DRUSHTVENA PRAVDA

U nekom periodu imala sam jak strah od procene, i strah da se bude drugačiji. Baš zato što sam bila drugačija. Sve sam mislila - kako ja ne mogu TO što mogu svi ostali? Prosto. Mogu više :)
Dakle, ništa ne fali transparentnosti, mislim da ćemo ubućnosti ionako svi da izgubimo svoju privatnost :D
(inače, ja mislim da je ovo moj tajni život! Znači posao, privatni život (rl) i ovo ovde VL - tajni život! Kakav paradoks, a ? :D )
 
Calimero se nada da je jedini argument njena upletenost u priču....
Tako ti je to kad su ti oči uprte samo prema onome što te zaboli....
I ne shvata da su sve stavovi, svaka ovde izrečena rečenica je stav....moj, tvoj, njen, njegov.
Ili Calimero ima podelu , nešto je stav, a nešto istina....joj drastične podele....nešto što bih ja nazvao deljenje mišljenja na subjektivno i objektivno(subjektivno procenjeno) prema ljudima i objektivno prema društvu (verovatno zanemarujući ljudskost u njemu , ili pojedinačno postojanje,što meni liči na osobinu "velikih" ideologa koji u početku manje, pa sve više zanemaruju kolateralnu štetu.To je dosta čest pristup skoro svih prostih ljudi, ali svako treba da radi ono što mu najviše leži. Znači ako ne možeš da razmišljaš tako da obuhvatiš sve, i da ne svodiš većinu od 60% na 100% jednostavno brišući 40% onda se zadovoljiš sa ličnim stavom)...
I šta smo dobili , dobili smo ponovo lične mantre....sfere koje se seku , ali se ne mešaju....
Poglede na svet , koji su slični , čak neki i isti , ali se zbog različite definicije pogleda i jednima i drugima čine totalno različiti....
Mada mi nije jasno kako osoba takvog obrazovanja može da toliko ne primećuje logičnu nedoslednost koju koristi.....

Interesantno mi je to što se za privatnost hvataju žene uglavnom kad hoće da ušutkaju nešto....Uglavnom zbog ličnih slabosti.I to obično serviraju muškarcima, kao prekor.(Ti mene pratiš, proveravaš....)
A opet za tudju privatnost se hvataju upravo u trenutku kad hoće da koriste prljav veš, kada više nije bitno ni argument ni šta se na kraju dobija....

Unapred se izvinjavam Calimeru, ali moram da kažem , pošto je jasno da se ne razumemo, da ću koristiti izjave , da naglasim razlike izmedju shvatanja ličnog i privatnog, subjektivnog i objektivnog, kao i subjektivnog i ličnog....Kao i to kolika je zbog pakosti narastajuća potreba za intimnošću, a upravo te iste osobe (doduše ne u slučaju Calimera, ali možda bi ili će nekad i u njenom slučaju) padajući u šablon , mediokritet (u smislu ne usrednjenih potreba, ali reakcija i stavova koji konformnim približavanjem svakodnevnom , ustaljenom , standardnom , "normalnom") malo zbog straha , malo zbog nemoći , čine iste agresije prema drugima bez namere, ali radi svog samoodržanja (bar tako oni u tom trenutku vide).

Najčešće obrazlošenje je pa morao/la sam, pa i drugi to rade, šta ćeš mora se.....
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Evo vam jednog misaonog eksperimenta o privatnosti.....
Zamislite da postoje telepate i da ih ima dosta....
Kod telepata nema intimnosti, tj svaka misao se zna..čita.
To je prednost , ali i mana.
Iz ugla onih koji nisu telepate, to je prednost, te će oni smatrati da su ugroženi postojanjem telepata.
Sa druge strane telepate će morati da oblikuju život prirodnije i skladnije, jer nema nekih foliraža.
Ali pre nego što se išta dobro desi , desiće se rat.
Rat izmedju netelepata i telepata....Jer pored mogućnosti (što će najviše biti primećeno) , biće po sredi i sasvim drugačiji način života (što ne može biti oprošteno , animalno ne dozvoljava).
Tu je blizu i granica izmedju animalnog i duhovnog, ali ne bih sada o tome....
 
