Farbanje Vaskrsnjih jaja

Kad bojite jaja ?

  • Četvrtak

    glasova: 1 7,7%
  • Petak

    glasova: 12 92,3%
  • Subotu

    glasova: 1 7,7%

  • Ukupno glasova
    13
IMG_20240503_161145_edit_118796333158435.jpg
 
Po pravilu treba 40,...je'l?

To nisam znala. Ranije su mama i baba uvek farbale oko 50 jaja jer nas je bilo šestoro u kući...pa se delilo i komšiluku, i na kraju se posle pravila ili mimoza ili ruska salata.

Na Veliki petak su se oduvek u mojoj kući farbala jaja.

Zanima me da li nekome od vas pucaju barena jaja, pre farbanja?
 
To nisam znala. Ranije su mama i baba uvek farbale oko 50 jaja jer nas je bilo šestoro u kući...pa se delilo i komšiluku, i na kraju se posle pravila ili mimoza ili ruska salata.

Na Veliki petak su se oduvek u mojoj kući farbala jaja.

Zanima me da li nekome od vas pucaju barena jaja, pre farbanja?


Ja ih kuvam u lukovini, od 20 jedno je puklo ali mojom greškom jer sam pri vađenju lupila kašikom i to je puklo
 
Eto, popadija vam je i to resila... Valjda popadija zna
*Otkrila* (jos malo i *zagrmela*).
Ima preko 20 000 pratilaca na Instagramu... Iz sela kod Vrnjacke Banje

Budimo svi kao popadija (sto joj je i svekrva bila... samo sto svekrva nije bila i *profesorka srpskog jezika*... i nije imala Instagram pratioce al je zato posmatrala monahinje u manastiru Zica) :vnaocare:

U Hilandaru farbali juče, valjda ne prate Instagram popadiju i njenu sveki. 🤷🏻‍♀️

Screenshot_20240504-064211.jpg
 

Popadija iz sela kod Vrnjačke Banje otkriva zašto se jaja NE FARBAJU na Veliki petak: "Monahinje u Žiči to rade na OVAJ DAN. Svekrva me je naučila"​


Svake godine postavlja se isto pitanje - da li je pravilno farbati jaja na Veliki četvrtak ili na Veliki petak? Popadija Višnja Kostić gostujući prošle godine u emisiji "Blic žena studio" dala je odgovor na čuvenu dilemu.

Kada govorimo o Uskrsu, obavezno pitanje koje se nameće jeste ono u vezi sa farbanjem jaja. Koji dan je po veri i tradiciji onaj "pravi"? Mnogi običaju među pravoslavnim vernicima su nardoni, ne crkveni, pa jedni tako farbaju jaja na Veliki četvrtak, najveći broj na Veliki petak, a treći na Veliku subotu.


Popadija i profesorka srpskog jezika Višnja Kostić dala je odgovor na pitanje u "Blic žena studio".

"Ja lično farbam jaja delimično na Veliki četvrtak, jer farbam neku veću količinu za crkvu, i na Veliku subotu. Generalno je u našem narodu tradicija da se farba na Veliki petak, ali ja sam od svoje svkrve, koja je takođe popadija, naučila da u Žiči monahinje farbaju na Veliku subotu jer se na Veliki petak prosto ništa ne radi. To je najtužniji praznik, ali praznik je najtužniji jer se sećamo Hristovog stradanja, ali mi hrišćani danas znamo da je Hristos vaskrsao. Mi ga obeležavamo, ali se radujemo onome što iza tog praznika dolazi i na tome mora da bude akcenat", navodi Višnja Kostić, popadija i profesorka srpskog jezika, koja je veoma popularna i na Instagramu gde ima više od 20.000 pratilaca.

Iskreno rečeno nervira me to tumacenje popadije

🤷🏻‍♀️
 
Meni 10-12 od 30. Postoji li neki trik da jaja ne pucaju tokom kuvanja ili to zavisi od jaja?

Trik je da se lagano kuvaju i to traje malo duže

Ja svoje poredjam u šerpu nalijem vodu i stavim na šporet uključim ringlu na 8 i kad se ugrije dobro voda smanjim na cetiri, tad prokuva voda ali blago (ono ne skače u šerpi )

Posle isključim i ostavim ih još malo da stoje u vodi zatim ih vadim

Tako već kuvam 6 godina i ne pucaju

A prije toga dosta ih je pucalo
 
Trik je da se lagano kuvaju i to traje malo duže

Ja svoje poredjam u šerpu nalijem vodu i stavim na šporet uključim ringlu na 8 i kad se ugrije dobro voda smanjim na cetiri, tad prokuva voda ali blago (ono ne skače u šerpi )

Posle isključim i ostavim ih još malo da stoje u vodi zatim ih vadim

Tako već kuvam 6 godina i ne pucaju

A prije toga dosta ih je pucalo
Isto tako ih i ja kuvam, jaca tempetatura pa smanjim i kuvam ih po sat vremena, plus-minus.
 
Pa sta cemo sad? Raskol, drama... Sukob autoriteta - IG popadija sa 20 000 pratilaca (i BlicZena) protiv *Svete, carske...*
Kako razresiti to pitanje *epohalnog* znacaja... :mrgreen:
Isto ćemo ko do sad, svako farba kako je naučio. To ne smeta nikome, možda samo onim gastarbajterima što dođu na tri vikenda godišnje da budu veći Srbi od svih drugih.
 
Ja sam ih ove godine farbala 70. Mnogo brate, al okupi nam se rodbina za Vaskrs, ove godine nas je bilo 25-ero, pa da ima dovoljno jaja. Opet i ostane, naredne moram gledati da to smanjim-pogotovu rodbinu. :mrgreen:

Ja ih kuvam tako da ih ostavim preko noći na sobnoj temperaturi. Ujutro na veliki petak stavim u šerpu u hladnu vodu i na 4, dok ne provre. Uvijek stavim u manju šerpu i manju količinu jaja (utoliko manje i vode), da bi brže proključala. Potom pojačam temperaturu na 6 i kuvam još 10 minuta. Onda ide sljedeća tura jaja za kuvanje, dok uporedo farbam skuvana. Od ovogodišnje serije, 2,3 su pukla.
 

Back
Top