Ima li koga iz Ceske?

Ама 'ди ћете сад у Ческу. Пошто су Чеси управо олизали гузу шимператору, Волођушка је нанишанио ракетле.
А Чеси су иначе фини свет. Они недају да им се каки на главу, они ЗИНУ !
 
Hallo, ljudi! Imala bih jedno pitaje i nadam se da ce neko biti tako ljubazan da mi odgovori! :) Vidim da puno nasih ljudi, koji zive u inostranstvu kuka! Sta vama to nedostaje u vasoj ´´lepoj Jugi´´ i sta vam se to svidja u srpskom mentalitetu????? :confused: Nikada to nisam mogla da razumem....
 
Evo me opet posle dužeg vremena,izvinjavam se,mnogo posla.Vidim da je tema još aktivna.Radila sam kao medicinska sestra do pre 5 god,posle sam otišla na porodiljsko.Pre godinu dana sam htela da se vratim ali izdržala sam 2 meseca,dobila bolju ponudu pa otišla.Ali da odgovorim na pitanje.Kao sestra sa 15 god.prakse i završene više škole u Pragu sam imala čisto i smenama bez prekovremenog oko 780 E.Sad radim kao koordinator u sferi ispitivanja lekova na ljudima i imam duplo,nema smena.Uslovi su bili zdravstvena struka,znanje engleskog jezika i rad na kompjuteru.Češki jezik koristim samo u komunikaciji sa pacientom.
Što se tiče mogućnosti raditi u toj sferi:u državnom sektoru traže dosta papira.Kao prvo nostrifikacija diplome,dozvola od Ministarstva zdravlja da možeš raditi taj posao na teritoriji Češke(nedaju ljudima iz zemalja koje nisu članice EU,moraju da se polažu neki ispit).U okviru EU,moraš biti registrovan a da bi to mogaop moraš imati bodove(dobijaju se na osnovu prisustva na raznim konferencijama,završenom školom,seminari..)inače radiš pod dogledom(nešto slično kao kod nas dok nepoložiš državni ispit).
Ja imam državljanstvo na osnovu majke.Stranac može da traži Češko državljanstvo nakon 8 god.trajnog boravka u Češkoj.Moj muž je tu 15 god.i još ga nema,netreba mu.Jedina razlika izmedju češkog državljanstava i trajnog boravka je što kao Čeh može da glasa u drugom slučaju ne.Vize mu trebajua ali dobija ih bez problema na osnovu mene,njegove žene.
 
Zdravo svima! Videla sam temu Ceska pa rekoh ajd da se javim i ja.Ne zivim i ne radim tamo ali se spremam da krenem na putovanje tj. ekskurziju za Prag. Cula sam dosta prica o Pragu i za mnoge je to najlepsi grad u Evropi.Kao poznavaoci terena da li imate neku posebnu preporuku sta je nezaobilazno obici.Unapred hvala :)
 
nmim:
Zdravo svima! Videla sam temu Ceska pa rekoh ajd da se javim i ja.Ne zivim i ne radim tamo ali se spremam da krenem na putovanje tj. ekskurziju za Prag. Cula sam dosta prica o Pragu i za mnoge je to najlepsi grad u Evropi.Kao poznavaoci terena da li imate neku posebnu preporuku sta je nezaobilazno obici.Unapred hvala :)
Rozhledna Petřín,Pražski hrad,Karluv most,Botanička bašta i ZOO-Troja.Okolina Praga pruža dobre izlete,sve zavisi od toga šta te zanima.Ja obožavam zamke.Stari deo Praga je lep ali ga izbegavam,mnogo turista za moj ukus.
 
