Ima neko stent ?

Prvo da se razumemo :

Koronarografija ne znači stavljanje stenta !
To je samo snimanje srčanih arterija spolja i iznutra.

Ovo objašnjavam zato što ja to nisam znao,
mislio sam da će mi obavezno ugradutu stent " kad sam već na stolu "!

U zavisnosti od prohodnosti vaših krvnih sudova,
hirurg predlaže implantaciju jednog ili više stentova
( pa vas zakazuju za neko vreme - mesec, dva, tri ... )

U gorem slučaju može biti preporučen i bajpas
( opet vas zakazuju za neko vreme ).

Ili lečenje medikamentima - ako sudovi nisu mnogo zakrčeni ( recimo ispod 50% ),
a u najboljem slučaju savetuju vam samo dijetu ako ste vrlo prohodnih arterija
( samo da je to tako ne biste ni došli do koronarografije ).

Sve u svemu bilo kojoj akciji na srcu i krvnim sudovima srca
prethodi koronarografija,
znači rengensko snimanje srca spolja i iznutra
kao "zlatni standard".
 
Nedice draga,
meni nije ugrađen ni jedan,
ali se spremaju to da urade !

Znam ja da je zahvat rutina,
bezbolnija od plombiranja zuba ...
Ne plašim se ja toga !

Takođe opravdavam ugradnju stenta onima koji su došli na operacioni sto pod infarktom !
Stent for life !

Ali ja nisam imao infarkt !
Bol u grudima da, ali ne infarkt !

Da dalje ne obrazlažem svoje strahove,
voleo bih da se jave drugi ljudi koji imaju stent
i pre svega kažu koliko dugo ga imaju !

Tebi Nedo mnogo, mnogo hvala za tvoje iskustvo.

moj stari je isto tako imao samo bolove...nije htio stent...nije volio da ga sjeku, valjda se plašio tako kao ti...poslije nekoliko godina prvi infarkt, i smrt...desilo se da je bio sam u kući..

i tako, pa ti razmisli dobro..
 
moj stari je isto tako imao samo bolove...nije htio stent...nije volio da ga sjeku, valjda se plašio tako kao ti...poslije nekoliko godina prvi infarkt, i smrt...desilo se da je bio sam u kući..

i tako, pa ti razmisli dobro..[/QUOTE

аман Шиме што не читаш.
Паче је појачан стентом, и још мало па ће да јури сојке ;)
 
...
Koronarografija ne znači stavljanje stenta !
To je samo snimanje srčanih arterija spolja i iznutra.

...

bilo kojoj akciji na srcu i krvnim sudovima srca
prethodi koronarografija,
znači rengensko snimanje srca spolja i iznutra
kao "zlatni standard".


Da nastavim gde sam stao,
znanja za kojima sam ja vapio,
a nažalost nije imao ko da mi ih saopšti !

Ugrađen mi je stent od 2.500 evra - a da me niko nije obavestio da antikoaugulanse
moram odmah početi da pijem.


Desilo se da sam iz bilnice izašao dan uoči Vaskrsa
i onako optimistički raspoložen,
odlučim da se svom lekaru internisti javim posle praznika !!!

Znači sa jedno 5 dana zakašnjenja,
a tromboza stenta može da nastupi u roku par sati.
Pa eto, " dok rana zaceli ", pa sad vi vidite !

Kako se to desilo ?
Evo kako :
Primaju i otpuštaju u isto vreme stotinak pacijenata.
Gužva na prijemu, gužva na otpustu !

I umesto da lekar ( ne bi bilo loše onaj koji vas je operisao, jel'da )
kada vas otpušta iz bolnice sedne i popriča sa vama
šta vam je urađeno,
kako da se ponašate,
šta da jedete ...

Jok !
Nas stotinak se na otpustu tiskalo oko sestre,
jedva smo čekali da izađemo ...
Od saveta i priče nema pojma !

Jedan do mene što je ležao mi je pričao da "stent nije ništa",
da su se njemu zapušila dva ..!

Sad mi je jasno kako !
Još mu doktor u viziti kaže :
" Vama su se nažalost zapušili stentovi "
a ne objašnjava zašto,
i ovaj starac naravno nema pojma kako !

Danas znam da mu verovatno niko nije naglasio neophodnost uzimanja
lekova protiv zgrušavanja krvi !

Nažalost, sada bih mu ja rekao, al' ne znam gde je ...
A imam i svojih problema - kao što vidite.
 
Moja terapija :

- Gastroprazol 10 1+0+0 ( da me zaštiti od silnih lekova, navodno )
- Prexanor 10+10 1+0+0
- Nebilet 5 1/4+0+0 ( preporučeno mi je 1+0+0 međutim vidim ja da doktorima ništa nije mnogo po tuđim crevima )
- Diaprel 60 1/2+0+0
- Plavix 75 0+1+0
- Glucophage 1000 1+0+1 ( preporučujem samo uz večeru inače izaziva dijareju !)
- Hipolip 10 0+0+1 ( preporučeno mi je 40 mg, al' mi mnogo skup, a lekar op. ne da Rp. iz nepoznatog razloga - verovatno da bi se i on nešto pitao kad već ima specijalizaciju )
- Andol protect 100 0+0+1 ( ispade najjeftiniji )

Preporučen od interniste mi je i Preductal 1+0+1 ali braćo ...
Loma li je ovo gore ?
 
Kao što je gore navedeno, bolesnici nakon postavljanja stenta moraju jedno vrijeme (od nekoliko tjedana pa do više od godinu dana) uzimati klopidogrel, lijek koji sprječava nastajanje ugruška u stentu. Trajanje (ponekad i doza) ove terapije ovise o vrsti stenta (metalni ili s izlučivanjem lijeka) i situaciji u kojoj je stent postavljen (akutni infarkt miokarda ili stabilna angina pektoris).

