Џамија Арнаудија, аутентична срушеној, наставиће да украшава Бањалуку: представљене активности отварања које очекују посетиоце у уторак

Иначе џамија постоји чак и на острву Хиосу на коме су турци 1822. починили велики масакр - може се рећи локални геноцид - над комплетним грчким становницима острва током Грчког рата за независност. Грци је нису срушили. Џамија се налази у самој старој градској луци.

Pogledajte prilog 1542981
Komso,mnogo se frljate sa terminom genocid! Ne postoji lokalni genocid. Genocid su veliki brojevi ,cesto i preko milion. Sve evropske zemlje su obrisale tragove islama,osim Srba i Bugara kojima su delovi populacije primili islam. Danasnji Bosnjaci i Pomaci,oko 13%u Bugarskoj.Albanci iS.Makedonija su novije drzave ,
 
Pogledajte prilog 1542285



Džamija Arnaudija, autentična srušenoj, će nastaviti krasiti Banjaluku: Predstavljene aktivnosti otvorenja koje posjetitelje očekuju u utorak

Pogledajte prilog 1542284

3. maj 2024

Banjalučka Arnaudija džamija, autentična svom nekadašnjem izgledu, sa ugrađenim elementima stare Arnaudije, nastaviće krasiti grad na Vrbasu. Otvaranje obnovljene Arnaudije bit će 7. maja, na dan kada je i srušena. Pripreme su u toku. O tome kako su protekle, te šta se sve planira na taj dan, pojašnjeno je na današnjoj press konferenciji.


Sve aktivnosti vezane za gradnju džamije su završene, stoga je organizacioni odbor predstavio sve propratne aktivnosti koje će uslijediti uz otvaranje Arnaudije ili džamije Hasana Teftedara.

Danas je sve započelo tematskom hutbom koja je održana u banjalučkoj džamiji Ferhadija, a nakon press konferencije otvorena je i izložba posvećena džamijama Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

“Danas će banjalučke džamije svim zainteresovanim biti otvorene, kako bi se upoznali sa obrednim prostorom muslimana i drugim značajnim podacima”, naveo je muftija banjalučki Ismail-ef. Smajlović.

U Arnaudiji će, uoči otvorenja, tačnije 6. maja, biti proučen tradicionalni mevlud.

Pogledajte prilog 1542287

Centralna svečanost otvorenja počet će 7. maja, u utorak, u 11 sati, a biće propraćena kulturno-obrazovnim programom. Trajat će sve do prvog ezana, u 13. sati.

O gradnji i značaju ove džamije govorit će i Selma Alispahić, profesorica sa Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu, a program će biti obogaćen i učenjem ilahija i kasida, pod dirigentskom palicom Latifa Močevića. Prisutnima će se obratiti i reis-ul-lema Husein efendija Kavazović, koji će i otvoriti džamiju.

Poručeno je da je program otvaranja džamije spreman za sve zainteresovane. Nakon podne namaza kapije harema i vrata džamije će također biti otvorene za sve zainteresovane – rečeno je na današnjoj konferenciji.

U utorak se očekuje između pet i deset hiljada gostiju na otvorenju. U saradnji sa institucijama, iz Organizacionog odbora navode da su je dogovorili sve kako bi otvorenje proteklo u najboljem redu. Preko 50 ljudi će biti na usluzi i pomoći tokom manifestacije. Već je izdata instrukcija gdje će saobraćaj biti zaustavljen. Iz odbora su danas zamolili sve goste da se pridržavaju instrukcija osoba koje provode obezbjeđenje, kako bi sve proteklo u skladu s duhom ovog događaja.

link

Срушена Арнаудија je била као суза на лицу града на Врбасу. Али, од уторка ће џамија Арнаудија поново да постане најблиставији драгуљ Бањалуке! Па зар то није фантастично?!
Stanovali smo blizu arnaudije dok sam bio dijete, fantasticna vijest.
 
Komso,mnogo se frljate sa terminom genocid! Ne postoji lokalni genocid.
Запамите бре једном за свагда да је само Међународни суд правде у Хагу (МСП), као 'суд над судовима' јер над њиме нема суда, меродаван да пресуди шта је геноцид. А по дефиницији геноцида коју су донеле Уједињене нације, а чији је МСП главни судски орган, геноцид постоји без обзира на број жртава, ако су ова дела извршена у намери уништења припадника одређених група на одређеној територији без обзира колика је та територија, или у преводу може да буде и општина. Не можете ви да одређујете шта је геноцид када је то најтеже дело против човечности још 1946. године у Уједињеним нацијама године одређено дефиницијом геноцида.
 
