Hajnrih Bel

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.070
Hajnrih Bel, je jdan od najvažnijih nemačkih pisaca 20. veka umro je na današnji dan 16.7.1985. godine u Nemačkoj. Bel je bio moralna savest posleratne Nemačke. Njegovo delo je svedočanstvo vremena, ali i opomena - kako lako pojedinac može postati žrtva sistema, medija i društvene ravnodušnosti. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1972. godine.

Njegovo najznačajnije delo "Izgubljena čast Katarine Blum" (1974), prikazuje kako senzacionalističko novinarstvo može uništiti život jednog običnog čoveka.
Iako su se tehnologije promenile, suština problema koju je Hajnrih Bel istakao pre više od pola veka ostala je zastrašujuce istinita. Bel je još tad postavio pitanje:
"Šta se dešava kada mediji ne služe istini, vec interesima moci i profita?"

Roman "Izgubljena čast Katarine Blum" H. Bela, objavljen 1974. godine, danas izgleda kao proročanski tekst o onome što nazivamo medijskim linčom. Iako je pisan u vreme kada su štampani mediji dominirali javnim prostorom, njegova suština se savršeno preslikava na današnje društvo u kojem digitalni mediji i društvene mreže imaju ogroman uticaj na sudbinu pojedinca.

Katarina Blum je fiktivni lik, ali je postala simbol stvarnih žrtava - onih koji su bez pravosnažne krivice, pa čak i bez osnova, javno razapeti zbog površne ili zlonamerne novinarske interpretacije. Danas bi Katarina bila tema "eksluzive", žrtva "javnog interesa", označena u naslovu, obasuta komentarima, memovima, teorijama. Razlika je samo u formatu - umesto jednih novina, sada su to hiljade profila, portala i algoritama.
 
41799433_604.jpg
 
U eri "klikova" i "viralnosti", gde se čita samo naslov, a deljenje prethodi razumevanju, virtuelni linč traje mnogo duže i ima dalekosežnije posledice. Ljudi su izgubili posao, zdravlje, porodicu - pa čak i život - zbog kampanja koje su krenule iz "neproverenog izvora" ili "anonimnog svedočenja", da bi se kasnije pokazalo da su neistinite. No, ispravke retko koga zanimaju.

Belov roman nas podseca da:
• reč može ubiti dostojanstvo, a time i sam život;
• istina nije roba, vec vrednost koju treba štiti;
• odgovornost novinara nije manja od odgovornosti lekara ili sudije.

U vremenu u kome smo svi potencijalni "novinari" i "čitaoci" odgovornost prelazi i na nas. Da li delimo nešto iz istine - ili iz mržnje? Da li tražimo činjenice - ili potvrdu svojih predrasuda?

Sudbina Katarine Blum postaje ogledalo u kojem vidimo sopstvenu spremnost da cutimo dok se neko ruši - ili da govorimo kada je najteže: u zaštitu istine, prava i ljudskosti.Naša osetljivost za istinu i ljudsko dostojanstvo upravo je ono što se i u književnosti i u stvarnosti najviše računa.

izvor:Marija Pantić
 

Back
Top