Istina o izolacijama kuce

Evo istine o izolaciji kuce. Proizvodjaci izolacija kazu da se ustedi i do 50% ali to je prevara. Usteda zavisi od prozora i od vrata vise nego od izolacije na zifdovima. A zavisi i kvadratura koja se greje. Sto je kvadratura veca to je izolacija cele zgrade opravdanija. Na primer ako izolujete celu kucu a zivite samo na jednom spratu a grejete ceo taj sprat a ostalo ne grejete onda novac koji ste ulozili vratice se za oko 50 godina. A sto se povecava povrsina koja se greje to se novac ulozen u izolaciju ranije vraca. Tako na primer ako promenite i prozore i vrata i stavite isolaciju na zidovima i ako grejete sve prostorije u kuci onda se ulozeni novac za izolaciju vraca tek za oko 20 godina. Evo profesionalni video:


Odlican tekst kolega.


Tamo kazu da 50% naseg stanovnistva greje ispod 50 km prostora i da se za njih ulaganje u izolaciju jednostavno ne isplati tj treba im da vrate ulozeno preko 30 godina.

25% stanovnistva greje ispod 25 kvadrata a 25% ispod 50

Ima ovde odlican kalkulator za racunanje toplotnih gubitaka kuce.

U sustini najisplativije ulaganje je u izolaciju tavanice tu ide cak 54% gubitaka kuce, to treba odraditi sa 20 cm mineralne vune u dvoja preklopiva sloja da se izbegne stvaranje toplotnih mostova tj termo prekida, zatim ide stolarija tu ide 30% gubitaka , na podove otpada 4% i ostalo na zidove.

Kad gradis kucu svakako moras staviti stolariju pa je tu cena ulaganja opravdana a najgori odnos ulozeno/dobijeno na ustedi energije jeste u izolaciju spoljnih zidova u tzv demit fasadu uz pomoc stiropora ili kamene vune.

Tu npr za kucu od 200 kvadrata u 2 nivoa ima 330 kvadrata povrsine zidova se mora uloziti nekih 5000+ evra racunaj 5500e

Ako grejes 100 kvadrata te kuce treba jedno 30 godina da vratis ulozeno a ako grejes svih 200 onda 15...

A svi znamo da posto 50% stanovnika greje ispod 50 , njima treba 50 godina da vrate ulozeno u izolaciju zidova.
 
Dodao bih još da su naše kuće obično neizolovane sa poda i da nikakva izolacija zidova ili prozora to ne može da ispravi. Džabe je da se nagreje i 26 stepeni celzijusovih u sobi, ako je pod hladan na njemu će biti 17 stepeni celzijusovih i noge će ostati hladne.

Ovo je 100% tacno

Ja imam tri kuce u vlasnistvu

1. gradjena 90tih ima komplet demit fasadu pvc stolariju ali losiju izolaciju tavanice sa grejanjem na cvrsto gorivo i klime
2. gradjena pre 10 godina na planini je , u najhladnijem geografskom podrucju, ima komplet demit fasadu pvc stolariju izolaciju krova vunom, i izolaciju podasa sistemom podnog grejanja na struju
3. jos u izgradnji tj nije zavrsena , pvc stolarija, nemam jos demit fasadu , izolovana tavanica , uradjena izolacija poda sa sistemom podnog grejanja.

E sad kuca br. 2 mi je mnogo subjektivno toplija nego kuca br. 1 i ako postizem istu temperaturu sobnu u obe razlog je sto mi je u prvoj pod hladan pa se uvuce zima u telo od nogu a kod druge topao pa je subjektivni osecaj i ako je pomenuta kuca br. 2 na 1200 metara vecoj nadmorskoj visini gde je prosecna godisnaj temperatura 5-10 stepeni niza - kao da sam u banji.

U kuci br. 3 cu prvi put ove godine provesti zimu, grejanje ce biti na pelet , takodje podno, ali bez demit fasade pa cu preneti iskustva i o potrosnji energije i o subjektivnom osecaju topline u istoj.

Hteo sam i na trecu da radim demit fasadu ali sad se debelo razmisljam nakon svega sto sam ovde i drugde na netu procitao.

Ovde mozete naci dobar kalkulator toplotnih gubitaka kuce

https://microma.rs/kalkulator/

U sustini ako grejete 100 kvadrata, a izolujete pod i tavanicu i stavite PVC stolariju, bez demit fasade godisnje trosite oko 9000 kwh vise na zagrevanje usled vecih toplotnih gubitaka vase kuce zbog neizolovanih spoljnih zidova.

E sada 9000 kwh kosta razlicito u zavisnosti na sta se grejete.

Ako se grejete na drva kwh vas kosta ispod 2 dinara, na pelet oko 3.8 , na jeftinu struju 6, na skupu 16.

