elektro tehnicki falkutet

zivotus

Početnik
Poruka
21
Za dve godine upisujem ETF.Zanimame koji smer da upisem sobzirom da se razumem u racunare da mi ide matis.fizika mi takodje ide imam 5 itd.ali nikada se preterano nisam interesovao za fiziku da li je to minus?Ako neko moze malo da mi pojasni sve te smerove.Zeleo bih nesto vezano za programiranje i slicno. :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 
Polako. Ako imas pet iz matematike i fizike ne znaci da ces se proslaviti na etf-u . U Koju god srednju ides ne zanosi se da znas sve . Sto se smerova tice na prvoj ste svi isti smer tako da se za smer ne bri ni i da razmislis dobro da li zaista zelis da upises etf .
zivi dok mozes
 
Pa dobro, nije da ti fizika ne treba, ali je ono što se uči na faxu puno interesantnije.
U NS imaš poseban smjer za programere na Fakultetu tehničkih nauka, a u svakom slučaju imaš još dosta vremena da se raspitaš o svemu.
Pozdrav i srećno.
 
zivotus:
Za dve godine upisujem ETF.Zanimame koji smer da upisem sobzirom da se razumem u racunare da mi ide matis.fizika mi takodje ide imam 5 itd.ali nikada se preterano nisam interesovao za fiziku da li je to minus?Ako neko moze malo da mi pojasni sve te smerove.Zeleo bih nesto vezano za programiranje i slicno. :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Matematika je veoma bitna, jer je ima dosta (doduse sad su se menjali programi), i redovno su tu najstroziji profesori, za strucne predmete ne brini, tu su profesori bolji.
 
Pa evo sad cu ja da ti malo pojasnim.Matematika ti bas treba na etf-u a fiziku imas samo u prvoj godini.A ko te zanimaju racunari odmah u prvoj godini biras da li ces smer Racunarska tehnika i informatika ili ostali.Ako biras OSO u drugoj godini biras izmedju pet smerova:Elektronika,Fizicka elektronika,Telekomunikacije,Signali i sistemi I Energetika.To je u Bg na etf-u.
Ali ako planiras da upises etf dobro razmisli jer stvarno treba da se radi.
 
tamara1607:
Pa evo sad cu ja da ti malo pojasnim.Matematika ti bas treba na etf-u a fiziku imas samo u prvoj godini.A ko te zanimaju racunari odmah u prvoj godini biras da li ces smer Racunarska tehnika i informatika ili ostali.Ako biras OSO u drugoj godini biras izmedju pet smerova:Elektronika,Fizicka elektronika,Telekomunikacije,Signali i sistemi I Energetika.To je u Bg na etf-u.
Ali ako planiras da upises etf dobro razmisli jer stvarno treba da se radi.

Nije bas tako. Pri upisu se bira:
1.Da li hoces SI [softverski inzenjering] (novi smer koji je krenuo od 2004 god)-tu nema studenata na budzetu, svi placaju, a maximalan broj koji primaju je 100 (kosta 2000 evra), ili
2. OSO [ostali smerovi]-Tu su svima predmeti u prvoj godini jednaki, a u drugoj se opredeljujes za smer kao sto je gore navedeno, s tim sto kao izbor imas i RTI.

Fiziku 1 imas kao obaveznu u prvom semestru, a u drugom stoji kao izborni predmet, a tebe ako interesuju racunari, moraces da uzmes ORT (osnovi racunarske tehnike) jer je to uslov da bi upisao RTI (ako se pre toga ne opredelis za SI odsek).

Mata ti je vrloo bitna, pa se na to skoncentrisi.
Toliko, pozdrav.
 
Joanna elvish princess:
And, btw, "elektro tehnicki" fakultet se pise zajedno... ;)
Pa coveka zanima matematika a ne gramatika :).... stvarno sramota da neko ko ima ambiciju da upise elektrotehnicki odvojeno....
Sto se tice teme... polako imas jos dve godine imas vremena za razmisljanje... Ja sam fiziku ima samo u prvoj i drugoj i nije mi neki veliki problem da je spremim. Sto se tice matematike nije ni ona teska, ali se trazi nesto sto do sad nije trazeno, a to je da se pored zadataka pise i teorija tj definicije i teoreme (koje se obicno i dokazuju). Rekao sam ti da je jos rano da razmmisljas o tome jer se ne zna sta ce biti ni za dva meseca, a kamoli za dve godine. Evo ti i primer: kada sam razmisljao o ETF-u (februar, mart ove godine) islo se pet godina. U junu kada su dosli ljudi sa ETF-a da ga prezentuju rekli su da se i dalje ide pet godina ali da su postdiplomske studije skracene sa dve na jednu godinu da bih ja po toj prici u julu upisao ETF. Medjutim kad sam dosao na fax u oktobru saznam da ustvari idem cetiri godine i da postdiplomske studije traju godinu dana. Kad sve saberes... ma najbolje je da sacekas.... eno i visa elektrotehnicka na vozdovcu se sad zove ETF.
 
