Držite li svesku pored sebe dok čitate neku knjigu/roman?

Držite li svesku pored sebe dok čitate neku knjigu/roman?

  • Da

  • Jok


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

jelen.co

Veoma poznat
Poruka
12.921
Imate li običaj da pored sebe držite svesku/blokče dok čitate neku knjigu kako bi ste odmah zabeležili neku mudru misao, neki opis ili broj strane koji vam je privukao pažnju?
Pročitajte nam šta ste poslednje napisali u vašoj sveščici ili šta ste najinteresantnije zabeležili.
Imate li spisak knjiga koje ste pročitali?
Da li u vašoj sveščici prepričate knjigu u par rečenica da bi se posle 5-6 godina uopšte setili o čemu beše ta malo poznata knjiga od još manje poznatog autora?
 
Negde sam procitala da je pozeljno voditi ''dnevnik'' tokom citanja knjige, jer to sprecava da kasnije zaboravimo radnju ili neki bitniji dogadjaj. Hiljadu puta mi se desilo da procitam neku knjigu, onda posle par godina ta nam knjiga bude na spisku lektira (ih, kako sam ispred svoje generacije!) i ja je, naravno, ponovo citam, kao da nikad nisam. Zato sad zapisujem lepe misli iz svakog dela koje procitam, a cesto i citate koji oznacavaju preokret ili prekretnicu radnje. To bas znaci, a tek odskora to radim.
 
Ја записујем, без обзира што неке од књига из којих 'ватам белешке имам у кућној библиотеци. Те белешке зовем ФИШЕ, и брижљиво их чувам иако знам да све то могу пребацити на компјутер. Жена ми је, у часима доколице, све то сортирала по свим законима библиотекарства, пошто је библиотекар. Она је хтела све фише да ми пребаци на компјутер али сам ја то одлучно одбио. Нигде се не бих лакше снашао него у својој фиоци, а имам једну само за фише.

Андрић, Иво...
Бећковић, Матија...
...

Ма, има тога кол'ко 'оћеш.
 
Ја имам свеску, баш сам је пре неколико дана испунила. Пишем свашта-коментаре моје на одређене делове, цитате, читаве пасусе, имам свуда по маргинама писце које ми се чини да бих могла после тога да прочитам, имам чак и оцену дела на крају. То водим мало више од годину дана и сјајно је, заиста, мада сад мислим да треба можда мало више својих мисли да убацим док читам одређено дело, јер ми се чини да ћу тако лакше успети да се сетим дела.
А последње... ,,Уклони придеве и остаће чињенице.'', моја мисао док сам читала један пасус Харпер Ли. А пре тога, предивни Бродски ,,Нећете расецати птицу да бисте објаснили порекло њене песме; треба расећи ваше уво.''
 
Ne, nažalost. Nekada pre jesam zapisivala ono što me se dojmi, ali sam u međuvremenu ustanovila da mi to oduzima previše vremena.
Nemam spisak knjiga koje sam pročitala, samo spisak onih koje planiram pročitati. Nisam nikada pravila neki podsetnik za neku knjigu, računam da ću zapamtiti ako vredi.

Neke rečenice, ili atmosfera iz nekih knjiga mi iskrsne s vremena na vreme, čak iako se ne mogu setiti najbolje radnje ili kako se završila neka knjiga. Da, kraja se retko sećam.

Moj citat dana je:
"Jesen, i život bez smisla. Proveo sam noć u zatvoru sa nekim Ciganima. Vučem se po kavanama. Sednem do prozora i zagledam se u maglu, i u rumena, mokra, žuta drveta. Gde je život?"

 
profesorica srpskog nam je cesto govorila da bismo trebali da vodimo neku vrstu dnevnika citanja
da belezimo neke lepe i interesantne pasuse iz knjiga, i to ne samo dok citamo lektiru, vec uvek
al' ybg, nikada se ne setim toga kad treba
u stvari, samo sam jednom belezila neke interesantne recenice i to iz Pamukove knjige 'Zovem se Crveno' i iz Andricevog 'Exponta'
potrudicu se da ubuduce vise obratim paznju na to..
 
Uvek, isključivo uz svesku, hemijsku olovku i flomastere. :) Prepisujem rečenice koje me dojme duboko i navedu na razmišljanje. Uvek strepim da će se u meni prekinuti ona nit sećanja koja me je nekoj knjizi vukla i vraćala ukolio deo nje ne zabeležim. Mrzim žvrljanje po knjigama, i brižljivo čuvam svaku od njih, kao da bih joj ma i jednom maleckom ispisanom linijom izmenila smisao, značenje i lepotu. Mnogi su rokovnici, pored mog sećanja i zabeleženih naslova pročitanih knjiga ostali kao svedočanstvo da je u meni utkano jedno bogatstvo više nasleđeno od pročitane knjige.

Volim svoje male običaje kojima pratim svako čitanje.. :)
 
profesorica srpskog nam je cesto govorila da bismo trebali da vodimo neku vrstu dnevnika citanja
da belezimo neke lepe i interesantne pasuse iz knjiga, i to ne samo dok citamo lektiru, vec uvek
al' ybg, nikada se ne setim toga kad treba
u stvari, samo sam jednom belezila neke interesantne recenice i to iz Pamukove knjige 'Zovem se Crveno' i iz Andricevog 'Exponta'
potrudicu se da ubuduce vise obratim paznju na to..
I da povedeš računa o rukopisu, da to ipak liči na nešto. Nemoj samo da škrabaš k'o što imaš običaj!
 

Back
Top