геноцид постоји без обзира на број жртава, ако су ова дела извршена у намери уништења припадника одређених група на одређеној територији без обзира колика је та територија, или у преводу може да буде и општина.
pa koliko ste vi onda genocida pocinili u srebrenickim selima,. ili sarajevskim opstinama? ne zna im se broja; ti komija lupetas samo
 

1715088909764.png


"SB" U ŠEHER BANJOJ LUCI: Arnaudija se vratila svome gradu, podigla se kao ptica iz pepela

Otvaranje Arnaudija džamije centralni je događaj manifestacije "Dani džemata i džamija" koju Uprava za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH organizuje osmi put, a koja će trajati do 12. jula. Manifestacija se organizuje kako bi podsjetili na Dan džamija, a time i rušenje Ferhadija džamije u Banjaluci, koja je zajedno s Arnaudijom i drugim džamijama porušena u noći između 6. i 7. maja 1993. godine.




ezy_watermark_07-05-2024_01-59-11-3700pm.jpg


Prije 1h

U Banjoj Luci je održana ceremonija otvaranja obnovljene Arnaudija džamije, kojoj su prisustvovali brojni građani, vjernici, zvanice iz Bosne i Hercegovine i inostranstva.

Na svečanom otvorenju džamije Arnaudija obratili su se, između ostalih, ministar za kulturu i turizam Republike Turske Mehmet Nuri Ersoj, predsjednik Uprave za vjerske poslove Turske Ali Erbas, direktor Generalne vakufske direkcije Republike Turske Sinan Aksu, reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, direktor Vakufske direkcije BiH Senaid Zajimović, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić, muftija banjalučki Ismail Smajlović, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.

Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović pozvao je sve dobronamjerne ljude Banjaluke da, bez obzira na njihovu životnu filozofiju i opredjeljenje, štite jedni druge od svakog zla i da čuvaju bogomolju drugoga kao što čuvaju i svoju vlastitu.

On je izrazio nadu da će obnova banjalučkih džamija vratiti stari duh otvorenosti Banjaluci, da će ohrabriti one čiji korijeni su s ovih prostora da se vrate i da će osnažiti dobre međuljudske odnose.

"Nadamo se da će svjetlo kandilja banjalučkih džamija osvijetliti put bolje budućnosti i da će pomoći da zacijele duboke rane. Ako vjerski objekti ne vrše tu ulogu i ne doprinose međuljudskoj korektnosti i čestitosti, ne podstiču ljude na plemenitost i kulturu i ne pozivaju ih na saradnju u dobru i na civilizacijsku izgradnju, onda ne vrše svoju ulogu koja im je namijenjena", kazao je reisul-ulema.

"Naša je radost posebna jer ponovno uzdizanje Arnaudije vraća nadu u naše bolje sutra koje itekako trebamo", rekao je muftija banjalučki Ismail ef. Smajlović na svečanom otvorenju džamije Arnaudija u Banjoj Luci.

"Od konca 16. stoljeća čista srca vjernika i bistri pogledi dobronamjernika stapali su se sa ovim banjalučkim draguljem Arnaudija džamijom. Nakon njenog trodecenijskog izbivanja danas je ponovo vraćamo u njeno prirodno prebivalište šeher Banjaluku. Danas je pridružujemo ostalim džamijama u ovom gradu i zaokružujemo mukotrpan posao njihove obnove“, rekao je muftija banjalučki.

Glavni imam Medžlisa Banjaluka Muamer Okanović u svojstvu domaćina poželio je dobrodošlicu prisutnima i izrazio radost što je džamija ponovo otvorila svoja vrata i što će "na radost vjernika i građana Banjaluke uz ostale banjalučke džamije biti stjecištem dobrih i čestitih ljudi".

"Džamija Hasana defterdara dragulj je među džamijama te upotpunjuje ljepotu banjalučkih džamija koje su stoljećima Banjaluku krasile, bivajući stjecištima duhovnosti, plemenitosti i oživotvorenja jakih međuljudskih odnosa. Izgrađena nedugo nakon Ferhat-pašine džamije, Arnaudija je raskošnošću enterije, prostrašnošću harema ostala neizostavnim dijelom srca Banjalučana i svih posjetioca koji su njenom okrilju boravili", rekao je Okanović.

