George R. R. Martin-Pesma Leda i Vatre

Realno. Dugo sam cekao da vidim zasto Hodor, znao sam da cemo saznati i nimalo se nisam razocarao ovim.

Za mene jeste bilo razočaranje.

Mislim, dobra je bila sama epizoda. Ali kontekst; činjenica da nemaju slobode volje i da se, šta god radili, sve odvija po scenariju? Urušila mi je GoT kao koncept.

Nadam se da Martin neće tako staviti stvari u knjigama, ali s obzriom da je manje-više potvrdio da će Hodor origin story biti približno identična,...

Šteta, baš.
 
Ja bih se fokusirao na knjige, posto je prica potpunija. Na seriju gledam kao na odlicunu vizualizaciju segmenata iz knjige i nista vise. Uzivam u seriji ali neuporedivo vise u knjigama. Problem je sto su se na kraju i previse odvojile radnje a konacno ga je serija i presisala pa nekako ocekijem Vetrove Zime pre sedme sezone (a i proslo je sest godina) mada sa njim, ko zna!?!
Svet Leda i Vatre mi je dao dosta odgovora, kao i Vitez ali mene najvise muci sto nigde ne nalazim nesto vise Regnaru, Arturu i Selmiju jer smatram taj period pred Robertovu bunu izuzetno zaniljiv a ove likove kao poslednje prave videzove u Westerosu... Najvise sam se se uzasnuo kada Zora nije odradjena verodostojno u seriji, ro je strasan previd, taj ma ce bitan i njegova boja je bitna!!! (jedan par sisa manje i imali bi beli mac ali ajde...)
I sad moram da se smaram i do sledeceg Viteza sedam kraljevstva...
Likovi pored gore navedenih, definitivno Ser Aris Oukhart i naravno standardna cetvorka... Najzanimljivije su mi transformacije koje dozivljavaju Jamie i Sansa...
Moje misljenje je da je definitivno R+L=J tacno,kao i da je Bedzen Blackhands i da kada dete sume kaze da je odavno umro, to misli figurativno... Ako nije onda je neki drugi Stark iz istorije... Deneris bi takodje morala da bude Azor jer je rOdjena kada i gde jeste i majka je cega jeste a ro je prorocanstvo. Dzon Beli zmaj a Egon zeleni... Tri glave i glavna bitka protiv Nocnog Kralja. I neko ili svi ginu... Ne moze se pobeci od ovoga, na ovaj ili onaj nacin, i matori je priznao sam da da iako hoce da menja neke stvari jednostavno ne moze jer gubi nit onda...
Tako da je odlucio da dodaje i mulja jos, umesto usresredjivanje na predstojece kuvanje, i meni deluje da su Konington i Egon prizvod toga... Egon moze biti Blackfire...
Strasno gotivim Lozu Blackwood i svo kuvanje sa Brekenima, drvo i stara krv a mesali su se sa Targarijenima... Takodje Rojs, Mormont i Dejn. I naravno Stark...
Eto :)
 
Fokusirao bih se na knjigu, posto mi je serija samo dodatna vizualizacija mnogo bolje opisanih i opsinijih dogadjaja iz knjige, mada uzivam u seriji, po meni se previse odvojila od knjiga a i presisala ih je tako da ce valjda biti Veteova Zime pre sedme sezone...
Mene muci sto nigde ne mogu naci vise o Regnaru, Arturu i Selmiju, posto mi je taj deo istorije od spaljivanja Letnjih dvora do Robertove bune strasno zanimljiv a malo se zna...
Takodje Ser Aris Oukhat mi je jako zanimljiv lik pored standardne cetvorke...
Najzanimljiviji razvoj lika imaju Jamie i Sansa.
Blacwood loza mi je cool sa svim frkama sa Brekenima, ludim drvevetom i starom krvi koja ce ne retko mesala sa Targarijenima. Takodje Rojs, Mormon Dejn. Naravno Stark...
 