Pobogu TP, ohladi malo.
Stvarno nema potrebe da mi odgovaraš, post je bio odgovor Jastuku,
i uopšte se ne odnosi na tebe.

P.S. I nije zbog samoodržanja, nego zbog odbrane principa i stava. :D To je razlika koju ti previđaš dok (me) analiziraš.
 
Ma nije bitno kome je bio upućen, ovo je forum, znači svima je upućeno...

A za razliku izmedju "samoodržanja" i odbrane principa i stava....
U animalnom svetu to mu dodje na isto....jer ako danas ne odbraniš princip i stav, sutra nema samoodbrane....Baš zbog animalnosti okoline.I nemogućnosti da se odbraniš ako se od okoline napravi rulja (zajedništvo stvoreno na animalnim strastima i porivima usmerenim ka nekom cilju(destrukcija) ili pojedincu).
A naravno da ne očekuješ da se "slabost" , "nedoslednost", "popuštanje" shvati drugačije od slabosti i nemoći kod animalne okoline...

Jedini način da se to shvati kao stvarno popuštanje je da pre popuštanja sledi snažniji udar (koji ne mora da bude destruktivniji , čak može da bude totalno neštetan), ali mislim da je to neverovatni obradio u jednoj temi , nažalost ne sećam se kako se zove niti link na nju imam. Nešto beše o manipulaciji i taktikama obradjivanja okoline. Molio bih one koji znaju da postuju post sa linkom na tu temu....
 
Julian_Duranona:
A evo ti ga Kandi guru... tu je na Forumu. Sad ce da se javi...

jel to ovaj soshli disordrd ili?

i sam Milojak kaze da je forum kao kafic ... ljudi jednostavno,cesto, ne shvataju znacaj dobre argumentacije , nego bi sve ,kao da je anketa , da ispitaju josh malo uzorak ... i da , nisu to neki rigidni kriterijumi nepricanja u prvom licu , nego je bash..... neshto ANIMALNO ... posredi :shock: :razz: .....
 
Tuzni_patak:
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Evo vam jednog misaonog eksperimenta o privatnosti.....
Zamislite da postoje telepate i da ih ima dosta....
Kod telepata nema intimnosti, tj svaka misao se zna..čita.
To je prednost , ali i mana.
Iz ugla onih koji nisu telepate, to je prednost, te će oni smatrati da su ugroženi postojanjem telepata.
Sa druge strane telepate će morati da oblikuju život prirodnije i skladnije, jer nema nekih foliraža.
Ali pre nego što se išta dobro desi , desiće se rat.
Rat izmedju netelepata i telepata....Jer pored mogućnosti (što će najviše biti primećeno) , biće po sredi i sasvim drugačiji način života (što ne može biti oprošteno , animalno ne dozvoljava).
Tu je blizu i granica izmedju animalnog i duhovnog, ali ne bih sada o tome....

zvuči kao pobeda svetlosti nad tamom :lol: Ja sam dakle za telepate...
 
Artinve:
jeste, dok ne uplicje mene u sve to i dok se ne sudara samnom... ja sam se sa svojim vetrenjachama izborio...
a nekada sam i sam bio pravednik, pa mogu da razumem... razumevanje... pravda nikada nije ista za obe strane... ko moze da kaze da je pravedno osudjen... pravda i nepravda, kao i dobro i zlo su lichni stavovi... nishta vishe... drushtvena pravda je samo neshto shto shtiti vecjinu...
tako da ne verujem u drushtvenu pravdu, niti slusham glasno govornike koji pozivaju na istu, ali ih i ne osudjujem... jedino verujem u lichnu pravdu... mada je ne delim, razumem kada ljudi osecjaju nepravdu... i ona postoji, jer se osecja na lichnom nivou...

mozda je trebalo da stavim navodnike u naslov ... ideja je da shtitish sebe ... teshko je odluciti boriti se ....jer , "valjda ce se srediti" dok se ti bavish svojim " legitimnim" zivotnim prioritetima - ovo je neshto shto niko ne moze da proveri da bi ti posle "sudio" ...a da ,i nije licno obracanje ....
 
Betty:
zvuči kao pobeda svetlosti nad tamom Ja sam dakle za telepate...

Ali nisi telepata.
Znači dodješ mu kao pripadnik onih "ugroženih".Kako reaguješ?

