Istina je da su u starom svijetu, uključujući i antičku Grčku i Rim, izbor i dostupnost hrane bili mnogo ograničeniji nego danas. Međutim, to ne znači da nije bilo luksuznih gozbi, posebno među bogatima i moćnima.
Voće u starom svijetu
U starom svijetu, vrsta voća koje je bilo dostupno ovisila je o regiji i klimatskim uvjetima. U antičkoj Grčkoj i Rimu, najčešće voće uključivalo je:
- Grožđe: Koristilo se za jelo, ali i za pravljenje vina.
- Jabuke i kruške: Bile su popularne i često uzgajane.
- Trešnje: Navodno ih je Lucullus, rimski vojskovođa, donio u Rim iz Male Azije.
- Dinja: Spominje se u rimskim izvorima.
- Šipak: Bio je cijenjen zbog svog soka i simbolike plodnosti.
- Smokve: Bile su vrlo važne i često se sušile za zimnicu.
- Masline: Iako se ne jedu kao voće, ulje je bilo esencijalno.
Egzotično voće i uvoz
Dok lubenice koje su se uzgajale u starom svijetu nisu bile iste kao današnje slatke sorte, one su ipak bile poznate. Banane, grejpfrut i ananas nisu bili poznati u Europi prije otkrića Novog svijeta i kolonizacije.
Hrana i gozbe bogatih
Iako je običan čovjek u starom svijetu imao jednostavniju prehranu, bogati su uživali u raskošnim gozbama. Rimski carevi i aristokracija priređivali su bankete sa širokim spektrom jela, uključujući egzotične začine, meso, ribu, te rijetke vrste voća i povrća koje su uvozili iz različitih dijelova carstva. Apicije, rimski gastronomski pisac, dokumentirao je mnoge recepte koji su uključivali luksuzne sastojke i kompleksne pripreme.
Dostupnost hrane danas
Suvremeni svijet omogućuje pristup raznovrsnoj hrani kroz globalizaciju i napredak u poljoprivredi. Danas, čak i običan čovjek može uživati u raznolikoj i nutritivno bogatoj prehrani, koja uključuje voće i povrće iz svih dijelova svijeta, što je nekada bilo nezamislivo čak i za najbogatije.
Zaključak
Danas, dostupnost i raznolikost hrane su neusporedivo veći nego u starom svijetu. Iako su stari Grci i Rimljani znali uživati u luksuznim gozbama, prosječna osoba danas ima pristup raznovrsnijoj i nutritivno kvalitetnijoj prehrani nego što je to bio slučaj za većinu ljudi u antičko doba.