GLUVU DEVOJKU OTPUSTILI IZ BANKE!

Poruka
23.163
GLUVU DEVOJKU OTPUSTILI IZ BANKE!

Utorak, 25. Januar, 2011.| Autor: S. Živković
Gluvu Bojanu Pavlović godinu dana šikanirali i na kraju otpustili iz banke zato što "nije sposobna za posao"

Diskriminisana, omalovažavana, ponižavana i na kraju - otpuštena!
Bojana Pavlović je kao beba od godinu dana obolela od meningitisa. Posle toga, ogluvela je. Potpuno. Ipak, borila se i završila školu u koju idu potpuno zdrava deca. Završila je i fakultet! Završava master studije! Čita sa usana i govori.

Krajem 2009. počela je da radi u Folksbanci. Godinu dana kasnije ostala je bez posla.

Kako kaže, „poslodavci su se prema njoj ponašali neprofesionalno, što je izazvalo psihičke probleme i gubitak samopouzdanja“.

- Svima u banci, u kojoj sam počela da radim krajem 2009, bilo je poznato da mogu da obavljam sve poslove koji ne zahtevaju komunikaciju telefonom, već putem SMS i elektronske pošte. To i piše u proceni moje radne sposobnosti - kaže Bojana.

- Nije prošlo mnogo od mog zaposlenja kad su počele da se javljaju prve nesuglasice. Nije mi dodeljen mentor - koga, inače, dobija svaki novozaposleni.

Uvidela sam da neke kolege nerazgovetno pričaju pa ne mogu da ih razumem: ja čitamUkazala sam mom pretpostavljenom na problem u komunikaciji i zatražila da mi pismeno dostavljaju zadatke, na šta su mi oni odgovorili da nemaju vremena za to - priča Bojana. sa usana i u tome sam se usavršila.

- Usmeno mi saopšte da uradim nešto dok ja gledam na drugu stranu. Naravno da ja to ne registrujem, a šefovi me kasnije prekorevaju da nisam ispunila zadatak koji su mi poverili. Kolege su mi često napominjale da je problem to što sam u komunikaciji zatvorena i kako ja moram da se prilagodim njima, a ne oni meni, ali je prava istina to da su me isključivali iz posla, kao i iz svih ostalih aktivnosti. Iz kog razloga, zaista ne znam - kaže Bojana i nastavlja:

- Krajem prošle godine usmeno su mi saopštili da treba da potražim drugi posao. Razlozi su bili prilično nemušti: „nema mesta u budžetu“ i „trudnica se vraća s porodiljskog“. Međutim, u rešenju o otkazu koje sam dobila krajem godine piše da nisam sposobna za posao koji obavljam.
 
Isteraću pravdu

I pored toga što je na svojoj koži doživela diskriminaciju i poniženje, Bojana Pavlović kaže da se ne bori isključivo za sebe, već za sve ljude koji se suočavaju sa sličnim problemima.

- Govorim u ime svih koji imaju sličan problem kao ja. Ne želim da ovo što se meni dogodilo prođe nezapaženo. Hoću da pošaljem poruku svima koji se susreću s diskriminacijom osoba sa invaliditetom da ne okreću glavu, već da budu hrabri i javno ukažu na probleme s kojima su upoznati i kojih u Srbiji ima mnogo. Dakle, ne činim ovo zbog sebe, već za sve koji se osećaju ugroženima. Zato sam spremna da idem do kraja, neću stati dok ne isteram pravdu - kaže Bojana.

Bankari ćute

Sedam dana čekamo da Saša Ivanović, čovek zadužen za odnose s javnošću u Folksbanci, odgovori na naša pitanja, ali, ništa. Zbog toga javno objavljujemo pitanja Folksbanci.

1. Zašto je Bojana dobila otkaz?

2. Da li je banka ispoštovala rešenje Nacionalne službe za zapošljavanje, u kome stoji da je Bojana sposobna za ovaj posao, ali nije sposobna za poslove koji zahtevaju verbalnu komunikaciju, razgovor telefonom i poslove čija uspešnost može biti kompromitovana radom u bučnim uslovima?

