Ispovest Srpkinje koja živi u Švajcarskoj

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
336.380
Iako mnogi Srbi maštaju o životu iz bajke u ovoj živopisnoj zemlji, prema rečima Srne, realnost je tamo potpuno drugačija. Kako uverava, blagostanje koje vlada u Švajcarskoj samo je prividno pošto se sve vrti oko novca odnosno plaćanja poreza, a ono što naročito izluđuje sve Srbe koji žive tamo, jeste to što komšije prate svaki korak, pa ako uradite nešto što nije po propisu, u roku od nekoliko minuta na vaša vrata kuca policija.

Naime, komšija Švajcarac je bračni par Zagorac prijavio da kuvaju ručak u servisu za automobile, što je prema njihovom zakonu strogo kažnjivo.

- Moj suprug drži servis za popravku automobila, a ja sam kao prava supruga odlučila da mu na posao donesem ručak. Međutim, ubrzo se na vratima pojavilo pet policajaca koji su došli da nam pišu kaznu, optužujući me da radim na crno kao kuvarica. Iako smo im objasnili da smo samo želeli da podgrejemo ručak, završili smo na sudu, pa sad moramo da dokazujemo da je to u Srbiji normalno i da nismo imali lošu nameru - kaže Srna, koja ističe da je to samo jedna u nizu neverovatnih situacija koje je preživela u Švajcarskoj.

Naime, komšije će vas prijaviti ako sami popravljate kvarove u kući, jer time po švajcarskom zakonu isključivo mora da se bavi majstor kojeg morate debelo da platite. U suprotnom, i po ovom osnovu ćete biti optuženi da radite na crno.

- Ovo je zaista policijska zemlja, u kojoj se sve vrti oko para i poreza. Jednostavno, šta god radio, porez moraš da platiš, pa čak i kad držiš kućnog ljubimca. Ovde retko ko ima svoju kuću budući da su sve pod hipotekom. Ako se razbolite, umrećete na ulici ukoliko nemate osiguranje ili para za lečenje. Oni nemaju emocije, zbog čega je život u Švajcarskoj obična farsa - kaže Srna.

http://www.balkanspress.com/index.p...je-moram-na-sud-jer-sam-muzu-podgrejala-rucak

Ne mogu da poverujem u ovako nešto iako sam svesna da žena ne bi pricala lazi.
Najviše me je zaprepastila to da te komšije šrijuniraju i prijavljuju
 
Pomesala vatrogasce sa policajcimaz:D

Preporučujem film Made in Yu kao uvid u mentalni sklop prosečnog gastarbajtera.

Većina naših je nespremna na nove uslove i propise tamo gde su otišli, deo misli i da je pametniji od većine pa najčešće i imaju problema.
Pa ova nije ni gastarbajterka, odlazi tamo tu i tamo, radi na crno, a onda izmislja kako muzu
podgrejava sarmez:lol:
 
Iako mnogi Srbi maštaju o životu iz bajke u ovoj živopisnoj zemlji, prema rečima Srne, realnost je tamo potpuno drugačija. Kako uverava, blagostanje koje vlada u Švajcarskoj samo je prividno pošto se sve vrti oko novca odnosno plaćanja poreza, a ono što naročito izluđuje sve Srbe koji žive tamo, jeste to što komšije prate svaki korak, pa ako uradite nešto što nije po propisu, u roku od nekoliko minuta na vaša vrata kuca policija.

Naime, komšija Švajcarac je bračni par Zagorac prijavio da kuvaju ručak u servisu za automobile, što je prema njihovom zakonu strogo kažnjivo.

- Moj suprug drži servis za popravku automobila, a ja sam kao prava supruga odlučila da mu na posao donesem ručak. Međutim, ubrzo se na vratima pojavilo pet policajaca koji su došli da nam pišu kaznu, optužujući me da radim na crno kao kuvarica. Iako smo im objasnili da smo samo želeli da podgrejemo ručak, završili smo na sudu, pa sad moramo da dokazujemo da je to u Srbiji normalno i da nismo imali lošu nameru - kaže Srna, koja ističe da je to samo jedna u nizu neverovatnih situacija koje je preživela u Švajcarskoj.

Naime, komšije će vas prijaviti ako sami popravljate kvarove u kući, jer time po švajcarskom zakonu isključivo mora da se bavi majstor kojeg morate debelo da platite. U suprotnom, i po ovom osnovu ćete biti optuženi da radite na crno.

- Ovo je zaista policijska zemlja, u kojoj se sve vrti oko para i poreza. Jednostavno, šta god radio, porez moraš da platiš, pa čak i kad držiš kućnog ljubimca. Ovde retko ko ima svoju kuću budući da su sve pod hipotekom. Ako se razbolite, umrećete na ulici ukoliko nemate osiguranje ili para za lečenje. Oni nemaju emocije, zbog čega je život u Švajcarskoj obična farsa - kaže Srna.

http://www.balkanspress.com/index.p...je-moram-na-sud-jer-sam-muzu-podgrejala-rucak

Ne mogu da poverujem u ovako nešto iako sam svesna da žena ne bi pricala lazi.
Najviše me je zaprepastila to da te komšije šrijuniraju i prijavljuju
A gde je to u Srbiji normalno? :lol:

Mislim opet ona priča "tamo je teško za osetljivu srpsku dušu, ostajte ovde gde ste svoji i divlji".....
U prevodu " ponestalo nam obveznika poreza i doprinosa, a treba plate stranačkoj vojsci u državnom sektoru isplatiti" :lol:

neka se nauče redu i naviknu da postoje posledice za kršenje pravila ili neka se vrate ovde gde sve kao može...
 
