gradske ptice

sto sam se sad smejala! jedan ludi golub je navalio da mi udje u sobu, ali je oprezno proveravao dal je tu staklo... 3 puta je tako cuknuo i proverio svaki deo prozora da vidi dal se moze unutra x)))
najsmesnije mi je bilo kako on to spretno radi, nema da se zakuca, ili nesto, nego stane lepo na sims, izbaci grudi, nanisani i cuk - vidi da tu ne moze, pa napravi par koraka i o5, genijalni su z:D

Izuzetno inteligentne ptice, nije ni cudo sto su tako prilagodljivi ali da su gori od pacova... U Sloveniji su odavno poceli da ih hrane prekrupom sa kontraceptivima da bi makar prestali da se razmnozavaju u tolikoj meri. A bucni su, strokavi, bezobrazni... Moji rodjaci zive na Ceraku na 8. spratu i dok ih nisu vetruske :heart: isterale iz gnezda, jedan par im je ko zna koliko generacija mladih izveo na simsu i muzjak, braon debeljko, je redovno uletao i ta moja... baba, tatina ujna, ga je cak hvatala, i uzme muvopich i izmlati ga po goozi i on nista, prvom prilikom opet uleti.

Ne volim golubove...Osim one čiste bele...Kao biblijske...

E, to nisu golubovi nego grlice, ilustracije radi, progooglaj dove i pigeon.
 
jel znate nekog ko zna kakve hranilice su potrebne da bi samo tako male ptice mogle da jedu?
mada, ja mislim da bi za njih trebalo postavljati i kucice ako im svrake i vrane kradu jaja, samo ne znam dal bi oni pravili gnezda unutra :S
 
Evo Micinog predloga.

hranilica-pet1.jpg
 
da, da, to su dobre ideje :ok:
a sto se vrana tice, mislim da one samo pokazuju koliko ljudi djubra ostavljaju iza sebe, da nije njih tek bi bila katastrofa, zato mislim da treba na nekom sirem planu poraditi na ovom problemu da bi se ponovo uspostavila ravnoteza, al kod nas ljude bas i ne zanima ekoloska situacija...
 
jedna zanimljivost, izvinjavam se ako je već bilo, ali nisma celu temu pregledao - Beograd je pun fazana! U dvorištu Studenjaka, kod 4. bloka živi jedan par, a na livadama i travnjacima u neposrednoj blizini, naročito kod železničke stanice Tošin bunar ima ih na desetine. Prošle godine sam kod spomenute stanice video u jednom trenutku desetak, mužjaci i ženke, a ima ih dosta i u Zemunu i na izlazu ka Batajnici
 

ne mogu da verujem :( kod mene ih, Bogu hvala, ima koliko hoćeš, ali nije mi na kraj pamei bilo da vrabac može biti ugrožen, i da ih je u Srbiji svega pedesetak hiljada

Seća li se enko od vas crvendaća? Tako smo mi kao klinci zvali ptice slične vrapcu koje su imale crven stomak. Nekada ih je bilo na sve strane, ali godinama nisam video nijednog
 
jedna zanimljivost, izvinjavam se ako je već bilo, ali nisma celu temu pregledao - Beograd je pun fazana! U dvorištu Studenjaka, kod 4. bloka živi jedan par, a na livadama i travnjacima u neposrednoj blizini, naročito kod železničke stanice Tošin bunar ima ih na desetine. Prošle godine sam kod spomenute stanice video u jednom trenutku desetak, mužjaci i ženke, a ima ih dosta i u Zemunu i na izlazu ka Batajnici

Po rakovickim kanalima ih je uvek bilo dosta, vidjala sam ih iz viza svojevremeno, kao student.

ne mogu da verujem :( kod mene ih, Bogu hvala, ima koliko hoćeš, ali nije mi na kraj pamei bilo da vrabac može biti ugrožen, i da ih je u Srbiji svega pedesetak hiljada

Seća li se enko od vas crvendaća? Tako smo mi kao klinci zvali ptice slične vrapcu koje su imale crven stomak. Nekada ih je bilo na sve strane, ali godinama nisam video nijednog

Mislim da je jednu zenku pojela neka od mojih macaka, muzjak je ostao udovac.
 
