Električna propast odlaže prisilnu elektrifikaciju

Živim u takvom mestu.
Imam plac od 43 ara, voće baštu životinje.
Sticajem okolnosti radim terenski i prevoz mi je nužnost.
Da postoji način da radim od kuće, auto bi mi trebao jednom nedeljno da odem u nabavku, a i to ne obavezno jer su sve počeli da dostavljaju.
15-минутни градови су градови "будућности", где ће људи обављати све у кругу од 500 метара. Има да раде од куће или поред куће, неће имати возила, неће ићи на други крај града да би се школовали, да би се рекреирали, да би куповали или да би радили нешто друго. Све ће бити ту и неће мрдати далеко.

Из године у годину нас убеђују да је то добро и да на то треба да пристанемо.
 
15-минутни градови су градови "будућности", где ће људи обављати све у кругу од 500 метара. Има да раде од куће или поред куће, неће имати возила, неће ићи на други крај града да би се школовали, да би се рекреирали, да би куповали или да би радили нешто друго. Све ће бити ту и неће мрдати далеко.

Из године у годину нас убеђују да је то добро и да на то треба да пристанемо.
Moja baba je prvi put izašla sa salaša kad su je upisali u školu.
Sve je to tako nekada i bilo.
I bilo je stvarno lepo.

Danas živeti na salašu predstavlja moj san čijem se ostvarenju nadam uskoro.
Auto će mi stojati u garaži da imam kad idem negde na svadbu.
 
Moja baba je prvi put izašla sa salaša kad su je upisali u školu.
Sve je to tako nekada i bilo.
I bilo je stvarno lepo.

Danas živeti na salašu predstavlja moj san čijem se ostvarenju nadam uskoro.
Салаш није исто што и 15-минутни град.

Ово о чему ти ја причам онемогућава људе да напусте тај круг у који су убачени да живе. Не могу да се крећу даље без посебне дозволе. Ти можеш да напустиш свој салаш и да одеш до другог салаша, села или града. Овде то није дозвољено.

Трећа ствар - салаш је огромна територија у односу на станове у којима људи живе.
 
Салаш није исто што и 15-минутни град.

Ово о чему ти ја причам онемогућава људе да напусте тај круг у који су убачени да живе. Не могу да се крећу даље без посебне дозволе. Ти можеш да напустиш свој салаш и да одеш до другог салаша, села или града. Овде то није дозвољено.

Трећа ствар - салаш је огромна територија у односу на станове у којима људи живе.
Znam o čemu ti pričaš .
Ti samo treba da znaš da je već tako, samo sad možeš malko više da se krećeš ako te puste, daju vizu, ako imaš auto evro 7 standarda itd.

Odosmo mi od teme.


Tema je to što SFREU odlaže elektro diktat zbog radi što su kineski auti jeftiniji isva planirana zarada od zelene diktature ode Kinezima umesto da apnu SFREU birokrati.
 
Moja baba je prvi put izašla sa salaša kad su je upisali u školu.
Sve je to tako nekada i bilo.
I bilo je stvarno lepo.

Danas živeti na salašu predstavlja moj san čijem se ostvarenju nadam uskoro.
Auto će mi stojati u garaži da imam kad idem negde na svadbu.
Svadbe će biti onlajn tako da ti neće trebati auto :mrgreen:
 
treba sad zabraniti kretanje..u slucaju putovanja na granicama treba od vozaca traziti papir zbog kojih razloga nisu presli na elektricna auta...zabraniti im takodje kupovinu hrane, odjece, posjetu shopovima..takodje da im se zabrani pravo na lijecenje...takodje da im se zabrani putovanje avionima busom vozom dok god ne pokazu papir da posjeduju elektricni auto...treba ih izolovati dok god ne shvate koliko je bitno za covjecenstvo da posjeduju elektricni auto..ako sve to ne urodi plodom, dignuti cijene dizela/benzina dok god se ne dodje do 90% elektricnog imuniteta krda na zemlji...
 
Svadbe će biti onlajn tako da ti neće trebati auto :mrgreen:
Super, prebacis poklon na racun, veselis se uz play listu na tube a dobijes klopu glovom
Kako su svadbe postale sterilne mozda bude i toga.