"Otvaranje ponovo izgrađene Arnaudija džamije u Banjaluci je historijski dan kojim se šalje poruka mira i suživota", rekao je direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Senaid Zajimović.

"Ovo je historijski dan kojim šaljemo poruku mira i suživota. U okviru manifestacije Dani Vakufa u BiH 2024. godine svečano otvaramo ponovo izgrađenu Arnaudija džamiju - dragulj i biser Banja Luke, po kojoj je ovaj grad nadaleko bio prepoznatljiv. Arnaudija je ponovo spomenik duhovne i kulturne, ali i civilizacijske snage i pobjede dobra u BiH. Presretni smo i zadovoljni što smo imali priliku učestovati u oživljavanju ovog velikog zdanja i imena njenog utemeljitelja Hasana defterdara", rekao je Zajimović.

"Ovaj događaj ima višestruk značaj kojim nastavljamo snažno njegovati naše bogatstvo, naslijeđe i duhovne vrijednosti, rekao je ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić.

Rekao je da je banjalučka i bh. ljepotica ponovo zablistala u autentičnom obliku, kao i prije više od četiri stoljeća.

"Ovim svečanim i radosnim činom upotpuniće se mozaik obnove 16 porušenih banjalučkih džamija. Arnaudija će tako dodatno ukrasiti ovaj lijepi i prelijepi bh. grad na Vrbasu i vjerujem donijeti radost u srca svim ljudima u našoj domovini, prije svega vjernicima koji će u njoj obavljati namaz“, kazao je Hurtić.

Dodik: Rušenje džamije Arnaudija je bilo greška i čin bezumlja

"Ono što se desilo prije 30 godina, na današnji dan bilo je greška, bio je čin bezumlja, i ne može se rušenjem i bilo kakvim skrnavljenjem dovesti u pitanje postojanje ovakvih bogomolja i ne može se zaustaviti ni narod, ni vrijeme", rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svečanom otvorenju džamije Arnaudija u Banjaluci.

Istakao je da je Arnaudija predivan objekat, zahvaljujući u ime Republike Srpske svima koji su pomogli Republici Turskoj koja je izdvojila najznačajniji dio novca i svim drugim institucijama koje su na bilo koji način dali podršku izgradnji ove džamije.

"Okupljeni smo ovdje da svjedočimo i ovom vremenu, da samo može na ovim prostorima da živi mir, potpuno razumijevanje među ljudima, podrška i da svako ima pravo da bude svoj, može da bude drukčiji, pripadnik jednog, drugog, petog naroda, ali ono što moramo svi zajedno da gradimo jeste mir“, rekao je Dodik.

alt


Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković rekao je da je danas "više nego jasno da Banjaluka pripada svima".

"Čestitam danas svima nama na ovom važnom i velikom događaju. Rekao bih dugo očekivanom datumu, kada danas ova prelijepa bogomolja otvara svoja vrata. Želim da mnogo godina, decenija i vijekova bude na molitvenu upotrebu svim vjernicima islamske vjeroispovijesti", rekao je Stanivuković.

Dodao je da životno breme naroda koji žive na ovim prostorima jeste i mjeri se u tome u snazi da "pogledamo jedni druge i da oprostimo jedni drugima ono što se može oprostiti."

"Neka svako od nas još jednom ode u svoju bogomolju i zamoli Boga za dodatnu snagu da shvatimo da živjeti zajedno nije samo moguće, nego i lijepo", rekao je gradonačelnik Banjaluke.
Rekao je da je Arnaudija ne samo bogomolja, već i most povezivanja te da je Banja Luka završila jedan važan zadatak.

"Obnovila je sve džamije, sve katedrale i sve crkve. I to je Banja Luka - da svaki čovjek ima svoje pravo na vjeru, svoju slobodu", rekao je Stanivuković.

Otvaranje Arnaudija džamije centralni je događaj manifestacije "Dani džemata i džamija" koju Uprava za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH organizuje osmi put, a koja će trajati do 12. jula. Manifestacija se organizuje kako bi podsjetili na Dan džamija, a time i rušenje Ferhadija džamije u Banjaluci, koja je zajedno s Arnaudijom i drugim džamijama porušena u noći između 6. i 7. maja 1993. godine.

