Faberžeova uskršnja magija

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.269
Prošlo je više od jednog veka od smrti Karla Faberžea, jednog od najčuvenijih juvelira svih vremena, a njegova dela i danas izazivaju uzdahe i oduševljenje.
Najčuvenija su svakako Faberžeova jaja, od kojih je većina napravljena specijalno za carsku porodicu Romanov u poslednjim decenijama njihove vladavine Rusijom. Kao i sve što se vezuje za Romanove, ova uskršnja jaja bila su raskošna do krajnosti — bogato ukrašena dijamantima, sa skrivenim iznenađenjima i impozantnim postoljima. Danas se vrednost takvih remek-dela računa u desetinama miliona dolara.

Na Uskrs 1885. godine ruska carica Marija Fjodorovna dobila je od muža cara Aleksandra III jedinstven poklon - jaje, poput kokošijeg, ali izrađeno od emajla sa tankom zlatnom niti na sredini.Kada ga je otvorila, zateklo ju je iznenađenje - "žumance" od čistog zlata u kom se krila minijaturna kokoška. Poput tradicionalnih ruskih lutkica matrjoški (ili babuški) kokoška se pomeranjem repa takođe otvarala, a u njoj je caricu čekalo još poklona: sićušna replika carske krune od zlata i dijamanata i maleni rubinski privezak na tankom lančiću.
85242_profimedia-0072555727_iff.jpg
 
Za vreme vladavine dinastije Romanov izrađeno je pedesetak takvih jaja za članove carske porodice i njihove prijatelje, od kojih je svako jedinstveno.
Zlato, platina, dijamanti, rubini, smaragdi, najfiniji emajl - sve su to materijali od kojih su carski juveliri pravili ove simbole luksuza čija se vrednost meri u milionima.

Danas je poznata sudbina 43 jajeta, a najveći broj Faberžeovih jaja nalazi se u Rusiji - deset u Palati oružja u moskovskom Kremlju i devet u Muzeju Faberžea u Sankt Petersburgu. Takođe, pored takozvanih "carskih jaja" postoji i nekoliko primeraka iz Faberžeove radionice koja su kao skupe poklone mogli da priušte sebi pripadnici najvišeg staleža u Rusiji.
 

Back
Top