3. Da li je zadatke dobijala pismenim putem?

4. Da li joj je kad se zaposlila dodeljen mentor?

5. Da li je bilo ko primetio da je Bojana diskriminisana tokom rada i da li je na to neko reagovao?
 
INSPEKCIJA IDE U BANKU ZBOG OTPUŠTANJA GLUVE DEVOJKE

Posle teksta u Kuriru o otpuštanju gluve Bojane Pavlović-Jovanović s posla u Folksbanci, Generalni inspektorat za rad proverava slučaj

Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalnu politiku, zapanjen je tekstom o gluvoj Bojani Pavlović-Jovanović koji je Kurir objavio!

- Ceo slučaj se mora preispitati. Generalni inspektorat za rad pri Ministarstvu za rad i socijalnu politiku mora da proveri o čemu se radi - rekao je Ljajić.

Podsetimo, gluvoj Bojani Pavlović-Jovanović, koja je krajem 2009. dobila posao u Folksbanci, posle godinu dana uručen je otkaz zbog, kako se navodi, „nesposobnosti za posao koji obavlja“. Bojana tvrdi da je godinu dana trpela šikaniranje na poslu.

Predrag Peruničić, direktor Inspektorata za rad, za Kurir kaže da u ovakvim slučajevima prvo treba poslati inspektore u banku i videti šta kažu dokumenti.

- Već danas ćemo uputiti inspektore, koji će obaviti nadzor, i posle toga ćemo reći šta će se u ovom konkretnom slučaju preduzeti ukoliko je prekršen Zakon o radu - najavio je Peruničić.

Milan Krkobabić, zamenik gradonačelnika Beograda, smatra da Bojana mora da se pozove na Zakon o radu, koji je očigledno prekršen.

- Ovo je klasičan vid diskriminacije osobe s nekim oblikom invaliditeta. Još je gore kada pročitate da ozbiljne finansijske institucije kao što su banke, koje bi trebalo da budu društveno odgovorne, urade ovakvu stvar. Naravno da je diskriminacija usmeno se obraćati devojci koja ne može da čuje svog nadređenog - smatra Krkobabić.

http://www.kurir-info.rs/srbija/inspekcija-ide-u-banku-zbog-otpustanja-gluve-devojke-71625.php
 
Srbija je , bre, zemlja gde se invalidi po selima i dalje kriju u kuci i podrumu , " da ne vide komsije".......seljacka vukoyebina , gde je 10 % stanovnistva invalidno ili spada u lica sa posebnim potrebama, a po godinu dana ne mozete na ulici da vidite kako neko gura invalida u kolicima.........jer ih drze po kucama i tavanima...

Bruka od seljackog mentaliteta i genetskog otpada koja zasluzuje svaki minut koji joj se dogadja :rtfm:
 
Овакве ствари се дешавају већ годинама. Нису отпуштања, ни шиканирања нека новост.

Али начин живота је толико поремећен да су све то само последице. Да је систем и начин живота на здравим темељима , не би овде банке пословале, нити би жене радиле такве змијске послове.
Боље јој је да оде из тог змијарника.
 
Ово није први сличај дискриминације у страним банкама.Пријатељица коју сам познавао а која је као оператер била запослена у једној Грчкој банци добила је отказ због ужичког нагласка,уз образложење да су се на њен нагласак жалили клијенти банке што је неистина.Очигледно је да су инострана предузећа која послују у Србији оперисана од сваког облика хуманости и уједно су имуни на члан 21 устава Републике Србије који забрањује сваки вид дискриминације
 
Srbija je , bre, zemlja gde se invalidi po selima i dalje kriju u kuci i podrumu , " da ne vide komsije".......seljacka vukoyebina , gde je 10 % stanovnistva invalidno ili spada u lica sa posebnim potrebama, a po godinu dana ne mozete na ulici da vidite kako neko gura invalida u kolicima.........jer ih drze po kucama i tavanima...

Bruka od seljackog mentaliteta i genetskog otpada koja zasluzuje svaki minut koji joj se dogadja :rtfm:

Само кад су тебе пустили. :roll:
 
Ово није први сличај дискриминације у страним банкама.Пријатељица коју сам познавао а која је као оператер била запослена у једној Грчкој банци добила је отказ због ужичког нагласка,уз образложење да су се на њен нагласак жалили клијенти банке што је неистина.Очигледно је да су инострана предузећа која послују у Србији оперисана од сваког облика хуманости и уједно су имуни на члан 21 устава Републике Србије који забрањује сваки вид дискриминације

Ovo je brate , burleska.......kao, shatro, strane firme su nehumane, a domace su humane u pi^zdu mate^rinu........ae, nemoj da zaebavash..

