Gde je sad moj Beograd....

Say it right

Buduća legenda
Poruka
28.194
Ja bih ovu temu po onoj pesmi "Gde je sad moj Beograd... "
Za one koji su u njemu rodjeni, za one koji u njemu ostaju...
Elem,
kada neko kaze Beograd, ja se setim svog detinjstva, ulice gde smo se svi igrali lastisa, bilo nas je dvadesetak, gomile matoraca koji se bune kako smo glasni, pravimo buku za vreme kucnog reda haha, gluposti koje smo pravili tuca itd. Ulicom u toku dana jedva da je proslo deset automobila, bombardovanja i parka kod seste beogradske, cela Zvezdara se tamo skupljala, svi smo se druzili i poznavali iako pre toga nismo, jurcali, veselili se, jurili momke | , pa i kada zakasnimo a izlazak nam do 10 uvece, pravdali se roditeljima kako smo sreli tog i tog i zapricali, ujutru se svi, od treceg do petog razreda kao klinci ili ovi od 6. 7. i 8. kao stariji, skupimo i idemo zajedno u skolu, prolazeci park kod seste preko Batutove pa svako u svoju klupu...
Znali smo da odemo i do metroa cisto da se provozamo stepenicama i osetimo onaj miris vlage spustajuci se ka stanici ili da odemo do "Kalisa" a da "cale i keva ne znaju"...
A sada.... samo automobili koji jurcaju ne obaziruci se uopste da li ima pesaka, guzva koja prosto gusi, zgrade zgrade i zgrade, ljudi negde zure, dece skoro u kraju i da nema, i ako naidju uvek su sa roditeljima koji obilaze kola ulicom jer na trotoaru i nema mesta jer se komsija nepropisno parkirao...komsija dao plac pa mu se zida zgrada, dobio tri stana... sestra visi na fejsu, ne zna sta je lastis... "zmurke"? - " U kom ti veku zivis " , park kod Vuka, sad je sav skockan, sa psom ne smem da prodjem tokom dana jer su takvi propisi, Tas gde smo znali da se odemo samo da ubijemo vreme jer nam se setalo, a u stvari bilo dosadno.... Hram je zavrsen, to se islo retko, tamo je smaranje bilo haha....
I mene ljudi i dalje ne razumeju sto ja idem kuci iz grada uvek peske, pa kasno je...ali nije...
Volim da setam Bulevarom nocu, nema guzve, niko ne svira nervozno jer ljudi uvek negde zure, ulica je prazna, izlog svaki osvetljen, nema pekare, nema prodavnice, samo butik sa cipelama, butik sa najnovijom kolekcijom jesen-zima.....
Eto...Banjica mi je pusta, ne poznajem ljude, javljam im se samo u liftu kada izlazim jer je tako kulturno, samo rec "Dovidjenja" , guzva kod pijace, guzva u 40. , ovima smetaju agresivne lutalice, napadaju ih...
Beograd je pripadao nekada Beogradjanima i svima koji dodju da bi se zaposlili i studirali i nasli nekog i skucili se....
Volim Kej, zemunski, sama da prosetam dok se vracam sa faxa, jer reka odnosi svu brigu, a jos i ako imas srece pa te "izvuku" za krstarenje...e to je taj Beograd koji ja volim, u kome sam rodjena, u kome sam studirala, u kome sam se zaljubila, i iz koga znam da cu otici jer i on polako....pa, mozda nestaje...

Prebacite, spojite, brisite ako ima ista slicna tema...


2ufbqf7.jpg
 
Poslednja izmena:
pa volim neke dosadne stare raspadnute delove kojih nema ... ali sta bi to bilo

ne volim kad naprave nesto pa ushiceno se trche pored. mozda mi je malo zao neke livade na nbgd gde su sad neke dve poslovne zgradurine mada i tad je to valjda bilo za gradnju. s jednom drugaricom sam setala po bloku iza bile smo relativno male 10/11 god i dosle do te livade valjda i bilo je pescano brdo i drvece. valjda je delovalo avanturisticki.
mozda bih volela da ljudi vise sednu negde i ne rade nista a manje da hrle u beskonacni shoping ne znam cega. ali doci cu po svoje sa shopingom i ja . da sam neko zvala bih nekog za park ali samo cu napisati tako i tako : ))
shetajte beogradom dok ga nisu unistili vrednom gradnjom i pokusajima umivanja :I
ma lupam malo sve je super
 
Pa i nije sve super, ali dobro.