Nekako mi se Konington i Egon pojavljuju odjednom i odmah krecu na Westeros, deluje mi kao da su tu jer au ljudi skoro skontali sta ce biti pa da mu je trebalo da trebalo da zakuva a da ne poremeti Jona i Deni. Mislim da je definitivno R+L=J tacno, kao i da je Deni Azor (prorocanstvo je bas specificno kako se radja Azor i Koga ozivljava...)
Egon treca glava (a da li je u stvari on Blackfire?) i idu u orsaj protiv Novnog Kralja, gde neko ili svi ginu... Takodje mislim da je Bedzen Blackhands iako dete sume kaze da je uro odavno, meni to zvuci kao retorika, ako nije on onda jeste Staek iz istorije...
A koji Brendon je trooka vrana u stvari? Neki su spominjali Cevenog Gavrana...
Brenova uloga ce biti lidilo!!!
 
Posle visegodisnjeg citanja i sakupljanja mnogobrojnih dela ( i nedela :P ) epske fantastike - resio sam da sa vama podelim svoje misljenje o TOP 16 pisaca ( naravno da je medju njima i gosn Martin ;)

Untitled.jpg


Ovako se mnogo bolje vidi :

https://s24.postimg.org/h9bli18v9/Untitled.jpg
 

Prilozi

  • ggdfgdfg6544444444444444ed-2.jpg
    ggdfgdfg6544444444444444ed-2.jpg
    23,8 KB · Pregleda: 4
  • 0000000000006.jpg
    0000000000006.jpg
    15,2 KB · Pregleda: 3
  • 3.jpg
    3.jpg
    25,7 KB · Pregleda: 3
Poslednja izmena:
Posle visegodisnjeg citanja i sakupljanja mnogobrojnih dela ( i nedela :P ) epske fantastike - resio sam da sa vama podelim svoje misljenje o TOP 16 pisaca ( naravno da je medju njima i gosn Martin ;)

Pogledajte prilog 425217

Ovako se mnogo bolje vidi :

https://s24.postimg.org/h9bli18v9/Untitled.jpg

propustio si joe abercrombie-a. ako ga nisi citao, stavi na todo listu. i hobovu si propustio mada sam njoj povremeno imao zelju da nalupam samare, ali zasluzuje da se nadje negde na listi ;)
za onako ocenjenog eriksona ces beskonacno goreti u vatrama mordora ;)
 
propustio si joe abercrombie-a. ako ga nisi citao, stavi na todo listu. i hobovu si propustio mada sam njoj povremeno imao zelju da nalupam samare, ali zasluzuje da se nadje negde na listi ;)
za onako ocenjenog eriksona ces beskonacno goreti u vatrama mordora ;)

Ha ha ha :) znao sam da cete pogoditi to sa Eriksonom - ali , iako, sam uzivao u njegovim knjigama - to je, ipak , moje iskreno misljenje ... Delo Hobbove - mi je previse neozbiljno ( nesto kao Belgarijada samo losije ) , dok Joe Abercrombie - u svojim knjigama prati dela zle druzine - sto ( iako sam od ljudi cuo da je interesantno delo ) nisam hteo iz principa da citam - pa nisam bio ni kompetentan da prosudjujem ...

E - a sto se tice tvog predhodnog komentara da je Senderson spasao WoT - s'tim se u potpunosti slazem !!! Osvezio & intenzivirao poglavlja da covek ne moze da se zaustavi citajuci :)
 
Posle visegodisnjeg citanja i sakupljanja mnogobrojnih dela ( i nedela :P ) epske fantastike - resio sam da sa vama podelim svoje misljenje o TOP 16 pisaca ( naravno da je medju njima i gosn Martin ;)

Pogledajte prilog 425217

Ovako se mnogo bolje vidi :

https://s24.postimg.org/h9bli18v9/Untitled.jpg

S jednim delom liste i da se slozim ali mi sledece nije jasno-otkud to da F Herbert i Dina spadaju u EPSKU fantastiku...?to je SF a ne EF...i drugo ako cemo vec tako onda tu fali 100 % Den Simons, sa Hiperionom...zasigurno jednim od boljih dela (naucne/epske(pola/pola je)) fantastike...
 