U nedelju sam stigla iz Praga.Mogu da kazem da me bas odusevio.Za kratkop vreme provedeno tamo obisli smo dosta toga i super se snasli.Odusevile su me posebno sve te gradjevine, koje su sacuvane u tolikom broju.Cistoca grada je posebna prica.Ma stvarno je super. :D
 
Najbolje bi bilo prosetati centrom Praga u ranim jutarnjim satima i van turisticke sezone, inace je groooozno gomila ljudi.. Ali sam sad za vikend bila posle strasno dugog vremena na Petrinu (za one koji ne znaju, to je brdo u centru Praga sa tornjem, koji je konstruisao Ajfel) i stvarno je prelepo. Pogled na Prag je divan, a to covek ni ne mora da se penje na vrh tornja (ja sam bila skroz na vrhu samo jednom). :D
 
Ćao ljudi!
Evo i mene da se javim. I ja živim u Češkoj, konkretno u istočnom delu Češke blizu granice sa slovačkom blizu grada Vsetín.
Al mi Srbija mnogo nedostaje! Svake godine idemo na odmor u Srbiju...več sada jedva čekam da opet krenem na put za Srbiju.
Hvala Bogu imamo ovde naš mali komunitet nekoliko Srba i Jugovića, naravno ima nas malo, ali bolje to nego ništa. Ipak mnogo bolja je situacija Srba u Austriji, Švajcarskoj, Nemačkoj i slično, tamo bar ima mnogo naših ljudi i srpskih diskoteka i kafana...
A šta inače ima kod vas ljudi? Kako ste? Kako se snalazite u Češkoj?
 
Evo daču vam link na jedan Češki sajt na kojem je forum i na tom forumu se družimo mi Srbi i jugovići koji živimo u Češkoj.

Ovo je link na ceo sajt:

http://www.lide.cz/

Ovo je link na forum posvečeni Srbiji(zove se "Srbsko"):

http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&auth=&forum_ID=40405

Ovo je link na forum posvečeni Jugoslaviji(zove se "Jugoslávie"):

http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&forum_ID=54489&auth=

Ovo je link na forum posvečeni celom Balkanu(zove se "Balkánské kolbiště dějin"):

http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&auth=&forum_ID=13613

Nadam se da čete se nama na Lide.cz pridružiti i da se svi zajedno družimo, ima na tim forumima dosta naših ljudi.
 
Pozdrav i od mene :)

Zivim u Pragu, od oktobra meseca prosle godine.

Cesi jesu malo mrgudasti i odbojni na pocetku, ali kad te bolje upoznaju ujde to.
Bila sam na rostilju uz Vltavu sa kolegama sa posla, bilo je zanimljivo,
ali svako je pekao svoje meso, i naravno jeo sam za sebe, bez onoga da ponudi ostale :confused:

Da li se neko prijavio na pilot projekat za dobijanje trajne radne dozvole posle 2,5 god. i kakva su iskustva?
 
Ciao svima!
Eto i mene opet, posle nekog vremena.. Mislila sam da se tema vec ugasila, kad ono, prijatno iznenadjenje!!! :D Zorba1, hvala ti za linkove. Zena, jesi li u Pragu? Koliko dugo? Meni su trebale godine da nadjem sebi kakvo takvo drustvo ovde, i to su sve uglavnom stranci koji su u slicnoj situaciji, pa pomazemo jedni drugima koliko je to moguce. Ceha ne poznajem puno, mada ima i njih. Generalno jesu namrgodjeni i nepristupacni, ali par ljudi s kojima se druzim su skroz ok. Mislim, mnogo stvari mi se ne svidja ovde (da ih sad ne nabrajam), ali ima i dobrih stvari, zavisi kako gledamo na stvar..
Pozdrav i javite se :grin:
 
zena:
Cao,i ja sam u ceskoj,fali mi drustvo.Ako zelite mozemo se druziti,bice nam lakse.Topao pozdrav svima.

I meni naravno fali naše družstvo. Imam ovde dosta drugara Čeha, nisu oni loši ali ipak nisu takvi kao naši ljudi. Ima ovde u kojoj okolini nekoliko naših Srba, družimo se nekako. Ali ipak Srbija mi mnogo nedostaje i najbolji drugovi i drugarice žive daleko od mesta gde živim ja. Fali mi Srbija, naše družstvo, Srpski provod...
 
maja_prag:
Pozdrav i od mene :)

Zivim u Pragu, od oktobra meseca prosle godine.

