Fantazija kao prepreka duhovnom iskustvu

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.974
Fantazija je kada misliš da nešto možeš, a zapravo to u realnost ne
možeš da sprovedeš. Kada misliš da si nešto što nisi ili da imaš nešto
što realno nemaš.
Mašta je nešto drugo. Kada maštaš, znaš da maštaš. Kafa fantaziraš
onda ne znaš da fantaziraš.

Fantazija je prepreka duhovnom iskustvu, jednako kao i ideja da tako
nešto nije moguće. Ateista neće pokušati, jer ne veruje da je moguće.
Onaj ko fantazira neće pokušati, jer je ubeđen da to već ima.

Kako razlikujete fantaziju od duhovnog iskustva?
 
Kad god neko dozivi dubok duhovni trenutak na primer posle smrti voljene osobe cest primer ocigledno se nesto desava. Njegov subjektivni doxivljaj zavisi od pojedinca i situacije. Medjutim objektivno, nesto se desava u mozgu. Vatra neuronske aktivnosti prati duhovno iskustvo.A kad fantaziras leptirici.Brzo odlete.
 
Fantazija je kada misliš da nešto možeš, a zapravo to u realnost ne
možeš da sprovedeš. Kada misliš da si nešto što nisi ili da imaš nešto
što realno nemaš.
Mašta je nešto drugo. Kada maštaš, znaš da maštaš. Kafa fantaziraš
onda ne znaš da fantaziraš.

Fantazija je prepreka duhovnom iskustvu, jednako kao i ideja da tako
nešto nije moguće. Ateista neće pokušati, jer ne veruje da je moguće.
Onaj ko fantazira neće pokušati, jer je ubeđen da to već ima.

Kako razlikujete fantaziju od duhovnog iskustva?
Nekada je granica izmedju fantazije i maste toliko tanka da je rezultat ujedno duhovno iskustvo.
Sta to znaci?
Kada sam bio mali mastao sam da sam supermen. U jednom trenutku masta se pretvorila u fantaziju i skocio sam sa poviseg zida kako bih demonstrirao letacke moci grupi prijatelja. Dan danas pri promeni vremena zaboli me kljucna kost na koju sam pao tog leta Gospodnjeg, ali duhovno iskustvo steceno godinama razlikuje se od empirizma na primer, iz razloga kada bih mogao da vratim vreme zbog jednog opet skocio.
 
Iz svog primera mogu da primetim da je fantaziranje nešto bez ikakvog sistema pravila. Možda kada bi se primenila dobra pravila, ta fantazija bi imala šanse da se realizuje u stvarnosti. To je kao ono: "Bože, molim te da dobijem sedmicu na Loto-u.", ali pritom ne uplaćujem loz nikako. Pa, kreće fantazija-šta bih radila sa tim novcem da ga zaista dobijem. Dakle, ni osnovnu stvar da bi mi se fantazija mogla ostvariti-ne činim, ali nastavljam da zamišljam "šta bi bilo kad bi bilo."
Malo mi je nejasna ta razlika između fantazije i mašte, ali nazirem-maštala sam kao dete da postanem to i to... i ta ideja me je vodila kroz život da bih to i ostvarila. Druge neke maštarije mi nisu bile dovoljno važne, izgleda.
Maštam da budem šnajder koji od svog zanata može da živi. Svakodnevno vežbam. Može da se desi da mi se to ostvari u nekom trenutku.

Duhovno iskustvo, tj moj duhovni život se bazira na vrlo jasnim pravilima ponašanja i u skladu sa tim je vrlo različit od običnog fantaziranja. Nije mi palo na pamet da zamišljam kako li bi mi bilo u, recimo, raju, kako izgleda raj, da li ću se sresti sa Bogom i licem u lice itd., jer, zar ne, mene to može da "potrefi" kao i sedmica na lutriji, sve i bez tog loza.
Bavim se konstantnim učenjem o svojoj veri, živim kako najbolje mogu i znam u datom trenutku, čitam molitve, volim, želim da stvaram svakodnevno makar nešto minijaturno... i tako mislim da postajem dostojnija i kao vernik, i kao ljudsko biće... ali ne i dostojna sama po sebi "glavne premije".
 