Poslednja izmena:
A gde je to u Srbiji normalno? :lol:

Mislim opet ona priča "tamo je teško za osetljivu srpsku dušu, ostajte ovde gde ste svoji i divlji".....
U prevodu " ponestalo nam obveznika poreza i doprinosa, a treba plate stranačkoj vojsci u državnom sektoru isplatiti" :lol:

neka se nauče redu i naviknu da postoje posledice za kršenje pravila ili neka se vrate ovde gde sve može...
to je sve u redu ali mene je iznenadilo da je Švajcarska policijska zemlja i da su Švajcarci najobicnije drukare
 
to je sve u redu ali mene je iznenadilo da je Švajcarska policijska zemlja i da su Švajcarci najobicnije drukare
Ima i satiricnih nekih emisija o Svajcarcima i njihovom smislu za nekim redom.
Ovo sta ova zena prica ja ne verujem da se bas tako odvijalo, ali je zaista tako da mrtvi
ladni zovu miliciju ako se tusiras posle recimo 11.00 sati, gledaju ko sta radi pa onda cinkare,
ali ne verujem da milion policijaca samo ceka da ide u kontrolu tih sto se nocu tusiraju ili
podgrevaju jelo u nekoj garazi.
Nema nam Franka da nam objasni kako stvarno stoje stvariz:lol:
 
Svidja mi se što plaćaju porez na kućne ljubimce , verovatno moraju vode računa i o buci i da skupljaju gov*nca.
Daleko je Švajcarska....
Pa svi moraju da placaju porez na kucne ljubimce i tu poresku marku mora pCetu da okacis na gusu,
a moras i osiguranje da placas sto je po meni jos vaznije od ovog poreza. 50 evra poreza, 50 evra osiguranje
i to za mog jako pitomog psa. Za one opasne placaju se velike pare, a jos vece kazne ako ih ne prijavis.
 
to je sve u redu ali mene je iznenadilo da je Švajcarska policijska zemlja i da su Švajcarci najobicnije drukare
Čuj tebe :lol:

Ne. Srbija je Nina policijska država jer te snimaju i prisluškuju jer si "unutrašnji neprijatelj", jer protestuješ protiv vlasti i tvituješ nešto što im se ne sviđa. Jer ti je celokupna služba podređena održanju režima i jer sve može kad si "njihov" i gde bahata stoka vlada a zakon ponekad važi za sitne ribe.
Nametanje osnovnih komunalnih propisa, kažnjavanje zbog prekršaja bez obzira na poreklo ili imovno stanje nije "policijska" nego uređena država.
To što su ti komšije naučene da je red red nije mana života tamo, naprotiv.
Kome nedostaje fleksibilnosti ima sijaset balkanskih, latinoameričkih i sl država širom zemaljske kugle da živi u njima. Zapad jeste to što jeste upravo zbog takvog mentaliteta i takvog načina razmišljanja na nekom pojedinačnom nivou svakog građanina. Kome se to ne sviđa u redu, legitimno je ali ne idi onda tamo.
 
Iako mnogi Srbi maštaju o životu iz bajke u ovoj živopisnoj zemlji, prema rečima Srne, realnost je tamo potpuno drugačija. Kako uverava, blagostanje koje vlada u Švajcarskoj samo je prividno pošto se sve vrti oko novca odnosno plaćanja poreza, a ono što naročito izluđuje sve Srbe koji žive tamo, jeste to što komšije prate svaki korak, pa ako uradite nešto što nije po propisu, u roku od nekoliko minuta na vaša vrata kuca policija.

Naime, komšija Švajcarac je bračni par Zagorac prijavio da kuvaju ručak u servisu za automobile, što je prema njihovom zakonu strogo kažnjivo.

- Moj suprug drži servis za popravku automobila, a ja sam kao prava supruga odlučila da mu na posao donesem ručak. Međutim, ubrzo se na vratima pojavilo pet policajaca koji su došli da nam pišu kaznu, optužujući me da radim na crno kao kuvarica. Iako smo im objasnili da smo samo želeli da podgrejemo ručak, završili smo na sudu, pa sad moramo da dokazujemo da je to u Srbiji normalno i da nismo imali lošu nameru - kaže Srna, koja ističe da je to samo jedna u nizu neverovatnih situacija koje je preživela u Švajcarskoj.

Naime, komšije će vas prijaviti ako sami popravljate kvarove u kući, jer time po švajcarskom zakonu isključivo mora da se bavi majstor kojeg morate debelo da platite. U suprotnom, i po ovom osnovu ćete biti optuženi da radite na crno.

- Ovo je zaista policijska zemlja, u kojoj se sve vrti oko para i poreza. Jednostavno, šta god radio, porez moraš da platiš, pa čak i kad držiš kućnog ljubimca. Ovde retko ko ima svoju kuću budući da su sve pod hipotekom. Ako se razbolite, umrećete na ulici ukoliko nemate osiguranje ili para za lečenje. Oni nemaju emocije, zbog čega je život u Švajcarskoj obična farsa - kaže Srna.

http://www.balkanspress.com/index.p...je-moram-na-sud-jer-sam-muzu-podgrejala-rucak

Ne mogu da poverujem u ovako nešto iako sam svesna da žena ne bi pricala lazi.
Najviše me je zaprepastila to da te komšije šrijuniraju i prijavljuju
Ne špijuniraju,...ali reaguju ako im nešto smeta ili se neko ponaša na ulici, radnom mestu, marketu ili zgradi kao neadretalac.
Priča mi mnogo "ne pije vodu", a'l neka bude!
 
Poslednja izmena:

Back
Top