Slična stvar je kad se u detinjstvu deca igraju , recimo fudbala ili košarke. Zavisno od toga kojih je više, formiraće se jedan od dva pristupa: Ili će se ekipe i pravila praviti tako da svima bude interesantno i inspirativno (znači prilično slične snage, važi odbijanje lopte od zida ili ne itd....) ili će biti hijararhijsko animalni sistem , tj najači se skupljaju oko najačih i terorišu ostale koji nisu "elita".
Od toga zavisi i odnos prema intimi , ali i odnos prema drugima kasnije kad porastete.

Kao što je dobrota prenosna , tako je i tolerancija prenosna , bar kod većine ljudi.Tj kad vas neko zaduži dobrim delom većina će to "preneti" dalje , obično istog dana ili u kratkom vremenskom intervalu. Da se ne bi napravile "crne rupe" tj zlobnici, alavci, pakosnici mora da postoji jasan način označavanja takvih elemenata....
Tako i tolerancija prema drugima opstaje samo ako osećamo toleranciju prema nama....od malena....da se razvije osećaj.....
Zato moje prognoze kazuju mnogo loš ishod uticaja nesocijalizovanog odrastanja i odrastanja uz timsku socijalizaciju (preko treninga sportova) na društvenu pravdu, moral, etiku, i patetiku...

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ako ti kažem da postoji u svetu negde oko 4.000 telepata to nije mnogo...
Eto preseliš se u Luvr, i oni u većini tamo...
Kako bi se osećala i kako bi se razvijao tvoj odnos prema okolini i sopstvenom ponašanju?
 
batka_mija:
da li se borimo za drustvenu pravdu ili se borimo protiv drustvene nepravde? eh.... kako je lako praviti se pametan...

Bravo kad ti je lako....

Prvo donosi manipulaciju , drugo manju , ali opet....
Možda je najbolje boriti se protiv tudje nepravde. Tu ionako često dobijete ulogu arbitra.Dovoljno je da se javite.JAVITE SE.
 
...drogiraj se i ti, pa ti nece biti dosadno :D.... ovako, nema pravde... neko se drogira i zabavlja druge, upropashtavajuci svoj organizam, a drugi bivaju zabavljani... svi da se drogirate, inache nije pravedno :D
 
Vrlo dobro, vrlo dobro...umesto psiho-soc-dinamičkog razmatranja, imali ste, u mom kratkotrajnom (ovog puta) odsustvovanju i pravu pokaznu vežbu kako se brani stav.
Principijelni stav dakle.. govoriti bez argumenata o trećem licu u odsustvu zaslužuje skretanje pažnje na manjkavost pristupa, a time i gubljenje validnosti učesnika u raspravi.
Pitanje je "Da li stajete iza nekoga..." dakle, o ovome i pričam: ne moram da budem saglasan sa nečijim mišljenjem, nema subjektivnog aspekta vezivanja za onog koji iznosi stav, ali moja dužnost da reagujem, da kažem jer ono što je u suprotnosti sa osnovnim principima pravde i pravičnosti zahteva MOJU reakciju.
Zaista mislim da pravda i pravičnost nisu ideali, možda do trenutka kada se formiraju stavovi, ali onda postaju principi. Večina je govorila o tome kako reaguje UVEK kada se radi o najbližima, kada su u pitanju relacije srodstva i prijateljstva.Ovde to nije pitanje, pitanje je da li stojite iza nekoga zbog toga što je pomenuti izneo stav koji se poklapa sa vašim principijenim pozitivnim sistemom vrednosti. Da li, u kojim slučajevima i da li imate odstupnicu, odnosno, da li postoje situacije u kojima ne reagujete i zbog čega?

