Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

1) Stakleni stap je naelektrisan svilenom tkaninom .Posle trenja svila ima 24 *10 na 11 viska elektrona.kojom vrstom naelektricanja je naelektrisan stap i kolikom kolicinom naelektrisanja.

2)Ebonitni stap je naelektrisan vunenom tkaninom .Posle trenja tkanina ima 16 * 10 na 11 elektrona manje kojom vrstom je naelektrisanja je naelektrisan stap i kolikom kolicinom.

3)Metalne ploce se nalaze na rastojanju 5 mm i medju njima postoji elektricno polje jacine 500 n/c.Odredi rad koji se izvrsi prilikom prenosenja elektrona sa 1 ploce na 2.

4)metalne ploce se nalaze na rastojanju 3 dm a medju njima je elektricno polje 27 000 n/c odredi rad prilikom prenosenja kolicine naelektrisanja od 20 mikro kulona sa 1 ploce na 2.


pomoc sto pree :D :D :D :D
 
Molim Vas pomozite,
Tri tackasta naelektrisanja leze na istoj pravoj,qA = qB qC 5miKRO c
Naeklektrisanje B se nalazi na sredini izmedju druga dva naelektrisanja. Rastojanje A i C je 20m.
Koliko je intenzitet ukupne sile koja deluje na naelektrisanje A?
Ja kad izracunam meni ispadne da je prva 2,25 mN(qA,qB),a druga(qA,qC)je 0,005625 mN
Resenje treba da je 28mikro N,8.razred
Izvinjavam se ako se obaj zadatak ponavlja.
 
TREBA MI POMOC!
Imate rastojanje od A tacke do B tacke 100km.
To rastojanje nema krivine, znaci sasvim ravan put.
od tacke A do tacke B se krecete SREDNJOM brzinom 50km/h.
Kolika brzina mora da vam bude od tacke B do tacke A (u povratku), da bi vam UKUPNA SREDNJA BRZINA bila 100km/h?

Ako biste mogli da mi pomognete i da mi napisete ceo postupak!. VEOMA VAM HVALA!
 
У теменима квадрата странице А налазе се четири бубе. Оне истовремено почну да се крећу једнаким брзинама V и то тако да је у сваком тренутку брзина прве бубе усмерена према другој, друге према трећој и тако даље. После колико времена ће се бубе срести.
Занима ме само зашто је брзина којом се буба приближава центру квадрата једнака V/2[SUP]1/2[/SUP].
 
@TeBrAx, ево ти тај задатак. И формула за средњу брзину (v1+v2)/2 је таква само зато што су то брзине на путевима једнаких дужина, тј. и од А до Б имаш 100km, а и од Б до А исто толико.

1.jpg
 
Potrebna pomoc za sledeci zadatak:
Kolika je gustina materije od koje se sastoji Mesec ako se zna da je njegova masa 81 put manja od od mase Zemlje. Na telo iste mase je gravitaciona sila na povrsini Zemlje 6 puta vece od gravitacione sile na povrsini Meseca. Smatrati da su Zemlja i Mesec sfernog oblika i homogeni. Poznata je gustina Zemlje 5500 kg/m[SUP]3[/SUP].
Mz=81Mm
Fz=6Fm
gustina= m/V
Vz=4/3Rz[SUP]3[/SUP]*3.14
kako dalje?
Hvala unapred
 
HITNO POTREBNA POMOC!!!
Kolika je gustina materije od koje se sastoji Mesec ako se zna da je njegova masa 81 put manja od od mase Zemlje. Na telo iste mase je gravitaciona sila na povrsini Zemlje 6 puta vece od gravitacione sile na povrsini Meseca. Smatrati da su Zemlja i Mesec sfernog oblika i homogeni. Poznata je gustina Zemlje 5500 kg/m3.
Mz=81Mm
Fz=6Fm
gustina= m/V
Vz=4/3Rz3*3.14
kako dalje?
Hvala unapred
 
Treba mi rešenje zadatka iz fizike i to hitno,molim vas ako neko budeznao da ga reši neka ostavi odgovor.Zadatak je vezan lekciju rad,energija i snaga.A glasi:Voz u luna-parku krece s visine 30 m brzinom 2 m/s i dolazi do mesta gde pruga dodiruje podlogu. Kolika je brzina voza u tom trenutku, ako je sila trenja jednaka 1/5 tezine voza , a put koji je voz presao 40 m ?
 