Iz svog primera mogu da primetim da je fantaziranje nešto bez ikakvog sistema pravila. Možda kada bi se primenila dobra pravila, ta fantazija bi imala šanse da se realizuje u stvarnosti. To je kao ono: "Bože, molim te da dobijem sedmicu na Loto-u.", ali pritom ne uplaćujem loz nikako. Pa, kreće fantazija-šta bih radila sa tim novcem da ga zaista dobijem. Dakle, ni osnovnu stvar da bi mi se fantazija mogla ostvariti-ne činim, ali nastavljam da zamišljam "šta bi bilo kad bi bilo."
Malo mi je nejasna ta razlika između fantazije i mašte, ali nazirem-maštala sam kao dete da postanem to i to... i ta ideja me je vodila kroz život da bih to i ostvarila. Druge neke maštarije mi nisu bile dovoljno važne, izgleda.
Maštam da budem šnajder koji od svog zanata može da živi. Svakodnevno vežbam. Može da se desi da mi se to ostvari u nekom trenutku.

Duhovno iskustvo, tj moj duhovni život se bazira na vrlo jasnim pravilima ponašanja i u skladu sa tim je vrlo različit od običnog fantaziranja. Nije mi palo na pamet da zamišljam kako li bi mi bilo u, recimo, raju, kako izgleda raj, da li ću se sresti sa Bogom i licem u lice itd., jer, zar ne, mene to može da "potrefi" kao i sedmica na lutriji, sve i bez tog loza.
Bavim se konstantnim učenjem o svojoj veri, živim kako najbolje mogu i znam u datom trenutku, čitam molitve, volim, želim da stvaram svakodnevno makar nešto minijaturno... i tako mislim da postajem dostojnija i kao vernik, i kao ljudsko biće... ali ne i dostojna sama po sebi "glavne premije".
Kada maštaš da na računu imaš mnogo novca, razumeš da je to samo
mašta, ali prisutni su osećaji. To ti omogućava da proveriš kako bi se
ponašala, osećala i da li je takva realnost za tebe korisna ili nije.
Fantazija bi bila da se ponašaš kao da na računu imaš mnogo novca,
a zapravo ga nemaš. Fantazija bi bila da misliš da si odličan šnajder,
dok realno još imaš da učiš. Ili da možeš sa Bogom da razgovaraš,
dok zapravo samo vrtiš sopstvene misli.
 
Sama si rekla, "kad misliš da nešto možeš,imaš". Ali samo ako ima dovoljno iskrenosti da se to vidi i ne opravdava, ovim ili onim razlozima ili okreće ćoravo oko na rezultate.

Fantazija se može transferovati i čak prodavati drugima. Muđa je dobar primer...
Kada bi na svetu postojao samo neki Muđa i njemu slični koji prodaju fantazije
ovo bi bio Raj. Oni nisu prisutni u masovnim medijima i dopiru do jako malog
broja ljudi. Ono što se preko masovnih medija servira, je potpuni kriminal.

Nije toliko problem u onima koji prodaju fantazije, već u onima koji su spremni
da ih kupe. Deca recimo, pošto su prostodušna, najlakše su mete. Njihova
iskrenost je takva, da im ne pada na pamet da bi neko mogao da im podvali.
I zapravo im se fantazije uvaljuju za njihovo najviše dobro.
 
