Goth kultura

ona kultura koju smo ucili u skoli... i van nje kako ko
a tice se slikarstva, pisanja, zivota tadasnjih ljudi...

ne foruma :p ovo je neka izopachena neo-gotika

eto, cisto da ne ispadne da od svih junaka koji su pregledali temu ne dobijes niti jedan odgovor
 
Dobro, ne znam ni ja puno o Gothu, ali izgleda da ovde ljudi puno meshaju Gothiku (period XII-XV vek) i Goth (ono shto se, na kraju XX veka, rodilo kao subkultura Gothike). Jesam li u pravu?
 
to nije kultura vetj trend...ko dizelashi 90tih...gomila shupljoglavaca koji nisu u stanju da sami odrede sebe vetj im je potreban nekakav shablon u koji bi se uklopili...pitao bih ih da moraju da rade da bi odgajili decu ili neshto...shabani maloletni...i zaista kao drugachiji su...hah!...skoro sam upoznao devojchurka od glave do pete u emily strange sva u crno crvenim prugama i slichnim sra.njima...i gledam je i neshto se mislim...u chemu je razlika izmedju nje i one shto nosi nike kachket s provuchenim repom te trenerku s niskim strukom...kao ova je alternativa sva osobena i razlichita...u sushtini isti penis drugo pakovanje...
 
to nije kultura vetj trend...ko dizelashi 90tih...gomila shupljoglavaca koji nisu u stanju da sami odrede sebe vetj im je potreban nekakav shablon u koji bi se uklopili...pitao bih ih da moraju da rade da bi odgajili decu ili neshto...shabani maloletni...i zaista kao drugachiji su...hah!...skoro sam upoznao devojchurka od glave do pete u emily strange sva u crno crvenim prugama i slichnim sra.njima...i gledam je i neshto se mislim...u chemu je razlika izmedju nje i one shto nosi nike kachket s provuchenim repom te trenerku s niskim strukom...kao ova je alternativa sva osobena i razlichita...u sushtini isti penis drugo pakovanje...

Zavisi o tome kakva je ta osoba koju si upoznao. Ja sam upoznala neke gothe i zaista se razlikuju od drugih svojim pogledom na svet. I on nije chak toliko depresivan kao shto se misli. Ljudi ih uglavnom posmatraju povrshno. Ne mora goth ni da se oblachi sve u crno, ni da uvek slusha samo goth muziku ili takve stvari. Oni shto su non stop obucheni u crno i govore na glas da su gothi- ti su uglavnom shminkeri.
 
Zavisi o tome kakva je ta osoba koju si upoznao. Ja sam upoznala neke gothe i zaista se razlikuju od drugih svojim pogledom na svet. I on nije chak toliko depresivan kao shto se misli. Ljudi ih uglavnom posmatraju povrshno. Ne mora goth ni da se oblachi sve u crno, ni da uvek slusha samo goth muziku ili takve stvari. Oni shto su non stop obucheni u crno i govore na glas da su gothi- ti su uglavnom shminkeri.

Slazem se sa ovom poslednjom recenicom.Kvazi-negativan pogled na zivot i svet...Kao,nisu dovoljno gothi ako imaju nesto svetlo na sebi...:shock:
Ali ima i onih pravih,koje nije blam da obuku belo,(iako uglavnom nose crno)i da i dalje tvrde da vole goth...Jesu 1 u 10000,ali sta sad...
 
spam, ali nisam mogla da odolim :D

ulazim u prodavnicu da kupim nove cizme u, tog dana kompletno crnom izdanju i svjeze ljubicaste kose,
skidam martinke.... roza dokoljenice :D prodavacica slozila facu a ja se raspala od smijeha

stvarno, sta se sve ocekuje od nas - crna pasta za zube mozda ?? :roll
 
spam, ali nisam mogla da odolim :D

ulazim u prodavnicu da kupim nove cizme u, tog dana kompletno crnom izdanju i svjeze ljubicaste kose,
skidam martinke.... roza dokoljenice :D prodavacica slozila facu a ja se raspala od smijeha

stvarno, sta se sve ocekuje od nas - crna pasta za zube mozda ?? :roll
He, ima puno takvih ljudi, i ne gledaju samo gothe tako, nego svakoga ko je, recimo, obukao crne pantalone i zute charape :lol:
Nego kazi ti nama neshto o gothu :wink:
 
Shta je, po vama, goth kultura? Chudila sam se gde da postavim ovu temu, pa reko' ajde ovde... Bash bih volela da chujem vashe mishljenje o tome. Inache, ima i dobar forum: www.gothic.co.yu

Чуо сам теорију да је појам готика изворно био погрдан. Наиме, појавом ренесансе у Италији све средњевековно су сматрали варварским, односно северњачким, односно готским пошто су Готи живели на северу. Остроготи су ставили тачку на Римско царство, Визиготи су били у Шпанији где су дали зачетак ове нације. У неким хиспанским земљама је "гот" био погрдан назив за конзервативца - има тога код Борхеса.
Међутим, појавом романтизма расте интересовање за све што је претходило позној европској цивилизацији, па тиме и за средњи век, па рецимо и готске романе. Сада то добија позитивно романтично значење, какво постоји код савремених готик рок бендова.
 