Imam jedno pitanje iz fizike..Zadatak je verovatno lak ali ja ne znam da ga resim..Profesorka je nova i sve radi mehanicki, nista povezano...Evo kako glasi pitanje: Kolika je sila privlacnosti dva slepera masa 20t i 30t, ako se nalaze na rastojanju od 20cm? Hvala unapred..:D

sila privlacenja dva tela proporcionalna je masi , a obrnuto proporcionalna kvadratu rastojanja.. Imas formulu m1 *m2 / r ^2 puta gravitaciona konstanta. Medjutim potrebno je odrediti centar mase ta dva slepera i onda resavati
 
Molim vas pomozite!!
Moze li neko da mi objasni kako se resva sledaci zadatak.

Automobil se krece niz nizbrdicu konstantnom brzinom, pri cemu vozac mora da drzi pritisnutu kocnicu. Kocnica deluje na diskove tockova koji se nalaze na rastojanju 15cm od osovine dok je poluprecnik tockova 35cm. Masa automobila je 850kg, a nagib nizbrdice 30 stepeni. Kolika je sila kojom kocnica deluje na diskove svakog od tockova ukoliko pretpostavimo da svaki od tockova deluje na automobil istom silom.

Ubila sam se pokusavajuci da ga resim, stvarno cenim svaku pomoc.

Razumem da se na strmoj ravni gravitaciona sila deli na paralelnu i normalnu i da je paralelna ona sto vuce automobil niz padinu. Takodje znam da izracunam iz trougla paralelnu silu i s obzirom da se automobil krece ravnomerno sila trenja je jednaka toj paralelnoj sili.

Nemam pojma sta da radim sledec. Ceo taj deo sa tockovim i diskovima uopste ne razumem. Jos jednom unapred hvala svakom ko pokusa da pomogne.
 
Molim vas pomozite!!
Moze li neko da mi objasni kako se resva sledaci zadatak.

Automobil se krece niz nizbrdicu konstantnom brzinom, pri cemu vozac mora da drzi pritisnutu kocnicu. Kocnica deluje na diskove tockova koji se nalaze na rastojanju 15cm od osovine dok je poluprecnik tockova 35cm. Masa automobila je 850kg, a nagib nizbrdice 30 stepeni. Kolika je sila kojom kocnica deluje na diskove svakog od tockova ukoliko pretpostavimo da svaki od tockova deluje na automobil istom silom.

Ubila sam se pokusavajuci da ga resim, stvarno cenim svaku pomoc.

Razumem da se na strmoj ravni gravitaciona sila deli na paralelnu i normalnu i da je paralelna ona sto vuce automobil niz padinu. Takodje znam da izracunam iz trougla paralelnu silu i s obzirom da se automobil krece ravnomerno sila trenja je jednaka toj paralelnoj sili.

Nemam pojma sta da radim sledec. Ceo taj deo sa tockovim i diskovima uopste ne razumem. Jos jednom unapred hvala svakom ko pokusa da pomogne.

nije sila trenja nego kociona sila. posmatraj tocak i onda imas momenat sile od kocnice i od mase tela idt. jel ovo 6 ili 7 osnovne
 
@TeBrAx, ево ти тај задатак. И формула за средњу брзину (v1+v2)/2 је таква само зато што су то брзине на путевима једнаких дужина, тј. и од А до Б имаш 100km, а и од Б до А исто толико.