Ja sam bio kupljen nakon čitanja samog prologa Igre prijestolja i bio sam oduševljen do 4. knjige. Pročitao sam i petu ali moram priznati da je Martin počeo da odugovlači i pretjeruje. Mislim, čitat ću ja njega i dalje jer je odličan pisac, ali pretjeruje s odugovlačenjem. Mada sam mišljenja da su i 6. i 7. dio serijala završen i da samo čeka pravi trenutak da ih objavi. Neko ovdje spomenu najbolji finansijski isplativ trenutak i vjerujem da je tako. Inače, sam serijal kao serijal mi je odličan. Puno zreliji od svega što sam do tada čitao, bez pretjeranog romantizma i razblažavanja koji su mogu naći u drugim djelima.
 
^ A sta fali romantizmu?Meni npr. smeta sto je napravio od necega sto je EF polu-istorijsku polu-politicku pricu...Toliko prevrata i toliko spletki intriga mislim da ni u najvecim Imperijama tipa Rimsko carstvo nije bilo...Kod Martina svako se sa svakim kolje, svako je nekom nesto duzan, i SVAKI njegov lik GINE...Koliko god da je ineteresantno ne moze da se poredi-po meni licno-sa Silmarilionom npr ili Hronikama Ambera...Ili Hiperionom...Iako, nisu potpuno isti zanr, tako da pitanje je i je li stvarno uporedivo...
 
^ A sta fali romantizmu?Meni npr. smeta sto je napravio od necega sto je EF polu-istorijsku polu-politicku pricu...Toliko prevrata i toliko spletki intriga mislim da ni u najvecim Imperijama tipa Rimsko carstvo nije bilo...Kod Martina svako se sa svakim kolje, svako je nekom nesto duzan, i SVAKI njegov lik GINE...Koliko god da je ineteresantno ne moze da se poredi-po meni licno-sa Silmarilionom npr ili Hronikama Ambera...Ili Hiperionom...Iako, nisu potpuno isti zanr, tako da pitanje je i je li stvarno uporedivo...

Ne fali ništa. Štaviše, ne bježim od romantizma. Rekao sam da je bio drugačiji od svega što sam do tada čitao :) Prve tri knjige Martinovog serijala su bile više nego odlične. Već s četvrtom je počeo da pretjeruje, u petoj još jače nastavio i to mu zamjeram. Moglo se to skratiti i ne ići u neke silne spletke i ratovanja, kako si ti rekao. Inače, recimo Guy Gavriel Kay mi je puno bolji u pričanju priča, a pun je romantizma. Doduše, nije hardcore fantastika, ali se meni lično veoma dopada. Lično ne volim porediti pisce i njihova djela. Svaki ima svoj stil pisanja i način pričanja priče i svaki ima ono nešto. Pisci epske fantastike me uglavnom oduševljavaju. Jedino Eriksona ne mogu jasno da svrstam. Sjajan pisac, odlično piše, ali dok sam čitao njegovu prvu knjigu u serijalu Malaške knjiga mrtvih, stalno sam imao osjećaj da sam nešto izostavio i da sam počeo čitati od sredine serijala. Znači, odličan pisac, ali mi nešto fali. Nekako je nedorečen.
 
Ne fali ništa. Štaviše, ne bježim od romantizma. Rekao sam da je bio drugačiji od svega što sam do tada čitao :) Prve tri knjige Martinovog serijala su bile više nego odlične. Već s četvrtom je počeo da pretjeruje, u petoj još jače nastavio i to mu zamjeram. Moglo se to skratiti i ne ići u neke silne spletke i ratovanja, kako si ti rekao. Inače, recimo Guy Gavriel Kay mi je puno bolji u pričanju priča, a pun je romantizma. Doduše, nije hardcore fantastika, ali se meni lično veoma dopada. Lično ne volim porediti pisce i njihova djela. Svaki ima svoj stil pisanja i način pričanja priče i svaki ima ono nešto. Pisci epske fantastike me uglavnom oduševljavaju. Jedino Eriksona ne mogu jasno da svrstam. Sjajan pisac, odlično piše, ali dok sam čitao njegovu prvu knjigu u serijalu Malaške knjiga mrtvih, stalno sam imao osjećaj da sam nešto izostavio i da sam počeo čitati od sredine serijala. Znači, odličan pisac, ali mi nešto fali. Nekako je nedorečen.

