Električni dipolni moment...

Evo sad ću da prikačim jednu formulu da ne spamujemo previše.
Vrlo je korisna za ovo pitanje, praktično sve objašnjava.

Mislim da ljudi pogrešno razumeju da se električni dipolni moment odnosi samo na električni dipol. Odnosi se na bilo koji sistem tačkastih naelektrisanja, a u ovim formulama na kontinualno naelektrisanje.

EDM.png
 
Imala sam ovih dana problem. Naime izračunala sam za jedan molekul DM ali u tablicama našla neki sasvim drugačiji broj :eek:

I tek posle nekog vremena uvidim, kako sam bila glupa, da centar koordinatnog sistema nije bio isti. To mi uopšte nije bilo palo na pamet.

Imate li vi neke tako očajne greške u nečemu što radite?
 
Imala sam ovih dana problem. Naime izračunala sam za jedan molekul DM ali u tablicama našla neki sasvim drugačiji broj :eek:

I tek posle nekog vremena uvidim, kako sam bila glupa, da centar koordinatnog sistema nije bio isti. To mi uopšte nije bilo palo na pamet.

Imate li vi neke tako očajne greške u nečemu što radite?
Imam ja cudne rezultate nekad, gde odgovaraju praksi a ne odgovaraju teoriji....pa cutim...
Da se zameram ljudima, pa da kazu da sam lud....bolje ovako..
 
Ne znam, to što pišeš mi nije jasno. Q je takvo kakvo jeste i ne može se promeniti. Naelektrisanje Q sigurno ne zavisi od izbora koordinatnog sistema.

Dakle, samo iz formule izračunam koliko bi bilo d prim kada se pomeri centar sistema za ro. Zamenila i voila ! Slaže se sa brojevima iz tablice.
 
Ima veličina koje zavise od izbora sistema i koje ne zavise.

Зар ово није диполни моменат?

μ = q • l

μ – dipolni momenat [Cm – jedinica Kulon – metar ]

q − količina naelektrisanja, q ≈ 1,6 • 10 -19 C

l – rastojanje između centara parcijalno pozitivnog i negativnog naelektrisanja („dužina dipola“), jedinica je metar, m.

Чему интеграли ?!
 
Ima veličina koje zavise od izbora sistema i koje ne zavise.

кадавећ се рачуна диполни моменат од континуалнога налектриања то би био двоструки интеграл.

Ѕато је у том случају референтно место ценатр линијскога налекетрисања ....

Делта X би било рецимо неелектрисње а делтаYдео штапа са наелектрисњем делта X

A и B биле координате почетка и краја штапа .. .функције Y и F би биле функције расподеленаелектрисањ .. у овом сличају линеарно

1700338897556.png
 
Poslednja izmena:

Back
Top