Evo kako bi mogao da izgleda obavezan vojni rok u Hrvatskoj

Podržavate li uvođenje vojnog roka u svojoj zemlji?


  • Ukupno glasova
    19
Opa! Popisano je oko 3 milijuna stanovnika u Crnoj Gori?! Moram priznati da sam iznenađen. :ok:

Ništa se ne mora. Eto, vi se ne odričete Kosova. Naša obala je naša, a i naši su ljudi živjeli na njoj pod svakom okupacijom.

Da niste htjeli ratove, ne biste sudjelovali u njih čak 8 u 20. stoljeću. Mora biti da je i do vas. ;)

Bravo za njih. :kafa:
Što me stavljaš u koš ratobornih?

3 miliona je malo kao i 7..
Rekoh Crnogorce jer su prosečno najratoborniji dok nema pravog rata, vi se ne glupirate kad ubijate, a Srbi traže crni humor u tome...ko je lud? Zavisi od perspektive i observacije. U mojim, svi...

Mozda malo manje ovih kojih ima 5 puta manje od Dalmatinaca, Istrana, Zagreba, Slavonije, Dubrovčana, i koje sam županije izostavio...su i dalje svi za dom spremni?
Šahovnica je simbol da život države nije samo igra, ne?
 

U UNIFORMU ODMAH POSLE SREDNJE ŠKOLE? Evo kako bi mogao da izgleda obavezan vojni rok u Hrvatskoj

Jurica Kerbler - Od stalnog dopisnika Novosti ZAGREB
18. 01. 2024. u 22:51


DILEME više nema, Hrvatska uvodi vojni rok. Potvrdio je to i premijer Andrej Plenković, iako se zasad ne znaju svi detalji kako će mladići i devojke proći vojnu obuku.​

268748_shutterstock-1555288721_f.jpg

Foto: Shutterstock/Ilustracija

Najverovatnije će osnovno vojno znanje steći posle završene srednje škole, u trajanju od mesec dana. Pre svega će učiti kako da pruže prvu pomoć, osnovno rukovanje oružjem i zaštitu od nuklearnog i hemijskog napada.

Novi ministar odbrane Ivan Anušić dobio je zadatak da hitno razradi koncept, jer se pokazalo da vlada veoma malo interesovanje za dobrovoljno vojno obrazovanje. Prošle godine interes za vojsku pokazalo je svega 600 osoba u Hrvatskoj, iako su povećane naknade, a uskoro će biti i veće. Sa druge strane, ocenjeno je da su okolnosti takve da treba veći broj mladih uključiti u vojnu obuku kako bi stekli osnovno znanje za rukovanje lakim naoružanjem, boravak na terenu, orijentaciju i sve ostalo što se, inače, učilo za vreme punog vojnog roka. Danas nema mogućnosti da mladi ljudi nekoliko meseci provedu u kasarnama, ali će se naći sredstva za kraću i efikasniju obuku.

Preskupo i preteško

VEĆ se čuju i komentari da je to nepotrebno i da se osnovno znanje može steći i za vreme školovanja. Protivnici povratka vojnog roka ističu da će to biti skupo i teško za organizaciju i da je mnogo lakše, i jeftinije, kroz dodatnu nastavu u srednjoj školi da mladi saznaju ono što bi naučili kroz jednomesečnu obuku.

Javnost pre nekoliko godina, kada se povela slična inicijativa, nije dobro reagovala, ali su se okolnosti u svetu promenile i bezbednosna situacija mnogo je teža nego tada. Ocena je da treba ići na obaveznu obuku, ali za to treba rešiti mnoge probleme, od smeštaja do kvalifikovanih vojnih stručnjaka koji bi vodili obuku. Svi mladi dobili bi za vreme obuke uniforme, a još uvek nije poznato da li bi mesec dana proveli u kasarni, ili bi svakog dana dolazili na obuku. Jednomesečna obuka bi bila leti i zimi, a predlaže se da se oforme vojni kampovi gde bi se vežbalo vojno znanje, uz pune bezbednosne mere.