Joanna elvish princess:
Nije bas tako. Pri upisu se bira:
1.Da li hoces SI [softverski inzenjering] (novi smer koji je krenuo od 2004 god)-tu nema studenata na budzetu, svi placaju, a maximalan broj koji primaju je 100 (kosta 2000 evra), ili
2. OSO [ostali smerovi]-Tu su svima predmeti u prvoj godini jednaki, a u drugoj se opredeljujes za smer kao sto je gore navedeno, s tim sto kao izbor imas i RTI.

Fiziku 1 imas kao obaveznu u prvom semestru, a u drugom stoji kao izborni predmet, a tebe ako interesuju racunari, moraces da uzmes ORT (osnovi racunarske tehnike) jer je to uslov da bi upisao RTI (ako se pre toga ne opredelis za SI odsek).

Mata ti je vrloo bitna, pa se na to skoncentrisi.
Toliko, pozdrav.

Zaista bih volela da upisem etf.Idu mi matis i fizika...I jako ih volim!Medjutim,mi sa prirodno-matematickog smo dosta "hendikepirani" kada su u pitanju matematika i fizika (posebno matematika) u odnosu na ljude iz matematicke gimn!Moze li neko da mi kaze-koliko je tesko upisati i zavrsiti etf ljudima koji dolaze iz "obicnih" gimnazija?Verujem da ima i takvih...Koliko su uspesni na faxu?
 
Pravo da ti kazem goooomila ljudi dolazi iz gimnazija cak ih dosta znam koji su zavrsili drustveni smer tako da sto se tice srednje nema to neke veze... a kako se snalaze... pa zavisi kako ko gimnazijalci moraju da budu redovni i da redovno uce ako misle nesto da postignu bar se meni tako cini mada ni ovi drugi iz tehnickih skola nemaju mnogo mesta za opustanje. U sustini mi iz tehnickih skola imamo uglavnom problem sa fizikom a gimnazijalci sa osnovama elektrotehnike i sve se svodi na to.
 
Zapravo Dru je zensko ako sam ja dobro procitao pise "Zaista bih VOLELA...". A sto se tice tvog komentara pa normalno da nece da te pogledaju ako im ne skrenes paznju na sebe. Vrlo je interesantno kako devojke mogu da te posmatraju mesecima a da ti nista ne primetis dok mi svaki put kad prodjemo pored neke devojke okrecemo se kao na raznju. Takodje me veoma zabrinjava podatak da dosta kolega ceka da devojka nacini prvi korak i to su vrlo istrajni u tome i onda kad se nadje neki koji je dovoljno hrabar da pridje devojci onda grmlje i kamenje na njega kako je smeo to da uradi kad je neko vec cekao da mu ta devojka pridje... mislim to ti govorim iz licnog iskustva...
@Dru
Ako se odlucis za etf i ako nisi bas extra ruzna i ako imas samo malo takticnosti mozes da izvedes da drugi zavrse fax umesto tebe veruj mi...
 
Dovla:
Zapravo Dru je zensko ako sam ja dobro procitao pise "Zaista bih VOLELA...". A sto se tice tvog komentara pa normalno da nece da te pogledaju ako im ne skrenes paznju na sebe. Vrlo je interesantno kako devojke mogu da te posmatraju mesecima a da ti nista ne primetis dok mi svaki put kad prodjemo pored neke devojke okrecemo se kao na raznju. Takodje me veoma zabrinjava podatak da dosta kolega ceka da devojka nacini prvi korak i to su vrlo istrajni u tome i onda kad se nadje neki koji je dovoljno hrabar da pridje devojci onda grmlje i kamenje na njega kako je smeo to da uradi kad je neko vec cekao da mu ta devojka pridje... mislim to ti govorim iz licnog iskustva...
@Dru
Ako se odlucis za etf i ako nisi bas extra ruzna i ako imas samo malo takticnosti mozes da izvedes da drugi zavrse fax umesto tebe veruj mi...
Hm...Iskreno, iako ne smatram sebe extra ruznom, nisam tip koji se oslanja na druge...Ali svakako, interesantna informacija!:)
Inace, zaista obozavam i matis i fiziku! Bez ikakve namere da se hvalim (vec zarad pokusaja da docaram svoje iskustvo kako bih dobila pravi savet), iz fizike se i takmicim (do sada i do republickog nivoa) ali iz matematike sam odlikas koji nema takmicarskog iskustva (ne racunajuci osnovnu) . Zato se i bojim! Ljudi mi uglavnom govore da je i na samom prijemnom iz matematike potrebno izvesno takmicarsko znanje, makar do opstinskog nivoa. Da li su u pravu? Znam da gomila ode na fax sa Vukovom diplomom i gomilom diploma sa najrazlicitijih takmicenja, pa ipak imaju problema sa oblastima za koje veruju da poznaju sasvim dovoljno. Iako sam spremna na rad i zrtve zarad toga, ipak...ne bih da se razocaram ili pozelim da sam eventualno upisala nesto drugo!
Jos nesto...
Koliko etf pruza zaljubljenicima u fiziku? Izuzetno mi je privlacan smer Fizicka elektronika? Kako je tamo? Koliko je tesko? Interesantno koliko i zvuci?
Joj...ja se raspisala....:)
Nadam se da ima onih koji mi mogu pruziti adekvatan odgovor na pitanja koja me istinski proganjaju....
Unapred hvala!
 
