HOĆE LI BITI NOVOG, MASOVNOG, SMANJENJA PLATA? Šta nas čeka od jula? Zašto će zarade biti na većem udaru nego radna mesta

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
76.379
Kriza je ozbiljno finansijski pogodila srpska preduzeća. To je potvrdilo i više od polovine domaćih firmi (54 odsto) u najnovijem istraživanju Unije poslodavaca Srbije i Međunarodne organizacije rada. Najviše problema, kako je ocenjeno, imaju mala preduzeća i to naročito ona do 10 zaposlenih.

Mnoga od njih već su smanjila zarade, najčešće u rasponu od 10 do 20 odsto, a bilo je i privrednika koji su morali da idu i na drastičnije rezanje - do 30 procenata. Mnoga su istovremeno otpuštala ljude i prema zvaničnim podacima, bez posla je u periodu od marta do sredine juna ostalo oko 15.000 radnika. Otkaza ima i dalje, najčešće za zaposlene na određeno, a od jula se očekuje i novi talas smanjenja zarada.
Poslednji zvanični podaci govore da su plate već manje. Iako zarade u javnom sektoru nisu smanjivane, prosečna aprilska plata manja je od martovske za oko 750 dinara , i to je cena posledica po privatni sektor i uvođenja vanrednih mera koje su praktično zamrzle celu ekonomiju. Prosečna zarada u aprilu je iznosila 58.932 dinara, a u martu 59.681 dinar.

"Oni koji su morali da otpuštaju to su već učinili. Sada je ključ zadržati kvalifikovane radnike, jer kriza mora da stane, a u situaciji kada imate manje prihode, smanjenje plata moglo bi da bude ispred novih otpuštanja", kaže nam jedan privrednik.
Fiat proizvodnja 07 foto RAS Nebojsa Raus
FOTO: NEBOJŠA RAUS / RAS SRBIJA
Fiat proizvodnja 07 foto RAS Nebojsa Raus
Veće smanjenje zarada i masovonije otpuštanje nesumnjivo su sprečile državne mere, odnosno isplata minimalaca. Poslednjih 30.000 dinara po radniku, država će isplatiti 7. jula, i to je ključni momenat kada će veliki broj preduzeća imati mnogo manje novca za plate.

Sada je pitanje hoće li firme kojima je državni minimalac bio deo plate ubuduće moći da isplate celu zaradu. Još veća dilema jeste šta će biti sa radnicima kojima je državna pomoć bila cela plata, a takvih je najviše bilo u sektorima poput trgovine, ugostiteljstva, poljoprivrede, u proizvodnji...
Na ozbiljnom udaru je i auto industrija. Menadžment kragujevačkog "Fijat Krajslera" morao je u nekoliko navrata da ide na nepopularne mere - zbog nedostatka posla još početkom juna odlučio je da se prinudni odmori za blizu 2.400 zaposlenih u toj kompaniji produže do 12. juna.

"Ističe državna pomoć"
Privrednici su se obradovali kada je Vlada Srbije objavila da će pomoći privredu i građane sa 5,1 milijrdu evra jer su mislili da je to „puno para“. I jeste pomoć bila dobra i izdašna, ali danas, kada mere ističu, to zvuči mnogo drugačije. Sada se ispostavilo se da je, osim pomoći u tri minimalne zarade, ostatak podrške u dve milijarde evra garancija za kredite, a oni se ne mogu dobiti po lakim uslovima“, rekao je Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca.

Banke, prema njegovim rečima, traže skoro iste uslove kao i za kredite bez garancije jer država garantuje za 80 odsto iznosa dobijenih sredstva, a ostatak je rizik banke.
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije (ASNS) Ranka Savić kaže da nije lako ni radnicima ni poslodavcima.
"Oko 200 do 300 radnika dnevno u Srbiji ostaje bez posla. Mahom su to radnici koji su imali ugovore na određeno. Pitanje je šta će biti kada se završi isplata minimalca za više od milion radnika", kaže Savić za Blic.
Kako ocenjuje, ova kriza će biti neuporedivo veća nego što se u martu očekivalo.
"Srbija nije izolovano ostrvo pa da sada ovde bude dobro, a da cela Evropa bude u minusu. MI uveliko zavisimo o EU, a njihova kriza u proizvodnji je i naša, a to znači i manje plate i više otkaza ", kaže Savić.

https://www.blic.rs/biznis/moj-novc...nas-ceka-od-jula-zasto-ce-zarade-biti/b6bxdwt

Vucic dadnuo sto evra. Pakete, sendvice, pastete...

