Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Moze li mi neko pomoco oko sledeceg zadatka? Hitno mi treba,tj za sutra. U pitanju je prvi razred gimnazije.

Tijelo mase 5kg leti brzino 600 m/s i raspada se na 3 dijela koja se krecu po medjusobno normalnim linijama. Masa prvog je 2kg,a brzina 300 m/s. Masa drugog je 2.5 kg,a brzina 100 m/s. Kolika je brzina treceg?

u pitanju je zakon održanja impulsa. molim te, pročitaj to i javi nam šta ti nije jasno, pa ćemo tek tada preći na zadatak :)
 
2nb4nyw.jpg


Ispravite me, ako grešim, da nije tačan odgovor za ovaj zadatak (π√3)/(√(γρ)) ?
 
Da li neko moze da mi pomogne oko ovih zadataka, tj. pitanja?

1) Određena količina gasa zatvorena je u sud stalne zapremine V. Gas je na temperaturi 30º C i ima pritisak p. Kolika je približna vrednost temperature gasa ako mu se pritisak poveća 1,2 puta:
a) 60º C b) 90,6º C c) 36º C
Zadatak je izuzetno prost, ali ne znam da li temp. od 30º C treba prvo da pretvorim u Kelvine, pa da posle ponovo prebacim u Celzijuse. Onda je rešenje 363,6 K što je 90,6º C!
Ali ako ne prebacujem u Kelvine, nego uradim preko Celzijusa, onda je rešenje 36º C! I koje je rešenje tačno???

2) Konstanta radiaktivnog raspada je specifično svojstvo radioaktivne supstance i njena dimenzija je:
a) sekunda b) (sekunda)[SUP]-1 [/SUP] c) Bekerel

Znam da je Bekerel jedinica za aktivnost, a da li je i za konstantu?

Hvala unapred :D
 
γM/r[SUP]2[/SUP] = v[SUP]2 [/SUP]/ r

prvo sam bila odredila linijsku brzinu tačaka na ekvatoru i to je v= 2r*sqrt(
γρ/3)

period sam odredila kao T= 2r*
π/v i dobijem ono pređašnje rešenje

šta nije u redu sa ovim?

Logika rešavanja je ok, ali si pogrešila kod određivanja brzine v (ovo boldovano), pošto si tu ispustila π (koje vučeš iz formule za zapreminu).

Treba da dobiješ v=2r sqrt(γρπ)/3
Pa kad to ubaciš u T= 2r
π/v dobićeš dobar rezultat.
 
Da li neko moze da mi pomogne oko ovih zadataka, tj. pitanja?

1) Određena količina gasa zatvorena je u sud stalne zapremine V. Gas je na temperaturi 30º C i ima pritisak p. Kolika je približna vrednost temperature gasa ako mu se pritisak poveća 1,2 puta:
a) 60º C b) 90,6º C c) 36º C
Zadatak je izuzetno prost, ali ne znam da li temp. od 30º C treba prvo da pretvorim u Kelvine, pa da posle ponovo prebacim u Celzijuse. Onda je rešenje 363,6 K što je 90,6º C!
Ali ako ne prebacujem u Kelvine, nego uradim preko Celzijusa, onda je rešenje 36º C! I koje je rešenje tačno???

2) Konstanta radiaktivnog raspada je specifično svojstvo radioaktivne supstance i njena dimenzija je:
a) sekunda b) (sekunda)[SUP]-1 [/SUP] c) Bekerel

Znam da je Bekerel jedinica za aktivnost, a da li je i za konstantu?

Hvala unapred :D

1) Prebaci u Kelvine pa onda primenjuj formulu za izohorski proces...
2) jedinica je 1/s (s- sekunda)
 
Уз стрму раван нагибног угла θ = 45° гурнуте су саонице навише са
неком почетном брзином. Коефицијент трења између стрме равни и саоница је
μ = 0.2 . Количник времена пењања и спуштања саоница по стрмој равни је ____ .

Odgovor je: sqrt(2/3)

Muči me ovaj zadatak. Očigledno postoji nešto što mi promiče.