Kada maštaš da na računu imaš mnogo novca, razumeš da je to samo
mašta, ali prisutni su osećaji. To ti omogućava da proveriš kako bi se
ponašala, osećala i da li je takva realnost za tebe korisna ili nije.
Fantazija bi bila da se ponašaš kao da na računu imaš mnogo novca,
a zapravo ga nemaš. Fantazija bi bila da misliš da si odličan šnajder,
dok realno još imaš da učiš. Ili da možeš sa Bogom da razgovaraš,
dok zapravo samo vrtiš sopstvene misli.
Fantastično napravljena distinkcija!
Ovo poslednje-razgovor sa Bogom-to je zbunjujuće, a nekad sam i sama upotrebila taj redosled reči bez razmišljanja šta će neko o meni da misli. Imamo jednu vrstu istorije zapisanu u svojoj najvažnojoj knjizi, u Svetom Pismu. Posebno u Novom Zavetu se uči o karakteru Gospoda Boga nedeljivo sa Sinom i Svetim Duhom.
Sa čime običan čovek razgovara? Sa svojom percepcijom Isusa Hrista iz Biblije, npr., lično se prisećam raznih delova iz Novog, ali i Starog Zaveta-i na taj način razmišljam kakav bi odgovor na moje pitanje dao Bog. Dakle, ne fantaziram konverzaciju kao da pitam, a meni se niotkud u glavi smesti idealan odgovor na moje pitanje, mada imam jedno ili dva iskustva kroz život, a evo me, prevalila sam svoje tri decenije i bližim se punoj četvrtoj, a koja su prošla kao bukvalno takva-posebna.
Uz veru u Boga, mi osećamo bliskost sa Njim.
To je sličan odnos kao kad se pitam šta bi mi majka rekla da je još sa mnom... bliske smo bile, znale jedna o drugoj mnogo, volele se... Mogu još da nazrem šta bi mi ona rekla za situacije u kojim sam sad.
 
Poslednja izmena:
Kada bi na svetu postojao samo neki Muđa i njemu slični koji prodaju fantazije
ovo bi bio Raj. Oni nisu prisutni u masovnim medijima i dopiru do jako malog
broja ljudi. Ono što se preko masovnih medija servira, je potpuni kriminal.

Nije toliko problem u onima koji prodaju fantazije, već u onima koji su spremni
da ih kupe. Deca recimo, pošto su prostodušna, najlakše su mete. Njihova
iskrenost je takva, da im ne pada na pamet da bi neko mogao da im podvali.
I zapravo im se fantazije uvaljuju za njihovo najviše dobro.
Da, svi nam prodaju neke fantazije i zagušuju medijski prostor, ko subotari temu o pravoslavlju.

A što se Muđe tiče, služi se istim narativnom kao nekolicins pre njega. A onda se naknadno otkrije da je bio sklon malverzacijama ili seksualno devijantan ili opterećen i tako je prolazilo nekoliko puta ali ne može u nedogled. Hvata te nostalgija, čim fantaziraš kad bi... Kad bi, bilo, bilo bi...
 
Da, svi nam prodaju neke fantazije i zagušuju medijski prostor, ko subotari temu o pravoslavlju.

A što se Muđe tiče, služi se istim narativnom kao nekolicins pre njega. A onda se naknadno otkrije da je bio sklon malverzacijama ili seksualno devijantan ili opterećen i tako je prolazilo nekoliko puta ali ne može u nedogled. Hvata te nostalgija, čim fantaziraš kad bi... Kad bi, bilo, bilo bi...
Moraćeš na nekoj temi da mi objasniš šta je to Muđin narativ, jer ja
pojma nemam šta je to. Obično sam gledala snimke gde on razgovara
sa ljudima iz publike i koliko sam primetila, on više postavlja pitanja
nego što na njih odgovara. Navodi ljude da sami sebi odgovore.

Ali, kada imaš duhovnu praksu, narativ je manje bitan. Kada te neko
u fantaziju uvali i ima želju tu da te zadrži, on sve čini da te od duhovne
prakse odvoji. Zato što te ona vodi direktnom kontaktu sa istinom.
Govori ti da ti to nije potrebno, jer si već prosvetljen samim tim što si
prihvatio priču koju ti je servirao. Plaši te da duhovne prakse nisu po
Božijoj volji i slično..
 
Nekad je fantazija prosto - laž...dok je mašta - hvatanje u koštac sa istinom. ;) :)
Ha, maštala sam da jednom plešem, kao Jennifer Lopez-sa Richard-om Girom.
Fantazirala sam da imam i vezu sa vampirom.
Plesati nekad i hoću, lajk, mogu postati i dobra u tome, ali "The Twilight Saga!" je prosto nešto što... ne možemo da doživimo, ma koliko hteli.
 
