Godine 1534. godine, Jeronim je razvio jednu bolest koja će ga mučiti narednih sedam mučnih godina. Jednog jutra 7. maja 1534. godine, dok je pripremao jedan govor (deklamaciju) doživeo je neplanirano iznenadno izbacivanje semene tečnosti. Ta bolest, tradicionalno nazivana spermatorejom, podrazumevala je izbacivanje sperme bez ikakvog seksualnog stimulansa. Sam Jeronim je bolest pripisivao paganskim razlozima, nazivajući je nezadovoljstvom boginje Venere i nusproduktom njegove seksualne apstinencije.
Iz objašnjivih razloga, ova bolest mu je dodatno onemogućivala normalan život i svakodnevno funkcionisanje. Čak i bez nje, društveni život u harburškom zamku mu se bio potpuno smučio u svakom smislu, a poremećaj intimne prirode došao je kao šlag na tortu života u kojem se nikako nije uklapao.
U stanju potpunog očaja i delimično se oslanjajući na sažaljenje oca zbog njegove situacije, preklinjao je udaljenog i hladnog oca da se sažali na njega i dopusti mu da se vrati u Nirnberg studijama koje su ga oduševile. I desio se momenat; jedini put kada je Đorđe pokazao blagonaklonost svojemu prvorođenom. Dopustio mu je da se vrati u Nirnberg i pristao da ga finansira, ali pod jednim uslovom — samo 2 godine. Međutim, na njegovu žalost, u Egidijanumu se sve promenilo. To više nije bila ona škola koju je prepoznavao. Eoban Hes je godinu dana ranije dao otkaz i vratio se u Erfurt, a Kamerarije je od vojvode Ulriha Virtemberškog dobio zadatak da reorganizuje Univerzitet u Tibingenu. Željan za Kamerarijevim predavanjima i nezainteresovan za obrazovnu instituciju koja se ispostavila da nije ono mesto iz njegovih fantazije koje je na kratko ugledao, odlučio je da prati Kamerarija i da se i on preseli u Tibingen.
Kada se vratio konačno svom školovanju, prvo u Nirnbergu na kratko, a onda idući Kamerarijevim putem za Tibingen, Jeronimova ishrana se značajno promenila. Dok je radio kao pisar u Harburgu, jeo je u istoj kuhinji kao i grof, što su sada u Nirnbergu i Tibingenu zamenili jednostavni školski obroci sa običnom pijećom vodom. Osim što je takva promena ishrane bila izazov za Jeronima, nije ni dobro uticala na njegovo zdravlje, zato što je lošija ishrana vodila i određenim deficijentima, te podložnostima bolestima, a posebno nekome ko je očigledno bio slabijeg imuniteta tj. krhkog zdravlja. Jeronim je poveo svog 4 godine mlađeg baticu, Hajnriha (1520-1581), da bi ovaj studirao tu prava, umesto filologije (Hajnrih je pratio Jeronima u Nirnberg, prethodno). Hajnrih je oboleo od dizenterije, a i sam Jeronim ju je ubrzo zakačio, dok se brinuo o svom mlađem bratu. Dosta je o tome pisao i brinulo ga je da li će preživeti. Mora se razumeti da su to bila teška vremena, pretmoderne medicine, u kojoj su bolesti, jednostavno, kosile ljude. Jeronim i Hajnrih su već ostali bez brata i sestre, koji su zbog bolesti preminuli vrlo mladi.
Za vreme studija na tibingenškom univerzitetu, Jeronim je pohađao kurs o Sofoklu kod Kamerarija, a kod poznatog aristotelovca, profesora
Jakoba Šeka Starijeg (1511-1587) učio o satiričnom besedniku Lukijanu iz Samosate, kao i o Euklidu, Marku Fabiju Kvintilijanu i drugima. Vrlo poseban akcenat je bio stavljen na Aristotelov
Organon; osnov logičkih principa aristotelizma. No, ove studije su Jeronimu malo značile, zato što u to vreme još uvek nije dovoljno poznavao grčki ili latinski jezik da bi bio u stanju da ih prati. Po svom dolasku u Tibingen, vidno je bio vrlo razočaran, zato što je primetio da ni njegove kolege među studentarijom nisu ništa bolje bile. Mnogi nisu bili u stanju da izgovore 3-4 reči starih jezika bez pravljenja bar neke greške. Na studijama posebno je bio fasciniran atičkim besednikom Isokratom (436-338. god. p. n. e.) i, specifično, njegovom delu o salaminskom kralju Evagori (411-374. god. p. n. e.). Upravo delu koje će kasnije prevesti i prirediti.
Pošto je dogovor bio da ga otac finansira svega još par godina, bio je odsečen od porodičnih prihoda i morao je sada da se sam izdržava. Morao je da postane, efektivno, sluga,
famulus, dok je paralelno pohađao tibingenški univerzitet. Cepao je drva za ogrev i nosio ih, osiguravao se da su odaje tople zimi, spremao krevete, čistio nokšire, prao posuđe i radio kao univerzitetski vratar. Za to vreme imao je i brojne nevolje. Kolege su ga stalno mučile noću da ih pusti krišom kroz univerzitetske kapije, ali da ih ne prijavljuje službi. Jednog dana 1536. godine, otac mu se prilično ozbiljno razboleo u Nordlingenu. Sreća u nesreći i iz loše situacije se izvukao, a od tibingenškog rektora dobio otpust da se vrati u Etingen i poseti svog oca, za kojeg je izgledalo da je u prilično ozbiljnoj situaciji i da je ovo poslednja prilika da vidi svog otuđenog oca pred odlazak na onaj svet.
U porodičnoj kući, starao se o ćaći koji je bio toliko onemoćao, da je bio vezan za krevet. Puno lepih reči nije bilo, kako sam Jeronim svedoči. Otac je naveo da bi bio srećniji da je Jeronim bio sitnijeg rasta i boljih veština (smatran je izuzetno trapavim). Osećajući da je sve u rukama Božjim i ne želeći da mu bude više teret karijeri koju je očigledno sam odabrao, na neki način su uspeli da se pomire i 20-godišnji Jeronim je dobio blagoslov od njega da se slobodno vrati u Tibingen i završi svoje studije.
I stigao je da se oprosti. Tri dana nakon što je krenuo natrag za Tibingen, 20. aprila 1536. godine, Georg Volf (1477-1536) je iznenada preminuo u svojoj 59. godini života. Jeronim je sa 19 godina postao glava kuće koja bi trebalo da se postara i o mlađem bati.