Ja sam imala tu "srecu" da idem u srednju dalje malo, pa sam menjala po 3 prevoza do i 3 nazad, i ne bih nikad videla te delove grada da nije bilo tako.
Pa i na fax sam isla svaki dan na drugi deo grada, kroz centar na periferiju, vecito guzva, nevoza, kasnjenje, ali moram priznati...ipak je to moj Beograd. :)
I volim sirinu prostora, iako sam odrasla u sirem centru, gusi to.
 
Vec sam pisala o Beogradu

Rodjena sam u Beogradu.
Imala sam izbor..izabrala sam da ostanem u mom gradu
zato sto sam svoja na svome..
zato sto hodajuci ulicama Beogada idem stopama mojih predaka
zato sto su svi koje volim ovde..
zato sto volim mirise lipa u junu i pecenih paprika u jesen
zato sto mogu da komsinici ostavim kljuc da mi zaliva cvece
zato sto se deca jos uvek igraju na ulici ili parkicu
zato sto tramvaj jos uvek tandrce Bulevarom
zato sto ima Kalenic pijacu
zato sto se osecam sigurna u mom gradu
zato sto imam uspomene
ima jos tih ..zato
ali najvaznije zato je sto
Volim moj Beograd..i kada mu se vracam sa puta znam da se vracam kuci

I uvek mi je lep...sa svim promenama koje se desavaju i prate ga..
 
Po mišljenju Beogradjana, Beograd je veliki i izuzetno lep grad.
U svakom slučaju, stigli ste u pravom trenutku, jer Beograd nikada
nije ni veći ni lepši nego što je danas.
Čekali smo preko 7.000 godina da nam dodjete, a vas nije bilo.
Gradili smo puteve i mostove, a vas nije bilo.
Podizali smo hotele, a vi niste dolazili. Štedeli smo na školama i bolnicama
da bismo sagradili aerodrom. Čekali smo, a vi niste doleteli.
Gde ste bili do sada? Nećete valjda reći da je bilo značajnijih i lepših stvari
koje ste morali da vidite?
Nemojte više tako.
Pogledajte kako je naš Beograd lep i veliki.
Da je London lepši, mi bi živeli u njemu a ne ovde.

Dušan Radović
 
Samo za sve nas,za Beograd,za ortake-ludake,
za utoke i pracke,kapi krvi,znoja,sake,
samo za parkove i coskove sto radjaju olose,
samo za gluposti sto su prosle,ne u ledjima nozeve,
samo za dvoriste,blejanje,zrake sunca mog detinjstva,
samo za komplekse i momente jedan korak od ubistva,
samo za Dorcol-kraj,i za osecaj sto daje,
da duh kojim me vodis,Dzoni,godinamatraje,
samo za naj,najbolje i gore mesto sto postoji,
Beograd mu je ime al ga znem po crnoj boji,
mada ga neizmerno volim ja ga se ponekad i bojim,
i da se ponovo rodim i da mogu da biram gde cu,
napustio bih sve al beograd nikad necu.

REFREN:
Samo za BGD,U.P.H.K.S.B.S.

Samo za Boga,za porodicu,moje drugare,
samo za Beograd,samo za ideale,
za sve sto nas spaja,sto nas drzi,
nek je blagosloven onaj koji spaja,
proklet rusi,
samo za Beograd,za kuce,zgrade,solitere,
samo za Beograd.za rec prica odiseje,
jedan za sve i svi za jednog,svi zajedno i svi za jedno.
REFREN:x4
Ja kidam za Beograd,u vatru idem za Beograd,
zivim za Beograd,ako treba,ginem za Beograd,
primljen za Beograd,puno zla,malo dobra,
bez odmora borba,za bez ograda Beograd,
cast i obraz za bez poraza Beograd,
i kod ko bi da proba,sjebe mene,moj Beograd,
bice noga-ruka-ruka-lakat-noga za Beograd,
Beograd je masta grehom vezana za asfalt,
sirovi bitovi,krvavi getovi,prljavi semplovi,
moj dusmanin brat,moj mir-moj rat,
ruke gore sad,za Beograd,moj grad,
i proslost i buducnost,BGD uvek moja kuca,
i da cujem,tako treba,kaze.....sa pocetka,
zivim za Beograd i umrecu za njega(tako treba).

