Intel Pentium Dual-Core e2180

lacroix

Početnik
Poruka
11
Imam matičnu ploču Asus P5VD2-X. Da li je kompatibilna sa gorepomenutim procesorom? Trenutno imam celerona 2.93ghz, 2gb ddr2 667mhz i 7950gt grafičku. Ako kupim e2180, koliko će mi se povećati performanse u igrama? Da li mi je e2180 dovoljan ili mi treba neki jači proc (komp koristim uglavnom za igre)? Hvala unapred
 
Kao sto se moze videti na sajtu proizvodjaca, pomenuta ploca je socket 775, znaci podrzava Core2Duo...

P5VD2-X


- LGA775 socket for Intel Core™2 / Pentium 4 /
Pentium D / Celeron

- VIA PT890
- DDR2 533/400
- Dual SATA RAID (RAID0, RAID1 & JBOD)
- External SATA on rear
- High Definition Audio
 
hvala! a što se tiče drugog dela pitanja, tj da li je taj CPU dovoljan za zahtevne igre, ili ne (u kombinaciji sa pomenutim komponentama). Da li izvlači maksimum iz grafičke kartice?
Jeste, ali samo ako ga overclock-uješ. Realno, ako daš pare za taj proc i dodaš 3000-3500 dinara za *jako dobar* kuler dobićeš procesor koji može da se meri sa daleko skupljim. Ja bih čak pre išao na E2160 zbog manjeg množioca, kojim dobijaš mogućnost da više dižeš FSB, i da više iskoristiš potencijal memorije (podrazumevam neku na 800Mhz). Čak i sa jeftinijim kulerima (ispod 3000 dinara) možeš mnogo da postigneš, a verujem da bi ga fabrički kuler terao do nekih 3000Mhz.
Stvar se uvek, naravno, svodi na cenu. Uporedi njegovu cenu sa cenom E4, E6 i E8 serije pa odluči šta misliš da ti se najviše isplati. Svaki od Core2Duo procesora može dosta da se overclock-uje - da se bavim samo igrama uložio bih više para u grafičku, a procesor i ploču bih birao na osnovu preostalog novca.
 
jeste ali on je jeftiniji bash zato shto ima malo kesh memorije ;) ako igra samo igre i nizashta drugo mu ne treba onda je sasvim dovoljan, mada bih se ja ipak osigurao, dodao malo para i uzeo neki iz E4000 serije!!!
...što mu ne znači apsolutno ništa. Čak ni sa serijom 8, koja ima 6Mb keša ne bi video gotovo nikakvu razliku na istoj frekvenciji. Razlika između E2180 i, npr, E4500 je skoro 3000 dinara (podrazumevam da će mu za bilo koju seriju biti potreban dobar kuler za OC; dakle, razlika u ceni ostaje ista) - po meni to je bacanje para koje može da iskoristi za nešto što mu je više potrebno nego veća količina keša.

Nevezano za raspravu o tome koji je procesor bolji, malo računice: imaš memoriju na 667. Ako želiš da iskoristiš njen maksimalni potencijal bez overclockovanja memorije potrebno je da FSB bude 333Mhz. Cela E2 serija radi na FSB-u od 200Mhz, samo je razlika u množiocima, što znači da će OC dati procesor na 3333Mhz, u odnosu na originalnih 2000Mhz, jer je default množilac E2180 procesora 10. Međutim, kupovinom E2160 procesora, čiji je default množilac 9, i kupovinom memorije na 800Mhz (ili overclockom postojeće, ako je moguć) dobija se FSB od 400Mhz, tj. brzina procesora od 3600Mhz. Ovo je već jako, jako dobro! Ako se dobro sećam, E2 serija se ne greje mnogo što znači da ovoliki overclock, uz dobar kuler, uopšte nije nemoguć. Usput, 3600Mhz je brzina na kojoj trenutno radi moj E6420 - išao sam do 3800Mhz ali temperatura već prilično skače. Računica je prosta: kupovinom E2160 procesora gotovo se dobija potencijal koji ima procesor koji je oko 7500 dinara skuplji!

I da, podrazumevam da je FSB zapravo quad-pumped i da treba da se množi sa 4. I da, možda je moguće spustiti množilac na bržem modelu (ranije je množilac na E2 seriji bio zaključan, nisam siguran da li su sada otključani) ali onda dodatno raste frekvencija north bridge-a - ako FSB radi na 400Mhz i množilac je na default-u, na toliko će raditi i north bridge; u slučaju spuštanja množioca sa 10 na 9, North Bridge će raditi na 444Mhz. Ovo neminovno dovodi do daljeg porasta temperature NB-a i potrebe da se i on aktivno hladi. Istina, skok sa 200Mhz na 400Mhz je ipak znatno veći od skoka sa 400Mhz na 444Mhz. :)

Oni koji mrze matematiku neka preskoče sledeći pasus. :)
Da se vratimo na priču o tome šta je bolje da uzme: E4 serija je loš izbor jer je i njoj FSB 200Mhz. To znači da će morati da uradi prilično veliki overclock FSB-a za dobar rezultat (100% ako ga diže na 400Mhz). Kod E6 serije FSB po defaultu radi na 266Mhz - naizgled overclock je manji, ali E6420 ima najveći množilac 8, što znači da za brzinu od 3600Mhz FSB mora da se digne na 450Mhz, što je opet overclock od 184Mhz - vrlo blizu onih 200Mhz. E8 serija ima FSB od 333Mhz. Najjeftiniji E8200 takođe ima množilac 8 - pošto je u ovom slučaju besmisleno juriti 3600Mhz, najrealnije bi bilo pokušati sa maksimalnim iskorišćenjem memorije od 1067Mhz. To znači da FSB mora da se digne na 533Mhz, što opet daje overclock od 200Mhz (ali će brzina procesora biti 4266Mhz).

I šta je bolje? Pa, najbolje je ono što možeš da platiš. :)
 

Back
Top