Prelaze ima gomila ljudi iz ns koji rade u bg svaki dan dolaze na posao i vraćaju se.
Po srbiji ih ima manje ali na zapadu se vozi
 
Добро.

Да би живео у потпуности са оним што пропагираш, мораш да се решиш и мотора и другог аута.

Ја знам врло добро какав је превоз у Немачкој и како функционише, било да је метро, било да је аутобус, било да је воз или авион. Једино се нисам возио бродом. Неупоредиво боље него у Србији и другим државама.

Са друге стране, без обзира што је то тако како јесте, ја бих увек држао ауто поред себе.

Никада никоме нисам саветовао да нема ауто. Саветовао сам људима да се реше мобилног телефона, али аутомобила никада.

Mi ne pricamo ovde o individualnim akcijama vec o promasaju dizajna sveta.

Individualne akcije su jako cesto uslovljene upravo tim dizajnom.

Dizajn je takav da, iako je javni prevoz dobar u Nemackoj, moja zena ne moze da ode i dodje sa dezurstva nikako osim automobilom. A ako je hitan slucaj (posto je neurohirurg i cimaju je bar jednom mesecno za hitnu operaciju), bukvalno od njenog auta zavisi necije zdravlje.
 
Mi ne pricamo ovde o individualnim akcijama vec o promasaju dizajna sveta.

Individualne akcije su jako cesto uslovljene upravo tim dizajnom.

Dizajn je takav da, iako je javni prevoz dobar u Nemackoj, moja zena ne moze da ode i dodje sa dezurstva nikako osim automobilom. A ako je hitan slucaj (posto je neurohirurg i cimaju je bar jednom mesecno za hitnu operaciju), bukvalno od njenog auta zavisi necije zdravlje.
Дизајн света није свуда исти. У Немачкој постоје сви видови превоза од бицикле до авиона, док у неким државама нема путева уопште. Знам да је тешко да се неко врати у неко доба однекуд, поготову ако је то рурална средина, али морам да ти кажем да је и у Србији и некад Југославији било тако са лекарима у мањим местима. Ноћу или ван редовног радног времена у хитним случајевима само је аутом могло да се дође до болнице. Здравствена установа је слала возача и кола по доктора да дође да помогне некоме у хитном случају.

Моја замерка на радно место твоје жене је то што здравствена установа не обезбеди превоз, односно да јој да службени ауто на располагање или возача који би дошао по њу, мада је свакако брже када она прими позив и када се одмах запути ка болници, него да неко долази однекуд и да је вози.

У сваком случају, дизајн Немачке по том питању је бољи од дизајна Србије и многих других земаља. Постоје земље које су боље дизајниране и од Немачке, али то не значи да је ауто зло и да не треба да га имаш.
 
Prelaze ima gomila ljudi iz ns koji rade u bg svaki dan dolaze na posao i vraćaju se.
Sad to uglavnom rade vozom. Smatra se da je prosečna kilometraža u Srbiji oko 10 hiljada godišnje.
Ako pričamo o EV pročitao sad da prosečno takvo vozilo u SAD pređe ako se dobro sećam oko 12.000 km godišnje. Razlog je prost - mnogima tamo je to drugi auto u kući.
 
Дизајн света није свуда исти. У Немачкој постоје сви видови превоза од бицикле до авиона, док у неким државама нема путева уопште. Знам да је тешко да се неко врати у неко доба однекуд, поготову ако је то рурална средина, али морам да ти кажем да је и у Србији и некад Југославији било тако са лекарима у мањим местима. Ноћу или ван редовног радног времена у хитним случајевима само је аутом могло да се дође до болнице. Здравствена установа је слала возача и кола по доктора да дође да помогне некоме у хитном случају.

Моја замерка на радно место твоје жене је то што здравствена установа не обезбеди превоз, односно да јој да службени ауто на располагање или возача који би дошао по њу, мада је свакако брже када она прими позив и када се одмах запути ка болници, него да неко долази однекуд и да је вози.

У сваком случају, дизајн Немачке по том питању је бољи од дизајна Србије и многих других земаља. Постоје земље које су боље дизајниране и од Немачке, али то не значи да је ауто зло и да не треба да га имаш.