Gazim kroz sivilo,kroz beton koji me odvaja od prirode,
kroz guzvu koja bi da me uvuce u sebe,gazim kroz reci,
koje su izgubile smisao,
kroz odnose koji se ne podnose sa iatinom,
kroz vino i pivo,kroz sukobe i brige,
kroz muziku i knjige,kroz zivot gazim,
gledam oko sebe,kroz sebe,trazim da pronadjem,
a ne znam sta trazim,cekam i jurim u nepoznato,
a svo vreme imam,a ne znam kolko traje,
i ne znam sta me ceka,
slusam vetar i kisu i sunce i tisinu
da me nauce da hodam kako treba.
REFREN:x2

Dusmani nas zimus razdvojili na silu,
bacili u lance,izgulio sam cifru,
vreme je za povratak u velikom stilu,
otvori glavnu kapiju svom stanovniku,
pusti ga na binu,BS,BS ekipu,
da nastavi svoj put kroz dzunglu silnu,
od dokova do blokova na NBG-ju,
od sumraka do svitanja u tvom srca ritmu,
da svoje pustolovine zabezi u stilu.
probere i sortira,ukorici u knjigu,
i ostavi za one koji posle nas stizu,
da u svakom delu sebe nose tvoju sustinu,
da u hramovima tvojim odrze vatru zivu,
da i dalje nema ravnog tvom gostoprimstvu,
a da ne saviju kicmu cim ne dace stignu,
vec pesmu da povedu pred odlazak u bitku.

Srce mi kuca za ovaj grad,
i zato uvek bicu spreman da mu zivot dam,
on mi je u krvi,on tece mojim venama,
i kad mi okrene ledja ostacu mu veran ja,
ostacu iako buducnost nije sigurna,
iako sam primoran da se borim za egzistenciju u areni divova,
spreman na sve jer moji ljudi prate mene,Sindikat do smrti,
kroz sve uspone i padove ,Beograd bojno polje,
prva linija fronta me zove,
Majko oprosto,volim te, al Beograd je moj koren.

Samo za BGD nasu stvar,
samo za sindikalnu borbu,nas pocetak i kraj,
zato kidam,to je ljubav,to je sreca,
moja tuga,moja reka,moja pruga,moj Sindikat kao kula,
moja ulica i skola,prve rime,prva slova,
sta se vidi,samo krov,a sta se ne sme,sta se mora,
maja voljena,za mene ne postoji nijedna druga,
dok ceo zivot gledam ga sa pescanog spruda.

I pre svega,posle svega,jedino je BGD,
nemoj da mislis da si jaci od betona,
za moje ljude,tvoje ljude,jedino BGD,
ono sto ostace od nasih zivota.


 
... A onda se pojave neki novi klinci, mojih godina, i pljuju mi po Beogradu. Zale se ljudi, treba im puno vremena do faxa, guzva je u saobracaju. Kazu, mnogo je provincijalaca u Beogradu i zato on vise nije to sto je nekad bio. Smeta im sto na samo 100 metara razdaljine mogu da vide rusevinu i ultramodernu zgradu.
E pa, to i jeste car Beograda. To sto se zajedno gradskim prevozom voze studenti, beskucnici i poslovni ljudi. To sto je BG grad u kom je moguce videti neverovatne kontraste, sto nam se sve nekako raspada ali je ipak tu. To sto je ovde uvek guzva, sto su autobusi uvek prepuni, sve je to car Beograda. To sto su, jedan do drugog, brod na koji izlaze urbana gradska deca i brod sa kog se ore narodnjaci do 6 ujutru. To sto te probudi motorna testera, pa shvatis da to komsiji stizu drva, iako se svi oko njega greju na gas. To sto se miris lipa i pecenih paprika mesa sa svim mirisima koji su normalni za veliki grad.
Jer,
da nema svega toga, BG bi bio jos jedan dosadan, veliki, prljavi (ili ne) grad, u kom je sve tako isto.
Da nema svega toga, ne bih svakog dana mogla da smisljam sebi precicu kojim cu peske prici Sajmu sto blize, umesto da cekam prevoz na Banovom brdu.
Ne bismo imali cemu da se smejemo, cudimo, sta da ismevamo.
I ne bi bilo lipa da nas podsete da stize leto.
Ni pecenih paprika, da znamo da ce uskoro da pocne fax.
A ni mirisa dima iz komsijskog dimnjaka, da nam kaze da ide zima.
Kao ni malih, svakodnevnih uzitaka, koji mogu da ti se dese samo ovde.
 