Cesi jesu malo mrgudasti i odbojni na pocetku, ali kad te bolje upoznaju ujde to.
Bila sam na rostilju uz Vltavu sa kolegama sa posla, bilo je zanimljivo,
ali svako je pekao svoje meso, i naravno jeo sam za sebe, bez onoga da ponudi ostale :confused:

Da li se neko prijavio na pilot projekat za dobijanje trajne radne dozvole posle 2,5 god. i kakva su iskustva?

Pa takvi su nažalost Česi. Mnogo bolje je naše družstvo. Ja ovde u Češkoj živim več 15 godina, tako da sam navikao na Češki mentalite, kulturu itd. Ali ipak mi Srbija strašno nedostaje...
 
La Flaca:
Ciao svima!
Eto i mene opet, posle nekog vremena.. Mislila sam da se tema vec ugasila, kad ono, prijatno iznenadjenje!!! :D Zorba1, hvala ti za linkove. Zena, jesi li u Pragu? Koliko dugo? Meni su trebale godine da nadjem sebi kakvo takvo drustvo ovde, i to su sve uglavnom stranci koji su u slicnoj situaciji, pa pomazemo jedni drugima koliko je to moguce. Ceha ne poznajem puno, mada ima i njih. Generalno jesu namrgodjeni i nepristupacni, ali par ljudi s kojima se druzim su skroz ok. Mislim, mnogo stvari mi se ne svidja ovde (da ih sad ne nabrajam), ali ima i dobrih stvari, zavisi kako gledamo na stvar..
Pozdrav i javite se :grin:

Nema na čemu.
U mojoj okolini ima nekoliko Srba, družimo se nekako... Imam i dosta drugara Čeha koji su ok, ali ipak Srbija i naše Srpsko družstvo su najbolji i mnogo mi fale...
Imali kod vas u Pragu neka Srpska ili Balkanska kafana, restoran, klub ili nešto slično?
 
Illuminatus:
Ама 'ди ћете сад у Ческу. Пошто су Чеси управо олизали гузу шимператору, Волођушка је нанишанио ракетле.
А Чеси су иначе фини свет. Они недају да им се каки на главу, они ЗИНУ !

BRAVOOO
 
Imali kod vas u Pragu neka Srpska ili Balkanska kafana, restoran, klub ili nešto slično?

IMAS PUNO RESTORANA SA NASOM HRANOM UKLJUCUJICI SVE SA PROSTORA BIVSE JUGE,IMA CAK I NESTO NA BRZINU U SAMOM CENTRU SA DOMACOM KUHINJOM KAO KOD BAKE TO SE NALAZI NA HAVELSKOJ PIJACI SA DESNE STRANE U PASAZU GDE SU I OSTALI FAST FOOD OVI
PRIJATNO
 
La Flaca:
Slazem se sa tobom. Ni ja nemam nameru ni razloge zbog kojih bih se vracala. Takodje sam znala ovde neke nase ljude koji su se vratili opet u Prag...
I ja znam jezik, imam eu drzavljanstvo a konacno imam i normalan posao... jedino sto ne znam bas puno ljudi ovde, ustvari znam iz vidjenja ali bas ono bliske ljude gotovo da i nemam. Da bar imam nekog decka bilo bi mi lakse ;) ... bice da je to pravi razlog mog nezadovoljstva :lol: :lol:
Ma neee, nije tako strasno ko sto izgleda, jedino sto jos uvek nisam sebi uspela da stvorim onaj osecaj kao kod kuce...

Dobar dan,
zivim u Pragu vec 15 godina i pocinjem pomalo da zaboravljam nas jezik...!
Hteo bih da zaustavim taj proces asimilacije i zato bih hteo da uspostavim kontakt
sa nekom kulturnom osobom iz moga kraja...
Dragan tel. 604996352
 

Back
Top