Moraćeš na nekoj temi da mi objasniš šta je to Muđin narativ, jer ja
pojma nemam šta je to. Obično sam gledala snimke gde on razgovara
sa ljudima iz publike i koliko sam primetila, on više postavlja pitanja
nego što na njih odgovara. Navodi ljude da sami sebi odgovore.

Ali, kada imaš duhovnu praksu, narativ je manje bitan. Kada te neko
u fantaziju uvali i ima želju tu da te zadrži, on sve čini da te od duhovne
prakse odvoji. Zato što te ona vodi direktnom kontaktu sa istinom.
Govori ti da ti to nije potrebno, jer si već prosvetljen samim tim što si
prihvatio priču koju ti je servirao. Plaši te da duhovne prakse nisu po
Božijoj volji i slično..
Ma pričam o azijskim guruima uopšte. O idejama, praksi i svemu ostalom što su neki eksponirani doneli na zapad. Bio je u žiži pre 50 i više godina kad je i medijska pažnja bila neuporedivo veća. Sad je to više deo mejnstrima koji nikoga posebno ne zanima. Dok ne uslikaju Dalaj Lanu kako ljubi nekog dečka u usta...

Shvatam šta hoćeš da kažeš ali kad ima toliko duhovnih praksi sa raznih strana planete i gurua i verskih pravaca, nije na odmet podsećati da se ne jede meso od svake ptice, pošto ima svačega i svakakvih gurua i verskih vesnika.
 
Fantazija je kada misliš da nešto možeš, a zapravo to u realnost ne
možeš da sprovedeš. Kada misliš da si nešto što nisi ili da imaš nešto
što realno nemaš.
Mašta je nešto drugo. Kada maštaš, znaš da maštaš. Kafa fantaziraš
onda ne znaš da fantaziraš.

Fantazija je prepreka duhovnom iskustvu, jednako kao i ideja da tako
nešto nije moguće. Ateista neće pokušati, jer ne veruje da je moguće.
Onaj ko fantazira neće pokušati, jer je ubeđen da to već ima.

Kako razlikujete fantaziju od duhovnog iskustva?
Zato Jehova služi da sve fantazije sprži strahom
 
Fantazija je kada misliš da nešto možeš, a zapravo to u realnost ne
možeš da sprovedeš. Kada misliš da si nešto što nisi ili da imaš nešto
što realno nemaš.
Mašta je nešto drugo. Kada maštaš, znaš da maštaš. Kafa fantaziraš
onda ne znaš da fantaziraš.

Fantazija je prepreka duhovnom iskustvu, jednako kao i ideja da tako
nešto nije moguće. Ateista neće pokušati, jer ne veruje da je moguće.
Onaj ko fantazira neće pokušati, jer je ubeđen da to već ima.

Kako razlikujete fantaziju od duhovnog iskustva?
Fantazija je kad Ekhart Tole misli da je prosvetljen i da tome može naučiti rdruge kroz kurseve i knjige...većina takozvanih duhovnih učitelja živi u fantazijama...izvlače višu vrednost iz fantazije da su dogurali do nekog visokog duhovnog nivoa
 
To je ljubomora Kajina koji bi ubio Tolu jer je miljenik božiji.
nema to veze sa ljubomorom...počeo sam da čitam njegovu knjigu i brzo shvatio da to nije to ... čovek sa samo drekao svoje ličnosti i misli da je to prosvetljenje....ličnost je plod cele naše predistorije u ovom životu ima svrhu za životne lekcije koje trebamo da savladamo...a on pošto mu je ličnost bila neadekvatna za život shvatio da može da se otarasi ličnosti i bude samo duša...to je prečica ka sreći a ne prosvetljenje
 
nema to veze sa ljubomorom...počeo sam da čitam njegovu knjigu i brzo shvatio da to nije to ... čovek sa samo drekao svoje ličnosti i misli da je to prosvetljenje....ličnost je plod cele naše predistorije u ovom životu ima svrhu za životne lekcije koje trebamo da savladamo...a on pošto mu je ličnost bila neadekvatna za život shvatio da može da se otarasi ličnosti i bude samo duša...to je prečica ka sreći a ne prosvetljenje
Njegova stvar
 

Back
Top