Insulinska rezistencija

epa ovako , insulinska rezistencija predstavlja stanje u kojem ćelije slabo reaguju ili ne reaguju na insulin , njegov nivo u krvi raste. Insulin u krvi vezuje glukozu, čiji nivo u krvi takođe raste zbog nemogućnosti transporta unutar ćelija. Na taj način, insulinska rezistencija dovodi do toksičnih nivoa glukoze u krvi – stanja poznatog kao visok šećer u krvi.
 
Troje ljudi damo tanjir testenina, svo troje pojedu istu kolicinu, telo je pretvori u glukozu (svima se pojavi ista kolicina glukoze u krvi), medjutim:
1. Osoba A izluci minimalnu kolicinu insulina koja je dovoljna da se glukoza kao glikogen vrlo brzo skladisti u misicima i jetri. Ovo je, na primer, mrsavi tinejdzer koji ma koliko pica i slatkisa jeo, ne moze da se ugoji. Njegov organizam je mlad i jako brz i efikasan u pothranjivanju glukoze u misice, potrebna je samo mala kolicina insulina i on ma sta jeo ne moze da se ugoji,a kad malo manje jede, desava mu se da nezeljeno smrsa.
2. Osoba B ima 30 godina, normalnu kilazu, redovno vezba. Kada pojede tanjir testenine, izluci se optimalna kolicina insulina. Ako je u kalorijskom deficitu, lako ce da smrsa, a ako je u kalorijskom suficitu, ugojice se.
3. Osoba C ima 50 godina, voli da jede masno i slasno. Pojede tanjir testenine i izluci 3-4 puta vecu kolicinu insulina od osobe B. Ima visak kilograma, izuzetno joj je tesko da smrsa, jedino joj pomazu low carb i keto dijete. U sirokom luku izbegava ugljene hidrate, iako ima ogromnu zelju za njima i ceste napade gladi. Ima visok holesterol/ visoke trigliceride/ visok pritisak. Secer joj je u granicama normale. Ako je zena, ima neuredne menstruacije, proredjenu kosu, visak dlakavosti, tesko ostaje u drugom stanju. Ako je muskarac, problemi sa potencijom su izrazeni oko 40 godine ili ranije, proredjena kosa i rani infarkti. Ekcemi, bolovi u kostano-zglobnom sistemu i krvarenja iz desni nisu im strana. Stalni visok insulin pravi inflamaciju i haos u organizmu.

Zaso osoba C luci ovoliku kolicinu insulilna? Zbog viska intramijacelularne masti koja se nakupila u misicima!!! Osoba C je tokom godina pojela ogromne kolicine industrijke hrane pune dodatih cvrstih zasicenih masnoca, cokolade, eurokrema, keksa (sve puno margarina), mleka, masnih sireva, svinjetine, cvaraka. Nije postila i nije se bavila fizickom aktivnoscu redovno i tokom godina jedan deo ovih masnoca je zavrsio unutar misica i jetre, gde blokira i fizicki onemogucava insulinsko signaliranje cineci insulin neefektivnim.

Ima li leka? Da. Post! Izbegavati sve zasicene masti i ulja! Gladovanje! Intezivna fizicka aktivnost! Sve ovo dovodi do sagorevanja ovih masti unutar misica i jetre, i ako se ne zamasti ponovo dovesce svoj organizam u stanje osobe B.

fat.jpg
 
Већ ДВА пута ми се бришу постови, са разноразним процедуралним оправдањима, где наводим да су, између осталог, а можда и главни, узрочници, шећерне болести, тешки метали, ОЛОВО и ЖИВА!
Шта је то толико страшно у томе?
Наведем студије, ал наводно, не отварају се линкови?
Ај још једном, можда неко прочита....у ових 5 мин, колико ће ми пост стајати, дакле некоме је опасно стало да се не зна да ЖИВА и ОЛОВО изазивају шећерну болест! између осталих....

ОЛОВО

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6161143/
Diabetes and Exposure to Environmental Lead (Pb)

ЖИВА

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4479861/
Blood Mercury and Insulin Resistance in Nondiabetic Koreans (KNHANES 2008-2010)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28482296/
Is mercury exposure causing diabetes, metabolic syndrome and insulin resistance? A systematic review of the literature


ja samo pišem POST i nema potrebe da objašnjavam kako i šta, ne otvaram temu da moram da prepričavam, al ovo brisanje postova gde se pominju OLOVO i ŽIVA, po svaku cenu, već postaje SUMNJIVO...
a OLOVO i ŽIVA se uklanjaju SUMPOROM (crni luk i kupus, kuvani)i SELENOM....i peršunom....
a može i ovako....
GUGL> "mercury poisoning chelation therapy"
 
Већ ДВА пута ми се бришу постови, са разноразним процедуралним оправдањима, где наводим да су, између осталог, а можда и главни, узрочници, шећерне болести, тешки метали, ОЛОВО и ЖИВА!
Шта је то толико страшно у томе?
Наведем студије, ал наводно, не отварају се линкови?
Ај још једном, можда неко прочита....у ових 5 мин, колико ће ми пост стајати, дакле некоме је опасно стало да се не зна да ЖИВА и ОЛОВО изазивају шећерну болест! између осталих....