Dizajn je bolji ali je daleko od savrsenog.
Ima Nemacka jos mnogo da radi da unapredi neke stvari.
Na primer, ja u 80% vremenskih prilika vozim dete u vrtic, 2.5km udaljen, bajsom (imam deciju prikolicu). Ali tih 20% ipak mi treba auto. Nazalost, nema javni prevoz bas za tu relaciju.

Ja kapiram tvoju ljubav prema autima. I ja volim motore, tj. voznju motorom. I tesko mi je da odbacim to, i ne odbacujem jer ne moram.

Ali ne mogu a da ne budem svestan cinjenice da je svet mogao mnogo lepse da ispadne da je fokus poslednjih 100 godina bio na ono o cemu pricam, a ne na ovo sto je ispalo.

I vidi, ja vozim motore (velike motore od 500ccm) od svoje 13-te godine! I ne znam za drugo.
Ali bih voleo da je svet drugacije uredjen i da nikada nisam ni znao za to, a da, sa druge strane, imamo zdraviji, zeleniji, mirniji zivot.
 
Dizajn je bolji ali je daleko od savrsenog.
Ima Nemacka jos mnogo da radi da unapredi neke stvari.
Na primer, ja u 80% vremenskih prilika vozim dete u vrtic, 2.5km udaljen, bajsom (imam deciju prikolicu). Ali tih 20% ipak mi treba auto. Nazalost, nema javni prevoz bas za tu relaciju.

Ja kapiram tvoju ljubav prema autima. I ja volim motore, tj. voznju motorom. I tesko mi je da odbacim to, i ne odbacujem jer ne moram.

Ali ne mogu a da ne budem svestan cinjenice da je svet mogao mnogo lepse da ispadne da je fokus poslednjih 100 godina bio na ono o cemu pricam, a ne na ovo sto je ispalo.

I vidi, ja vozim motore (velike motore od 500ccm) od svoje 13-te godine! I ne znam za drugo.
Ali bih voleo da je svet drugacije uredjen i da nikada nisam ni znao za to, a da, sa druge strane, imamo zdraviji, zeleniji, mirniji zivot.
Није само љубав. Ту постоји рационална потреба.

Чак и када имаш бицикл, метро, аутобус или трамвај, мораш увек да имаш кола, не зато што ја волим аутомобиле и што ме занимају, већ зато што ће ти затребати, а неће бити никога да ти пружи руку.

Здравији, зеленији и лепши свет неће донети укидање аутомобила, већ неке друге ствари, као што је равномернији развој држава, где неће сви хрлити у градове, већ ће моћи да остану на селима. Донеће забрана претеране изградње зградурина и других објеката по градовима. Доћи ће када буде престала хиперпродукција производа који нам реално не требају.

Ја сматрам да је теби аутомобил потребнији од мобилног телефона, компјутера и интернета. Потребнији ти је од телевизора, микроталасне или неког другог уређаја. Сви ти уређаји да би се произвели потребно је да се створи много загађења, а о томе нико не прича. Ја данас гледам људе који више не могу ни судове да оперу, већ им треба машина за прање суђа, а која свакако захтева претпрање.

Аутомобили уопште не загађују толико колико се прича. Нас трују неке друге ствари, које се масовно производе и која нам натурају као нешто што морамо да имамо.
 
Ti ne mozes sad da ukines automobile. To je proces koji je nemoguc, bez da sravnis sve sa zemljom i izgradis ponovo sve gradove, jer sam dizajn ne samo gradova, vec drzava i bukvalno celog sveta je prilagodjen automobilima.

Proces ukidanja automobila i kreiranja kvalitetnog (ali bas bas kvalitetnog) javnog prevoza bi trajao najmanje 200 godina.

I to se nece nikada desiti jer se to ne bi isplatilo moćnicima.

Ali ako bi se desilo - kvalitet zivota obicnog coveka bi se udesetostrucio.

I ja sad zivim u 15-tominutnom gradu (grad velicine Kraljeva/Valjeva), ali u regiji (metropolisu) od 5 miliona stanovnika, gde sa manje od 1h voznje (vozom 45 min) imas 10 puta vise sadrzaja nego sto ih imas u Beogradu.
Skoro pa savrsen dizajn sa sadasnje tacke gledista.
Ali daleko od savrsenog, kako bi zaista moglo da bude.
 