Neke misli Borislava Pekica o Beogradu

Beograd uopšte nije lep grad. Kako može biti lep taj neobuzdani,
nesmišljeni dar-mar ulica, uzbrdica, nizbrdica, kuća bez stila,
bez duše, bez istorije? Istorijska lepota Beograda je bajka za decu i provincijalce.
Ta istorija je rušena i konačno pokopana pod udruženim dejstvom osvajača i levantinske
nebrige, a nešto malo od te takozvane patine, i to u bednim fragmentima, može se videti još samo u muzeju
 
Ako čovek privremeno, za ovaj trenutak, zanemari osnovni zadatak koji ima u Beogradu,
a to je sačuvati goli život na pešačkim prelazima i trotoarima, preostaje mu onaj teži:
da se sačuva od ispovesti poznatih i nepoznatih ljudi.Prvi ozbiljan kulturni uticaj
na beogradsko područje, a preko njega i duboko u Panoniju i Transilvaniju, izvršen
je moravsko-vardarskim saobraćajnicama iz ranog neolita zapadne Grčke, istočno-egejske oblasti i Anadola.
I od toga doba, taj je istočni, orijentalni pravac sve do dana današnjeg ostao jedini stvaran izvor živodavnih sokova,
u kojima se fermentirao i duh i temperamenat svih naroda ovog poluostrva ...
 
Neke misli Borislava Pekica o Beogradu

Beograd uopšte nije lep grad. Kako može biti lep taj neobuzdani,
nesmišljeni dar-mar ulica, uzbrdica, nizbrdica, kuća bez stila,
bez duše, bez istorije? Istorijska lepota Beograda je bajka za decu i provincijalce.
Ta istorija je rušena i konačno pokopana pod udruženim dejstvom osvajača i levantinske
nebrige, a nešto malo od te takozvane patine, i to u bednim fragmentima, može se videti još samo u muzeju

nema istorije? Da li je on nekad prošetao po Beogradu?
 
Dolazi ujak kod mene iz drugog grada( 80-tih) i kaze mi : da li ste vi normalni?Zgazim slucajno coveka u autobusu a on se okrece i izvinjava mi se.
Mozete saliti tone betona u tornjeve,poseci jos hiljadu platana,razapeti jos kilometre celicnih uzadi akedemika Hajdina ,ali Beograd nikad nece biti lep kao sto je bio.
 
Beograd je u sustini jako ruzan i prljav grad,jako malo interesantnih stvari ima za turiste,muzeji su nam zatvoreni skoro svi i tako dalje...Pricao sam sa strancima koji dolazu u Beograd i njihovi utisci su da ovaj grad ne cine zgrade,vec ljudi koji zive u njemu,i da je to jedan od retkih svetskih gradova u kome se stranac oseca kao kod kuce...Ja kapiram da je u tome lepota Bg-a...
 
Beograd je u sustini jako ruzan i prljav grad,jako malo interesantnih stvari ima za turiste,muzeji su nam zatvoreni skoro svi i tako dalje...Pricao sam sa strancima koji dolazu u Beograd i njihovi utisci su da ovaj grad ne cine zgrade,vec ljudi koji zive u njemu,i da je to jedan od retkih svetskih gradova u kome se stranac oseca kao kod kuce...Ja kapiram da je u tome lepota Bg-a...

Sa ovim se ne slazem i mislim da pricas neargumentovano..pri tom treba da odes do vecih gradova Evrope
pa da onda shvatis koliko je Beograd ustvari cist grad ..na primer Brisel..kao prestonicu EU..idi pa vidi
a onda dodji i napisi nesto ovako...pri tom nije tacno da Beograd nema sta da pokaze..dovoljno je da ga
obidjes turistickim autobusom.i shvatices onda da nisi u pravu...a da ljudi cine svaki grad u kome zive
gradom to je tacno...kao sto je tacno da su beogradjani gostoljubivi..tako da ti stranci nisu izmislili rupu na saksiji
i ako pokusas da me uveravas u suprotno od navedenog ..molim samo argumentovano...
 
