ИСТОРИЈА ШАХА

Ajd malo ja laik da probam:
bela kraljica uzima crnog topa. Kralj je prinudjen da uzme kraljicu zatim se spusta beli top ispred kralja jer ga konj stiti..sah-mat.Mislim da bi tako islo, neznam i nisam naucio da obelezavam polja i figure.Volim da poigram partiju dve ali nisam "zagrizeni" sahista.
Vule dobra ti tema.

Pozdrav !
 
Ajd malo ja laik da probam:
bela kraljica uzima crnog topa. Kralj je prinudjen da uzme kraljicu zatim se spusta beli top ispred kralja jer ga konj stiti..sah-mat.Mislim da bi tako islo, neznam i nisam naucio da obelezavam polja i figure.Volim da poigram partiju dve ali nisam "zagrizeni" sahista.
Vule dobra ti tema.

Pozdrav !

to je to,ne vidim drugi potez koji matira crnog.doduse problem je malo laksi ali ne umanjuje tvoju zaslugu.
vujadin
Да ли у твоме виндос имаш фонт CADigram 1 b 3 d 5 f 7 h то ти је фонт са којим можеш писати шаховске фигуре и плоче, ако имаш покушај, а можеш се послужити са постом број 8 да видиш где се налази који код
nisam expert za PC [daleko od toga] ali da pokusam da pronadjem taj font pa da ti javim.
 
Lepa tema, mada nisam veliki ljubitelj shaha retko odigram partiju ali uzhivam u kibicovanju.
elem chuo sam jako davno jednu prichu vezanu za shah..i ne secham je se bash, ali pokusachu da da vam je prenesem.
Nekad davno neki shahista je prolazio kroz neku kraljevinu, glas se prochuje o nekoj igri zvanoj shah, s obzirom da nije bilo puno vidova zabave u to vreme, chuje i kralj za njega.Narano odmah ga pozove na dvor u zhelji da mu pokazhe tu igru.
Odbijao je shahista da pokazhe tu igru ali je kralj bio jako uporan u svojoj molbi..nudio mu je zlato, dijamante..zhene..svoju cherku ali shahist nije ni hteo da chuje, napokon shahista mu da svoju ponudu...svako polje jedno,zrno zhita s time da se svako polje mnozhi sa drugim i zbir toga ce biti njegova nagrada.
Kralj ga pogleda i prasnu u smeh reche, samo to trazhish..zar pored zlata, dijamanata ti trazhish zhito?
ovaj samo klimnu glavom i krenu sa uchenjem kralja.
Na kraju kralj savlada veshtinu shaha i bi odusshevljen ovom igrom i krenu da se oduzhuje svom majstoru..pocheo je da mnozhi..i na kraju kad sve pomnozhi..shvati da toliko zhita nema u celoj njegovoj kraljevini..skide krunu i postavi je na glavi shahiste :)
 
Тај сам проблем поставио ради жртве краљице, или даме, од чега је настао виц о Тити и Јованки, да је жртвовао даму да добије партију. Има и стварних ситуација где се дама жртвује за победу.
 
Зашто је Нимцовић предао партију Аљехину у 1931 години а био је материјално јачи за два пиона? Нимцовић је црни и он је на потезу.
 
Lepa tema, mada nisam veliki ljubitelj shaha retko odigram partiju ali uzhivam u kibicovanju.
elem chuo sam jako davno jednu prichu vezanu za shah..i ne secham je se bash, ali pokusachu da da vam je prenesem.
Nekad davno neki shahista je prolazio kroz neku kraljevinu, glas se prochuje o nekoj igri zvanoj shah, s obzirom da nije bilo puno vidova zabave u to vreme, chuje i kralj za njega.Narano odmah ga pozove na dvor u zhelji da mu pokazhe tu igru.
Odbijao je shahista da pokazhe tu igru ali je kralj bio jako uporan u svojoj molbi..nudio mu je zlato, dijamante..zhene..svoju cherku ali shahist nije ni hteo da chuje, napokon shahista mu da svoju ponudu...svako polje jedno,zrno zhita s time da se svako polje mnozhi sa drugim i zbir toga ce biti njegova nagrada.
Kralj ga pogleda i prasnu u smeh reche, samo to trazhish..zar pored zlata, dijamanata ti trazhish zhito?
ovaj samo klimnu glavom i krenu sa uchenjem kralja.
Na kraju kralj savlada veshtinu shaha i bi odusshevljen ovom igrom i krenu da se oduzhuje svom majstoru..pocheo je da mnozhi..i na kraju kad sve pomnozhi..shvati da toliko zhita nema u celoj njegovoj kraljevini..skide krunu i postavi je na glavi shahiste :)

Нисам сигуран да је реч о множењу, него о дуплирању, ако имаш времена провери једно и друго. 1 зрно на прво поље и дупло; 2 на друго , 4 на треће, 8 на четврто и т. д. Јер ако би множио онда би увек био на 1, а у оно време није ни било множења.
 