Ti ne mozes sad da ukines automobile. To je proces koji je nemoguc, bez da sravnis sve sa zemljom i izgradis ponovo sve gradove, jer sam dizajn ne samo gradova, vec drzava i bukvalno celog sveta je prilagodjen automobilima.

Proces ukidanja automobila i kreiranja kvalitetnog (ali bas bas kvalitetnog) javnog prevoza bi trajao najmanje 200 godina.

I to se nece nikada desiti jer se to ne bi isplatilo moćnicima.

Ali ako bi se desilo - kvalitet zivota obicnog coveka bi se udesetostrucio.

I ja sad zivim u 15-tominutnom gradu (grad velicine Kraljeva/Valjeva), ali u regiji (metropolisu) od 5 miliona stanovnika, gde sa manje od 1h voznje (vozom 45 min) imas 10 puta vise sadrzaja nego sto ih imas u Beogradu.
Skoro pa savrsen dizajn sa sadasnje tacke gledista.
Ali daleko od savrsenog, kako bi zaista moglo da bude.
Ваљево и Краљево нису 15-минутни градови. Био сам у оба и то нема везе са концептом који се сада намеће. Ти не можеш да пређеш цело Краљево за 15 минута никако, као ни Ваљево. 15-минутни град је као неки мало већи стамбени блок и коме се иде само пешке или евентуално бициклом и све ти је у кругу од 500 метара.
 
I ne pricam da je motiv sto automobili zagadjuju vazduh.

Meni je veci zagadjivac buka automobila i sam pogled na gomilu automobila, to sto ti kao pesak na ulici sve vreme moras da imas u vidu da moze da naidje automobil, ti silni prostori rezervisani za parkinge....

Jednostavno mi to nije, nekako, u redu.
То све може да се реши, без укидања аутомобила.

Ја знам врло добро о чему причаш и колико то исцрпљује човека у неким моментима, али немој да се одричеш кола.

Немој да дозволиш себи да мораш да зависиш од других.
 
https://nova.rs/auto/saveti/na-kojim-automobilima-se-najcesce-vraca-kilometraza/
*Poznato je da se u EU uglavnom prelaze velike kilometraže pa nije čudno da prosečan vozač u Nemačkoj godišnje pređe više od 60.000 km, neretko i više.*

Jos dodaj autobuse i kamione koji prelaze mnogo vece kilometraze
Autobusi i kamioni su još daleko od šire primene, a za automobile se i u tom tekstu navodi da se to sve pre svega odnosi na dizelaše. Nigde u svetu prosečna kilometraža svih automobila nije 36.000, a u Srbiji je oko 10, to sam već napisao.
 
Uvesti progresivnu registraciju: jedan auto na jednoj adresi jedna cena. Drugi auto na istoj adresi 50% skuplje itd.

A ne porodica ima 5 automobila od po 500 evra od toga tri neregistrovana na parkingu.

I da parking servis ne ulazi u dvorišta zgrada jer tako kažnjava stanare da ustupe svoje parkinge za naplatu parking servisa.
 
То све може да се реши, без укидања аутомобила.

Ја знам врло добро о чему причаш и колико то исцрпљује човека у неким моментима, али немој да се одричеш кола.

Немој да дозволиш себи да мораш да зависиш од других.

Pa uvek u necemu zavisimo od drugih.
Automobil mi ne treba sem da par puta odvezem dete, zeni treba i ostacemo na njenom.
Meni je dovoljan motor i bicikl.

Bolnica mi je, za ne daj Boze, na 700m od stana, pedijatar ambulanta na 100m.
4 marketa na 10-15 min peske (4-5 min bajsom), zeleznicka na 10 min, centar grada i manje od 10 min....stan je preko puta prelepog centralnog gradskog parka...tako da za mene ovaj grad jeste 15-ominutni.
Jedino vrtic je malo dalje, ali jos koja godina i to je gotovo - škole (i osnovna i srednja) su na manje od 10 min peske.

Realno mi srvarno ne treba i mirniji sam kad sto manje vozim.
 

Back
Top