E vidis Ericsona nisam citao mozda mi to bude sledece na repertoaru :) Sad sam se nalozio na Witchera,prva dva dela sam progutao, prilicno osvezenje za moj pojam, iako i tu imam par zamerki...Tipa kako se on, Vestac stalno izjasnjava ni kao dobar ni kao los. a ustvari vidi se da je dobar tj pozitivan lik, kroz njegove postupke, i sto se nekako stalno negira neka magija, nego se stalno proivl;aci neka kvazi-nauka)sto mi zvuci malo nerealno za vreme u kom je radnja price smestena). UGl prilicno dobro stivo...A Ericson mi je sledeci "na jelovniku: verovatno :)
 
E vidis Ericsona nisam citao mozda mi to bude sledece na repertoaru :) Sad sam se nalozio na Witchera,prva dva dela sam progutao, prilicno osvezenje za moj pojam, iako i tu imam par zamerki...Tipa kako se on, Vestac stalno izjasnjava ni kao dobar ni kao los. a ustvari vidi se da je dobar tj pozitivan lik, kroz njegove postupke, i sto se nekako stalno negira neka magija, nego se stalno proivl;aci neka kvazi-nauka)sto mi zvuci malo nerealno za vreme u kom je radnja price smestena). UGl prilicno dobro stivo...A Ericson mi je sledeci "na jelovniku: verovatno :)

Vještac je odličan. Geralt je dobar lik, samotnjak, ali teško da se može strpati u antijunake. On je nešto poput Konan, a i sam Sapkovski podsjeća na R.E. Howarda stilski, mada mi je Howard ipak bolji. S njim se teško ko može nositi. To je bio genijalac. Da, Vještac ima taj svoj specifičan svijet koji miješa nauku i magiju, zapravo ih isprepliće, ali to je specifičnost tog svijeta. Teško da mu možeš zamjeriti, ipak je to svijet koji je on izmislio i mada neke stvari stvarno paraju uši kad ih pročitaš, kažeš: "Jbg, čitam fantastiku" i produžiš dalje :D
 
Vještac je odličan. Geralt je dobar lik, samotnjak, ali teško da se može strpati u antijunake. On je nešto poput Konan, a i sam Sapkovski podsjeća na R.E. Howarda stilski, mada mi je Howard ipak bolji. S njim se teško ko može nositi. To je bio genijalac. Da, Vještac ima taj svoj specifičan svijet koji miješa nauku i magiju, zapravo ih isprepliće, ali to je specifičnost tog svijeta. Teško da mu možeš zamjeriti, ipak je to svijet koji je on izmislio i mada neke stvari stvarno paraju uši kad ih pročitaš, kažeš: "Jbg, čitam fantastiku" i produžiš dalje :D

Sto vse citam Sapkovskog, sve vise zaameram stil pisanja..nekako...plitko, nepotpuno, sturo...Bas iz tog raloga ga ne mogu porediti sa gore navedenim Hauardom, koji je bio, i za to i ovo vreme , GENIJALAC slazem se...Ali jbg on je ziveo od tog pisanja, i na kraju knjige Konana ima niz verzija price koje su ODBIJENE...pa je prepravljao...
 
Sto vse citam Sapkovskog, sve vise zaameram stil pisanja..nekako...plitko, nepotpuno, sturo...Bas iz tog raloga ga ne mogu porediti sa gore navedenim Hauardom, koji je bio, i za to i ovo vreme , GENIJALAC slazem se...Ali jbg on je ziveo od tog pisanja, i na kraju knjige Konana ima niz verzija price koje su ODBIJENE...pa je prepravljao...

serija video igara je u svakom pogledu narocito literarnom nebo u odnosu na knjige koje su manje vise cisto glupiranje..cesto polupismeno
 

Back
Top