Hrvatska sprovodi plan modernizacije vojske, pa će mladi biti upoznati i sa najsavremenijim naoružanjem i vojnim vozilima koji su do sada kupljeni, ili će biti kupljeni, u narednim godinama. Vojni stručnjaci predviđaju da će obuka zainteresovati mlade da se u većem broju priključe hrvatskoj vojsci, jer već postoji potreba za tim.

Hrvatska je poslednjih sedam godina povećala izdvajanja za odbranu za 100 odsto, a u narednim godinama se očekuju brojna ulaganja u modernizaciju vojske.

https://www.novosti.rs/planeta/regi...ko-mogao-izgleda-obavezan-vojni-rok-hrvatskoj


I hrvatske vlasti su shvatile da je jedino organizirana i dobro opremljena vojska garancija državne sigurnosti. Počele su konzultacije o uvođenju vojnog roka u Hrvatskoj, koji je suspendiran, iako ne i službeno ukinut, daleke 2008. godine.


Budući da se geopolitičko i sigurnosno okruženje u svijetu i okolici drastično promijenilo, Hrvatska je odlučila pratiti nove trendove i napraviti zaokret u obrambenoj politici. Osim kupovine eskadrile francuskih Rafala, dopreme američkih vojno-oklopnih vozila Bradley, narudžbe francuskog protuzračnog sustava Mistral i stavljanja zapuštenih vojnarni u Sinju, Belom Manastiru i drugdje, Hrvatska planira i vraćanje vojnog roka, što osobno pozdravljam. Ostaje samo dogovoriti se oko modela i izvedbe. Osobno, nadam se vojnom roku od najmanje 90 dana tijekom kojeg bi ročnici trebali naučiti osnove obrane, korištenja oružja, hitne pomoći, civilne zaštite i slično. 30 dana bilo bi premalo za naučiti bilo što.
Lenštine pravac na pešadijsku obuku dok se nisu sasvim udebljali? :lol:
 
NATO vas čuva.

Dok je NATO ne trebaju vam "vojnici".
Profesionalnu vojsku čuvajte, i nagrađujte kao i doktore za oficire, a kao nastavnike za niže činove. Policiju isto.
Pošteno da vole to što su izabrali da rade...

Ne kažem da ne treba vojska, kažem da ne treba svako da bude vojnik. To nas u prošlosti nigde nije vodilo, previše ratova sa uvek istim epilogom - mir nakon stradanja...

Sport imaju. Da se troše...
Ukoliko su sposobni sve ostalo mogu da nauče...
Profesionalci su profesionalci.
Ma daj, nas je uvek manje od pacifista i uvek isteramo svoje. :kafa:
Ad maiorem Dei Gloriam!
 
Glasao sam za NE. Ne vidim smisla da se mlade ljude bepotrebno protiv njihove volje maltretira sa vojnim rokom. Bolje da se organizira nešto kao radne akcije gdje bi mladi naučili zanate koji im poslije itekako mogu biti od koristi jer nam kronično nedostaje majstora svake vrste.

Što se vojske tiče, bio bi najsretniji da nam dođu tehnički napredni pacifistički vanzemaljci i oduzmu nam sve oružje pa da se više ne možemo ubijati.
Čim Vučić najavio vojni rok odmah Hrvati copy paste iako nema više teritorija oko kojih se te vojske mogu sukobiti. Logičnije je da to najavljuju Bošnjaci i Albanci.
Točno tako. Nijedan normalan Hrvat nema nikakve pretenzije na teritorije Srbije a radikala koji sanjaju Hrvatsku do Zemuna ima valjda u promilima. Da krenu sa oružjem u kampanju zauzimanja Zemuna skupilo bi ih se toliko da vam za njih ne bi ni trebala vojska, dovoljno bi bilo malo bolje opremljeno lovačko društvo. Mnogi srbomrsci su jaki kad treba blebetati i pisati komentare, ali bi se u*rali čim bi se zapucalo. Npr.Bujanec. Iako bi sigurno u svojoj emisiji Bujica huškao na rat nema šanse da bi osobno uzeo pušku u ruke i krenuo na Zemun. Pa našao bi 1001 razlog i opravdanje zašto ne može ići.
 
