Dve dvoglave aždaje.

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.239
Pročitah u poslednjem SK neki test dvoprocesorskih računara, gde ispade da Intel opako šije AMD.

E sad, nije da sam na bilo čijoj strani, ali evo rekoh kad već imam obe mašine na stolu da ih ipak lično istestiram i da vidim ima li koja od njih stvarno kakvih prednosti.

Dakle, mašine su generalno iste osim sledećih razlika:

Mašina 1: - AMD
. Procesor - AMD X2 3800 dual core
. Ploča - Asus A8N-E, nForce4 chipset, S939

Mašina 2. - Intel
. Procesor - Intel D830 dual core
. Ploča - Asus P5WD2, Intel 955x chipset, S775

Obe mašine imaju po 2GB RAM-a (standard 400, sve po SPD-u, dual channel konfiguracija), za test sam stavio WD Raptor 74, 10krpm SATA disk, Chieftec napajanje, grafička nVidia 7800GT, Windows XP SP2, najnoviji drajveri as of today.

E sad, baš bih voleo da čujem unapred pre nego što završim testove kojoj mašini dajete prednost? Imajte u vidu i da je samo kombinacija ploča-procesor po trenutno aktuelnim cenama za AMD-a oko 460€ a kod Intela skoro 600€.
 
Sizif:
Pročitah u poslednjem SK neki test dvoprocesorskih računara, gde ispade da Intel opako šije AMD.

Moze da ga sije samo po ceni jer je D820 jeftiniji od X23800 citavih 100 evra

Sto se tice ovog dvoboja glas AMD-u naravno mada ako ces da klokas mogao si i neku drugu plocu da podaris AMD-u...sve u svemu kada ce rezultati?????
 
Problem je ispao što nisam ni video da je u Intel mašini DDR2 memorija, i da sa ovom pločom običan DDR uopšte i ne radi. U svakom slučaju, nastavio sam sa testovima s tim da je razlika u tome sada i što Intel ima 1GB dual channel Samsungove DDR2 memorije. Završio sam sa testovima AMD-a, i evo upravo instaliram PCmark05 na Intela, rezultati će biti danas nadam se ako nešto ne krene po zlu, što je u skladu sa Marifjem veoma verovatno.
 
E pa ovako, zaključak je jedinstven: obe mašine razvaljuju. U ciframa to izgleda ovako, ovo su testovi Futuremark PCMark05

. . . . . . . . . . AMD Athlon X2 3800. . . . . . . . . .Intel Pentium D830
PCMark . . . . . . . . . .5205 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5510
CPU . . . . . . . . . . . . 4051 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4964
Memory . . . . . . . . . .3469 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3938
Graphics . . . . . . . . . 5623 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5603
HDD . . . . . . . . . . . . 6964 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6588

Intel ima blagu prednost kod ocene procesora i memorije, što u suštini ima veću teorijsku nego praktičnu važnost, dok je AMD imao bolje ocene kod grafike i upotrebe diska, što je uglavnom praktična prednost. Međutim, treba imati u vidu da su sve ove vrednosti uglavnom visoko iznad bilo kakvog svetskog a pogotovo srpskog proseka.

Dakle, nije bitno da li je AMD ili Intel, još jednom - bitno je da radi posao. Ako nekog interesuju cifre sa konkretnim brojevima i merenjima, mogu mu poslati ceo excel fajl. Takođe, ako neko želi da vidi neki drugi test, nek mi javi pa da probamo, imam nameru da vidim kako radi 3DMark05 na njima.
 
POP Mare:
Uradi 3dmark05 i Sandru...
Javi rezultate ;)

A jer taj intel ima 2x3ghz a amd 2x2ghz ako se ne varam??
Tačno.

Evo radi zezancije dodao sam i još jedan Sasvim Prosečan PC (SPPC :-) ) u test PCMark05, da bi se videlo koliko su ove prve dve mašine zapravo dobre. Dakle mašina je
P4 Northwood 2.4, 1GB RAM (2x512), nVidia 5200 grafika, Maxtor 80GB DiamondMax disk i rezultati su

SASVIM PROSEČAN PC:
===================
PCMark.....1902
CPU..........2712
Memory.....3036
Graphics.....706
HDD .........4101

Sad ću da pustim 3DMark2005. Pa da vidimo.
 
Pa evo i da dodam 3DMark05, situacija izgleda ovako:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . Intel Pentium D830 . . . . . . . . . . . AMD Athlon X2 3800
3DMark Score. . . . . . . . . . . . . 6815 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6888 3DMarks
GT1 - Return To Proxycon . . . . .29.1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .30.0 FPS
GT2 - Firefly Forest . . . . . . . . . . 20.4 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20.6 FPS
GT3 - Canyon Flight . . . . . . . . . .34.1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33.9 FPS
CPU Score . . . . . . . . . . . . . . . .5212 . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4960 CPUMarks
CPU Test 1 . . . . . . . . . . . . . . . . .2.7 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.3 FPS
CPU Test 2 . . . . . . . . . . . . . . . . .4.5 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4.8 FPS

Dakle, AMD je odneo pobedu za dlaku, iako se po CPU testovima vidi da je P4 ipak nešto brži procesor.

Nije sve u brzini ima nečega i u menadžmentu. :-)

I na kraju, da podvučem - ono što ovi testovi pokazuju to je da je, kad se radi o vrhunskim mašinama, razlika između AMD-a i Intela neprimetna, nemoguća za otkrivanje "golim okom" i interesantna samo za hard-core benchmarkere.
 
Slazemo se da AMD vlada u performansama ali problem mu moze predstavljati gore spomenuti D820 koji je brzinski dosta slican najjeftinijem AMD-ovom dual coru 3800+ a jeftiniji je citavih 100 evra, dakle Intel je od AMD-a preuzeo ulogu tog koji kupcima za ''male'' pare omogucava nove tehnologije
 
OKLAGIJA:
Ma daj koga jos (kod nas) zanimaju takvi procesori ?
Mene recimo zanimaju. I nisam jedini! :???:

Wild boy, što se tiče D820, mogu smanjiti multiplier na D830 sa x15 na x14, pa da vidimo onda testove, to bi trebalo da je to. U pravu si da je D820 bolji izbor u poređenju sa X2 3800.
 
Ispustio si jedan CPU u ovom poredjenju, jes' da nije 2-core, ali je definitivno MUST HAVE za svakog ko se ne plashi overkloka.

AMD Opteron 144, 1.8GHz. Socket 939, mozhe u bilo koju AMD plochu da se nabode (napokon!)

Sweet thing - San Diego core, isti kao kod FX57. Overklokuje se bez problema na 2.6GHz.
Sweetest thing - koshta 130 evra (otprilike), a kad se klokuje brz je koliko i FX57 (koji koshta hiljadarku) :)

Ubedljivo best-buy ikada!
 
FROZEN:
Opteron je nemoguce kupiti ovde, tako da je logicno sto nije testiran. Ako se ne varam nema ga cak ni u Evropi. vec treba veza u USA....
Itekako ga ima u Evropi, mada u Srbiji nije nikada bio previše popularan, nekako se čini da oni koji imaju novca da ga priušte prednost iz nepoznatog razloga daju Intelu.

Voleo bih svakako da dođem do jednog iz serije za soket 939 (od 144-vorke do 180-tice) pa da njih uporedimo sa Intelom. Mislim da bi bilo gadno, naročito ako se malo klokuje.
 

Back
Top