Obnovom Arnaudije završava se proces obnove 16 porušenih banjalučkih džamija. Poput Ferhat-pašine džamije, Arnaudija džamija je sazdana na fragmentima koji su nakon njenog rušenja odnošeni na razna mjesta.

Arnaudija je džamija koju vezuje slična sudbina kao i Ferhat-pašinu džamiju. Izgrađena je krajem 16. stoljeća, 1595. godine, samo nekoliko decenija nakon Ferhadija džamije. Izgradio ju je Hasan defterdar, ministar finansija Ferhat-paše Sokolovića, potpisnik vakufname Ferhat-paše Sokolovića i njegov savremenik.

Arnaudija je na neki način kroz historiju dobila epitet sestre Ferhadije džamije, tako dijele i tragičnu sudbinu, odnosno 7. maj 1993. godine, kada su u ranim jutarnjim satima detonirana oba objekta.

Arnaudija džamija je jedna od 16 porušenih džamija u Banjaluci tokom proteklog rata u Bosni i Hercegovini. Ideja o obnovi Arnaudije iznesena je 2015. godine, krajem 2016. godine potpisan je Protokol o ponovnoj izgradnji ove banjalučke ljepotice s Generalnom direkcijom vakufa pri Ministarstvu kulture i turizma Turske, dok je naredne, 2017. godine, svečano položen kamen temeljac za izgradnju.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2003. godine proglasila je mjesto i ostatke graditeljske cjeline Arnaudije nacionalnim spomenikom BiH.

(BHRT)
 

1715089802073.png

TURSKI MINISTAR NURI ERSOY U BANJOJ LUCI: "Džamije su znak bratstva i jedinstva!"


Arnaudija džamija je jedna od 16 u toku agresije porušenih džamija u Banjoj Luci. Ideja o obnovi Arnaudije iznesena je 2015. godine, krajem 2016. godine potpisan je Protokol o ponovnoj izgradnji ove banjalučke ljepotice s Generalnom direkcijom vakufa pri Ministarstvu kulture i turizma Turske, dok je naredne, 2017. godine, svečano položen kamen temeljac za izgradnju.

v123312312333123123123.jpg


Prije 34 min

Ministar za kulturu i turizam Republike Turske Mehmet Nuri Ersoy izjavio je da su džamije znak jedinstva i bratstva i da će obnovljena Arnaudija džamija doprinijeti jačanju mira i tolerancije u Bosni i Hercegovini.

Ceremonija otvaranja obnovljene džamije Arnaudija u Banjoj Luci odvija se u prisustvu velikog broja građana i visokih zvanica iz Bosne i Hercegovine i Turske.

Turski ministar Ersoy izrazio je zadovoljstvo prisustvom otvaranju obnovljene banjalučke ljepotice.

“Kao što je poznato, Balkan i Bosna i Hercegovina imaju posebno mjesto i poseban značaj u našoj historiji, kulturi i srcima. Nikada kroz historiju nismo bili odvojeni jedni od drugih. Naše jedinstvo učinilo nas je dijelom zajedničke sudbine. Zato ćemo danas i sutra, kao i juče, dodatno jačati naše veze sa Balkanom. Nastavićemo da dajemo sve od sebe da održimo mir i stabilnost na Balkanu. Arnaudija džamija, poznata i kao Defterdarova džamija, koju smo danas otvorili u Banjoj Luci, izgrađena je takvim pristupom zasnovanim na miru, bratstvu i spokoju“, kazao je Ersoy.

Podsjetivši na historijat Arnaudije, Ersoy je kazao da je ona 2003. godine proglašena i nacionalnim spomenikom BiH i da i to govori o njenom značaju.
“Danas imamo zadovoljstvo da sa vama svečano otvorimo ovu džamiju. Kako je naš predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao na otvaranju Baščaršijske džamije, džamije su znak jedinstva među ljudima i bratstva među muslimanima. Nadam se da će Arnaudija džamija doprinijeti jačanju mira i tolerancije u Bosni i Hercegovini, gdje zajedno žive različite kulture i vjerovanja“, poručio je Ersoy.

Arnaudija je na neki način kroz povijest dobila epitet "sestre" Ferhadija džamije, tako dijele i tragičnu sudbinu, odnosno 7. maj 1993. godine, kada su u ranim jutarnjim satima detonirana oba objekta.