Чуо сам теорију да је појам готика изворно био погрдан. Наиме, појавом ренесансе у Италији све средњевековно су сматрали варварским, односно северњачким, односно готским пошто су Готи живели на северу. Остроготи су ставили тачку на Римско царство, Визиготи су били у Шпанији где су дали зачетак ове нације. У неким хиспанским земљама је "гот" био погрдан назив за конзервативца - има тога код Борхеса.
Међутим, појавом романтизма расте интересовање за све што је претходило позној европској цивилизацији, па тиме и за средњи век, па рецимо и готске романе. Сада то добија позитивно романтично значење, какво постоји код савремених готик рок бендова.

Nikad nisam čula za tu teoriju po kojoj je pojam gotike izvorno bio pogrdan.
Gotika je stilski pravac u arhitekturi i primenjenoj umetnosti, a usledio je kao svojevrsni odgovor na pesnička dela engleskih 'grobljanskih' poeta (Grej, Parnel, Bler). Gotika u širem smislu nastala je zbog interesovanja za srednji vek, misticizam i egzotiku Orijenta, kao reakcija na racionalizam i praktičnost.
Neogotika (dark art fantasy) se danas poigrava sledećim temama: smrt, ništavilo, nakaznost, užas, patnja, bol. Arhetip gotike i neogotike su Holbajnove srednjevekovne minijature, pod imenom "Danse Macabre".
 
Па распитај се шта су у Фиренци мислили о средњевековној уметности. Одакле израз "мрачни средњи век"?

Svaka kulturna ili civilizacijska promena podrazumeva potiranje starih vrednosti i nametanje novih. Kanoni lepote su se menjali kroz vekove. Pa, ipak, umetnost je uglavnom eklektička: uzmeš malo odavde, malo odande...
Humanizam a naročito renesansa, kao "preporod", nije imala sluha za umetnost srednjeg veka, jer mu je bila dijametralno suprotna. Odatle atribut "mračni". A "mračni" je zaista bio zbog nekih drugih stvari.
 
Kanoni lepote su po meni uvek isti. Ili je nešto lepo ili nije. Kao npr. kada neko kuka i place u bioskopu na patetičnu storiju u trećerazrednom filmu a neko drugi kuka i plače stvarno a i figurativno kada vidi ideal lepote. Počevši od ruže, pa preko Warhola, Mozarta, Bauhausa, Mikelandjela, Taj Mahala, Norman Fostera... Možemo do sutra. Kanon lepote je samo jedan.
 
Kanoni lepote su po meni uvek isti. Ili je nešto lepo ili nije. Kao npr. kada neko kuka i place u bioskopu na patetičnu storiju u trećerazrednom filmu a neko drugi kuka i plače stvarno a i figurativno kada vidi ideal lepote. Počevši od ruže, pa preko Warhola, Mozarta, Bauhausa, Mikelandjela, Taj Mahala, Norman Fostera... Možemo do sutra. Kanon lepote je samo jedan.

Pa jeste. Postoji ona, već otrcana fraza, da je lepota u oku posmatrača.
Lepotu ne možemo da kanonizujemo. Kriterijum je samo tvoj, i on može, ali i ne mora da bude još nečiji.
Trtljali su filozofi o nekom savršenstvu, simetriji, spoju duhovnog i materijalnog, i bla...bla... Ni do čega nisu došli.
Ne znam šta je lepota. Ne umem da je definišem, a i ne trudim se previše.
 
Није ли лепота релативна, младост пролазна, само глупост вечита...


Neće biti. Lepa žena je kao vino, što je zrelija bogatija je. Mladost može biti prolazna samo fizički, važnija je ona duhovna. Za ovo zadnje mogu samo reći parafrazirajući starog cinika da ta sorta razmišlja u obrascu cogito cogito ergo cogito sum :)
 
Pa jeste. Postoji ona, već otrcana fraza, da je lepota u oku posmatrača.
Lepotu ne možemo da kanonizujemo. Kriterijum je samo tvoj, i on može, ali i ne mora da bude još nečiji.
Trtljali su filozofi o nekom savršenstvu, simetriji, spoju duhovnog i materijalnog, i bla...bla... Ni do čega nisu došli.
Ne znam šta je lepota. Ne umem da je definišem, a i ne trudim se previše.

Sigurno. Zar nije onda glupo i pomalo nepatvoreno kartezijanski praviti top liste najboljih umetnika i njihovih dela iz svih disiplina što nam je XX vek doneo kao modus operandi u shvatanju vrednosti i poimanja lepote?
 
Sigurno. Zar nije onda glupo i pomalo nepatvoreno kartezijanski praviti top liste najboljih umetnika i njihovih dela iz svih disiplina što nam je XX vek doneo kao modus operandi u shvatanju vrednosti i poimanja lepote?

Pa glupo je.
Top liste umetničkih dela su, generalno uzevši, besmislice - nešto kao kvazi-intelektualni izbori sa mis sveta svih vremena. A svet se menja, vreme prolazi... Prolaze i ljudi. Ko, onda, ima prava da formira top liste? Mogli bi, možda, besmrtnici, a takvi ne postoje.
 

Back
Top