Najmanja usteda u izolaciji je ako se grejete na drva jer vas tih 9000 kwh kosta 18.000 dinara vise tj stedite tek 150e godisnje

E sad izolacija kuce od 200 kvadrata kosta nekih 5500e sto znaci da ako ne grejete svih 200 treba vam da povratite ulozeno cak 37 godina. Ako grejete svih 200 gubici su naravno dva puta veci i treba vam dva puta manje vremena da povratite ulozeno znaci nekih 17-18 godina.

Na pelet ako se grejete stedite nekih 280e godisnje, na struju verovatno oko 400, na gas oko 300 i to je to.


Sve u svemu najveca usteda se dobija ulaganjem u podno grejanje iz prostog razloga sto podno grejanje radi na nizoj temperaturi nego radijatorsko tj na 35-45 stepeni samim tim trosite manje energije za zagrevanje vode, drugo noge su vam konstantno tople pa ce vam biti toplo tj subjektivni osecaj toplote cete imati i sa mnogo nizom temperaturom u prostoriji nego ako vam je pod hladan sto je slucaj u 90% kuca jer danas svi stavljaju laminat uglavnom a on je jako hladan zimi. Ja imam parket u kuci pa mi je opet hladan pod znaci dodje na isto.

U sustini kad izolujete kucu ulozite u sistem podnog grejanja ako mozete, izolaciju PVC stolarijom i izolaciju tavanice pod obavezno.

A u demit fasadu , samo ako imate viska para koje vam ne trebaju i ako grejete bas veliki prostor. Toliko od mene pozdrav.
 
Bez izolacije. Kupio sam stan sa unutrašnjom izolacijom. Prodavac mi nije uopšte rekao da je stavio unutrašnju izolaciju. Veruj mi da se u stanu nije zimi osećalo da postoji bilo kakva izolacija.

dobra je i unutrasnja izolacija jedino tada se eliminise mogucnost da giter blok sluzi kao akumulator toplote i smanjuje malo prostor u prostoriji.

U sustini svaka izolacija koja sprecava da toplota iz vaseg objekta "napusti" objekat ne moze biti losa. Kazem opet sve samo zavisi koliki prostor grejete tj da li se to uopste isplati.
 
nije problem izolacija nego pretencioznost

prave se kucerde sa 200 m2 pa se onda koristi 30 ili 50 kvadrata

pa se kuka kako se sporo otplacuje izolacija

usteda sa izolacijom je oko 50 posto ogreva , kao i hladjenja

umesto 15 metara drva potrosices 10, mozda i 8

znaci ako racunas 7 metara godisnje godisnja usteda je 300 evra

plus sto manje drva preneses , manje lozis , manje cepas i iznosis pepeo
 
nije problem izolacija nego pretencioznost

prave se kucerde sa 200 m2 pa se onda koristi 30 ili 50 kvadrata

pa se kuka kako se sporo otplacuje izolacija

usteda sa izolacijom je oko 50 posto ogreva , kao i hladjenja

umesto 15 metara drva potrosices 10, mozda i 8

znaci ako racunas 7 metara godisnje godisnja usteda je 300 evra

plus sto manje drva preneses , manje lozis , manje cepas i iznosis pepeo

Pa dobro nekom mozda treba 200 kvm prostora al ne bi da greje svih 200.
 
Juce sam nasao zanimljiv izolacioni materijal koji se nanosi iznutra kao glet masa i sprecava gubljenje toplote iz objekta.

Zove se Isoltherm i svajcarski je proizvod. Distribuiraju ga neke firme kod nas.




Kanta ovog premaza kosta 85e , maze se u dve ruke u dva razlicita pravca debljina sloja treba biti oko 1mm i jedna kanta pokriva 20 kvadrata. Preko njega se moze kreciti lepiti tapete sta god....

Tako da deluje interesantno narocito za ljude koji zive u zgradama i ne mogu da odrade spoljnu izolaciju a zele da poboljsaju izolaciju svog objekta.

Nanosi se samo na spoljne zidove.

Sajt proizvodjaca je

https://www.edinthon.ch/
 
Evo istine o izolaciji kuce. Proizvodjaci izolacija kazu da se ustedi i do 50% ali to je prevara. Usteda zavisi od prozora i od vrata vise nego od izolacije na zifdovima. A zavisi i kvadratura koja se greje. Sto je kvadratura veca to je izolacija cele zgrade opravdanija. Na primer ako izolujete celu kucu a zivite samo na jednom spratu a grejete ceo taj sprat a ostalo ne grejete onda novac koji ste ulozili vratice se za oko 50 godina. A sto se povecava povrsina koja se greje to se novac ulozen u izolaciju ranije vraca. Tako na primer ako promenite i prozore i vrata i stavite isolaciju na zidovima i ako grejete sve prostorije u kuci onda se ulozeni novac za izolaciju vraca tek za oko 20 godina. Evo profesionalni video:



Istina je da se toplotni gubici kuce rasporedjuju po sledecem sistemu

40% su gubici na tavanici, 30% gubici na prozorima, 5% na podovima, 25% na zidovima

Ono sto znam iz iskustva jeste da nas narod kad izoluje kucu , prvo kupi novu stolariju, onda placa (preskupo) izolaciju zidova kuce, a tek na poslednjem mestu je izolacija tavanice i podova.