Arnaudija džamija je jedna od 16 u toku agresije porušenih džamija u Banjoj Luci. Ideja o obnovi Arnaudije iznesena je 2015. godine, krajem 2016. godine potpisan je Protokol o ponovnoj izgradnji ove banjalučke ljepotice s Generalnom direkcijom vakufa pri Ministarstvu kulture i turizma Turske, dok je naredne, 2017. godine, svečano položen kamen temeljac za izgradnju. Džamija je rekonstruirana u autentičnom stilu.
 

1715153112477.png

NEUMJESNA OPASKA NENADA STEVANDIĆA: "Dok u Evropi spaljuju Kuran, Dodik prisustvuje otvaranju džamije!"


"Ali nema to ko da dobro vidi i čuje pa nam iz EU i dalje drže lekcije o suživotu i guraju rezoluciju o Srebrenici. Licemjerno?", upitao je Stevandić na društvenoj mreži "X".


dsa2312333123123.jpg


Prije 17h

U EU su licemjerni, kada i dalje drže lekcije o suživotu i guraju rezoluciju o Srebrenici i ne vide kako predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvuje otvaranju džamije u Banja Luci, dok u najrazvijenijim evropskim zemaljama javno spaljuju Kuran, kazao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

"Dok u najrazvijenijim evropskim zemljama javno spaljuju svetu muslimansku knjigu Kuran, predsjednik Srpske Milorad Dodik prisustvuje otvaranju džamije u Banjaluci. Ali nema to ko da dobro vidi i čuje pa nam iz EU i dalje drže lekcije o suživotu i guraju rezoluciju o Srebrenici. Licemjerno?", upitao je Stevandić na društvenoj mreži "X".

Stevandić je smetnuo s uma činjenicu da je Dodik prisustvovao otvaranju obnovljene dzamije koja je u ratu minirana i do temelja razrušena, uostalom kao i sve ostale džamije na prostoru Republike Srpske.
 

1715153329675.png

ODJEKNULA PORUKA BANJALUČANINA IZ ŠVEDSKE: „Stevandiću, ko nam to poruši sve džamije…“!?


Onda je otišao u Krajišku demokratsku stranku, pa je uslijedila Srpska radikalna stranka, pa Demokratska stranka za Banju Luku i Krajinu, pa Patriotska demokratska inicijativa, pa Srpska stranka Krajine i Posavine, pa Srpska stranka RS. Onda se vratio u SDS, odakle je konačno najuren 2015. godine, da pi potom osnovao stranku Ujedinjena Srpska.


nenad_stevandic1992_i_danas_2.jpg

NENAD STEVANDIĆ IMAO JE NESLAVNU RATNU EPIZODU

Prije 2h

Ugledni Banjalučanin iz Švedske, Edin Osmančević, javio se redakciji portala Ljudski.ba u namjeri da podsjeti na ratne događaje u njegovom rodnom gradu kada je porušeno svih 16 džamija, ali i ukazao na sramnu ulogu današnjeg predsjednika NSRS Nenada Stevandića, koji ima nadimak „Crveni kombi“.

-”Crveni kombi” danas 7. maja za Dan džamija u BiH nije prisustvovao na otvaranju Arnaudije u Banjaluci.


Ali jeste komentarisao , onako kako on to licemjerno zna, prisustvo predsjednika entiteta Republike Srpske Milorada Dodika koji danas je prisustvovao svečanosti otvaranja obnovljene džamije Arnaudija u Banjaluci.

“Dok u najrazvijenijim evropskim zemljama javno spaljuju svetu muslimansku knjigu Kuran, predsjednik Srpske Milorad Dodik prisustvuje otvaranju džamije.” Ovo je na svom X nalogu objavio predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

Trebalo bi Stevandića možda upitati zašto on nije prisustvovao otvaranju Arnaudije u Banjaluci? Mi, Banjalučani koji su protjerani iz našeg grada 92-95 znamo ponajbolje odgovor na ovo pitanje! Na stranu njegova poltronska politika uvlakača Dodikovog obožavaoca zbog čega su mu se leđa i zadnjica posljednjih godina ekspandirale!

Čitava “karijera” Nenada Stevandića obilježena je političkim konvertitstvom. Stevandić je, podsjetimo, bio član gotovo svake stranke osnovane u Republici srpskoj. Prvo je početkom devedesetih bio član SDS-a. Onda je otišao u Krajišku demokratsku stranku, pa je uslijedila Srpska radikalna stranka, pa Demokratska stranka za Banju Luku i Krajinu, pa Patriotska demokratska inicijativa, pa Srpska stranka Krajine i Posavine, pa Srpska stranka RS. Onda se vratio u SDS, odakle je konačno najuren 2015. godine, da pi potom osnovao stranku Ujedinjena Srpska.