Nemam para nazalost da obilazim gradove Evrope,bio sam u Budimpesti,Bukurestu i Atini,mogu ti reci da sam se odusevio,kada mi je dolazio drugar iz Rusije,bio sam u problemu sta da mu pokazem,obisli smo centar grada,i naravno Zemun,uvece izasli na splav,i taj splav je nazalost ostavio najveci utisak na njega,e sad cuo sam price o tome kakav je recimo Salzburg,Bec,Rim,Prag,Moskva,Petrovgrad,Pariz,London,Istanbul,i sve te vece evropske metropole koje je glupo uporedjivati sa nasim Beogradom,za Brisel sam takodje cuo da je bez veze,ali recimo ostali Belgijski manji gradovi su prelepi...Preporucujem ti ako imas finansijske mogucnosti da odes do Bukuresta ako nisi bila tamo,to je prestonica Rumunije,drzave koja uopste vekovima nije bila razvijenija od Srbije,pa ipak kakav glavni grad imaju...A i nisam rekao da je prljaviji od ostalih gradova Evrope,vec da je jednostavno prljav :(
 
Poslednja izmena:
Neki dan sam satima samo posmatrao prolaznike i pokušavao ih doživeti kao sebe u njima,...
Mogu vam reći,....Beograd je postao stari grad,...svako nekud ide, da se vrati,...niko opušten i s namerom da šeta,....
I to nešto mladih što ima, razmišlja samo o danas,....
ili vozi džipove i operiše velikim ciframa,...
i davno su rešili kvadraturu kruga,....
:sad2:
 
Opet, neki drugi dan sam išao i snimao fasade,...
sve je trošno, ruinirano,....niko ne popravlja, niko ne primećuje,..
Pitam se, kako je u tim stanovima, kada ,,šalukatre,, trunu i raspadaju se,...
drveni prozori ne znaju šta je bondeks ili boja za drvo,...
Od mehanizama, možda svaki peti tek je u funkciji,....
Stakla, tamna, ko zna koga iza sebe kriju,...
Beograd, gde je čovek zaboravljen i niko da ga se seti da je još živ,....
Beograd, u kome više zgrade nisu bitne, ako nisi postao apsolutni vlasnik jedne od njih,..
E, tad se vidi raskoš,...
Beda i raskoš velegrada,...
Varam li se ja to, ili lica prolaznika liče na te naše fasade?
 
U mom srcu je, u mojoj glavi je, On je u svakoj pori moje koze. Daleko sam sada od njega ali Beograd, moj Beograd je uvek samnom, i u dobrom i u losem,

Rasli smo zajedno, vristao je kad sam dolazio na ovaj svet ili sam Ja to vristao,ma zasigurno je da smo vristali zajedno, odjekivalo je ihaha.......

Odoh da spavam, snovi mi vracaju moj Beograd, u snovima se vracam u Beograd i setam se ulicama moje mladosti i srecem , razgovaram sa svojim prijateljima....
 
Nemam para nazalost da obilazim gradove Evrope,bio sam u Budimpesti,Bukurestu i Atini,mogu ti reci da sam se odusevio,kada mi je dolazio drugar iz Rusije,bio sam u problemu sta da mu pokazem,obisli smo centar grada,i naravno Zemun,uvece izasli na splav,i taj splav je nazalost ostavio najveci utisak na njega,e sad cuo sam price o tome kakav je recimo Salzburg,Bec,Rim,Prag,Moskva,Petrovgrad,Pariz,London,Istanbul,i sve te vece evropske metropole koje je glupo uporedjivati sa nasim Beogradom,za Brisel sam takodje cuo da je bez veze,ali recimo ostali Belgijski manji gradovi su prelepi...Preporucujem ti ako imas finansijske mogucnosti da odes do Bukuresta ako nisi bila tamo,to je prestonica Rumunije,drzave koja uopste vekovima nije bila razvijenija od Srbije,pa ipak kakav glavni grad imaju...A i nisam rekao da je prljaviji od ostalih gradova Evrope,vec da je jednostavno prljav :(

Jednog dana ces imati para pa ces posecivati navedene gradove evrope .i sigurna sam da ces me se setiti i ovoga sto si pisao
a ako svom prijatelju iz rusije nisi znao sta da pokazes to znaci samo jedno da ne poznajes grad u kome zivis..kao ni njegovu
bogatu istoriju ..niti si se potrudio da se informises..ako nikako ono bar preko neta..
 
Poslednja izmena:

Back
Top