Poslednja izmena:
Glasao sam za NE. Ne vidim smisla da se mlade ljude bepotrebno protiv njihove volje maltretira sa vojnim rokom. Bolje da se organizira nešto kao radne akcije gdje bi mladi naučili zanate koji im poslije itekako mogu biti od koristi jer nam kronično nedostaje majstora svake vrste.

Što se vojske tiče, bio bi najsretniji da nam dođu tehnički napredni pacifistički vanzemaljci i oduzmu nam sve oružje pa da se više ne možemo ubijati.

Točno tako. Nijedan normalan Hrvat nema nikakve pretenzije na teritorije Srbije a radikala koji sanjaju Hrvatsku do Zemuna ima valjda u promilima. Da krenu sa oružjem u kampanju zauzimanja Zemuna skupilo bi ih se toliko da vam za njih ne bi ni trebala vojska, dovoljno bi bilo malo bolje opremljeno lovačko društvo. Mnogi srbomrsci su jaki kad treba blebetati i pisati komentare, ali bi se u*rali čim bi se zapucalo. Npr.Bujanec. Iako bi sigurno u svojoj emisiji Bujica huškao na rat nema šanse da bi osobno uzeo pušku u ruke i krenuo na Zemun. Pa našao bi 1001 razlog i opravdanje zašto ne može ići.
Ja sam sam ZA, tri mjeseca ne bole i dobe 700e mjesečno odmah poslije školovanja za zajebanciju. Ja sam dobivao 100kn i nitko nije dovodio u pitanje vojni rok.
 
Petak, 16.02.2024. u 09:22

Stižu pozivi za vojnu vežbu u Hrvatskoj

677z381_677z381_10784021.jpg

EPA-EFE/ANTONIO BAT

U Hrvatskoj se poslednjih sedmica intenzivno promoviše vraćanje služenja obaveznog vojnog roka, a u međuvremenu građani dobijaju pozive za vojnu vežbu.

Iz Ministarstva odbrane za zagrebačku N1, kažu, da je reč o planiranoj aktivnosti pripadnika rezervnog sastava Hrvatske vojske.

"Konkretno, u ovom ciklusu na osmodnevno osposobljavanje je pozvano ključno osoblje Komande 1. pešadijskog puka – Zagreb, odnosno 26 rezervesta, koji su većinom vojni obveznici stariji od 45 godina”, naveli su iz ovog resora.

Iz MORH-a dodaju da se osposobljavanje rezervista sprovodi u cilju podizanja nivoa njihovih veština za uspešno sprovođenje zadataka, a težište u obuci odnosi se na pomoć civilnim institucijama u zaštiti i spašavanju u slučaju katastrofa, protivpozarne zaštite, traganja i spašavanja.

Iz Ministarstva su pojasnili da se pozivanje rezervista radi prema potrebama, da osposobljavanje traje osam dana i da najduže može da traje 30 dana tokom jedne kalendarske godine.

Navode i da pozive dobijaju samo rezervisti sa rasporedom, a to su vojni obveznici koji su odslužili vojni rok, ili su bili na dobrovoljnom vojnom osposobljavanju ili su bili zaposleni u vojnoj službi, gde im je određena vojno stručna specijalnost i imaju raspored u rezernom sastavu Oružanih snaga.

"Vojno obrazovanje nema alternativu, ili je imamo ili je nemamo, civilna zaštita to ne može zameniti. U slučaju vojne krize, svi muškarci od 18 do određenih godina su vojni obveznici, mogu biti mobilizovani, imali vojn vojno obrazovanje ili nemaju. S njom će biti svakako lakše”, izjavio je ranije ministar odbrane Ivan Anušić odgovarajući na pitanje da li je ovo priprema za eventualni sukob većih razmera koji preti Evropi i svetu.

https://www.politika.rs/sr/clanak/599621/Stizu-pozivi-za-vojnu-vezbu-u-Hrvatskoj

Pokreće se mašinerija. Ministar obrane Ivan Anušić tvrdi da ove godine neće biti ništa oko vraćanja vojnog roka, jer prethodno treba obnoviti i opremiti vojarne što bi se trebalo raditi ove godine.
 