Ono sto dokazuje matematika jeste da se najbitnije izolovati tavanicu , onda kupiti stolariju energetske klase A tj sa gubicima ispod 1.5 w/m2 pa tek na kraju dolaze zidovi tj demit fasada. Kao sto tvoj klip dokazuje demit fasada se isplati samo za objekte gde se greje vise od 100 kvadrata povrsine

Npr ako imas kucu od 200 kvadrata a grejes zimi 100, za demit fasadu ti treba 5500-6000e da bi ustedeo oko 300e godisnje na ogrevu

Obzirom da je zivotni vek demit fasade 20 godina ispada da se skoro nista i ne dobija.

Dobija se tek izolacijom ako grejes svih 200 kvadrata, jer u tom slucaju stedis na ogrevu 600e po sezoni pa ti za povracaj investicije treba nekih 10 godina.

Izolaciju tavanice treba raditi sa mineralnom vunom koja se slozi unakrsno u dva sloja da bi se sprecio nastanak toplotnih mostova tj gubici na spojevima iste.

Najbolje sloziti 2 sloja od po 10 cm a moze i 2 sloja od po 5 cm i tu su troskovi za izolaciju tavanice samo 200e

https://microma.rs/kalkulator/

Mikromin kalkulator kaze da ako zivite u kuci zidanoj giter blokom bez izolacije zidova tj demit fasade + nemate izolovanu tavanicu toplotni gubici kuce od 100 kvadrata po sezoni iznose 39.500 kwh . Ako stavite na tavanicu 15 cm mineralne vune , gubici se smanjuju skoro za duplo tj na 21.000 kwh

To znaci da uz investiranje samo 300-400e u izolaciju tavanice stedite cak 18.000 kwh po sezoni

Koliko je to u novcu pitate se? Ja sam izracunao da 1 kwh toplote ako se grejete na drva kosta oko 2 din, ako ne racunate struganje slaganje drva tj vas rad, na pelet 3.8 din, na struju jeftinu ako se grejete makar 6 din kwh.

Usteda je znaci od 300 evra pa do cak 900 evra ako se grejete na struju - po sezoni.

Sto znaci da se ulaganje u izolaciju tavanice isplati za samo pola grejne sezone.

A ako je izolujete sa 10 cm gubitke smanjujete
 
nije problem izolacija nego pretencioznost

prave se kucerde sa 200 m2 pa se onda koristi 30 ili 50 kvadrata

pa se kuka kako se sporo otplacuje izolacija

usteda sa izolacijom je oko 50 posto ogreva , kao i hladjenja

umesto 15 metara drva potrosices 10, mozda i 8

znaci ako racunas 7 metara godisnje godisnja usteda je 300 evra

plus sto manje drva preneses , manje lozis , manje cepas i iznosis pepeo

Ovo nije tacno

Usteda sa izolacijom kompletne kuce je velika ali usteda sa izolacijom DEMIT fasadom nije vise od 25-30% energije. A to u vecini slucajeva nije isplativo.

Pa sta ako covek pravi kucu 200 kvadrata?

Npr hoces da imas gostinjske sobe da moze neko da ti dodje a ne da se svi gurate u jednu sobu. Sta je tu lose?

I zasto bi grejao te sobe ako niko u njima ne boravi?

Generalno za 90% nema nikakve narocite ustede sa stiropor izolacijom zida. Ja prvi imam demit/stiropor izolaciju zida na 2 kuce, i to kazem da je tako.
 
Ovo nije tacno

Usteda sa izolacijom kompletne kuce je velika ali usteda sa izolacijom DEMIT fasadom nije vise od 25-30% energije. A to u vecini slucajeva nije isplativo.

Pa sta ako covek pravi kucu 200 kvadrata?

Npr hoces da imas gostinjske sobe da moze neko da ti dodje a ne da se svi gurate u jednu sobu. Sta je tu lose?

I zasto bi grejao te sobe ako niko u njima ne boravi?

Generalno za 90% nema nikakve narocite ustede sa stiropor izolacijom zida. Ja prvi imam demit/stiropor izolaciju zida na 2 kuce, i to kazem da je tako.
naveo sam primer ne tacan proracun

jer usteda sa izolacijom moze biti ogromna a moze biti mala

recimo lose ozidana obicnim blokovima pa stavljena dobra izolacija od bar 10 cm - ogromna usteda

ili ozidana dobro siporeksom a lose uradjena izolacija 5 cm - mala usteda

a najbolje je kad se sve uradi kako treba - sa malo energije imas prijatan dom
 

Back
Top