Nije lako uociti razliku izmedju polova kod crvendaca sem u periodu gnezdjenja kad muzijak peva ;)
Nego mene zanima jel vi zapisujete vidjanja ptica u svom kraju?

Ne zapisujem, bitnije mi je da proverim da mi nisu tu macke, da nema lokalnih kerova i da nisu lovci nailazili krajem.

Nego, s obzirom da izgleda znas malo vise o ornitologiji, koja bi to vrsta mogla da bude? Otprilike su velicine vrapca, izrazen je polni dimorfizam, zenka je imala tjubicu a muzjak ne, on je imao neke crvenkasto-zelenkaste prelive na grudima i krilima i oboje su imali po nekoliko belih tufni sa strane.
 
Ovako mimi od pevacica imas samo dve vrste sa cubom a to su . Cubasta senica (Parus cristatus) i Ćubasta ševa (Galerida cristata), a to sto si ti videla ja mislim da je ili Obicna(sumska) zeba(Fringilla coelebs) ili Severna zeba(Fringilla montifringilla) jel obe vrste imaju nesto kao cubu ili coskastu glavu ;) i pomalo metalno zelenkast odsajaj. Da bavim se jedno duze vreme ornitologijom i terenisanjem pa tako predlazem da pogotovo ako ste mladji da zapisujete te podatke jel kroz odredjeni broj godina to se pretvori u jako bitan dokument. Ja imam neku crvenu knjigu u koju pisem sve vrste vidjene u mom gradu i mogu vam reci da posle osam godina piskaranja ima zanimljiv sadrzaj Pozz!
 
Ovako mimi od pevacica imas samo dve vrste sa cubom a to su . Cubasta senica (Parus cristatus) i Ćubasta ševa (Galerida cristata), a to sto si ti videla ja mislim da je ili Obicna(sumska) zeba(Fringilla coelebs) ili Severna zeba(Fringilla montifringilla) jel obe vrste imaju nesto kao cubu ili coskastu glavu ;) i pomalo metalno zelenkast odsajaj. Da bavim se jedno duze vreme ornitologijom i terenisanjem pa tako predlazem da pogotovo ako ste mladji da zapisujete te podatke jel kroz odredjeni broj godina to se pretvori u jako bitan dokument. Ja imam neku crvenu knjigu u koju pisem sve vrste vidjene u mom gradu i mogu vam reci da posle osam godina piskaranja ima zanimljiv sadrzaj Pozz!

Ta je! :super:

chaffinchgouldeurope.jpg


Visemesecna misterija resena! :vatromet:
 
ja sam bas blizu tosinog bunara i nikad nisam videla fazane, a bas obracam paznju na sve zivuljkice... eto, ni vetruske nikad nisam videla. samo ponekog vrapca, redje svrake i grlice, uskoro bi trebalo da se pojavi i par divljih golubova i tu su nezaobilazne vrane, gacci i golubovi... e da, videla sam skoro i gavrana u studenjaku i bas sam bila happy x)))
svidja mi se ta ideja sa zapisivanjem, moze biti zanimljivo xD
 
kojoj sumi? mislis na ono sto je nekad bila suma, a sad je siblje jer su raskopali da prave terene, pa je to o5 zaraslo? :think:
e, najvise mrzim kad se gospoda iz gradskog zelenila sete na prolece da seku grane drvecu -.- em ga unakaze, em uniste gnezda pticama :dash: samo cekam da vidim dal ce se i ove god.pojaviti... ne znam samo ko im daje tako glupave zadatke :eek:
 
Super mimi sto pamtis tako neke detalje. Dobro je to kad imate lepe velike parkove u gradu kom zivite jel ja imam samo dva jedan velicine 50x80 a drugi jos manji, al zato imam okolne sume pored Dunava za utehu...
 

Back
Top