Gore društvene mreže: "Sretan dan Sandžaka"; "Hvala, čudno ste napisali Raška oblast"

Nije toliko strašno, ali stojim za to da se deportuju u Albaniju.
Ovi "Bošnjaci Sandžaklije" su sve šiptari, nemaju veze sa tzv. Bošnjacima iz Bosne.
Milman Peri i Albert Lord bili su istraživači s univerziteta na Harvardu koji su krenuli na balkanske prostore da bi, istražujući osobenosti muslimansko – bošnjačke epike, razriješili homersko pitanje, odnosno uspostavili odnos između analitičke i univerzalističke teorije o nastanku Homerovih epova.

Oni su na tim prostorima pronalazili pjesnike – pjevače epskih narodnih pjesama i tragali za onim što ih u pogledu izvođenja, u tehničkom smislu, ali i broju stihova koje guslari znaju napamet čini pjesnicima – pjevačima. Između ostalih, jedno od najznačajnijih pronalazaka do kojih su u ovim istraživanjima došli jeste pjesničko – pjevačka vrijednost Avda Međedovića.

Milman Peri je boravio u dva navrata na ovim prostorima i to 1933. a zatim se vratio u Jugoslaviju i tamo boravio od juna 1934 do septembra 1935, a pomagali su mu uglavnom Nikola Vujnović (pjevač iz Stoca) i Albert Lord, bivši student na Harvardu i budući kustos zbirke Milman Peri.

Tokom tih 15 mjeseci prikupili su više od 12.500 pojedinačnih tekstova, uglavnom u pisanoj formi, ali mnogi od njih snimljeni su na dvostranim aluminijskim diskovima. Ovi zvučni snimci nastupa predstavljaju značajnu prekretnicu u zbirci usmene poezije, budući da je uređaj za snimanje koji su koristili, a koji se sastojao od dva gramofona povezana prekidačem, omogućavao Periju i njegovim pomoćnicima da snimaju pjesme bez prekida i neograničeno naizmjenično. Ovi snimci, sačuvani na preko 3.500 aluminijumskih diskova, prepisani su u 95 sveski i nalaze se u Harvardskoj biblioteci.

Pored junačkih i lirskih pjesama, Peri i njegov tim snimili su i brojne razgovore sa sandžačkim narodnim pjevačima.

Tada će snimiti i kolašinskog muhadžera i epskog pjevača Šeća Kolića koji je rođen davne 1867. godine u Kolašinu, a kasnije je učinio muhadžirluk za Bijelo Polje, gdje je živio u selu Zminac (Rasovo).

 
U Sandžaku odnosno u srpskoj Raškoj oblasti u gradovima poput Priboja, Prijepolja, Bijelog Polja, Nove Varoši, Pljevljama, Beranama, Andrijevici, Gradcu na jednoj strani imamo 125 000 Srba i Crnogoraca , a na drugoj strani samo 55 000 Bošnjaka i još uvek nepobošnjačenih Muslimanana. Pored toga imamo i 6 000 Srba u opštini Sjenica, 1 090 Srba u Tutinu, i 17 000 Srba u Novom Pazaru. Takozvani Bošnjaci odnosno Muslimani su većinsko stanovništvo samo u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, dok Priboj, Prijepolje, Bijelo Polje, Nova Varoš, Pljevlja, Berane, Andrijevica, i Gradac imaju apsolutno većinsko srpsko stanovništvo. Tako da su se Bošnjaci malo za je ba li.

http://en.wikipedia.org/wiki/Islam_in_Serbia
U Priboju imamo još 417 takvih koji su se izjasnili kao Jugosloveni, po regionalni pripadnosti ili se nisu izjasnili, u Prijepolju 319, u Bijelom Polju 201, u Novoj Varoši 255, u Pljevljama 101, u Beranama 454, u Andrijevici 33, u Tutinu 368, u Novom Pazaru 1132.
 
Muslimanska milicija je nastala kao odgovor na četničke pokolje nad muslimanskim stanovništvom kao odbrambena vojna formacija. Da nije bilo milicije četnici bi sve satrali u pokoljima.
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
'nacistički SS vaffen je počeo kao odgovor na jevrejske i poljske pokolje nad arijevskim Nemcima stanovnistvom.'

samo kod nas u evropu su ss divizije i fasisticke jedinice nastale kao 'odgovor' na srpske pokolje nad jadnim hrvatima, albancima i muslimanima. Nevjerovatno sta vi izmisljate.
 
"Sandžačka demokratska partija Srbije (SDP), čiji je osnivač ministar Rasim Ljajić, i SDA Sandžaka od Sulejmana Ugljanina "
О којој Рашкој области причамо ако се странке уредно региструју као странке Санџака!? У српском парламенту у су странке Рашке области? Не, ми смо "демократски" допустили муслиманима да наметну име Санџак Србији. И ми Срби причамо најчешће "Санџак", сем када хоћемо да србујемо и да подвучемо оно што и јесте истина да се ради о Рашкој области.
Србија мора јасно да дефинише о којој области ми причамо. Или да буду два имена, једно за Србе а друго за муслимане.
 

Back
Top