Funkcionalno nepismenog nisam čitao :lol: video sam u citatu da je pominjao animalnost.lepio neke tapete, nervirao se i skakao, poput nemuštog pejzana koji ne zna 2 da sastavi. trudio se vrlo...:lol:
To bi bilo projektovanje, ne volim to da kažem ali kako da se ne setim njegovih tema sa Ona -njega i Lj i S "Tražim devojku za šetnju, možda i sednemo negde, ali da piće nije skuplje od 150 din, kao i legendarna tema u ANIMALIMA forumskim: Koliko ste otvorene ...2 ili 3 mm
Hahahhaaha..kakav rikošet..
Da vidimo još...
 
jastuk:
kazi ti meni , kako da ja , na tom putu produhovljenja , ne skrenem ,ovaj , malko ...? ... individualizam ...shto je ok ,...ali je hhmmm , ne znam ..
[/ QUOTE]

Da, naravno, uvek individualizam, ali ne i eskapizam!
Nema ilegale kada se radi o principijelnim stavovima koje postoje, lično i univerzalno. Vrednosti.
Svet menjaju pojedinci, a ne mase..
Pojedinac -akcija- diskirs- korpus. To je ideal, a ne pravda i pravičnost.
Meni je tako, a drugima - po izboru. Govorio sam o svesti, ona poraste u sasvest, uvek kada se na njoj radi..
 
nikodim:
Ako to radis na forumu... onda si poltron, dupeuvlakac... jos gore ako je osoba suprotnog pola, onda te posalju na chat. Mislim, koliko je ovde ljudi potpuno iskreno, za koliko ljudi, citajuci ih pomislis da imaju jasno definisane stavove prema bilo cemu?

Sto st tice RL-a, tu je vec slika potpuno drugacija... za neke stvari se zaista vredi boriti, ne samo za stvari, za ljude... Ne kazem da ih ovde nema, ali videh jako, jako malo takvih.


Evo ja se prijavljujem kao osoba sa jasnim stavovima i boli me bas uvo da se nekome uvlacim i posle umrem nezadovoljna sa gomilom frustracija jer nikada nisam imala herca da kazem sta mislim. A mislim da je tema super, a da je ovaj iznad mene jeziv smarac sa svojim glupim tekstom i gomilom bezveznih smajlija...jos nije u stanju ni da napise pravilno sta je hteo. Jos neko za fight?
 
Društvena pravda.....
Kupiš paradajs koji je otrovan , ali je društvo pojedinaca procenilo da nema ništa loše što oni to kupe za 3 din po kg i preprodaju drugima , jer ga oni neće jesti.....

Niti će piti zozovaču , pa ih 300 pomreše od te iste zozovače.

Živeli vi meni sa sve više otrova i povoljnih finansijskih poslića.A pravdu ćemo kad budemo stari i nemoćni, kad ne budemo imali šta da radimo.Čisto da i onda mislimo da smo važni , moćni i "nije svejedno".

Ko misli da mu nije žao da odvoji sat vremena svaki dan bez ikakvih očekivanja , za unapredjenje psihe, prava, sredine, ukusa, svoje opštine , nek se javi na pp....
Hvala će biti objavljena kao uspešan potez nekog od političara, koji će ionako uvek sve prisvojiti...Kome to ne smeta neka se javi.....
 
Ako sve više ljudi shvata da je bitno završiti posao danas i što pre...
Ako ekonomišemo i gledamo u dinar stalno .

Šta će seljak i gradjanin da zaključi....?
Da treba da razvija čast i pošten tržišni odnos prema drugima ili da maže i laže...
Može li onaj koji u poslu laže i maže da privatno razvija čast ili samo imidž?

Meni Srbija sve više liči na Tursku iz 1970tih. Priča je da je tada turska bila poznata da se sve radilo na cenkanje, da je roba bila nekvalitetna u odnosu na ovu ovde i da su gledali u sekundi da te zeznu...

Pošto je glupo razvijati stalnost mušterija , već će u trenutku kupovine biti priklonjen cenom ili nekim medijskim utiskom, dobro je staviti veću cenu pa cenkati , dobro je uvezati prodaju, dobro je prisiliti na više, dobro je malo dovesti u zabludu mušteriju...prevariti malo , kao i svi ostali...

Da li verujete u nagradne igre u Srbiji ,osim LOTOa?
 
..kad se posle dugo vremena iz jaja izlegu male kornjače, pa krenu na svoj sudbonosni put od desetak metara da se dokopaju mora kao sigurne zone, pa ih na tom putu spopadaju i skoro sve pojedu razne grabljivice, pa od sto kornjačica ostane samo jedna, pa krene da se tetura po onom pesku žureći ka vodi, pa naiđe na kamen...ja se preznojim 16 x.
I gde je tu pravda..pitam se..ja.
 

Back
Top