Faktor snage, jacina struje, brojilo

Pitao sam i valjda ce neko da odgovori. verovatno su svi zateceni pitanjem ( a lose poznaju materiju ) pa mi je prosto drago. Jedan kod mene u firmi je poceo da mi objasnjava nesto sto verovatno niko na svetu ne bi razumeo, a glupo mu da kaze prosto NE ZNAM.

Da li si dobio nekih korisnih odgovora?Pored onoga što je Radema naveo, nije mi jasno, da li saving box mjeri trenutni cos fi, pa se prilagođava, ili ima fiksnu vrijednost kapacitivne reaktivne energije koju ubaci u strujni krug?Da li ima saving box za trofazni potrošač?
 
P = U * I * cos fi.
Na primer:
Imam potrošač koji se napaja sa 220V i trenutno "vuče" 5 A pri čemu mu je cos fi 0,8.
E sad ako taj uređaj smanji struju na 2,5A, na koju vrednost treba da se poveća cos fi da bi se, kako vi kažete, zadržala ista snaga?
P = 220 * 5 * 0,8 = 880W
220V * 2,5A * X = 880W
X = 880/550
X = 1,6?

Nisam strucnjak ali da li je moguce da ovo ne pase zato sto se snaga moze zapisati i drugacije I² R cos fi?
Pa se ne moze jednostavno posmatrati samo promena jacine struje?
 
cosfi moze imati vrednost do 1,a da je cosfi=1 je idealna,ali tome se tezi.Da bi se promenila struja mora da se promeni napon na tim krajevima te grane ili da se u tu grani ubaci jos neka impedansa,tako da ne mozemo tako da gledamo da se samo struja menja.

(mislim na ovo sto je kvoutovano iznad)
 
Nisam strucnjak ali da li je moguce da ovo ne pase zato sto se snaga moze zapisati i drugacije I² R cos fi?
Pa se ne moze jednostavno posmatrati samo promena jacine struje?

Uzeo si formulu P=U I cos fi i uvrstio U=I R.Ovo se može pisati samo za kola sa čistim termičkim potrošačima.U tim kolima su napon i struja u fazi pa je fi=0, pa je cos fi=1.U kolima koja imaju aktivne i reaktivne potrošače vrijedi U=I Z, gdje se impedansa Z (u opštem slučaju) sastoji od R, Xl i Xc.Princip kompenzacije jeste da se u kolo "ubaci" dodatnog Xc koje smanjuje ugao fi, odnosno povećava cos fi.Što se tiče prikazanog mjerenja struje kod "saving box-a" , mislim da bi tehnički najkorektnije bilo izmjeriti struju, napon i cos fi prije i poslije njegovog uključenja, pa onda vidjeti šta se dobija, ali meni i dalje nije jasno da li ja mogu jedan te isti save box koristiti npr, za frižider od 150 W i motor od 500 W?
 
Imam pitanje, da li mislite da bi kompenzatori reaktivne snage za industrijsku i komercijalnu upotrebu imali prodju u Srbiji ako je garantovana usteda el. energije 6-25%?

magsavers, spomenuo si saving box i da to ne prolazi kod nas. Za koga je namenjen (domacinstva ili industrija) i jel postoji neka garantovana usteda koju ostvaruje?
Kompenzatori reaktivne energije se vec godinama uveliko proizvode i prodaju. Mislim da ne postoji neka velika potražnja jer je – svidela se istina nekome ili ne – električna energija jeftina. Zato novac uložen u bilo šta drugo donosi veći profit nego kompenzacija.
 
Kompenzatori reaktivne energije se vec godinama uveliko proizvode i prodaju. Mislim da ne postoji neka velika potražnja jer je – svidela se istina nekome ili ne – električna energija jeftina. Zato novac uložen u bilo šta drugo donosi veći profit nego kompenzacija.

A o kolikom novcu govorimo? Ja nisam za sad uspeo da nadjem neke podatke kako s krecu cene kompenzatora u Srbiji niti njihove karakteristike. Zanima me da li oni koji prodaju kompenzatore posebno naplacuju merenja, procenu ustede, itd? Nisam siguran kako se to kod nas tacno radi jel neko ima seriju gotovih proizvoda tako da pokriva sirok dijapazon potrosaca ili se za svaki slucaj radi posebno projekat i pravi custom kompenzator? U svakom slucaju voleo bih da znam o kojim parama pricamo pa da onda vidimo u sta je ispativije uloziti.
 
Nisam siguran o kojim se parama radi kod kupovine opreme.
Proizvode se serijski i prilagođavaju svakom potrošaču prema potrebi. Isporučilac radi sve potrebne proračune ali ih posebno ne naplaćuje.
Ranije je najveći proizvođač bio "Minel" iz Beograda (bio je u Bačvanskoj ulici). Ne znam da li još postoji ali je sigurno da toga ima na tržištu.
Ako je u pitanju ulaganje novca u proizvodnju te opreme ne znam da li tu ima dovoljno zarade ali nekome ko lično ne poznaje tržište i prilike ovde, ne bih preporučio takav posao.
 

Back
Top