FTL

@Yoda, post 4

Kad si vec pomenuo put do Amerike pre 500 godina, da se malo nadovezem.
Ideja nije moja, gledao sam neku emisiju na nekom kanalu (ne secam se kom).
LM, Ljudi nekada davno kada su se selili ili napadali druge narode, nailazili su na razne prirodne prepreke. Od svih njih najgore su bile visoke i strme planine od kojih je neke bilo nemoguce preci (dakle, prost koordinatni sistem u 3 dimenzije). Da bi se nasli na drugoj strani planine, gubili su mnogo vremena i prelazili veliki put da bi planinu obisli po njenim obodima (prelazili su veliki put, ali stvarni rezultat je bio mnogo manji u odnosu na predjeni put) i za to gubili dosta vremena.
Kasnije kada je nauka i tehnika napredovala, ljudi su kad naidju na planinu jednostavno kopali tunele i pravili precice.
Ono na sta se treba bazirati je otkriti nacin kako napraviti svemirsku precicu. Problem je naravno u tome sto ta precica nije u 3 dimenzije i nije bas tako vidljiva za danasnje naucnike. Tako da, sto se svemirskog putovanja tice, mi zivimo jos u kamenom dobu.
Kada se uzme u obzir da se dimenzije galaxija izrazavaju u KPc i MPc, ne treba biti genije da bi dosao do zakljucka da je brzina svetlosti veoma mala za te pojmove i da se resenje treba traziti negde drugde. No mozda mora sve da ide nekim laganim redosledom dok dodjemo do stadijuma laganog "kopanja tunela" po svemiru.
 
Pa da.
Sve lagano evoluira, ulaze se napor i situacija se menja.
Ali, uvek postoji verovatnoca za skokovite promene usled npr nekih revolucionarnih pronalazaka.
 
Naravno, tuneli. Vidjeli smo to u masi filmova. Samo, u svemirskim razmjerama, ni ti tuneli nisu dovoljno dobri. I u njima je potrebno neko vrijeme za putovanje (kao i u zemaljskim tunelima) a to ne valja.
Da proširim tvoju analogiju: kada bi postojala zemaljska široka milion kilometara, putovanje kroz nju trajalo bi mnogo vremena pa se ne bi ni isplatilo praviti tunel.

Svemirski tunel (kroz neku xyz dimenziju) mora omogućiti TRENUTNI prelazak, tj. ukupno vrijeme putovanja sa svim pripremnim i završnim postupcima ne smije zavisiti od udaljenosti u 3D prostroru, inače će mu upotrebljivost biti znatno ograničena.

Kako ostvariti ovako nešto? Pretpostavljam da će se morati pronaći način da se u nekoj xyz dimenziji svemir savije tako da željene tačke budu u direktnom dodiru. Svemir je možda i napravljen tako, s bezbroj dimenzija gdje su u svakoj od njih neke dvije tačke u dodiru. Samo da nađemo način selektovanja željene dimenzije i, opla, evo nas.
 
NaraYan:
Pa da.
Sve lagano evoluira, ulaze se napor i situacija se menja.
Ali, uvek postoji verovatnoca za skokovite promene usled npr nekih revolucionarnih pronalazaka.
Iskreno receno veliki broj otkrica do danas je bio revolucionaran. Bilo je potrebno da se nadje pravi covek u pravo vreme i da mu u trenutku nesato padne na pamet.
Meni najsmesniji primer je teorija velikog praska (mada to nije pomoglo covecanstvu toliko, ali zanimljiva je prica) gde su dvojica telefonista otkrili mikrotalasne signale koji dolaze sa svih strana, pokusavajuci da uspostave vezu sa satelitom.
Oni na to naravno nisu ni obracali veliku paznju vec su samo to objavili u nekom elektro casopisu.
Taj casopis je igrom slucaja procitao neki astrofizicar i setio se ideje o velikom prasku od pre 16 godina (ne mislim na 1990., nego na 193x) i sve je bilo potkrepljeno.
Ono sto je zanimljivo je da ni oni koji su dosli do zakljucka o teoriji velikog praska, a ni lik koji je skontao da je ovo kljucni dokaz nisu ni pomenuti dugo vremena, a telefonisti su dobili Nobelovu nagradu.
Dtugo, nekada i najvece zlo donese neko dobro, pa je tako za vreme WWII prilicno napredovala nuklearna fizika i jos mnoge stvari. Itd. itd.
Dakle za nesto revolucionarno i ispred vremena (da se tako izrazim) samo treba neki okidac za koji ponekad i nisu potrebni genijalci.