Sace duzne ono sto je dao. I jos ce od naroda da uzme.

Hoce li mu narod oprostiti i ovu prevaru?

Ja mislim da oce.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Народ ће га замоли:
-Покори нас господаре,само нас нахрани-.!

Сад ,сви да се пољуби ђон ципеле.
Пожури Народе и љуби!

нема Вођа 300 пари да Вас све сачека.
Ко буде најбржи-њему радно место.
Плата по учинку,7 дана у недељи...
размотрићемо.

ЉУБИ!!
 
Posla ima i svako ko radi zaradiće sebi koliko mu treba.

Na malu platu pristaje isključivo onaj koji je pred sobom svestan da njegov rad ne vredi ni toliko koliko ga plaćaju.
au pa nemoj tako kolega sa sela. znas i sam da je sve u ponudi i potraznji.ako je dnevnica 1600 dinara, dzaba ti i tvoj rad vrede vise kada u selu donje ljubis ne placaju vise.
a nisu svi tako smeli da putuju za bg da bi imali 10-20% vecu satnicu
 
Vucic dadnuo sto evra. Pakete, sendvice, pastete...

Sace duzne ono sto je dao. I jos ce od naroda da uzme.

Hoce li mu narod oprostiti i ovu prevaru?

Ja mislim da oce.

Narod takve sitnice oprašta.
Na pitanje zašto se ne otpuštaju radnici već smanjuju plate odgovor je ; ako za istu sumu uštede u javnom sektoru treba da se odabere između smanjenja plata ili otpuštanja u principu prva opcija je bolja jer se time čuva socijalni mir i neka privremena stabilnost poslovanja sve dok privreda ne dostigne nivo pre krize. Ako je pad privrede dugoročan tada je otpuštanje (javni sektor) neminovno. U privatnom sektoru sami vlasnici to jest direktori korporacija odlučuju o tome u zavisnosti od mnogo čega.
 
Vau, kakva intiligentna rasprava, kakvi umni komentari, kao i na svakoj drugoj temi koja je otvorena ovde na Krstarici. Koja je poenta bilo kakve teme ako nema jedan normalan da se javi i da napise nesto makar zanimljivo. Ovde se na temama citira Biblija, Gorski vijenac, Bukovski, sve neki haiku sa zeljom da se ispadne pametan. I na kraju tema naraste na vise od 20 strana punih retardiranih komentara gde nemas dve normalne stvari da procitas.

Kada je ova tema u pitanju, Srbija nije izolovano ostrvo kao sto je napisano pa cemo i mi naj.ebati u ovome kao i citav svet. Opet, nasa ekonomija nije ni u potpunosti integrisana, pa ce u nekim delovima malo bolje proci. U odnosu na zemlje u okruzenju bolje cemo proci od Hrvatske i Crne Gore, a razlog je ocigledan. Ekonomija, plitka kakva jeste, opet je diverzifikovana, dakle ne oslanja se na turizam. Zato je malo lakse kompenzovati taj pad.

Ono sto je lose je cinjenica da je auto/industrijia prilicno zastupljena u nasoj ekonomiji i to nije samo "Fijat" vec i druge fabrike, kao i kooperanti. A u vremenima krize prvo padaju turizam, usluzni sektor, pa onda i auto-industrija koja vuce mnoge druge grane dole.

Mere koje je drzava donela nece dovesti do procvata ekonomije, vec je cilj da makar malo ublazi nalet krize. Postoje neke druge ozbiljnije zemlje koje su pogodjene krizom i koje su bogatnije i ekonomski mudrije, pa kada oni budu poceli da izvlace svoju ekonomiju iz gov/ana mi cemo ici za njima. Ovo je da makar malo kupimo vremena i da smanjenje plata i gubitak posla bude malo manji.
 
Baš me zabole što će državni službenici i ostali da dobiju manje plate...neka gaje kokoške i svinje, peku rakiju i okopavaju baštu.
bolje i.manje.plate i to.minimalce nego.otkaze..stvarno sta ostaje socijalistickom sluzbeniku posle otkaza samo okopavanje kukuruza..
 
Vau, kakva intiligentna rasprava, kakvi umni komentari, kao i na svakoj drugoj temi koja je otvorena ovde na Krstarici. Koja je poenta bilo kakve teme ako nema jedan normalan da se javi i da napise nesto makar zanimljivo. Ovde se na temama citira Biblija, Gorski vijenac, Bukovski, sve neki haiku sa zeljom da se ispadne pametan. I na kraju tema naraste na vise od 20 strana punih retardiranih komentara gde nemas dve normalne stvari da procitas.

