Dvorci

5af60a35-8ec4-4cff-98a9-2a700a0a0a67-b-previewOrg.png
 
Nemački dvorac Hoencolern
nemacki-dvorac-hoencolern-sp.jpg


Dvorac Hoencolern nalazi se u Nemačkoj, u saveznoj državi Baden-Virtemberg. Izgrađen je na vrhu brda, na nadmorskoj visini od 855 m iznad nivoa mora. Dvorac je rodovsko sedište porodice Hoencolern, čiji su članovi postali nemački carevi u 19. veku.

Prvi srednjovekovini dvorac dinastije Hoencolern izgrađen je u 11. veku. Međutim, njegova sudbina bila je tragična: 1423. godine zauzimaju ga vojnici švapskih slobodnih carskih gradova. 1523. godine, dvorac Hoencolern je u potpunosti uništen. O ovom dvorcu ostali su samo pisani podaci, sve ostalo je nestalo, jer je dvorac porušen od temelja.

Gradnja drugog dvorca trajala je od 1454. do 1461. godine. Ovaj dvorac bio je znatno jači od prvog, međutim, tokom tridesetogodišnjeg rata (1618 - 1648) i on je bio zarobljen, i to od strane Virtembeških vojnika. Dvorac je izgrađen kao utočište dela porodice Hoencolern. Do kraja 18. veka, dvorac gubi svoj strateški značaj, a kada ga je napustio poslednji austrijski vlasnik, dolazi do rušenja nekoliko zgrada. Od srednjovekovnog dvorca ostala je samo kapela sv. Mihovila.

Treća verzija zamka, koji i danas ponosno stoji na vrhu brda, izgrađen je 1846/47. godine, za vreme pruskog kralja Frederika Vilhelma IV. Dvorac je urađen u engleskom neo-gotskom stilu. S obzirom na to da je dvorac izgrađen kao porodični spomen-dom, a da niko od članova porodice Hoencolern tu nije boravio do 1945. godine, on je postao dom poslednjeg pruskog prestolonaslednika Vilhelma. On i njegova supruga, princeza Sesilija, tu su sahranjeni.


Dvorac Hoencolern spomenik je idealima pokreta nemačkog romantizma, i urađen je kao idealizovana vizija kako bi srednjovekovni viteški dvorac trebalo da izgleda. U dvorcu se od istorijskih artefakata iz pruske istorije nalaze kruna Vilhelma II, neke lične stvari Frederika Velikog i pismo američkog predsednika Džordža Vašingtona, zahvalnica baronu fon Stubenu, potomku dinastije Hoencolern, za njegovu službu u Američkom ratu za nezavisnost.

Ovaj dvorac je danas jako posećena i privlačna turistička destinacija, zahvaljujući burnoj istoriji i interesantnoj arhitekturi. Godišnje ga obiđe više od 300.000 poseticala, što ga čini jednim od najposećenijih dvoraca u Nemačkoj.

Pruski kraljevi

Fridrih I od Pruske (1701—1713), prethodno Fridrih III
Fridrih Vilhelm I (1713—1740)
Fridrih II od Pruske (Fridrih Veliki) (1740—1786)
Fridrih Vilhelm II od Pruske (1786—1797)
Fridrih Vilhelm III od Pruske (1797—1840)
Fridrih Vilhelm IV od Pruske (1840—1861)
Vilhelm I (1861—1888)
Fridrih III (1888)
Vilhelm II (1888—1918)

Nemački carevi

Vilhelm I (1871—1888)
Fridrih III (1888)
Vilhelm II (1888—1918)

Rumunski kraljevi

Karol I (1881—1914; knez 1866—1881)
Ferdinand (1914—1927)
Mihail (1927—1930 i 1940—1947)
Karol II (1930—1940)

Spektakularni zamkovi širom sveta
Najlepši dvorci na svetu

Izvor:superodmor.rs
 
Dvorac grofa Drakule
Nalazi se u Transilvaniji, u Rumuniji, a sazidan je za ozloglašenog plemića - Vlada III Tepeša, vladara u istoriji poznatog po najbrutalnijim metodama mučenja i nabijanju na kolac. U knjigama i filmovima Tepeš je predstavljen kao čudovište i vampir, dok za građane Rumunije predstavlja heroja, jer se oštro borio protiv Turaka i teritoriju Vlaške održavao samostalnom i snažnom. Dvorac grofa Drakule sada je glavna rumunska turistička atrakcija.