Pogledajte prilog 348134

:mrgreen:
 
Može li mi neko postupno objasniti kako doći do kinematskih relacija (odnosa ubrzanja) tela na slici? Telo B rotira ugaonim ubrzanjem α, telo C ugaonim ubrzanjem β i trostrana prizma A ubrzanjem a. Rešenje je a - αR = - β (R/2).
Pogledajte prilog 382550
Posmatraj tangecijalno ubzanje tela B i to u tacki gde ga dodiruje t2 . Onda imas da je tangencijalno ubrzanje u toj tacki jednako a - alfa*R itd
 
Kolege, ne znam gde da okačim zadatak, jer je nešto između fizike i matematike, pa neka bude ovde:

U pitanju je sledeći problem:
Padobranac mase m=90kg skače padobranom sa visine h=600m.
Padobran otvara posle nekog vremena t=t1.
Zna se da je otpor vazduha proporcionalan kvadratu brzine i da su granične (asimptotske) brzine pada bez
padobrana 50m/s, a sa padobranom 5m/s.
Napraviti matematički model i odrediti rešenje za razne vrednosti parametra t1.
Koliko je maksimalno t1 (i odgovarajuće visine h1 otvaranja padobrana), da brzina pri doskoku ne bude veća
od 10m/s?

Nakon određenog računa, postave se dif. jednačine po t:

X(t)=X0+(m∗g/kb)∗((m/kb)∗(1−e−kb∗t/m)−t

V(t)=(m∗g/kb)∗(e−kb∗t/m−1)

Gde je kb-koef. otpora vazduha pre skoka, ka- koef. otpora vazduha posle skoka, m je masa, g je grav. konstanta.
Brzina nakon otvaranja padobrana se računa po formuli:

V(t)=(m∗g/kb)∗(e−kb∗t1/m−1)+(e−ka/m∗(t−t1)+(m∗g/ka)∗(e−ka/m∗(t−t1)−1)
Izračunala sam i ka, i kb, i ograničila sam asimptotske brzine, i ovu razliku t-t1 sam izračunala, u zavisnosti od trenutka otvaranja padobrana. Inače radim model u Matlabu, ali kada treba da izračuna brzine nakon otvaranja padobrana, delovi formule sa eksp. funkcijom teže nuli, i brzina ispada da je konstantna kad god da se otvori padobran.
Da li neko može da primeti grešku?
Hvala puno svima koji pogledaju zadatak!

Kod:
m=90;
g=9.81;
kb=0.5789;
ka=57.895;

t=0:1:11;
n=length(t);
Xpoc=zeros(1,n);
Xpoc(1)=600;

tnovo=zeros(2,n);

for i=2:n 
 Xpoc(i)=Xpoc(1)+(m*g/kb)*((m/kb)*(1-exp(-kb*t(i)/m))-t(i));  
end

for i=1:n
  f=@(t) Xpoc(i)+(m*g/ka)*((m/ka)*(1-exp(-ka*t/m))-t);
  tnovo(:,i)=fsolve(f,[-1 1]);   
end 

%disp(tnovo);
%t1=tnovo(2,:)+t;
%disp(t1);

V0=zeros(1,n);

for i=1:n
    V0(i)=(m*g/kb)*(exp(-kb*t(i)/m)-1);
end
%disp('ovo su V0');
%disp(V0);
V=zeros(1,n);
for i=1:n
   V(i)=V0(i)*(exp((-ka/m)*(tnovo(2,i))))+(m*g/ka)*(exp((-ka/m)*(tnovo(2,i)))-1); 
end

disp('brzine na preostalom delu puta:')
disp(V);
 
Polusferna podloga mase M=15kg i poluprecnika R=50 cm nalazi se na glatkom horizontalnom stolu, kao sto je prikazano na slici.Mala kugla mase m=1.5 kg postavljena je uz ivicu sfernog udubljenja i prepustena gravitaciji .Trenje izmedju stola i podloge je zanemarljivo, kao i trenje izmedju kugle i podloge pri kretanju niz sferno udubljenje, zbog cega ne rotira. Naci intezitet brzine kugle i podloge u trenutku kada je kugla u najnizoj tacki udubljenja .Intezitet ubrzanja sile zemljine teze je g=9.81 kg/m^2.
9
 

Back
Top