Kada je ova tema u pitanju, Srbija nije izolovano ostrvo kao sto je napisano pa cemo i mi naj.ebati u ovome kao i citav svet. Opet, nasa ekonomija nije ni u potpunosti integrisana, pa ce u nekim delovima malo bolje proci. U odnosu na zemlje u okruzenju bolje cemo proci od Hrvatske i Crne Gore, a razlog je ocigledan. Ekonomija, plitka kakva jeste, opet je diverzifikovana, dakle ne oslanja se na turizam. Zato je malo lakse kompenzovati taj pad.

Ono sto je lose je cinjenica da je auto/industrijia prilicno zastupljena u nasoj ekonomiji i to nije samo "Fijat" vec i druge fabrike, kao i kooperanti. A u vremenima krize prvo padaju turizam, usluzni sektor, pa onda i auto-industrija koja vuce mnoge druge grane dole.

Mere koje je drzava donela nece dovesti do procvata ekonomije, vec je cilj da makar malo ublazi nalet krize. Postoje neke druge ozbiljnije zemlje koje su pogodjene krizom i koje su bogatnije i ekonomski mudrije, pa kada oni budu poceli da izvlace svoju ekonomiju iz gov/ana mi cemo ici za njima. Ovo je da makar malo kupimo vremena i da smanjenje plata i gubitak posla bude malo manji.
Taman jadni ajron dobio posao, kad ono ponižica (suprotno od povišica).

To je tek početak.
 
Taman jadni ajron dobio posao, kad ono ponižica (suprotno od povišica).

To je tek početak.

Dobro, zaje.bi to, nego reci kako izgleda taj momenat kada preskocis ogradu psihijatrije i ponovo pocnes da setas medju normalnim ljudima. Jel se osecas ko riba na suvom, priznaj...
 
Posla ima i svako ko radi zaradiće sebi koliko mu treba.

Na malu platu pristaje isključivo onaj koji je pred sobom svestan da njegov rad ne vredi ni toliko koliko ga plaćaju.

Potpuno se slažem prijatelju.Samo da dodam što se tiče posla njega ima više u Srbiji nego u CH. ( razgovaramo samo o poslu)
 
Хаха...Франак, давно си ти отишао из Србије.

To ti je tačno Alter-davno sam seo u pogrešni voz.U to vreme su postojale raznorazne teze.Primera radi otišo si da te kapitalisti koriste,drugi su vikali
izdao si zemlju,sa druge strane nedaj bože da se vratiš svašta će ti se nakalemiti kao naprimer isterali su ga jer slabo radi.Dakle kako god
okreneš narodu nećeš ugoditi.Sreća sam se setio one priče kako su sin i otac rešili problem sa magarcem i kažu narodu se ne može ugoditi.
 
Почео већ аца сајмиште да враћа оно што је поделио.

Бензин свуда у свету исти, а у Србији сваки дан по динар поскупљује

Пошто је ђутуре довукао машине за прављење маски заједно са малим жутим кинешчићима, сад уводи меру обавезног ношења маски на 30+ степени

Мера смањења плата је једина логична која би оправдала ону дарежљивост државе у виду 3 месечна минималца
 
Почео већ аца сајмиште да враћа оно што је поделио.

Бензин свуда у свету исти, а у Србији сваки дан по динар поскупљује

Пошто је ђутуре довукао машине за прављење маски заједно са малим жутим кинешчићима, сад уводи меру обавезног ношења маски на 30+ степени

Мера смањења плата је једина логична која би оправдала ону дарежљивост државе у виду 3 месечна минималца

Tužno je što si ti moderator na nekom forumu, a ne šivač tih maski

Mada za tamo treba neka spretnost i zrno pameti

Ali šta fali bar leba ne tražiš od državu, a kako zarađuješ nije ni bitno
 
Već jesmo, mada je to joint venture sa Amerikom, o čemu svedoči kolonijalni nadzornik Grenel.

Da jesmo, ali pitanje je da li ćemo ostati, a oni se bore da ostanemo

Mada ne bi me čudilo da i Slovenci nisu platili ovaj članaka

Njima malo zakucala na vrata kriza , a ovde tek sad vide zlatni rudnik da nastave da budu "pametni" kao što su
 

Back
Top