Sve je to isti qraz , drugo pakovanje.......pitaj Miskoviceve robove kako im je , kod srBskog domachina
 
I šta sad... Srbija treba da se stidi?

Jeste, istina je da su ljudi sa nedostacima omalovažavani na radnom mestu, ali sa tim moraju da se suoče. Jednostavno čovek ne može da ostane imun na to da mora konstantno da pazi kako će da deluje, jer eto, može da se desi da ona nije uspela da pročita sa usana, pa mora iznova, iznova, iznova. A to je gubljenje vremena!
Svaka njoj čast što je završila fakultet, što se latila obrazovanja, i što na najbolji mogući način uspeva da se uklopi u masu. Ovde se piše kao da to nije normalno da čovek drugačije gleda na drugačijeg od sebe. Naravno, postoji i odvratan Srbin, koji će da je šikanira, ali nisu svi takvi. Generalno je poznato da invalidi po nekom osnovu odmah imaju neke loše misli ukoliko im sve nije onako kako oni zamišljaju, odmah misle da ih neko diskriminiše, samo zato što su takvi kakvi jesu.
Dosta mi je tog pravljnje žrtve od sebe.
Mnogi ljudi koji su zdravi, i isto tako obrazovani nemaju posao. A ona ga je dobila, što je baš velika stvar. Šta, nije očekivala da postoje kvarni ljudi? Gde se rodila... trebala je samo da bude mnogo jača, i da ne dozvoljava sebi da ovako govori, i to je to. Da bude jača od svih onih koji ne veruju u nju.
 
I šta sad... Srbija treba da se stidi?

Jeste, istina je da su ljudi sa nedostacima omalovažavani na radnom mestu, ali sa tim moraju da se suoče. Jednostavno čovek ne može da ostane imun na to da mora konstantno da pazi kako će da deluje, jer eto, može da se desi da ona nije uspela da pročita sa usana, pa mora iznova, iznova, iznova. A to je gubljenje vremena!
Svaka njoj čast što je završila fakultet, što se latila obrazovanja, i što na najbolji mogući način uspeva da se uklopi u masu. Ovde se piše kao da to nije normalno da čovek drugačije gleda na drugačijeg od sebe. Naravno, postoji i odvratan Srbin, koji će da je šikanira, ali nisu svi takvi. Generalno je poznato da invalidi po nekom osnovu odmah imaju neke loše misli ukoliko im sve nije onako kako oni zamišljaju, odmah misle da ih neko diskriminiše, samo zato što su takvi kakvi jesu.
Dosta mi je tog pravljnje žrtve od sebe.
Mnogi ljudi koji su zdravi, i isto tako obrazovani nemaju posao. A ona ga je dobila, što je baš velika stvar. Šta, nije očekivala da postoje kvarni ljudi? Gde se rodila... trebala je samo da bude mnogo jača, i da ne dozvoljava sebi da ovako govori, i to je to. Da bude jača od svih onih koji ne veruju u nju.

Овде се поред личне судбине говори и о кршењу Устава Републике Србије на најбруталнији начин.Шта рећи за случајеве где су девојке добијале отказ или биле пребациване на ниже радно место зато што нису хтеле да ступе у сексуални однос са директорима ? Да ли су и оне криве што се нису избориле ?
 
Питај Вучића да ти преведе. Некад је он то веома добро схватао.
Од како си постао напредњак, ишчезло ти и оно мало сивила у глави.

Mialimmmm, Joe , mnogo si , brate, smesan ...........:hahaha:

Bombardovali nas zbog HYPO BANKE..:rtfm:...pa to ne moze ni Tihi da objasni, a kamoli Vucic :hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 

Ово је стварно добар пример насиља државе над приватном банком. По имену "Фолксбанк" ми не звучи да је у државном власништву.

То није никаква банка него сметлиште разних отпадака скупљених са коца и конопца.А ред би био да њихов ''тата'',Динкић и слични мало пречешљају њихово пословање изузев ако нису на платном списку тих бедника.
 

Back
Top