Quantcast

Filozofsko pitanje dana..

LBarbara

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.453
New..

Da postoji vaš savršeni klon, da li biste to bili vi?
Da li bi se ponašao na potpuno isti način kao i vi (poput ogledala) ili bi se ponašao drugačije?
Da se ponaša drugačije, to biste ipak bili vi?

U kojem trenutku to ne biste bili vi?

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
25.896
Znaci da, iako bi se klon ponasao drugacije, to bismo bili ipak mi?
Mislis imao bi moj pecat, code iskustva koji se nastavlja drugom putanjom?
Medjutim, ako bih postojao i ja, ne bi bio ja....menjao bi se drugacije i reagovao bi drugacije, osim, ako ne bi postojala sprega koja bi vrsila korekciju....komunikacija sa samim sobom ili produzeni ja i opet ne bi bio ja.

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
25.896
Strogo uzevši sva iskustva su nadogradnja čoveka i može se reći da je čovek onaj koji je rodjen i recimo vaspitan do nekih godina, a da su sva kasnija iskustva samo varijacije tog čoveka.
Tačnije, genetika + trenutak radjanja definišu čoveka, što podržava pretpostavku reinkarnacije i postojanje replika u istom prostoru i vremenu.
Medjutim, ako pretpostaviš da je čovek onaj koga znaš dovoljno blisko da primetiš razliku kod prostih promena, onda to više nije taj čovek....znači u domenu racionalne dužine života, čoveka ne možeš da replikuješ.

bmaxa

Veoma poznat
Poruka
12.441
Moguce je postavitu mnogo filozofskih pitanja koja će vas navesti na razmišljanje o životu, univerzumu...svemu.
Neka pitanja su prilično složena a neka su obmanjujuće jednostavna ali sa širokim ili dalekosežnim implikacijama.

..pa da krenemo..

Da li je bolje biti velika riba u malom ribnjaku ili mala riba u velikom ribnjaku?
mala riba u veikom ribnjaku svakako, zato sto u principu sto si manje primetan, teze ce te uloviti.

bmaxa

Veoma poznat
Poruka
12.441
Фермијев парадокс.
Толико могућности за живот у свемиру, а нигде никог ?! :eek:
otkud znas da ima mogucnosti za zivot osim ovde? Pretpostavka a ima toliko zvezda i planeta ne povlaci automatski da je zivot
rasprostranjen vec da su te zveze i planete zapravo ziva bica sa svojom svescu a da zivot na planeti
sluzi samo kao hrana za ta bica.

Обилић

Domaćin
Poruka
3.753
Када човек упадне у реку и удави се
ти то можеш да капираш као да се река храни људима ...
Понекад чак и кажемо, нпр. "ватра прогутала" и сл.

Ферми, Циолковски и други су размишљајући о парадоксалности непостојања живота у свемиру
и поред огромног простора,
пре свега су мислили на интелигентан облик живота,
тако да Сунце које гута све што му се стрмекне
није доказ непостојања парадоксалности.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.