске податке.

Pa verujem da bih sa topom fore mozda uspeo nesto uraditi, uz dobru koncentraciju. Ali rekoh "mozda", medjutim jedan mali konj, a on velemajstor, sumnjam. Nikada nisam bio clan nekog kluba i sl. igram sa prijateljima, volim ofanzivnu igru, ako imam bele [damin gambit] i partija sa mnom ne traje vise od 10-15 min. u proseku, znaci napad je ubitacan i ili izgubim ili dobijem. Na osnovu minutaze mozes pretpostaviti kavalitet partije.:lol:
ps. svi moji prijatelji se zale, kada izgube normalno, da ih "teram" da brzo igraju.
 
Треба играти без форе, онда имаш праву снагу.
Ево ти једне партије, за анализу. Црни је на потезу и предаје, а још се није ни развио и има два пиона више, што је као и коњ форе, али није у позицији да нешто направи против белога. Ипак је занимљиво видети зашто је предао. Партија је одиграна на шапионату света у Њујорку 1890 године.
 
ok...ovde se o svemu pricalo ali tema je bila ISTORIJA SAHA a ne kako se igra....pa ajde da ja kazem nesto sto vecina nije rekla o tome...prvi put se pojavljuje u Indiji oko 800-700 godina pre nove ere...ali tada je postojao u potpuno drugacijem obliku nego danas, ali sustina je manje vise ostala ista do danas, ....posle Indije dospeva u Persiju(sirenjem Persiskog carstva) gde dobija procvat i malo izmenjen oblik ali samim tim i njihovo kulturno nasledje ...samo ime sah-mat na persiskom znaci "kralj je mrtav"...posle toga dugo je stajao u mestu dok nije pao u ruke arapa i potom siri se kao kuga koja je zaintrigirala vecinu tada islamskog sveta, ali prvo ide preko severne afrike da bi u evropu dosao tek preko Spanije koja je tada bila islamska zemlja...ostatak znate(neko je vec ispricao)....
 
Занимљиво, али мислим да је још старији, јер шах на персијском значи краљ, и верујем да је неки Индус продао краљу онако како је наведено, само не верујем да је математика била на том нивоу да поткрепи ону наведену причу. Е сад шта се зна о математици?
 
Кад се шах развио до те мере да је постао свакодневна забава, онда су се појавили разни композитори шаховских проблема, који су заменили игру у двоје, и многима су ти проблеми били занимљивији него сама игра, у тражењу решења тих проблема. Ево једног проблема где је бели на потезу и даје мат у шестом потезу!!
 
Није, А ни Фриц ако нема решење препрограмирано. Шест потеза није лако прорачунати. Сигуран сам да га има у својој архиви, пошто је однео прву награду 1950. Јако је једноставан, зато га машине не могу решити, јер оне раде логиком и материјалом.
 
Овде се ради о жртвовању две фигуре а са трећом се даје мат. То ни једна машина не ради, ако није тако програмирана, то значи да јој проблем и резултат мора бити убачен у програм, а не да га она прорачунава, јер се то не може прорачунати.
 
Baš Fritz je napravljen kao izuzetno agresivan šahovski program. Sigurno da razmatra žirtvovalje materijala. Siguran sam da će sada svi najači programi naći taj mat u 6 poteza. (Pa ja sam sam napravio program koji traži mat u n-poteza u zadatoj poziciji.
Onda naslućujem rešenje. Možda žrtva skakača na f3 pa se onda prebaci na g1 (neprihvatanje žrtve) pa se dama žrtvuje na e2, pa lovac na h3 mat. Da li sam blizu?
 
Baš Fritz je napravljen kao izuzetno agresivan šahovski program. Sigurno da razmatra žirtvovalje materijala. Siguran sam da će sada svi najači programi naći taj mat u 6 poteza. (Pa ja sam sam napravio program koji traži mat u n-poteza u zadatoj poziciji.
Onda naslućujem rešenje. Možda žrtva skakača na f3 pa se onda prebaci na g1 (neprihvatanje žrtve) pa se dama žrtvuje na e2, pa lovac na h3 mat. Da li sam blizu?

Ниси, Дама и Ловац се жртвују на ф1, да би то постигли треба им 4 потеза, пети потез коњ скаче на ф5 и шести потез даје мат са г3. Црни није у могућности да ослободи краља ни да спречи коња на ф5 ни на г3
 
Исто као и било који други програм Они који су слободни нису много јаки. Једно време је био Фриц 10 на месец дана пробе, али није задовољавајући.
Ево још једног проблема у пет потеза, где је тактика одвлачења одбране да би се постигао мат.
 
Ако бели, јер је на потезу, помери своју краљицу на г 2 или на х 2 велика је разлика. Са једног поља даје мат у пет потеза а са другог не може, како?
 
Пошто је бела краљица напала претњом мата на ц 2, а напустила претњу на х 4, црни мора бранити мат на ц 2 са ловцем са а 4, јер са краљицом мора чувати мат на д 5. Други потез беле краљице је на х 2 , претња матом на х 5 и на ц 2, зато црни мора задржати ловца на а 4, а краљицом бранити мат на х 5 са краљицом на е 8. Трећи потез; бела краљица на х 1 , прети матом на х 5 и на д 5, али напушта претњу на ц 2, зато црни још увек може бранити ловцем мат на д 5 са ловцем на ц 6 и краљицом са е 8 на х 5. Четврти потез беле краљице је одлучујући и остављам га вама да га решите!
 
Јесте ли видели како је бела краљица одвукла црну на е 8, и сада четврти потез, напада са својом краљицом са г 2, прети матом на ц 2 и на д 5 истовремено, а ловац не може да истовремено брани оба поља, а краљица му је одведена тамо од куда више не може притећи у помоћ ловцу! И пети потез је мат на ц 2 или д 5 !!
 
Развој шаха је трајао много времена, и још увек траје. За то време долазило се до потребе мењања неких правила игре, тако да се данас игра друкчије него у давна времена, али много разноврсније. Електронски шах је мало закочио развој шаховске мисли, али је покренуо ново прилажење игри шаха. Пре се студирао играч шаха да би се нашла протуигра, а сада треба студирати шаховске програме да би се савладао електронски противник. Ипак, шах остаје још увек једна од најуспешнијих стратешких игара, ако не и једина.
 

Back
Top