ОЛОВО
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6161143/
Diabetes and Exposure to Environmental Lead (Pb)
Zaključak ove studije je , prevedeno :
"Primamljivo je posmatrati podudarnost relativno visokog nivoa izloženosti olovu u prošlom veku sa porastom stope dijabetesa koji se dogodio u ovom veku, čak i ako postoji malo epidemioloških dokaza koji to podržavaju. Iako je relativno ograničen po obimu i sproveden na višim nivoima olova u krvi nego što se obično vidi kod izloženosti ljudi (14–74 µg/dL [33,34] u poređenju sa nivoom alarma kod ljudi od 5 µg/dL), mali broj studija na životinjama koje su sprovedene podržavaju ideju da na nekom nivou izloženosti, možda u kombinaciji sa drugim metaboličkim stresovima, olovo podstiče razvoj dijabetesa. Kada se uzme u obzir da će čak i veoma niske doze olova verovatno imati štetne efekte [106], i da ostaje značajan segment populacije koji je izložen olovu iz životne sredine, jasno je da efekti izloženosti olovu na metaboličko zdravlje stanovništva ostaje važna tema istraživanja.
Икона Потврдила је заједница


ЖИВА
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4479861/
Blood Mercury and Insulin Resistance in Nondiabetic Koreans (KNHANES 2008-2010)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28482296/
Is mercury exposure causing diabetes, metabolic syndrome and insulin resistance? A systematic review of the literature
Zaključak ove studije je prevedeno : " Povećana ukupna izloženost Hg može povećati rizik od DM i MS, ali nedostatak konzistentnosti epidemioloških dokaza sprečava zaključak o uzročno-posledičnoj vezi. Potrebne su dodatne prospektivne kohortne studije i pažljivo razmatranje zbunjujućih varijabli i interakcija da bi se zaključila uzročna veza ukupne izloženosti Hg na razvoj DM.
 
Већ ДВА пута ми се бришу постови, са разноразним процедуралним оправдањима, где наводим да су, између осталог, а можда и главни, узрочници, шећерне болести, тешки метали, ОЛОВО и ЖИВА!
Шта је то толико страшно у томе?
Наведем студије, ал наводно, не отварају се линкови?
Ај још једном, можда неко прочита....у ових 5 мин, колико ће ми пост стајати, дакле некоме је опасно стало да се не зна да ЖИВА и ОЛОВО изазивају шећерну болест! између осталих....

ОЛОВО
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6161143/
Diabetes and Exposure to Environmental Lead (Pb)

ЖИВА

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4479861/
Blood Mercury and Insulin Resistance in Nondiabetic Koreans (KNHANES 2008-2010)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28482296/
Is mercury exposure causing diabetes, metabolic syndrome and insulin resistance? A systematic review of the literature


ja samo pišem POST i nema potrebe da objašnjavam kako i šta, ne otvaram temu da moram da prepričavam, al ovo brisanje postova gde se pominju OLOVO i ŽIVA, po svaku cenu, već postaje SUMNJIVO...
a OLOVO i ŽIVA se uklanjaju SUMPOROM (crni luk i kupus, kuvani)i SELENOM....i peršunom....
a može i ovako....
GUGL> "mercury poisoning chelation therapy"
kako se nesavesno ponašaš i pogrešno navodiš članove sa paušalnim postovima ne znajući ni sam šta je šta, kaži veliko hvala za @pikax što ti je omogućila i dalje pisanje ovde na medicini
 
kako se nesavesno ponašaš i pogrešno navodiš članove sa paušalnim postovima ne znajući ni sam šta je šta, kaži veliko hvala za @pikax što ti je omogućila i dalje pisanje ovde na medicini

Теби сам битнији ЈА и моје "ПОНАШАЊЕ" од тога да људи прочитају нешто паметно и буде им БОЉЕ!?
бришите ми постове, само тако....због ОЛОВА и ЖИВЕ?!
невероватно....