Za većinu osoba sa stentom i općenito koronarnom bolešću, doživotna terapija su acetilsalicilna kiselina, statini (hipolipemici) i beta blokatori. Ovisno o posebnim okolnostima kod svakog bolesnika moguće su i druge preporuke za terapiju.

Nakon 6-8 tjedana od postavljanja stenta moguće je bez ikakvog problema ići na pretragu magnetskom rezonancijom. Količina metala je premala, a proces cijeljenja u žili o tom trenutku završen, tako da ova pretraga ne može "pomaknuti" stent.

Bolesnici s postavljenim stentom (kao niti nakon operacije bypassa) nisu izliječeni od ateroskleroze, odnosno koronarne bolesti. Prema tome, vrijede sve preporuke za liječenje kronične koronarne bolesti, s ispravnim načinom života, prehranom, tjelesnom aktivnošću i lijekovima.

Bolesnici sa stentom obično se naručuju na kontrolu nekoliko mjeseci nakon zahvata. Pri tome je najvažniji razgovor s bolesnikom, odnosno u prvom redu usporedba njegovog stanja i smetnji prije i nakon zahvata. Jedna od uobičajenih pretraga kojima se ispituje uspješnost i funkcija postavljenog stenta jest test opterećenja (ergometrija). Po potrebi kardiolog predlaže dodatne testove. Ukoliko postoji sumnja na lošu funkciju stenta (najčešće zbog ponovnog sužavanja, restenoze) ili napredovanje osnovne bolesti, kod jednog dijela bolesnika se predlaže ponovno snimanje koronarnih žila, koronarografija.

Ukoliko je indikacija ispravno postavljena, uzimajući u obzir sve okolnosti i čimbenike kod pojedinog bolesnika, dugoročni učinak stenta jednak je onome nakon kirurškog zahvata ugradnje premosnica (bypass), kao i životna prognoza
 
Moja terapija :

- Gastroprazol 10 1+0+0 ( da me zaštiti od silnih lekova, navodno )
- Prexanor 10+10 1+0+0
- Nebilet 5 1/4+0+0 ( preporučeno mi je 1+0+0 međutim vidim ja da doktorima ništa nije mnogo po tuđim crevima )
- Diaprel 60 1/2+0+0
- Plavix 75 0+1+0
- Glucophage 1000 1+0+1 ( preporučujem samo uz večeru inače izaziva dijareju !)
- Hipolip 10 0+0+1 ( preporučeno mi je 40 mg, al' mi mnogo skup, a lekar op. ne da Rp. iz nepoznatog razloga - verovatno da bi se i on nešto pitao kad već ima specijalizaciju )
- Andol protect 100 0+0+1 ( ispade najjeftiniji )

Preporučen od interniste mi je i Preductal 1+0+1 ali braćo ...
Loma li je ovo gore ?

deda isto imao aspirin (cini mi se da je oko 180din.)
monizol
presolol
lorista
....
preductal mu bio prepisan samo mesec dana...ali on se kupuje i mislim da je oko 1800din
 
http://fun.noizz.rs/resources/funIm...6286-0d0137634fd43731b5a4fdde2f546b20.png?v=0

46286-0d0137634fd43731b5a4fdde2f546b20.png
Hahahahahahha ???? ludilo slika

Sent from my E5603 using Tapatalk
 
E pa danas sam bio na prvoj kontroli.

Prošlo je mesec dana od implantacije stenta,
mogu reći da sam ga prvih dana osećao,
nije mi bilo svejedno.

Izgleda je "urastao", "srastao", ne znam kako bih to rekao,
ali vidim da više ništa u grudima ne osećam,
nemam probleme i
danas mi je doktorka smanjila terapiju,
na 6 lekova.

Još nisam pogledao šta je izbacila.
 
Vidim da se niko dugo nije jaljao na forum. Meni su ugradili 5 stentova. Prvi stent mi je ugradjen u akutnom infarktu, a ostala 4 kasnije. Sve to se desilo pre 5 meseci. Pijem lekove, osecam se dobro fizicki, ali psihicki jako lose. Da li neko ima slicna iskustva?
 
Vidim da se niko dugo nije jaljao na forum. Meni su ugradili 5 stentova. Prvi stent mi je ugradjen u akutnom infarktu, a ostala 4 kasnije. Sve to se desilo pre 5 meseci. Pijem lekove, osecam se dobro fizicki, ali psihicki jako lose. Da li neko ima slicna iskustva?

Лоше психичко стање нема везе са стентовима, осим ако их не доживљавате као разлог за лоше осећање, што свакако нема потребе. :)
 
Лоше психичко стање нема везе са стентовима, осим ако их не доживљавате као разлог за лоше осећање, што свакако нема потребе. :)
Ja se fizički lose osjecam iako odmah nakon sto su ugradili stentove nisam mogao spavati i kad zaspem ruzno sanjam vise me brine sto nakon ugradnje 4 stenta lose se osjećam inace prezivio sam i dva infrakta
 
Mene interesisa jel moram imati bolove u prsima iako je prosla skoro godinu dana kako su mi ugradili stentove
Ja imam 40 god i 5 stwntova, stiskanje u grudima imam,od vremena,od promene vremena,na hlafno je mnogo zeznuto,a i posle ugrafnje stenta sam dobio ankcioznost,ali dobro...imam i ja bolove u prsima citavo vrijeme.
 

Back
Top