Dobila sam da je ubrzanje a[SUB]1 [/SUB](kada se telo kreće naviše) = g(√2/2 + μ)
a kada se telo kreće naniže sa ubrzanjem a[SUB]2[/SUB]=
g(√2/2 - μ) !

napišem i ove jednačine

v[SUB]0[/SUB][SUP]2 [/SUP]= 2a[SUB]1[/SUB]d
v[SUP]2 [/SUP]= 2a[SUB]2[/SUB]d

i to kad se sredim pomoću v=at dobijem

t[SUB]1 [/SUB]/ t[SUB]2 [/SUB]=
√a[SUB]2[/SUB] / √a[SUB]1

i dobijem rešenje [/SUB]
√5/√9

Gde grešim?
 
Dobila sam da je ubrzanje a[SUB]1 [/SUB](kada se telo kreće naviše) = g(√2/2 + μ)
a kada se telo kreće naniže sa ubrzanjem a[SUB]2[/SUB]=
g(√2/2 - μ) !
Gde grešim?

Tu, kod određivnja ubrzanja... Sila trenja je ovde μmg√2/2, a ne μmg kako si ti (pretpostavljam po rezultatu) računala...

Ostatak logike je dobar, ispravi to i dobićeš njihov rezultat.
 
u jednacini za prizmu, gdje nam je sve poznato osim ugla, oznacio sam ga kao ''B'' kako njega pronaci, ako moze postupak
5x8.bmp


ili uopste ako imamo da je
sin (40+B) = 0.93 kako se ovo radi
?

radi se preko arkus funkcije. zapravo, arcsin je funkcija inverzna sin funkciji.
to znači da ako je poznat ugao moguće je izračunati njegov sin, a (suprotno) ako
se zna sin nekog ugla, moguće je odrediti vrednost tog ugla preko funkcije arcsin.

tako da bi u ovom primeru bilo
arcsin(0,93)=40+B
B=arcsin(0,93) - 40
 
Potrebna je meni pomoć, opet :flert:

Nemam ideju kako bih rešila ova 2 zadatka. Kako da razmišljam rešavajući ova složenije mreže?

dqj2o4.jpg
9zlukp.jpg

Ovde je ukupan otpor Ru = R1+ R2*R1/(R1+R2), pa je Ru² - R1*Ru - R1*R2 = 0, odatle je Ru = R1/2( 1+ koren(1+4R2/R1) ), tj. Ru = 15 oma.

Je l' može meni neko da pomogne (samo da mi potvrdi ovo)?

1. Neelastična kugla kreće se brzinom V i sudara se sa kiglom iste mase koja se kreće u istom smeru brzinom 1/2V. Brzina kugla posle neelastičnog sudara biće: a) V b) 1,5V c) 3/4V Meni je rešenje 3/4V. Tačno?

2. NEZASIĆENA para neke tečnosti je ona kod koje je broj molekula koji napušta tečnost u jedinici vremena:
a) manji od broja molekula koji se u nju vraćaju; b) veći od br. mol. koji se u nju vraćaju: c) jednak

Znam da je kod ZASIĆENE pare taj broj jednak, odnosno ista je brzina kondenzovanja i brzina isparavanja, a za ovo nisam siguran. Mislim da je taj broj veći, tj. odgovor pod b).

3. Eketrično oscilatorno kolo služi za dobijanje: a) naizmenične struje niske frekvencije; b) naizmenične struje visoke frekvencije; c) pulsirajuće struje. Mislim da je odg. pod B). Da li grešim?

4. Pri alfa raspadu, masa jezgra koja nastaje emisijom alfa čestice u odnosu na masu polaznog jezgra je: a) približno ista; b) manja; c) veća Masa jezgra je manja, je l' da?

Hvala unapred. :D
 
Funkcija dostiže ekstrem u onoj tački u kojoj je prvi izvod te funkcije jednak nuli. Npr, funkcija f(x)=2x[sup]2[/sup]-8x+3 će imati ekstrem za onu vrednost x-a za koju je f'(x)=0. Pa nađeš prvi izvod, tj u mom primeru f'(x)=4x-8. To izjednačiš sa 0 i nađeš vrednost x. 4x-8=0, odakle je x=2, znači funkcija će imati minimum ili maksimum kada je x=2 (u slučaju koji sam ja naveo imaće minimum).

U slučaju tvog zadatka imaćeš samo malo komplikovaniji izvod jer imaš složenu funkciju.... Ako ti je problem da nađeš izvod... oh well, valjda će se naći neko ko će ti objasniti kako se rade izvodi. :)
 

Back
Top