dvorac-grofa-drakule-sp.jpg
 
Upoznajte Versajski dvorac i parkove + slike
versajski-dvorac-parkovi-sp.jpg


Versajski dvorac (franc. Chateau de Versailles, Palais et parc de Versailles) je bila rezidencija francuskih kraljeva Luja XIV, Luja XV i Luja XVI. Smeštena je na 11 hektara kod grada Versaja jugozapadno od Pariza, i okružena sa 815 hektara parkova. Ovaj dvorac-spomenik je čuven u svetu po svojoj lepoti, kao i po značajnim događajima koji su se tu odigrali. Kraljevi su sa svojim dvorjanima bili stanovnici dvorca od 1682. do 1789, sa izuzetkom nekoliko godina u periodu regentstva Filipa, vojvode Orlenskog (1715 - 1723). Versaj je postao simbol vrhunca francuske monarhije.

Dvorac Versaj je nastao kao lovački dvorac Luja XIII, koji su od 1661. značajno dogradile arhitekte Luja XIV: Luj le Vo, Fransoa Dorbej, Žil Arden-Mansar i Rober de Kot. Unutrašnju dekoraciju je dizajnirao Šarl Lebren, a parkove Andre le Notr. Tako je nastao po mnogima najlepši od svih dvoraca Evrope. Pogledajte i našu listu najlepših dvoraca na svetu. Unutar zidina Versaja živelo je oko 6.000 ljudi, a dvorac ukrašavaju mnogobrojne fontane i predivno zelenilo. U dvorcu se nalazi i znameniti stoni astronomski sat. Važna dvorana je Galerija ogledala u kojoj je 1919. godine potpisan Versajski ugovor i tako okončan Prvi svetski rat. Versaj prestaje biti kraljevska rezidencija 1789. godine nakon Francuske revolucije.


versajski-dvorac-parkovi-0.jpg
 
Dvorac Vorvik
dvorac-vorvik-engleska-sp.jpg


Dvorac Vorvik jedan je od najpoznatijih i najstrašnijih dvoraca na svetu. Smešten je na pomno planiranoj lokaciji u gradu Vorviku kod reke Ejvon. Njegova istorija zaista je zanimljiva jer je u početku bio zamišljen kao utvrđeno područje koje se sastojalo od dva dela: zatvorenog i zaštićenog dvorišta okruženog jarkom i drvenom odbrambenom ogradom i zemljane uzvisine na vrhu koje se nalazila sama tvrđava.

U kameni dvorac pretvoren je za vreme vladavine kralja Henrija II, a u 14. veku dodata su odbrambena vrata i nekoliko tornjeva. Od tada je imao ukupno 36 različta vlasnika, a okružen je suvim jarkom sa severne strane na kojoj nije postojala zaštita od reke.

Stepen sigurnosti ovde je bio visok, a Vorvik je imao i najveći katapult na svetu koji je bio postavljen u samom podnožju. Ta drvena mašina mogla je baciti kamen težine do 150 kilograma na zapanjujućih 300 metara, a leteo je brzinom čak do 250 kilometara na sat.

U dvorcu danas možete posetiti i istražiti gotovo sve prostorije, a ono što će vas naročito razveseliti je posebna velika dvorana koja je ujedno i najveća prostorija u kojoj ćete boraviti. U njoj su jeli, pili i spavali vlasnici ove posebne građevine, a građena je još u davnom 14. veku, dok je današnji izgled poprimila 1871. godine nakon požara. U njoj se nalazi veliki kenilvortški sto napravljen od hrasta, veliki kotao koji je 500 godina služio za spremanje gulaša vojnicima, a možete razgledati i raznovrsne oklope, odela i dva sačuvana odbrambena odela koja su na sebi nosili borbeni konji. Zanimljivo je i minijaturno odelo za koje se veruje da je napravljeno posebno za četvorogodišnjeg sina Roberta Dadlija, grofa od Lestera.


Nemojte se uplašiti dok istražujete dvorac, jer su kroz celi kompleks postavljene voštane figure svih grofova koji su tamo živeli, ali i onih koji su ih služili. Posetite i viktorijanski vrt ruža i obližnju mlinarsku kuću u kojoj se nalazi veliki vodeni mlin. Šetnje vrtovima zaista su zanimljive, a poseban doživljaj ispunjen izuzetnim zadovoljstvom pružiće vam šetnja Vrtom paunova u kojem lutaju te prekrasne ptice.
 

Back
Top