Па прочитај шта је ПРИМУС написао, прича је тачна, радило се о иранском Шаху, да ли му је то било име или титула не знам, али је игра по њему добила име. Оно о зрњу жита није тачно него се ради о постављању једног зрна жита на прво поље па дулло на друго поље и свако следеће поље се дуплира, а не множи, са претходним пољем, тако се добије деветнаесто цифрени број на 64-ом пољу. Кад би то претворили у тоне жита добили би милионске тоне, што у оно време није могла имати ни једна царевина или држава, а вероватно ни све скупа познате у оно време. Сада се поставља питање кад је било то време?
 
Нисам сигуран да је реч о множењу, него о дуплирању, ако имаш времена провери једно и друго. 1 зрно на прво поље и дупло; 2 на друго , 4 на треће, 8 на четврто и т. д. Јер ако би множио онда би увек био на 1, а у оно време није ни било множења.

Da, upravu si rech je o dupliranju ne mnozhenju.Kao shto rekoh odavno sam chuo prichu( legendu) ili je prochitao u shahovskoj citanci, jbga dvano je to bilo i samo sam hteo da doprinesem temi
pozz
 
Да ли негде има описан постанак шаха у времену? Све што сам читао о шаху је само о игри и правилима, а сад ме занима ко је могао тако нешто да измисли и у које време и у којој цивилизацији. Има много прича, али их је мало доступно у књигама.
 
А ако изгубиш ти повећаваш дуг?
Ево ти две партије од светских првака , па види ако нешто можеш да научиш. Црни су на потезу у оба случаја и предају и један и други.
 
Par dana me nije bilo ali...
Evo jedne istinite price.
Neki prvak [zaboravio sam ime] bio na proputovanju kroz neko selo [radnja se desava u Rusiji] i zastane da noci u neko prenociste. I kao sto biva pre spavanja, sidje u kafanu da pojede i popije nesto. I tu vidi neke sahiste, a Rusi kao srdacni domacini ponude mu da im se pridruzi i da odigra neku partiju, ali on kaze da ne zna da igra dobro i.... Nekako ga "nagovore" i on odigra i izgubi... Da bi bili fer jedan mu predlozi da mu da konja fore, sto ovaj prihvati, i izgubi jos brze partiju, i sampion im kaze da je brzo izgubio jer je protivnik imao samo jednog konja i zato je igrao lakse, pokusavali oni da mu objasne da nije to razlog, ali on uporan... I predlozi on da on da konja fore protivniku, da se uveri da li je to tacno, oni normalno udri u smeh i ...prihvate da bi mu dokazali da nije u pravu. Ali sada kad bi on igrao sa konjem fore, on je sve pobedjivao, a ako bi igrao sa svim figurama gubio...Kazu da je u to selo ostala dugo u upotrebi fraza da se bolje igra bez jednog konja nego sa kompletnim figurama. Ovo sam citao u nekoj knjizi o sahu, zao mi je sto sam zaboravio o kome se radi.
 
То може бити истинита прича. Само, он се њима није хтео показати да је првак, и намерно тако играо да бих се заклонио од неприлика које би настале да је рекао да је првак. Кад би мени велемајстор дао коња форе, мислим да би ме тешко победио, а можда би он и изгубио.
 
Ovo možete shvatiti kao foru ili vic :

Ista prića, došao neki šampion u rusko selo i u birtiji seljaci igraju šah. Sedne on da odigra par partija i seljaci ga “Ulupaju” Na kraju on iznenađen reče :
-Pa vi me ljudi utukoste a da ni jednog topa niste pomerili.
Na to će najstariji seljanin:
- Izvinite gospodine ali dali bi ste nam rekli kako se ti topovi kreću i kako jedu ?
:lol::lol::lol:
 
То може бити истинита прича. Само, он се њима није хтео показати да је првак, и намерно тако играо да бих се заклонио од неприлика које би настале да је рекао да је првак. Кад би мени велемајстор дао коња форе, мислим да би ме тешко победио, а можда би он и изгубио.

Onda necu da igram sa tobom sah.:lol::lol::lol:
 

Back
Top