Zaključak ove studije je , prevedeno :
"Primamljivo je posmatrati podudarnost relativno visokog nivoa izloženosti olovu u prošlom veku sa porastom stope dijabetesa koji se dogodio u ovom veku, čak i ako postoji malo epidemioloških dokaza koji to podržavaju. Iako je relativno ograničen po obimu i sproveden na višim nivoima olova u krvi nego što se obično vidi kod izloženosti ljudi (14–74 µg/dL [33,34] u poređenju sa nivoom alarma kod ljudi od 5 µg/dL), mali broj studija na životinjama koje su sprovedene podržavaju ideju da na nekom nivou izloženosti, možda u kombinaciji sa drugim metaboličkim stresovima, olovo podstiče razvoj dijabetesa. Kada se uzme u obzir da će čak i veoma niske doze olova verovatno imati štetne efekte [106], i da ostaje značajan segment populacije koji je izložen olovu iz životne sredine, jasno je da efekti izloženosti olovu na metaboličko zdravlje stanovništva ostaje važna tema istraživanja.
Pogledajte prilog 1201253


Zaključak ove studije je prevedeno : " Povećana ukupna izloženost Hg može povećati rizik od DM i MS, ali nedostatak konzistentnosti epidemioloških dokaza sprečava zaključak o uzročno-posledičnoj vezi. Potrebne su dodatne prospektivne kohortne studije i pažljivo razmatranje zbunjujućih varijabli i interakcija da bi se zaključila uzročna veza ukupne izloženosti Hg na razvoj DM.

....небитна је ТА студија, има их 1000-е које говоре о узрочно-последичној вези ЖИВЕ и ОЛОВА, и метаболичког синдрома, ја нисам запослен да постујем на Крстарици, као неки, и немам времена да пишем научне радове, али је ово сасвим довољно да они које то занима, истраже ту тему.....студије у начелу дају резултате које желе они који дају новац за њих....и да, свака ће се завршити тим речима...."не знамо ми ништа!"

шта пише овде:
olovo podstiče razvoj dijabetesa. Kada se uzme u obzir da će čak i veoma niske doze olova verovatno imati štetne efekte [106], i da ostaje značajan segment populacije koji je izložen olovu iz životne sredine, jasno je da efekti izloženosti olovu na metaboličko zdravlje stanovništva ostaje važna tema istraživanja.

наравно да на крају дају ограду, чим и МЕНИ се бришу постови у којима се помињу ОЛОВО и ЖИВА!
 
Kao da je neka pomama kada je u pitanju ovo, svako drugi ima. Konkretno ja nemam, ali mi je receno kada sam radila test na glukozu, da ima tendencije i dali su mi da pijem inofolk kombi kapsule.
Test na glukozu je u referentnim vrednostima.
Insulinska rezistencija je u većini slučajeva rezultat pogrešno koncipirane ishrane prostim ugljenim hidratima , smatra se da čak 30 % ljudi pati od ovog poremećaja.
" Zanimljiva " je jer je takoreći uvod u pred i dijabetes , ili u paket koga nazivamo metaboličkim sindromom- povišeni krvni pritisak , gojaznost , povišeni nivoi šećera i masnoća u krvi.
Ne znam da li su ti dokazali hiperinsulinemiju ?
 
Insulinska rezistencija je u većini slučajeva rezultat pogrešno koncipirane ishrane prostim ugljenim hidratima , smatra se da čak 30 % ljudi pati od ovog poremećaja.
" Zanimljiva " je jer je takoreći uvod u pred i dijabetes , ili u paket koga nazivamo metaboličkim sindromom- povišeni krvni pritisak , gojaznost , povišeni nivoi šećera i masnoća u krvi.
Ne znam da li su ti dokazali hiperinsulinemiju ?
Kako se dokazuje hiperinsulinemija? Ima hiper i ima hipo. Jedna je vise,druga manje (valjda, nisam sigurna, ili mozda obrnuto)
Radila sam ogt test na glukozu jedino, kroz sat vremena je bilo 8.0, kroz dva sata palo na 3.1, to je ogtt
Insulin kroz sat vremena bio 80,6, a kroz dva sata 8,1.
 
Poslednja izmena:
epa ovako , insulinska rezistencija predstavlja stanje u kojem ćelije slabo reaguju ili ne reaguju na insulin , njegov nivo u krvi raste. Insulin u krvi vezuje glukozu, čiji nivo u krvi takođe raste zbog nemogućnosti transporta unutar ćelija. Na taj način, insulinska rezistencija dovodi do toksičnih nivoa glukoze u krvi – stanja poznatog kao visok šećer u krvi.
Ja imam taj problem.
 