@Yoda
Eh, kad bi to samo, zaista bilo samo. Problem je sto smo mi danas skoro na apsolutnom pocetku.
 
Upravo tako. A to produkuje kolektivni napor.

A ako se ne varam, dotichna gospoda su bili Penzijas i Vilson i treba da je sramota samog Nobela, jadnog za to shto su im dali neshto shto nisu zasluzili. To shto su dobili, nikada im nije pripadalo.
 
Dobro, trebao sam to staviti pod navodnike.

Što se tiče velikog praska, onaj Mr Q u svojoj teoriji tvrdi da to nije niko izmislio nego da se čovječanstvo sjeća (kolektivno) tog događaja koji sem istina, desio dosta davno ali vrijeme ne postoji pa je to upravo sada.
 
Ne morash da opisujesh, svi to dozivljavamo. :)

Bash me zanima do kakvih psiholoshkih promena bi moglo da dovede FTL putovanje...
Ta letelica bi morala da bude zashticena nekim poljima sile, ne samo zbog fizichkih razloga...
 
U Star Trek-u to polje sila se zove Warp Buble [Vorp Mehur] u kojem je vreme zasticeno od spoljashnjeg uticaja . Shto znachi da ta brzina kretanja ne utiche na brzinu protoka vremena unutar broda .
 
ajde objasnite mi molim vas kako neko materijalno telo moze putovati brzinom swetlosti kada se recimo zna koliko bi energije bilo potrebno da se to izvede i kada se dobro zna da pri tim brzinama sudar sa minijaturnim kamencicem bi izazvao totalna razaranja tog swemirskog BRODA...

AI ??? to je ok ... i slazem se da ce mo kao rasa imati velike koristi od nje kao sto su pronalasci lekova za razne smrtonosne bolesti , za produzenje ljudskog zivotnog veka i za olaksavanje ljudskog zivota... swe je to ok ali da ja prihvatim da ce mo ikada moci da putujemo brzinom zwetlosti... pa to je nemoguce... jedino su fotoni kadri da tako nesto ucine...
 
MasterYoda:
Da znam kako to uraditi bio bih bogatiji od svih onih top500 zajedno.



Pa to ti je to prikane... nemoguce je...!!!... ja mislim da bi trebali da vodimo realnije i konstruktivnije razgovore sto bi bacali nerve i internet sate za ban badava...

okrenimo se realnijim stvarima... stvarima koje nam moze doneti bliska buducnost i stvari koje mozemo dozivete...!!!

zoop svima!!!
 
rokavec:
Pa to ti je to prikane... nemoguce je...!!!... ja mislim da bi trebali da vodimo realnije i konstruktivnije razgovore sto bi bacali nerve i internet sate za ban badava...

okrenimo se realnijim stvarima... stvarima koje nam moze doneti bliska buducnost i stvari koje mozemo dozivete...!!!

zoop svima!!!

Mislim da ti stav nije na mestu.
Ako ti necesh da govorish o tome, u redu je, poshtujem.
Ali, poenta na ovom podforumu je upravo u fikciji zasnovanoj donekle na nauci.
Zar zaboravljash da vreme nije prepreka. :)
 
NaraYan:
Mislim da ti stav nije na mestu.
Ako ti necesh da govorish o tome, u redu je, poshtujem.
Ali, poenta na ovom podforumu je upravo u fikciji zasnovanoj donekle na nauci.
Zar zaboravljash da vreme nije prepreka. :)


samo da znas.. ja sam lik koga zanima swe i swasta i imam kontakata sa vrlo pametnim ljudima...

recimo ti gresis... kao i Svaba Albert Ajnstaj to je najveci naucnik kome ce dobar deo fundamentalnih ideja pasti u vodu... vreme nece stati ako ti budes isao brzinom swetlosti... celije ce ti se i dalje deliti i proces starenja ti se nece zaustaviti... rupa u prostoru nema niti ih je moguce napraviti...!!!