Evo redom: Da bi prosla prijemni potrebno je i dovljno da proradis predlozene zbirke tj jednu od predlozenih cija imena i pisce mozes naci na sajtu fakulteta. Matematika generalno nije teska nego je problem sto je koncept rada drugaciji. Sada se pored zadataka trazi teorija npr. definicija, matrica, determinanti, polinoma, granicnih vrednosti... i svega ostalog sto se radi naravno u pisanoj formi. Sledece ja znam puuuno ljudi sa prve godine i jaaaako malo njih koji su imali vukovu diplomu. To se u sustini svodi na 50-ak ljudi od 500 koliko se upisuje u prvu god. dakle svega 10%. E sad oni se naravno opuste misleci da su geniji u oblastima iz kojih su doneli diplome i taj zanos traje do prvog kolokvijuma kada shvate da ustvari nemaju pojma o toj oblasti i tome sta se trazi. I na kraju sto se tice ETF-a i fizike... pa zavisi od smera u principu ako bas bas zelis da se bavis fizikom mozda je onda bolje otici na fizicki fakultet, a ako zelis da fizika bude alat pomocu koga savladavas zeljeni smer onda i fizicka elektronika na etf-u nije losa. U sustini ide se na to da sve zavisi od studenta. npr ja imam fiziku samo u prvom semestru i nikad vise u zivotu jer je ona vec u drugom semestru izborni predmet koji ja naravno necu uzeti :-) , ali mislim da je ta fizika uslov da bi se izabrao smer fizicka elektronika ali to je za tebe vec daleka buducnost veruj mi od maja kad zavrsis srednju do maja kada zavrsis prvu godinu studija desi ti se milion stvari, imas milion razmisljanja i nedoumica tako da ti je ovo dovoljno za pocetak.
 
@Dru
Oprezno sa izborom odseka na ETF-u. Godinama je vazilo da na Fizicku elektroniku idu samo najbolji i najgori, najbolji zato sto bi to trebalo da bude pravi naucni odsek i sto samo oni mogu shvatiti te stvari, a najgori sto je broj studenata za druge odseke ogranicen pa najgori po broju bodova posle druge godine( ne znam, da li je i sad tako) moraju i na FE jer onih najboljih nema mnogo, pa bi se odsek ubrzo ugasio. To je ono sto je dobro, jer onda pustaju ljude da daju godinu da se nebi ugasio smer, ovo je naravno nezvanicno. E sad, ako imas u planu naucnu karijeru i sigurna si u sebe i bas bas zelis da znas sve o elektronima, fotonima & co, mozes da upises FE, inace mozes da se upropastis, sta ces da radis sa FE, da se zaposlis u nekom institutu za sitnu kintu, izgubices volju za zivotom, a ne za doktoratom. Inace znam neke ljude, sa puno uspeha sa takmicenja, koji su upisali FE i pokajali se( da ne kazem propali studenti).
Telekomunikacije su klasican izbor vecine, moj favorit je naravno RI, dosta ljudi sa drugih odseka posle faxa postanu programeri, zasto cekati?
Srednja skola i diplome ne moraju znaciti mnogo na ETF-u. Treba svakako imati zdravu pamet i sposobnost apstraktnog razmisljanja, to olaksava, ali najvazniji je RAD! (Ja sam isao suprotno). I ovi iz matematicke gimnazije su propadali, a i ovi iz kaubojskih srednjih su zavrsavali u roku. U tim godinama je motivacija veoma bitna, moze coveku lako da dosadi strebanje.
Jos nesto, ODUVEK je na skoro svim ispitima bilo i zadataka i teorije, pogotovo iz matematika( 5 kom ), najcesce prvi deo zadaci, a drugi teorija, ja sam recimo 5 puta polagao matu 1 jer me mrzelo da spremam teoriju za usmeni.
Etf generalno nije za strebere, treba i malo klikera.
Najvaznije, Caja vise ne predaje Elektronike ! Ovo je kao 5 ispita manje !
Srecno, i pametno odluci!
 

Back
Top