Ja sam ZA, ali ispod 6 mjeseci nema smisla.
Ja sam imao dva mjeseca temeljne obuke, zatim dva mjeseca specijalističke, na kraju šest mjeseci tkz. završne obuke, gdje su zapravo ročnike rasporedili na razne zadaće i bili gubitak su vremena.

Tri mjeseca su dovoljna za stjecanje vojničkih navika i obuke na određenom sredstvu. Realno ni ja nisam puno više naučio za deset mjeseci.
 
Ja sam imao dva mjeseca temeljne obuke, zatim dva mjeseca specijalističke, na kraju šest mjeseci tkz. završne obuke, gdje su zapravo ročnike rasporedili na razne zadaće i bili gubitak su vremena.

Tri mjeseca su dovoljna za stjecanje vojničkih navika i obuke na određenom sredstvu. Realno ni ja nisam puno više naučio za deset mjeseci.
Nisam imao ništa, jer je ukinut vojni rok, dok sam došao na red. Čak sam uspio da me izbrišu iz vojne evidencije, tako da me barem iz tog razloga nije briga hoće li grunuti novi rat na ovim prostorima ili neće.
 
Sreda, 21.02.2024. u 21:15

Više od polovine Hrvata smatra da članstvo u NATO-u nije garant bezbednosti​


677z381_ghg.jpg


Više od polovine građana Hrvatske smatra da članstvo zemlje u NATO-u nije dovoljna garancija za nacionalnu bezbednost u slučaju bezbednosne pretnje i vojne krize, pokazuje istraživanje Hrvatske radiotelevizije.

Čak 56,8 odsto ispitanika reklo je da Hrvatska treba dodatno da ojača sopstvene odbrambene kapacitete, dok 32 odsto njih smatra da je članstvo u Alijansi dovoljna garancija.

Odgovorajući na pitanje na koji način treba povećati odbrambene kapacitete zemlje, 25,5 odsto Hrvata reklo je da treba uvesti obaveznu vojnu obuku za sve muškarce, dok 20,3 odsto anketiranih smatra da je rešenje u povećanju profesionalnog sastava hrvatske vojske.

Ostali ispitanici su kao rešenje naveli jačanje kopnene vojske, vazdušnih snaga, ratne mornarice, kao i proširenje rezervnog sastava hrvatske vojske.

Kada je reč o situaciji u svetu, 77,4 odsto Hrvata reklo je da je situacija "znatno ili delimično lošija" nego prošle godine, dok oko samo tri odsto ispitanika smatra da je situacija bolja.

https://www.politika.rs/sr/clanak/6...-da-clanstvo-u-NATO-u-nije-garant-bezbednosti

Ovo se svodi na staru izreku "Čuvaj se i Bog će te čuvat." Znači, prvo Hrvatska mora svoju vojsku podići na višu razinu i uraditi sve da bude dobro organizirana, opremljena i funkcionalna pa tek se onda treba uzdati i u pomoć saveznika. A ne kao što se dosad radilo kod nas. Raspusti vojsku, izbjegavaj ulaganja u naoružanje i nadaj se da će ti u slučaju potrebe netko priskočit u pomoć. Ne ide to baš tako.
 

Balkanska bezbednosna mreža: Plate u vojsci Hrvatske značajno uvećane, razlika u odnosu na Srbiju sve veća

VESTI Autor: Balkanska bezbednosna mreža 28. feb 2024 15:12

1706537805-shutterstock_2235148643-900x599.jpg


Posle odluke Vlade Hrvatske da poveća plate u oružanim snagama u proseku za oko 40 odsto, prosečna primanja za vojničke činove u neto iznosu u toj zemlji iznose oko 1.150 evra, što je za oko 67 odsto više u odnosu na primanja u Vojsci Srbije (VS), prenosi danas portal Balkanska bezbednosna mreža.