I tako dalje i tako dalje!!!!

verujte mi da ce vreme pokazati naravno kada ajnstanove teorije padnu a to ce se desiti mnja vise uskoro da je zapravo nas Tesla naucnik svih vremena... mnoge tesline spise je pokrala CIA a to ce se vremenom odkopate... ne zanosite se Ainstanovim duhom... covek nije bio u pravu...
 
rokavec:
Pa to ti je to prikane... nemoguce je...!!!... ja mislim da bi trebali da vodimo realnije i konstruktivnije razgovore sto bi bacali nerve i internet sate za ban badava...

okrenimo se realnijim stvarima... stvarima koje nam moze doneti bliska buducnost i stvari koje mozemo dozivete...!!!

zoop svima!!!
Ideje koje zastupaš mirišu na srednji vijek. Da su ljudi tako razmišljali, mi bi još uvijek živili u kamenom dobu. Ako ja ne znam kako nešto uraditi, to ne znači automatski da je to i nemoguće. Ne znam ja ni napraviti mikroprocesor (iako znam kako on radi), ali, dok ovo pišem, nekoliko tih sasvim realnih procesora radi u mojoj okolini.
 
rokavec:
samo da znas.. ja sam lik koga zanima swe i swasta i imam kontakata sa vrlo pametnim ljudima...

recimo ti gresis... kao i Svaba Albert Ajnstaj to je najveci naucnik kome ce dobar deo fundamentalnih ideja pasti u vodu... vreme nece stati ako ti budes isao brzinom swetlosti... celije ce ti se i dalje deliti i proces starenja ti se nece zaustaviti... rupa u prostoru nema niti ih je moguce napraviti...!!!

I tako dalje i tako dalje!!!!

verujte mi da ce vreme pokazati naravno kada ajnstanove teorije padnu a to ce se desiti mnja vise uskoro da je zapravo nas Tesla naucnik svih vremena... mnoge tesline spise je pokrala CIA a to ce se vremenom odkopate... ne zanosite se Ainstanovim duhom... covek nije bio u pravu...

Stvarno nemam shta da dodam na ovakav komentar...
 
rokavec:
ali da ja prihvatim da ce mo ikada moci da putujemo brzinom zwetlosti... pa to je nemoguce... jedino su fotoni kadri da tako nesto ucine...
E pa vidish,do relativno skoro(gledajuci duzhinu postojanja ljudske civilizacije) mislilo se da bi se chovek,pri putovanju brzhem od 40 km/h raspao,i da je nemoguce da neko putuje brzhe od toga...Mnoge stvari deluju nemoguce...ako se predamo tom ochaju nemogucnosti nigde necemo dospeti,moramo da guramo napred,tako su nastali svi vazniji pronalasci...
 
rokavec:
samo da znas.. ja sam lik koga zanima swe i swasta i imam kontakata sa vrlo pametnim ljudima...

recimo ti gresis... kao i Svaba Albert Ajnstaj to je najveci naucnik kome ce dobar deo fundamentalnih ideja pasti u vodu... vreme nece stati ako ti budes isao brzinom swetlosti... celije ce ti se i dalje deliti i proces starenja ti se nece zaustaviti... rupa u prostoru nema niti ih je moguce napraviti...!!!

I tako dalje i tako dalje!!!!

verujte mi da ce vreme pokazati naravno kada ajnstanove teorije padnu a to ce se desiti mnja vise uskoro da je zapravo nas Tesla naucnik svih vremena... mnoge tesline spise je pokrala CIA a to ce se vremenom odkopate... ne zanosite se Ainstanovim duhom... covek nije bio u pravu...
E,vidish,da ne moram da poshtujem forumska pravila sada bih ti sve i svashta rekao...
Kao prvo,Tesla i AA se nisu uopshte bavili istim stvarima.Kao drugo,ne znam odakle ti muda da pljujesh po najvecem fizicharu svih vremena....
 
Oximoron:
E,vidish,da ne moram da poshtujem forumska pravila sada bih ti sve i svashta rekao...
Kao prvo,Tesla i AA se nisu uopshte bavili istim stvarima.Kao drugo,ne znam odakle ti muda da pljujesh po najvecem fizicharu svih vremena....
Pusti dijete. On misli da je Pero poštar super pametan, čim zna kako da svakome donese njegovo pismo, i da će i sam zvučati pametno ako poznaje nekog pametnog. Ja sam odustao od diskusija, nemam više volje da se bakćem elementarnim stvarima.
 
rokavec:
verujte mi da ce vreme pokazati naravno kada ajnstanove teorije padnu a to ce se desiti mnja vise uskoro da je zapravo nas Tesla naucnik svih vremena... mnoge tesline spise je pokrala CIA a to ce se vremenom odkopate... ne zanosite se Ainstanovim duhom... covek nije bio u pravu...
negde sam procitala da je Tesla govorio za AA, da je budala u kom smislu nemam pojma i neznam da li je istinito.
 

Back
Top