Kako se dokazuje hiperinsulinemija? Ima hiper i ima hipo. Jedna je vise,druga manje (valjda, nisam sigurna, ili mozda obrnuto)
Radila sam ogt test na glukozu jedino, kroz sat vremena je bilo 8.0, kroz dva sata palo na 3.1, to je ogtt
Insulin kroz sat vremena bio 80,6, a kroz dva sata 8,1.
Tako je( povećan- hiper) .Nemaš hiperinsulinizam .Sve spada u referentne vrednosti što je sjajno.
Međutim ima tu i drugih stvari koje se posmatraju ,genetika ,neki dodatni faktor rizika naprimer.
Bilo bi lepo kada bi smo svi izbegavali proste šećere koliko god možemo ,da bude to ponekada( živi smo ljudi ,jel da? :) ) umesto svakodnevno i ubacimo neku jednostavnu fizičku aktivnost ( u skladu sa zdr.stanjem).Tako se u ogromnom procentu rešava insulinska retustencija.
 
Mom je ocu šećer astronomski skočio kad je otišao u penziju. Nikad za veka nije imao problem s tim, nit je iko u njegovoj porodici bolovao od toga.

Meni je šećer povišen već par godina, ali to je uvek bilo 5,9 i slično. Niko mi od dr ništa nije propisivao po tom pitanju. Zadnii sam put radila pre mesec dana, bio je 6,3. I pre toga sam (ne znajući za šećer) skroz promenila ishranu, tako da se sad ne trcam više od toga - samo sam još neka ograničenja uvela. Mislim, već ne trošim ni brašno ni šećer ni slatkiše ni sokove naopako gazirano, jedem male obroke više puta dnevno, sirovo povrće, voće s malim indeksom, šačicu badema.... Ništa hleb. Ništa meso osim belog pilećeg. Samo maslinovo ulje. Riba. Neću se trcati više od toga.
 
Tako je( povećan- hiper) .Nemaš hiperinsulinizam .Sve spada u referentne vrednosti što je sjajno.
Međutim ima tu i drugih stvari koje se posmatraju ,genetika ,neki dodatni faktor rizika naprimer.
Bilo bi lepo kada bi smo svi izbegavali proste šećere koliko god možemo ,da bude to ponekada( živi smo ljudi ,jel da? :) ) umesto svakodnevno i ubacimo neku jednostavnu fizičku aktivnost ( u skladu sa zdr.stanjem).Tako se u ogromnom procentu rešava insulinska retustencija.
Hvala na odgovoru
 
Mom je ocu šećer astronomski skočio kad je otišao u penziju. Nikad za veka nije imao problem s tim, nit je iko u njegovoj porodici bolovao od toga.

Meni je šećer povišen već par godina, ali to je uvek bilo 5,9 i slično. Niko mi od dr ništa nije propisivao po tom pitanju. Zadnii sam put radila pre mesec dana, bio je 6,3. I pre toga sam (ne znajući za šećer) skroz promenila ishranu, tako da se sad ne trcam više od toga - samo sam još neka ograničenja uvela. Mislim, već ne trošim ni brašno ni šećer ni slatkiše ni sokove naopako gazirano, jedem male obroke više puta dnevno, sirovo povrće, voće s malim indeksom, šačicu badema.... Ništa hleb. Ništa meso osim belog pilećeg. Samo maslinovo ulje. Riba. Neću se trcati više od toga.
Radila si uvek samo vrednost šećera na gladno ?
Odlično si korigovala ishranu , svaka čast .
 
epa ovako , insulinska rezistencija predstavlja stanje u kojem ćelije slabo reaguju ili ne reaguju na insulin , njegov nivo u krvi raste. Insulin u krvi vezuje glukozu, čiji nivo u krvi takođe raste zbog nemogućnosti transporta unutar ćelija. Na taj način, insulinska rezistencija dovodi do toksičnih nivoa glukoze u krvi – stanja poznatog kao visok šećer u krvi.
to ste mogli i na srpski jezik da kazete. Daklem, radi se o secerasu.
 
Tako je( povećan- hiper) .Nemaš hiperinsulinizam .Sve spada u referentne vrednosti što je sjajno.
Međutim ima tu i drugih stvari koje se posmatraju ,genetika ,neki dodatni faktor rizika naprimer.
Bilo bi lepo kada bi smo svi izbegavali proste šećere koliko god možemo ,da bude to ponekada( živi smo ljudi ,jel da? :) ) umesto svakodnevno i ubacimo neku jednostavnu fizičku aktivnost ( u skladu sa zdr.stanjem).Tako se u ogromnom procentu rešava insulinska retustencija.
Zar nije ova vrednost insulina veća od referentne za 60 minuta?
Insulin kroz sat vremena bio 80,6,
 

Back
Top