Uredbu o vrednosti koeficijenta za plate u vojsci, Vlada Hrvatske usvojila je nedavno, a kako navodi portal Orbis, to je prva promena vrednosti na „gore“ još od 2008. godine, s tim što su 2013. godine koeficijenti smanjeni za tri odsto. U tom procesu hrvatske vlasti su se vodile idejom da povećanje bude obezbeđeno za sve pripadnike vojske, ali pre svega da povećanje obuhvati one koji su do sada imali najniže plate, piše Balkanska bezbednosna mreža.

Kako dodaju, koeficijent vojnika, odnosno mornara hrvatske vojske, povećan je tako da je neto plata uvećana sa 816 na 1.080 evra, dok je primanje pozornika (prvi vojnički čin, to jest razvodnik u Srbiji) povećano na 1.168 evra.

Hrvatski razvodnik (najviši vojnički čin u toj zemlji – ekvivalent desetara VS) prema novoj Uredbi imaće neto platu od 1.198 evra pa profesionalni hrvatski vojnici ubuduće mogu da računaju na prosečnu platu od oko 1.150 evra, odnosno negde oko 135.000 dinara što je za čak 460 evra ili gotovo 67 odsto više nego što prima prosečan srpski vojnik.

Sa druge strane, kako piše Balkanska bezbednosna mreža, prema zvaničnim podacima objavljenim u Informatoru na sajtu Ministarstva odbrane Srbije, prosečna plata među profesionalnim vojnicima u VS iznosi oko 81.000 dinara.

Radi se o podacima o prosečnoj plati za oktobar 2023. godine, što je poslednja dostupna tabela u informatoru na sajtu Ministarstva odbrane.

Plate se po činovima kreću u rasponu od oko 75.000 do 85.000 dinara, iako dosta toga zavisi i od toga kojoj jedinici vojnik pripada jer nisu ista primanja u pešadijskom bataljonu, Gardi ili 72. specijalnoj brigadi, da li učestvuje u mirovnoj operaciji, koliko ima staža i da li radi sa osnovnim ili srednjim obrazovanjem.

Odluka Vlade Hrvatske motivisana je nastojanjem da se popularizuje vojnički poziv u toj zemlji i što više vojnika zadrži u vojnoj službi. Tako je, osim povećanja plata, odlučeno i da se uvećaju dnevnice u mirovnim i drugim misijama, podigne granica za odlazak u penziju sa 45 na 50 godina i da se pokuša sa popularizacijom vojnog poziva uopšte.

Iako je Hrvatska od 2016. godine povećala izdvajanja za vojsku za 122 odsto
, čini se da to nije bilo dovoljno jer se, kao i u Srbiji, i u toj zemlji razmišlja o mogućnosti povratka opšte vojne obaveze.

Iako se radi o zemlji članici NATO i Evropske unije, koja ima potpuno drugi tip bezbednosnih izazova, iskustva tekućeg rata u Ukrajini (a sasvim izvesno i aktivnosti vezane za vojsku u Srbiji), naterale su tamošnje političare i vojnike da razmisle o obnovi obaveze ukinute 2008. godine, piše Balkanska bezbednosna mreža.

Tako bi, ako se ostvare aktuelne medijske najave, u Hrvatskoj mogla ponovo biti uvedena obaveza služenja vojnog roka od početka 2025. godine, u trajanju od tri meseca.

Odluka o tome još nije usvojena.

https://n1info.rs/vesti/balkanska-b...-uvecane-razlika-u-odnosu-na-srbiju-sve-veca/

Nakon dogovora i odluka o kupnji naoružanja i uvođenju vojnog roka te obnove vojarni, ide se, sasvim logično, i na podizanje plaće zaposlenicima u Oružanim snagama Republike Hrvatske. :ok:
 

Back
Top