Za rušenje Arnaudije i ostalih 15 džamija u Banjaluci nikad niko nije odgovarao! O djelovanju SOS-a postoje mnogi dokumenti, ali i brojna svjedočenja koja su bila temelj za mnoge optužnice podignute protiv srpskih oficira u Haagu. Ono što je nedvosmisleno, to je da u više predmeta u Haaškom tribunalu potvrđeno da je upravo Stevandić bio na čelu SOS-a (Crvene beretke).

O Stevandićevom "ratnom putu" direktno govori i pravosnažna presuda protiv Miće Stanišića i Stojana Župljanina, bivših čelnika policije RS-a, iz juna 2016. godine. Oni su za ratne zločine u više općina u Bosni i Hercegovini pravosnažno osuđeni na po 22 godine zatvora. Uz Stanišića i Župljanina, među učesnicima UZP-a je bio i Nenad Stevandić, te, prema Haagu, "odabrano društvo" u kojem su, također, bili: Radoslav Brđanin, general Momir Talić, Slobodan Milošević, general Ratko Mladić, Radovan Karadžića, Nikola Koljević, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Slobodan Dubočanin i Simo Drljača, Darko Mrđa, Ljuban Ećim. Zločinac do zločinca!

I sada zamislite da se Stevanndić unedostojio i prisustvovao otvaranju Arnaudije, koje bi to poniženje bilo za sve banjalučke žrtve, za sve Banjalučane razasute i protjerane širom svijetu? Vjerujem da bi se i moji rahmetli roditelji pokopani u Banjaluci prevrtali u mezaru!

Zna li Stevandić da su tokom agresije na BiH srušeno 614 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i 405 drugih vakufskih objekata.

I što to Stevandić reče o spaljivanju Kuranu u najrazvijenim evropskim državama? Ko fol “uvukao” se u kožu mirovnjaka pa nam drži besjedu predsjednika entiteta čiji temelji su nastali rušenjem džamija i na mržnji drugog i drugačijeg! Isto onako kao što je prepoznatljiva taktika njegovog ” uvlačenja” i slavljenja Dodika!

Monstrum pokušava sakriti svoju jezivu ulogu i u drugim ubistvima, progonima, pljačkama, dizanjima u vazduh eksplozivnim napravama džamija, kuća i poslovnih prostora nesrpskog stanovništva!

I do kad će Tužilaštvo BiH ćutati, upitao je Osmančević!?
 

1715202316218.png

PORUKA CHRISTIANA SCHMIDTA NAKON JUČERAŠNJEG OTVORENJA ARNAUDIJE: Pozvao vlasti u RS-u da nastave sa...


(...) istim pristupom.


ezy_watermark_26-03-2024_05-03-32-7890pm.jpg


Prije 4h

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt pozdravio je pozitivne poruke sa jučerašnjeg otvorenja obnovljene džamije Arnaudija u Banjaluci.

Navedeno je to na zvaničnim stranicama OHR-a, gdje još piše da su obnova i održivi povratak temelj pomirenja, mirnog suživota, te zajedničke i prosperitetne budućnosti.

"Visoki predstavnik također ističe da su vlasti RS ispunile svoje obaveze u pogledu sigurnog i multietničkog okruženja tokom jučerašnjeg događaja, te ih poziva da nastave sa istim pristupom", piše u Schmidtovoj poruci.

Obnova vjerskih objekata uništenih za vrijeme rata jedna je od obaveza vlasti na svim nivoima u BiH.

"Potrebno je uraditi više kako bi se omogućila sigurnost i reintegracija povratničkih zajednica, kako u pogledu konkretnih aktivnosti, tako i u političkoj retorici", zaključuje Schmidt u službenom saopštenju.
 
Џамија Арнаудија је изграђена 1594. године. Срушена од стране припадника тзв. "Војске Републике Српске" 7. маја 1993. године, истог дана када је дигнута у ваздух и џамија Ферхадија изграђена 1579. Обе џамије су величанствена уметничка дела.

a crkva Aja
Sofija u Instanbulu,,,da li je i to umetnicko delo
 

Back
Top